Донбас без води: щоденний ризик

Питання водопостачання Донеччини загострилося до межі. 1-2 квітня, за даними Донецької військово-цивільної адміністрації, без водопостачання залишилися близько 70 тисяч осіб – жителі Вугледара, Торецка, Часів-Яра та Волноваського району

Донбас без води: щоденний ризик…

Про це у своєму блозі на сайті 24 канала пише народний депутат Максим Єфімов.

"На початку квітня до КП "Вода Донбасу" – підприємства, яке забезпечує водою Донецьку область, на вимогу "постачальника останньої надії" ДП "Укрінтеренерго" застосували санкції. За фактом – підприємство відключили від енергопостачання.

Причина – борги постачальника води перед енергетиками. Сума заборгованості КП "Вода Донбасу" за електроенергію наближається до 3 млрд гривень. Додатковим тригером в даній ситуації стала зміна законодавства. Якщо до 1 січня 2019 року заборгованість не була обов'язковою умовою відключення боржника від послуги, то з 1 січня 2019 року тримісячна заборгованість означає кримінальну відповідальність для керівників і примусове припинення надання послуги", - зазначає Єфімов.

За його словами, в результаті Донецька область опинилася перед загрозою повного відключення від водопостачання. А часткове відключення від енергопостачання чітко показало можливі наслідки таких санкцій.

"Тепер про головне –  про причини заборгованості та можливі ресурси для її погашення. Причин дві: борги міських водоканалів і неоплата води, спожитої на підконтрольних територіях.

За даними Донецької ВЦА, заборгованість міських водоканалів перед КП "Вода Донбасу" на підконтрольній території становить 722 млн грн. Найбільша – у Покровська, Бахмута, Краматорська, Костянтинівки, Маріуполя. Погашення містами цієї заборгованості – питання архіважливе. Однак, порівнюючи співвідношення чисел, стає зрозумілим, що 100% оплата послуг водопостачання та водовідведення містами на підконтрольній Україні територіях не вирішить питання заборгованості за спожиту електроенергію.

Це підтверджує проста арифметика доходної та видаткової частини. Кожен місяць КП "Вода Донбасу" несе витрати у розмірі 186,7 млн грн. Це – електроенергія (110,6 млн), зарплата працівникам, техобслуговування мереж, податки і т. д. При цьому підприємство може розраховувати виключно на оплату за поставлені послуги в розмірі 85,9 млн грн. Це рівно 46% від того, що підприємство повинно отримати. Відсутні 54% – це вартість води, якою користуються жителі непідконтрольних Україні територій. З початку 2019-го з непідконтрольних територій підприємство не отримало жодної закритої платіжки! Таким чином платіжний щомісячний дефіцит перевищує 100 млн грн.

Нагадаю, що КП "Вода Донбасу" – стратегічне підприємство. Воно постачає воду у 226 населених пунктів і забезпечує водовідведення для 78 міст і селищ. У зоні ризику – 20 великих підприємств. Повне відключення від постачальника електроенергії загрожує регіону економічним, техногенним і гуманітарним колапсом", - пише Єфімов.

Нардеп вважає, що стратегія держави щодо таких об'єктів повинна базуватися на дотриманні гуманітарних потреб місцевих жителів. В умовах збройного конфлікту споживання питної води – питання, в тому числі, міжнародного права. Україна зобов'язана забезпечити якісною питною водою населення по обидві сторони лінії розмежування. Тому для держави важливо підтримати КП "Вода Донбасу", попередити негативні наслідки і скорегувати економічну модель підприємства.

"До речі, припинити водопостачання виключно непідконтрольних Україні територій за борги неможливо. Адже водопровід заходить з підконтрольної території Донбасу на непідконтрольну, звідки повертається назад, забезпечуючи водою Маріуполь та інші міста і селища.

Надзвичайна ситуація, яка склалася, вимагає оперативного і кардинального вирішення. Необхідно забезпечити щомісячне дотування КП "Вода Донбасу" з держбюджету в розмірі рівному вартості води, спожитої на непідконтрольних Україні територіях. Важливо також посилити платіжну дисципліну водоканалів на підконтрольній території.

Паралельно, для забезпечення стабільної роботи КП "Вода Донбасу", необхідно визначити постачальника електроенергії, укласти з ним договір на період до врегулювання питання з постачальником "останньої надії". Важливо вирішити питання реструктуризації заборгованості, погодивши його з "Укрінтеренерго", щоб відновити постачання електроенергії.

Питання подачі питної води та розрахунків за її споживання на тимчасово неконтрольованих територіях має бути винесене на засіданні тристоронньої контактної групи щодо ситуації на сході України.

Згоден, що рішення проблеми неоднозначне. І до нього можна ставитися по-різному. Але в короткостроковій перспективі більш ефективних механізмів не існує. Втім, враховуючи обставини, що склалися для Донбасу взагалі не існує простих і однозначних рішень", - пише Єфімов.

 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme