Обіцянка-цяцянка: Чому на Донеччині опорні школи стали недобудовами

Краматорськ, Маріуполь і низка інших міст думають, куди подіти учнів

Обіцянка-цяцянка: Чому на Донеччині опор…

На Донеччині цього року планували створити 30 опорних шкіл, на що з обласного бюджету виділили майже 1 млрд грн. У 28 з них ремонти вже розпочали. Але у багатьох закладах завершити в строки не встигають.

Підрядник родини нардепа помахав ручкою

У Краматорську до 1 вересня не встигнуть капітально реконструювати гімназію, яку обрали під опорну школу. Дітей перерозподіляють в інші навчальні заклади міста.

Depo.Донбас вирішив з'ясувати, хто винен у зриві реконструкції.

Обіцянку про те, що школа буде готова, давав ще у січні голова Донецької обласної ВЦА Павло Жебрівський. Так само, за його словами, повинні бути готові опорні школи у Маріуполі, у Костянтинівці, Часовом Яру.

Наразі на Донеччині відкрита тільки одна опорна школа - у Билбасівці біля Слов'янська.

Інші так і залишилися недобудовами, їх доводитимуть до придатного стану ще три місяці, а може й більше.

У Краматорську вчителі та школярі майже рік живуть фактично на будівельному майданчику. Восени минулого року харківська фірма за кошти скандинавської екологічної корпорації НЕФКО провела утеплення будівлі майже за 11 мільйонів гривень. Втім, в батьків та вчителів до цих робіт є величезні запитання. Зокрема фарбування стін вже майже змили дощі, нова покрівля почала протікати, а вхідні двері досі не прикріплені.

Але на перший погляд школа вже стала привабливою – різнокольоровою з пластиковими вікнами.

За даними системи ProZorro, в березні 2017 року тендер на капітальний ремонт будівлі гімназії виграло дочірнє підприємство "Фаворит ОПТ". За даними інформаційно аналітичної системи YouControl, кінцевими власниками компанії є Жанна та Соломон Розенблати – дружина та батько депутата Верховної Ради Борислава Розенблата. Цікаво, що місцем реєстрації компанії є Житомир, а сам Борис Розенблат є заступником голови парламентського комітету з питань промислової політики, першим заступником якого є депутат від Краматорська Максим Єфімов. Тож, поява житомирської компанії на будівництві у Краматорську навряд чи є збігом обставин.

Згідно з договором, який було укладено 23 березня 2017 року, компанія має виконати повний комплекс робіт з реконструкції, включаючи заміну систем опалення, водопостачання, вентиляції та кондиціювання. Крім того, у вартість робіт входить і благоустрій шкільної території.

За затвердженим планом, тривати ці роботи мали 5 місяців, і зараз будівельники вже мали б впорядковувати подвір'я школи, закінчувати монтаж системи вентиляції і кондиціювання.

Більш того, договір передбачав, що щомісяця влада області буде перераховувати підряднику кілька мільйонів гривень за проведення робіт. Але за даними системи "Е-дата", жодного платежу ще не надійшло.

Можливо, через це ремонтні роботи у приміщеннях гімназії фактично лише розпочалися. На початок серпня там лише демонтували систему водопостачання та опалення, двері, підлоги та елементи оздоблення. Фактично до ремонтних робіт будівельники лише приступили. В окремих приміщеннях школи почали штукатурити стіні, вирівнювати підлогу та прокладати електричні дроти.

Більш того, незважаючи майже на середину серпня, ремонтні роботи йдуть дуже повільно. Під час нашого перебування у приміщенні знаходилося кілька десятків будівельників, більшість з яких переміщувалася з перекуру або на перекур.

Ми звернулися до підрядника с письмовим запитом, у якому просили прокоментувати стан реконструкції. У своїй відповіді підприємство "Фаворит ОПТ" повідомило, що через необхідність внесення коректив до проекту, він мав проходити додаткову експертизу. "Сторонами було досягнуто згоди про перенесення терміну початку робіт по об'єкту, що не порушує загальних строків, встановлених договором підряду", - йдеться у відповіді. Крім того, підрядники підтверджують, що поки що жодних грошей від замовника не отримували.

Така ситуація вкрай непокоїть членів батьківського комітету, яких дуже лякає перспектива не розпочати навчальний рік у власній школі. Справа в тому, що без будівлі залишилася не якась середньостатистична школа, а найкращій навчальних заклад міста. Її учні лідирують на шкільних олімпіадах, краще інших здають ЗНО та майже 100% вступають до престижних ВУЗів країни. Це одна з небагатьох шкіл міста, до якої існує конкурс, і яка цього року набрала відразу 5 класів першокласників. Причини цього в унікальному педагогічному колективі, який складався багато років. Тут є передові засоби навчання та новітні методики.

У Краматорському управлінні освіти добре розуміють всі ризики. За словами очільника управління Марини Мозальової, місто уже готується до переїзду школи до іншого приміщення.

"Гімназія - досить великий заклад. Тому підселити до якоїсь однієї школі школярів неможливо. Найбільш зручний варіант – 19 школа та училище, які знаходяться поряд. Але там немає вільних площ. Розділяти початкову та старшу школу у різні частини міста також неможливо, бо вчителі мають години і в молодших класах, і в старших. Тому найбільш зручний варіант – перевести учнів у 10 та 16 школу, які розташовані у мікрорайоні Лазурний. Зараз ми працюємо з міською владою, щоб забезпечити централізований підвіз дітей", - розповідає Мозольова.

В управлінні освіти намагаються заспокоїти батьків та переконати, що це тимчасовий захід доки не закінчиться ремонт. Проте, навіть чиновники не вірять, що він мине швидко, тож готуються до того, що гімназія буде працювати в приймах щонайменше до завершення навчального року.

Батьків такі перспективи дуже непокоять. І мова не лише про необхідність возити дітей через половину міста. Проблема ще й в якості освіти.

"Більш за все нас непокоять першокласники та випускники. Для них дуже важливі умови. У перших важкий період адаптації, а у других – важлива підготовка до ЗНО. Взагалі, у нашій школі були досить непогані умови. Батьки власними силами купували меблі, замінювали вікна та навіть утеплювали стіни. Коли нам обіцяли реконструкцію, то казали, що це буде без зупинки навчального процесу, що ремонт будуть робити в окремих частинах та поверхах. А зараз тут суцільна розруха. Ми навіть старі меблі віддали іншим школам, сподіваючись на новеньку, яку нам обіцяв керівник області", - розповідає член батьківської ради Алла Кужнева.

Взагалі, побудова опорних шкіл стала одним з найгучніших провалів Жебрівського. Бо крім Билбасівської школи показати немає чого. Зараз до відкриття терміново готують школу у Покровську. Планується, що саме її будуть показувати президенту, як зразок досягнень влади.

Отримали зарплату і втекли з будмайданчику

Тим часом, Маріуполь теж залишиться цього навчального року без опорної школи, якою мала стати школа №66, через те, що роботи веде підрядник, який раніше не мав досвіду у таких масштабних проектах. За словами директора департаменту капітального будівництва Донецької ОДА Юрія Винокурова, протягом тижня оголосять тендер на виконання додаткових робіт. Закінчити ремонт обіцяють до кінця поточного року.

Не відкриє свої двері для учнів у вересні і опорна школа Нікольського району - Нікольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 імені Якименка. Тендери на визначення виконавця робіт тут проводили тричі, бо претенденти не відповідали вимогам. Ремонтні роботи розпочались у травні. Тут мали зробити капітальний ремонт та провести термомодернізацію. Але за словами батьків учнів, три тижні тому ремонтні роботи припинилися, а будівельники залишили об'єкт.

Ось один з батьків опублікував пост на Facebook з фотографіями результату ремонту.

"Ми регулярно приходимо і перевіряємо, на якій стадії ремонт. Але ось з'ясували, що робочих у школі взагалі нема. За ці три тижні багато чого можна було б встигнути зробити. У чому причина, ми знаємо тільки на рівні чуток. Наприклад, кажуть, що будівельникам не виплачували зарплату, тому вони кинули роботу. Аби дізнатись графік робіт, прогнозовані строки завершення, ми звернулись до районної ради та надіслали лист до Павла Жебрівського. Від голови ОДА жодної відповіді не отримали", - розповідає Ольга, у якої дві доньки навчаються у цій школі.

Коментуючи ситуацію, що склалась навколо Нікольської школи, Винокуров зазначив, що там наразі ведуться роботи з термомодернізації та внутрішнього ремонту. А затримки виникли через невірно розроблену проектно-кошторисну документацію.

"Є велика проблема у тому, що не врахована документацією необхідність розширення харчоблоку та їдальні, бо вони не відповідають поточним санітарним вимогам для такої опорної школи. Це питання поставили до місцевої влади, до сьогодні воно не вирішено. Проектної документації немає. До того ж Три рази ми проводили тендери по ремонту котельні. І тільки на третій раз, коли ми достукались до районної адміністрації, вони скорегували проектну документацію. Збільшили вартість, бо була вона некоректна. Зараз ми проводимо торги по новій документації", - зазначив Винокуров.

У день візиту журналіста Depo.Донбас у Нікольську школу, жодних робіт не проводилось. Але на місце приїхав представник підрядника Ігор Заіка. Втім, пояснити ситуацію він не зміг.

"Відповідальний за цей об'єкт наразі знаходиться у лікарні з мікроінсультом. Бригада, що працювала у школі, на дзвінки не відповідає. Чому робітники припинили роботу, незважаючи на те, що зарплату їм виплатили, не зрозуміло. Навряд чи усі роботи вдасться виконати до початку навчального року, але частково до вересня ми доведемо школу до ладу", - говорить Заіка.

Доводити до ладу тут ще треба багато чого. Розпочали класти нову підлогу та фарбувати стіни тільки в одному з корпусів. Всі інші класи, спортивна та актова зали, туалети, стелі дочекались поки тільки робіт з демонтажу старого покриття. Меблі з усієї школи знесені у кілька класних кімнат. У старому корпусі школи про ремонт нагадують лише пластикові труби та вікна. Проте, навіть пластикові вікна досі встановили не усюди. Так само, як і не по всій поверхні фасаду наклеїли енергозберігаюче покриття. Більша частина покриття поки складена пластами у холі першого поверху.

У Нікольській школі №1 навчається близько 500 учнів. У зв'язку з ситуацією, що склалася, у департаменті освіти ДонОДА розпочинати навчальний рік їм пропонують у іншому навчальному закладі Нікольського - гімназії "Софія", де вже навчається близько 400 дітей.

"Судячи з ситуації, яка є, 1 вересня у цій школі не розпочнеться навчання. Тому відділ освіти працює над тим, щоб розподілити дітей у школи, що є поруч. Можливо, деяким класам доведеться вчитися в другу зміну", - говорить директор департаменту Надія Оксенчук.

100 учнів Нікольської школи №1 підвозять з найближчих сіл. І яким чином вони зможуть відвідувати заняття у другу зміну, поки незрозуміло.

"Дітей возять з Малоянісолі, Новогригорівкі, Бойового, Малинівки та Суржанки. Підвіз дітей в темний час доби здійснюватися не може за правилами дорожнього руху, Відповідно, ми хвилюємось, як це може бути організовано", - говорить заступник директора Нікольської школи №1 Світлана Додуляк.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"