Що відомо про забруднення води на Донеччині: Усі факти, коментарі і прогнози

В Україні на Харківщині шукають забруднювача річки Сіверський Донець, який спричинив погіршення якості питної води в Донецькій області – як на окупованій території, так і на підконтрольній

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Що відомо про забруднення води на Донечч…

Водопровідну воду на Донеччині не рекомендують пити і використовувати для приготування їжі. Проблема виникла наприкінці листопада і вразила як вільні, так і окуповані райони регіону.

Забруднення води на Донеччині: Що кажуть місцеві мешканці

Про те, що вода з-під крану на Донеччині "якась не така", стало відомо наприкінці листопада і на початку грудня. Перші повідомлення з'явилися від мешканців міст Краматорськ і Слов'янськ у соцмережах. Люди писали, що водопровідна вода має запах ліків і дивний присмак навіть після проходження домашніх фільтрів зворотного осмосу. 

скриншот из фб по загрязнению донецка

Схожими скаргами ділилися мешканці окупованої частини Донеччини – жителі Макіївки, Харцизька, Єнакієвого та інших міст "ДНР". У Єнакієвому казали, що вода віддає корвалолом, такий самий аромат – у Горлівці, фільтрація не допомагає, запах залишається. Жителі Харцизька стверджували, що вода у кранах має запах ліків. Також у Харцизьку жителі писали: "Таке відчуття, що з водопроводу вода йде упереміш із каналізаційними стоками".

У Макіївці, в районі ДАКИ, мешканці фіксували від води запах фарби та ацетону. У Гірницькому районі міста вода з різким неприємним амбре, якого люди не ідентифікували. Квартал Зелений повідомляв про запах ацетону, центр Макіївки – про запах ліків. В інших районах Макіївки рідина з крана віддає стоками, при збовтуванні утворюється піна, вода липка на дотик.

Загалом в "ДНР" звикли до проблем з водою, але такий запах води, наче в неї підмішали медпрепарати, навіть там спостерігають вперше.

Забруднення води на Донеччині: Що каже влада

Влада підконтрольної Донеччини спочатку мовчала, але коли стало зрозуміло, що тема не "розсмокчеться" сама собою, почала реагувати.

Керівник ВЦА Слов'янська Вадим Лях заявив, що така ситуація була кожного року. Але мешканці міста категорично з цим не погодилися.

 

Обласна влада пояснила смердіння води… водоростями і високою температурою повітря в грудні.

Директор департаменту ЖКГ Донецької ОВЦА Сергій Гончаренко запевняв, що вода відповідає нормам.

"Це питання суто біологічне. У зв'язку з тим, що у воді річки Сіверський Донець і інших річок, з яких відбирається вода через річку Сіверський Донець, потрапляє дуже велика кількість сполук азоту, це призводить при підвищенні температури води, швидке зростання кількості синьо-зелених водоростей. Та потім їхні продукти життєдіяльності і відмирання дають саме цей запах. На цей час корегуються процеси дообробки води на фільтрувальних станціях  як компанії "Вода Донбасу", так і "Слов'янськводоканалу". Це використання такої речовини як "марганцовка" та активованого вугілля. Але окрім неприємного незвичного запаху вода цілком відповідає за своїми хімічними властивостями нормам", – сказав Гончаренко.

"Це минеться?" - запитав в нього керівник ОВЦА Павло Кириленко. "Це минеться, як тільки хоч трохи зменшиться температура", – запевнив Гончаренко. При цьому не можна не згадати, що грудень на Донеччині і в минулі роки був не надто морозним, але запаху води не було.

Вже через кілька днів після заяви Гончаренка з'ясувалося, що воду потрібно досліджувати більш серйозно. "Краматорський водоканал" повідомив, що фахівці з Донеччини відправили проби смердючої питної води з річки Сіверський Донець у Київ в "Науковий токсикологічний центр ім. Академіка Медведя" на дослідження.

Результати досліджень з забруднення питної води на Донеччині: Токсини скинули на Харківщині

Як повідомляє Державна екологічна інспекція в Донецькій області, 8 грудня здійснено відбір проб вод річки Сіверський Донець у п’яти точках: вище та нижче м. Ізюм (Харківська область), с. Яремівка (кордон Харківської та Донецької області), с. Богородічне, Райгородська гребля (Донецька область).

Зафіксоване перевищення за органолептичними показниками, сполуками азоту та фенолами.

Разом з тим Інститут екогігієни і токсикології ім. Л. І. Медведя здійснив сканування проби води в річці Сіверський Донець в точці вище м. Ізюм для визначення якісного складу води. За результатами сканування визначено орієнтовний перелік органічних речовин, які не визначаються в рамках державного моніторингу поверхневих вод.

Що означають результати досліджень, пояснив в ефірі "Суспільне Донбас" начальник Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів Сергій Трофанчук: у воді, яку взяли на аналіз, виявлено "органічні речовини, які раніше навіть взагалі не визначалися".

"Завдяки обладнанню, яке ми встановили у своїй лабораторії, ми змогли знайти проблемну точку - це вище міста Ізюм (Харківська область). Додатково ми відправили проби в Інститут гігієни і токсикології і знайшли там цілу низку показників, які потребують детального вивчення, оскільки вони не властиві для річкового басейну. Також відправлені проби до Інституту громадського здоров'я і в Український інститут екологічних проблем. Перші результати показали, що забруднення у річці Сіверський Донець виникло вище міста Ізюм", – сказав Трофанчук.

За його словами забруднення виникло через феноли, амоній і органічні речовини, які раніше не визначалися.

Трофанчук рекомендував не використовувати воду для приготування їжі, а користуватися нею тільки у побуті, тобто як технічною водою. Він зазначив, коментуючи інформацію Гончаренка про водорості, як причину запаху, що на момент цієї заяви ще не було більш розширеної інформації. "Пан Сергій ще не мав додаткової інформації, що там (у воді), крім водоростей, ще є органічні сполуки, яки виявилися каталізатором для цього запаху", - зазначив Трофанчук.

"На даний час вживаються всі можливі заходи для визначення об’єкта забруднення та з’ясування причин, що призвели до погіршення якості вод", – своєю чергою, повідомила екологічна інспекція.

Забруднення води на Донеччині: Які прогнози, і коли зникне запах

Компанія "Вода Донбасу" повідомила, що технологічний режим роботи фільтрувальних станцій був скоригований для забезпечення доведення якості питної води до того стану, щоб її могла споживати людина. "Разом з первинним хлоруванням вводиться перманганат калію та активне вугілля", – зазначається в повідомленні.

Трофанчук каже, що запах водопровідної води завдяки цим заходам має скоро зникнути. "Посилення запаху ще могло давати хлорування, яке, на жаль, при попаданні фенолів у воду, надає такого різкого запаху. Зараз водоканали і "Вода Донбасу" змінюють режими [очистки] і найближчими днями ця ситуація буде покращена", – сказав він.

Проте забруднення річки Сіверський Донець нікуди не дінеться, і хто на Харківщині спричинив екологічну катастрофу, доведеться розбиратися.

Через брак інформації на цю тему у мережі ширяться чутки, що воду забруднив видобуток сланцевого газу. У місцевому ЗМІ "Новости Краматорска" публікують нібито документи "Краматорського водоканалу", звинувачуючи установу, що вона щось приховує від громадян.

У чатах в "Вайбері" та "Телеграмі" користувачі поширюють "лякалки" про склад води і її шкоду для здоров'я. 

Тим часом Донецька ОВЦА звернулася до СБУ та Нацполіції для встановлення суб'єктів господарювання, які скидають неочищені стічні води річку Сіверський Донець та її притоки. Чим раніше поліція знайде винних, тим скоріше припиниться паніка у соцмережах.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme