Як за 22 мільйони перетворити Сад Бернацього у Краматорську на багнюку

У "Саду Бернацького" відсутній навіть газон, проте його відкриття стало рекламним шоу керівника Донеччини Павла Жебрівського та надепа Максима Єфімова

Андрій Романенко
Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Як за 22 мільйони перетворити Сад Бернац…

Кореспондент Depo.Донбас спробував з'ясувати що змінилося у старому парку і чого там ще не встигли зробити, та скільки грошей у нього закопали.

Нове життя старого парку

Сад Бернацького (колишній Парк Леніна) – найстаріший парк Краматорська. Він  з'явився ще XVIII сторіччі. На цьому місці була розташована садиба козацького полковника Степана Таранова. Поступово поряд з барською садибою з'явився парк. На початку XX сторіччя маєток стає резиденцією керівників Краматорського металургійного товариства,  вони починають перетворювати цей парк на місце відпочинку городян. Найбільший внесок у розвитку парку зробив останній керівник підприємства Йозеф Бернацький, прізвище якого закріпилося в назві парку.

Як за 22 мільйони перетворити парк на багнюку: Майстер-клас від Жебрівського - фото 1

Після революції та націоналізації "Сад Бернацького" перетворився на парк культури та відпочинку металургів та машинобудівників та отримав ім'я Леніна. У 1936 році у парку було побудовано стадіон "Прапор". Крім того, у парку активно розвивалися військово-спортивні кружки та секції. Під час війни парк був майже повністю зруйнований, але дуже швидко відбудувався та знов став улюбленим містом відпочинку городян. Там навіть з'явився тир, літній кінотеатр та дитячий майданчик.

Втім, в повоєнні часи парк почав втрачати свою популярність – місто ширилося на схід, у новій частині Краматорська з'явилися нові сучасні парки. До розвалу Радянського Союзу парк підійшов вже у стані досить занедбаного ліса з залишками чудернацьких будівель у стилі "сталінського ампіру". За останні 20 років навіть ці залишки будівель були зруйновані природою. Крім того, на початку ХХІ сторіччя частина занедбаного парку була віддана для розбудови розплідника декоративних рослин. Втім, цей проект реалізувати не вдалось, тож майже половина парку вздовж річки Біленька зараз виглядає як звичайний пустир з залишками повалених дерев.

Мрії про відновлення

Взагалі до 2010 року з трьох краматорських парків в досить задовільному стані залишався лише наймолодший з них – парк "Ювілейний". Саме в цей час городяни почали мріяти про реконструкцію усіх інших. Втім, вартість цих робіт вимірювалася мільйонами гривень, таких коштів у невеличкого промислового міста просто не було. Нажаль, Краматорськ не був ані батьківщиною Віктора Януковича, ані округом сина Миколи Азарова, тож розраховувати на такий подарунок від держбюджету було не варто. 

Як за 22 мільйони перетворити парк на багнюку: Майстер-клас від Жебрівського - фото 2

Ситуація змінилася лише після війни – в область пішли гроші на розвиток та відновлення інфраструктури. Частину цих державних коштів було вирішено спрямувати саме на реконструкцію одного з краматорських парків. Чому в якості першого об'єкту було обрано найбільш занедбаний та далекий від городян "сад Бернацького" – невідомо. За офіційною версією парк мав стати центром відновлення життя у старій частині міста, в якій досить мало розваг. За неофіційною – цей парк був обраний через розташування у ньому стадіону "Прапор" на якому свої домашні ігри грає команда "Авангард", одним з власників якої є народний депутат Максим Єфімов. Таким чином, він ніби-то вирішив впорядкувати територію навколо власного стадіону за бюджетний кошт.

Перші скандали навколо цієї реконструкції виникли ще на стадії проектування. Міська влада віддала понад мільйон гривень за проект без проведення тендеру. Сам проект виявився досить слабким – він передбачав лише оновлення зелених насаджень, встановлення спортивних майданчиків та прокладання нових доріжок. Ніяких кардинальних змін у парку проект не передбачав. Разом з тим, вартість цієї реконструкції становила близько 22 мільйонів гривень. Тендер виграло підприємство "Просмтроймонтаж" що знаходиться в орбіті впливу Костянтина Машненкова – давнього партнера Єфімова у бізнесі та політиці.

Пафосне відкриття

З невідомих причин влада області та команда Єфімова поспішала відкрити цій парк якомога швидше. Спочатку відкриття планувалося на День Незалежності, а після було перенесено на більш нейтральну дату - 3 вересня. Завдяки рекламі та ажіотажу подія зібрала величезний натовп  – за оцінками правоохоронців відкриття відвідали близько 20 тисяч мешканців міста.

Втім, відкриття парку більше було схоже на рекламний захід губернатора Жебрівського та нардепа Єфімова. Весь парк був прикрашений плакатами, які прославляли внесок цих осіб у розбудову та розвиток Краматорська. Єфімов вихвалявся 600 мільйонами гривень інвестицій у місто. Проте забував уточнювати, що це виключно бюджетні кошти, жодна копійчина з яких ще не надійшла у місто.

Як за 22 мільйони перетворити парк на багнюку: Майстер-клас від Жебрівського - фото 3

 

Фото Артем Гетьман

 

У якості підтверджень свого вкладу наводилися фотокарти неіснуючої ковзанки та зображення відремонтованого басейну до якого депутат не має жодного відношення.

Найбільш пафосною подією став запуск у повітря двох літаючих куль з рекламою команди Єфімова та Жебрівського зі відновлення Донеччини.

Як за 22 мільйони перетворити парк на багнюку: Майстер-клас від Жебрівського - фото 2

Вийшла дуже мила суміш чогось радянського та північнокорейського.

Суцільний недобуд

Вже на ранок неділі прийшло усвідомлення. Навіть непрофесійне око може помітити у парку купу недопрацьованок та відвертого браку. Наприклад, цілком незрозуміла логіка розподілу асфальтових доріжок та бруківок. Подекуди вони переходять одна в одну. Та навіть з існуючими доріжками є величезні проблеми – частина з них знаходиться нижче рівня умовного газону, подекуди у бордюрному камінні величезні прогалини, а місцями бордюру немає взагалі.

У Краматорську помпезно відкрили недобудований парк (ФОТО) - фото 1

У Краматорську помпезно відкрили недобудований парк (ФОТО) - фото 2

Через це при першому ж дощі багнюка почне забруднювати асфальт. Крім того, у парку не проведено озеленення. Газонів немає взагалі, а кущі та дерева висаджені лише біля входу. До того ж, перебувають вони у жахливому стані і навряд чи доживуть до весни. Тобто парк, в який закопали мільйони гривень - це просто переорана земля, подекуди закатана в асфальт.

У Краматорську помпезно відкрили недобудований парк (ФОТО) - фото 3

Крім того, реконструкція взагалі не торкнулася берега річки Торець та доріг що ведуть до парку. Тож, городяни будуть вимушені заходити у парк жахливими, ще радянським, сходам без парапетів та освітлення.  Є й купа інших недоопрацювань з яких можна зробити висновок, що робили реконструкцію швидко та максимально економно. Між тим, за роботи у парку вже заплачено 13 мільйонів гривень з бюджету.

У Краматорську помпезно відкрили недобудований парк (ФОТО) - фото 4

У Краматорську помпезно відкрили недобудований парк (ФОТО) - фото 5

Низьку якість робіт підтверджують й співробітники парку. Наприклад, платна вбиральня була зачинена відразу після церемонії відкриття. "Там купа недоробок. Ви бачили яким поспіхом відкривався парк. Маю надію, що найближчими днями відремонтують, й ми відкриємо вбиральню", - розповідає сторож парку.

По різному оцінюють реконструкцію і жителі. Перше захоплення вже минуло. Під час спілкування з відвідувачами більшість з них радіє, що у парку "зробили хоч щось". Але після того, як вони дізнавалися скількі грошей витрачено з бюджету на цбю красу, ставлення до парку дещо змінювалося. Втім певна частина городян вважає, що після реконструкції парк став ще гіршим і перетворився в звичайну пустелю з доріжками, лавками та поодинокими деревами.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme