Мандруємо Донеччиною: Підземний гіпсовий Бахмут, дно прадавнього моря і Клебан-Бик

Донецька область різноманітна на природні пам'ятки, відвідати які можна протягом вихідних

Мандруємо Донеччиною: Підземний гіпсовий…

Мешканці Донеччини влаштовують собі міні-подорожі для всієї родини, адже в області є на що подивитися і чим помилуватися. Приїхати у заповідник Крейдяна флора або ландшафтний парк Клебан-Бик, або ж дістатися місця, де розташовані гіпсові печери Бахмутського району, звісно ж, легше автомобілем.  Але в регіоні працюють провідники з еко-туризму, організовуючи автобусно-пішохідні тури вихідного дня за деякими напрямками, тож, якщо є бажання, дорога не стане проблемою.

Регіональний лардшафтний парк Клебан-Бик

Це унікальне місце в Костянтинівському районі Донецької області.  1874 гектари парку розкинулися в гирлі річки Клебан-Бик і на берегах Клебан-Бикського водосховища. Цими лісами та пагорбами у давнину ходили кочівники: сармати, печеніги, ці землі належали і скіфському царству.

Що подивитися у Клебан-Бику?

Неймовірні краєвиди, чисте повітря, птахи, квіти не залишать нікого байдужими. Крім того, тут є ніжнепермскі геологічні відкладення, їм майже 300 млн. років. Колись давно тут буле морське дно, тож у відкладеннях можна знайти навіть сліди коралів і морських їжаків. 

парк Клебан-Бик

Фото: Білокузьминівська сільська рада\Facebook

Ще одна пам'ятка парку – скам'янілі дерева араукарії, вік яких також складає близько 300 млн років.

скам'янілі дерева араукарії

Фото:  klebanbyk.com.ua

Заворожує своєю красою і Балка Кравецька – це скаловидне оголення Араукарітової свити верхньокам'яновугільних відкладень з розривними порушеннями, які чітко видно на поверхні.

Фото:  klebanbyk.com.ua

Роздроблення скам'янілих стовбурів дерев сталося в результаті бурхливих тектонічних процесів, водної і повітряної ерозії. Так породи утворили складчату гірську споруду. Назва балки за версією місцевих жителів походить від прізвища каменотеса Кравця, який жив тут, на схилі і видобував тут же камінь.

У парку є екологічни стежки, обладнаний пляж на рекреаційній ділянці "Сонячна Долина", скіфські статуї, а на вході - фігурки динозаврів.

Турістична стежка

Турістична стежка "Білокузьминівська". Фото:  klebanbyk.com.ua

Вхід у парк не безкоштовний, усі ціни та послуги перераховані на офіційному сайті. Тут можна замовити екскурсії, поставити палатки, орендувати альтанку, шезлонг, парасольку і все, що необхідно для приготування шашлика або гриля.

Як дістатися парку Клебан-Бик?

  • автомобілем трасою H-20 Слов'янськ-Костянтинівка-Маріуполь до автостоянки, зліва від повороту у село Олександро-Калинове, орієнтир - кам'яні фігури динозаврів на узбіччі.
  • громадським транспортом з Костянтинівки або зі Слов'янська і Бахмута. Актуальний розклад маршрутів, які працюють після карантину, краще дізнаватися безпосередньо на автостанціях цих міст.
  • поїхати в одноденний автобусний тур, який пропонує місцева турагенція.

Заповідник Крейдова флора – дно прадавнього моря Донбасу

Мальовничний молодий заповідник площею 1134 га утворений у 1988 році, розташований в долині річки Сіверський Донець між селами Закотне і Крива Лука Лиманського району Донецької області.

Що подивитися у Крейдовій флорі?

Мілову флору називають єдиним місцем в Україні, де збереглася рослинність, що виростає на грунтах, сформованих на крейдяних породах – бор реліктової хвойної рослини – сосни крейдяної.

крейдова флора

Фото: My city Liman

Крім того, саме тут є найбільші поклади крейдяних відкладень, адже 180-65 мільйонів років тому ця місцевість була дном прадавнього моря (як і на території парку Клебан-Бик, про який йшлося вище). 

У часи динозаврів, в юрський період, море було дрібним, а пізніше, у крейдяну еру, стало більш глибоким.

Фото: My city Liman

Завдяки морю утворилися крейдяні гори, які нависають над Сіверським дінцем і створюють неймовірний природний ландшафт. 

Як дістатися Крейдової флори?

  • автомобілем з Краматорська трасою H20 Слов'янськ-Костянтинівка-Маріуполь до селища Крива Лука, потім повернути направо.
  •  місцеві мешканці створили проект "Крива Лука. Екотуризм" і запрошують на різноманітні подорожі Лиманщиною, крім того в автобусний тур вихідного дня можна поїхати з Краматорська, Слов'янська і Бахмута. 

Підземний гіпсовий Бахмут (рудники Іванграда)

Про те, що біля Бахмута є соляні печери, знають, напевно всі. 

Крім соляних є ще й гіпсові, росташовані у селищі Іванград, що в 6,6 км від Бахмута. Наприкінці XIX ст. тут почали видобувати гіпс і рудники працювали до кінця 60 років XX ст. Зараз це широкі і високі підземні галереї.

Підземний гіпсовий Бахмутфото гіпосового піземного рудника

Фото: Олексій Соловкін

Як дістатися рудників Іванграда?

  • автомобілем з Бахмута дорогою Т1302 або Т0513 до північної околиці селища Іванград. 
  • записатися на екскурсію "Стежками підземного світу" (Бахмут-Іванград) ,яку проводять щосуботи. Виїзд автобусами з Лимана, Бахмута і Слов'янська.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme