Чи прозоро після ProZorro: Донецькі тендери як примара замість економії

Нова система закупівель не зробила донецьких чиновників більш економними

Depo.Краматорськ
21 березня 2017 13:03
ФОТО: depo.ua

ProZorro безумовно претендує на звання одного найбільш популярного слова 2016 року. З цим майданчиком для проведення електронних закупівель за бюджетні кошти активісти та журналісти пов'язували величезні надії на подолання корупції. А чиновники пишалися використанням ProZorro і відсотками заощадження

Depo.Донбас вирішив проаналізувати, як систему протягом минулого року використовували на Донеччині і що цікавого вже почали купувати цьогоріч.

Закупівлі на мільярд

Протягом 2016 року замовники Донецької області розмістили в системі 35 882 закупівлі на загальну суму понад 14 мільярдів гривень. Найбільшими покупцями є державні вугільні підприємства.

"Селидоввугілля" здійснило 395 закупівель на загальну суму 1,16 мільярда гривень. "Красноарміськвугілля" здійснило 256 закупівель на 642 мільйони гривень. Далі йде Департамент капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації зі 138 угодами на 619 мільйонів гривень. Державне підприємство "Маріупольський торгівельний порт" уклало 438 договорів на 516 мільйонів гривень.

Закриває п'ятірку лідерів Служба автомобільних доріг Донецької області з 122 угодами на 395 мільйонів гривень. Далі йдуть "Донецька залізниця" з закупівлями на 306 мільйонів гривень, "Маріупільтепломеража" з 287 мільйонами, державне підприємство "Артемсіль", яке уклало договорів на 240 мільйонів.

Крім того, закупівлі на суму понад 100 мільйонів гривень зробили Департамент охорони здоров'я Донецкої ОДА, Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління та Департамент житлово-комунального господарства Донецької ОДА.

Найбільшими угодами стали також контракти двох державних шахт на закупівлю електроенергії. Підприємство "Красноарміськвугілля" придбало у державного підприємства "Регіональні електромережі" електрики на 475 мільйонів гривень, а "Селидоввугілля" – на 374 мільйона гривень. Ще одним великим лотом стало придбання перевантажувального комплексу для "Маріупольського торгівельного порту" за 198 мільйонів гривень.

Наступні за розмірами лоти – послуги з прокладання автошляхів, які закуповувала Служба автомобільних доріг Донецької області. Обидва лоти загальною ціною 203 мільйони гривень виграла компанія "Донецькій автодор", яка є філією "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України". Також серед великих закупівель варто виділити придбання "Маріупольським трамвайно-тролейбусним управлінням" автобусів на 60 мільйонів гривень та дві закупівлі обласного Департаменту капітального будівництва: будівництво ковзанки у Краматорську та реконструкції опорної школи у Покровську. Обидва об'єкти будуть коштувати 50 мільйонів.

Умовна економія

Попри очікування суспільства, до великої економії державних коштів використання системи ProZorro не призвело. За підсумками 2016 року, вдалося заощадити приблизно 488 мільйонів гривень. Проте, у порівнянні з сумою закупівель, це лише 6% від запланованих витрат. Найбільшу економію (89%) продемонстрував шкірвендиспансер Костянтинівки, але закупівля складалася лише з двох лотів вартістю близько 2,5 тисяч гривень. Серед великих покупців найбільш економними виявилося Маріупольське трамвайно-тролейбусне управління, яке на закупівлі в майже 160 мільйонів заощадило 12%.

Департамент житлово-комунального господарства Донецької обласної державної адміністрації на закупівлях в середньому заощаджував до 9%, а ось обласний Департамент капітального будівництва та "Маріупольський торгівельний порт" під час тендерів знижував вартість закупівлі на 7%. Цікаво, що великі покупці показували рівень економії значно нижчий за середній по області: "Силидоввугілля" – 3%, а "Красноармеськвугілля" – лише близько 1%. Найбільш неекономним виявився "Покровськводоканал", який на закупівля в 60 мільйонів не заощадив жодної копійчини.

Гучний старт

Попри те, що початок року - не кращій час для закупівель, нині у системі ProZorro зареєстровано майже 15 тисяч тендерів на 65 мільярдів гривень. Найбільшими покупцями на цей час є державні підприємства. Наприклад "Селидоввугілля" вже готовий придбати обладнання на 243 мільйони та засоби захисту на 67 мільйонів. А ось державне підприємство "Артемівськсіль" шукає постачальників мішків на 167 мільйонів, паперових виробів на 119 мільйонів та плівки та фольги на 49 мільйонів. Все це необхідно підприємству для пакування продукції.

Серед великих будівельних проектів, які вже виставлено на торги, слід зазначити реконструкцію опорної школи у Мирнограді за 31 мільйон гривень, реконструкції колектору у Маріуполі за 25 мільйонів та реконструкція Нікольскої школи за 19 мільйонів. Замовником робіт є обласний Департамент капітального будівництва.

Є серед закупівель на поточний рік низка досить цікавих позицій. Наприклад "Регіональна телекомпанія "Регіон- Донбас" збирається замовити друк газет майже на 3 мільйони гривень. Йдеться про видання газети "Вісті Донбасу" яка є фактично офіційним виданням влади області.

Не менш екзотично виглядає бажання Донецького медичного університету закупити проекторів на мільйон гривень. Але найбільш скандальною можна вважати закупівлю Маріупольської міською радою послуг охорони для очільника міста на 550 тисяч гривень.

Взагалі, якщо уважно подивитися на систему ProZorro, то можна помітити, що вона дуже схожа за своїм впливом на систему є-декларування. Замовники відверто зізналися, що навіть прозоро та публічно вони готові маніпулювати умовами та відмовитися від економії лише заради надання замовлення "правильній" структурі. І головне, що це, як і у випадку з шаленими статками можновладців, не викликає ніякого обурення суспільстваю. А це, у свою чергу, означає, що у закупівлях будуть й далі обертатися величезні суми, на яких зароблятимуться гроші, а економія буде примарною та віртуальною.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас