Чому Краматорськ претендує на звання "грандіозний недобуд"

Останнім часом керівництво області та держави любить розповідати про "фінансовий дощ", який обрушився на Донеччину

Андрій Романенко
Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Чому Краматорськ претендує на звання "гр…

Depo.Донбас вирішив на прикладі Краматорська дізнатися, як використовуються державні гроші, та яка частина "бюджетного дощу" насправді досягла городян.

Менше справ – більше проектів

У 2015 році головні фінансові потоки йшли через Державний фонд регіонального розвитку. Загалом на фінальний розгляд спеціальної комісії потрапило 42 проекти. З них дев'ять не пройшли відбір та залишилися без фінансування, а для реалізації залишилося 33 проекти. Цікаво, що 15 з них  - це розробка різноманітної проектної документації для проведення подальших робіт, на що витрачено майже 3 мільйони бюджетних коштів.

Ще майже 3 мільйони гривень було витрачено на реконструкцію семи ділянок теплових мереж, а 2,7 мільйона - на реконструкцію котла на котельній мікрорайону Лазурний. Понад 8 мільйонів гривень було спрямовано на реконструкції систем водопостачання. Згідно зі звітами комунальних служб, всі ці проекти реалізовані у повному обсязі. Втім, чи помітили городяни покращення послуг, чи теплопостачання поки не прийшла зима, сказати важко. Принаймні, можемо сподіватися, що на відремонтованих за бюджетні кошти ділянках не будуть траплятися великі аварії.

Давня мрія

Найбільш масштабним проектом минулого року, профінансованим за рахунок державних коштів, стало будівництво тролейбусної лінії у Краматорську, яка зв’язала центр міста зі старим містом та залізничним вокзалом. Цій проект став єдиним реалізованим в повному обсязі.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 1

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 2

Міський голова Андрій Панков разом зі своїм заступника став першим пасажиром нової тролейбусної лінії

Його вартість становить 42,6 мільйонів гривень. Під час тендеру перемогу здобула невеличка краматорська фірма "Інтервітражсервіс", яка не мала досвіду будівництв такого масштабу. Не зважаючи на це, перший пробний тролейбус пройшов за новим маршрутом ще напередодні новорічних свят. А вже на початку 2016 року між старим та новим містом почався регулярний рух електротранспорту.

Недобудови - дітям

За рахунок Державного фонду регіонального розвитку у 2015 році у Краматорську відбулася часткова термомодернизація трьох міських шкіл. На це з фонду було виділено 11,4 мільйона гривень й ще 2,4 мільйона було передбачено у місцевому бюджеті. Підряди дісталися двом краматорським компаніям - "Промстроймонтаж" та "Авескрамбуд". Частковою термомодернизація виявилася через те, що підрядні організації просто не встигли вчасно закінчити роботи. Виходячи зі звітів, всі роботи з утеплення були виконані лише на 50-60%. Отже, більше року ці школи стоять недоутеплені й недофарбовані. Найбільша проблема в тому, що тепер місто має доробляти все це за власний кошт – гроші з фонду необхідно використати лише протягом бюджетного року, а нове фінансування недороблених об’єктів не передбачається. Втім цими школами можна ще можна користуватися.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 1

А ось ситуація з відкриттям двох нових груп дитячого садка у другому корпусі школи №6 виглядає менш оптимістичною. Одна з найстаріших шкіл міста має два окремих корпуси: в більшому розташовані старші класи, а в меншому навчалися молодші школярі. Саме частину другого корпусу було вирішено переобладнати на невеличкий дитячий садок на 2 групи, бо в цій частині міста відчувається значна нестача місць у дитсадках. На ці потреби з ДФРР та місцевого бюджету було виділено 7,8 мільйона гривень. Слід зазначити, що як для реконструкції, це дуже великі кошти. За підрахунками Мінрегіонбуду, зараз вартість будівництва нового дитячого садка становить 89 тисяч гривень на кожного вихованця. Тож побудувати новий садок на 2 групи буде коштувати близько 4,5 мільйона гривень.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 2

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 3

Тендер на реконструкцію виграла місцева будівельна компанія "Крамміськбуд", втім, закінчити реконструкцію вчасно не встигла. За звітами, виконана приблизно половина робіт: це часткове впорядкування території, внутрішні роботи лише розпочаті. Тож зараз ця будівля стоїть пуста – через незавершений ремонт її навіть не можна використовувати для навчання школярів.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 4

Цікаво, що всі ці компанії пов’язані між собою. Засновниками "Будівельної компанії Крамміськбуд" через низку компаній належать Людмилі Ульященко та Олені Близнюк – невістці Анатолія Близнюка, екс-голови Донецької ОДА. Співзасновником раніше був Максим Єфімов, який був гендиректором ПАТ "Енергомашспецсталь", де членом наглядової ради є Сергій Близнюк – син Анатолія Близнюка.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 7

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 8

Нині Єфімов – нардеп у фракції "БПП". Фірма "Авескрамстрой" також належить Ульященко та Євгену Жемчугову. Основні власники ПрАТ "Промстроймонтаж" – Костянтин Машненков та Надія Внукова.  У пресі Машненкова свого часу називали квотою екс-генпрокурора Віктора Пшонки на місцевих виборах, а також нібито його кумом. Під час останніх місцевих виборів люди Костянтина Машненкова були добре представлені у списку партії "Наш Край", якою опікувався саме Єфімов.

Тож завдяки зусиллям цих компаній у Краматорську фактично було зірвано реалізацію проектів, які були спрямовані на покращення умов навчання та виховання дітей.

Парк-примара

Цікаво, що така репутація підрядників не заважає їм перемагати у нових тендерах. На початку цього року місто отримало 22 мільйона з екологічного фонду на реконструкцію парків. За дивним збігом обставин, в першу чергу було вирішено реконструювати Сад Бернацього (колишній Парк Леніна). Розташований він між старим та новим містом і раніше не користувався значною увагою городян. Втім, у цьому парку розташований стадіон "Авангард" - домашня арена для місцевого футбольного клубу, одним з акціонером яких є народний депутат Єфімов. І це не єдиний дивний збіг – у плані реконструкції парку відразу було присутнє будівництво повноцінного тренувального поля для футболу.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 5

Під час тендеру переможцем стало підприємство "Промстроймонтаж", з яким у листопаді 2015 року було укладено договір на виконання робіт. А вже у грудні цією угодою зацікавилися правоохоронці. За даними слідства, підприємство подало на конкурс неправдиві відомості. Зокрема, воно було обрано переможцем як таке, що запропонувало найменшу ціну і має необхідні виробничі потужності. Однак дані місцевого Управління Пенсійного фонду свідчать, що деякі особи, вказані у документації фірми, насправді не працювали на підприємстві.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 6

Суд дав дозвіл на вилучення документів, але далі справа не рушила, і підприємство почало роботи з реконструкції парку. На сьогодні вже виконана майже половина робіт за які вже сплачено 12 мільйонів гривень бюджетних коштів. При цьому місцеві активісти вже дорікають на низку якість робіт та неякісні матеріали. Справжнім хітом стала доріжка, яка"оминає" пеньок – будівельники спочатку "обійшли дерево", а після цього вирішили його знести.

Недомайданчик: Як Краматорськ претендує на звання "довгобуд Жебрівського" (ФОТО) - фото 7

Урочисте відкриття цього парку вже заплановано на День незалежності. Втім, там досі не розпочато озеленення, а це висадка майже 600 дерев, 100 кущів, 250 квадратних метрів клумб та майже 24 тисяч квадратних метрів газонів.

В очікуванні нових проектів

Цього року Краматорськ, за обіцянками керівника області Павла Жебрівського, може отримати ще близько 500 мільйонів гривень для реалізації різноманітних інфраструктурних проектів.

На частину з цих коштів місто вже підготувало проекти та проводить підготовчі роботи. Втім, жодних реальних грошей місто ще не отримало й жодний з проектів не почав реалізовуватися. У місті навіть не розпочато фінансування розбудови "опорної школи" - улюбленого проекту очільника області. Тож вірогідність того, що оновлена українська гімназія почне свою роботу вже 1 вересня, мізерні. Крім того, не зовсім зрозуміло, хто буде виконувати масштабні проекти, такі як будівництво басейну чи Центру надання адміністративних послуг.

"Донеччині не потрібні "потьомкінські села", - казав Жебрівський. - Об’єкти, які ми фінансуємо, мають бути капітальними і сучасними ще на багато років уперед. По формуванню громад – також розбалансованість. Якщо не побачу реальних результатів роботи – наслідки будуть серйознішими. Це стосується всіх керівників міст і районів".

Втім, поки що городянам залишається лише сподіватися, що й вони не стануть грандіозними довгобудами.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme