Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій

Головним військовим досягненням останніх тижнів безумовно стало взяття 16-м батальйоном 58-ї бригади Авдіївської промзони

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації…

І, як наслідок - можливість вогневого ураження техніки супротивника, на трасі Донецьк-Горлівка в районі Ясинуватської розв'язки.

На численні прохання засновник проекту "Вернись живым" Віталій Дейнега на своїй сторінці в Фейсбуці вирішив роз'яснити хронологію деталі цих подій.

"Все, що буде написано нижче писалося і узгоджувалося разом з безпосередніми учасниками подій", - зазначив він.

Для початку розберемо диспозицію військ і важливих об'єктів. Якщо говорити дуже грубо, лінія розмежування в даному районі проходить по трасі Донецьк-Костянтинівка (вона вертикально перетинає наведену схему). Виняток становить селище Спартак в самому низу - воно контролюється сепаратистами. Якщо від шахти Бутовка провести горизонтальну лінію на захід - ми отримаємо приблизну лінію розмежування в районі ДАП.

З позицій біля Зеніту досить добре видно новий термінал, тут до нього 1,5-2 кілометри. Лінія дотику в цьому місці йде дугою. Верхньою точкою цієї дуги і є з нашого боку авдіївська промзона, а з боку ворога - Ясинуватська розв'язка. На момент початку подій наші військові не могли вести вогонь по цілях на дорозі або навіть їх спостерігати. Ділянка траси в районі розв'язки не простежувався і колони,що проходили було тільки чути. Видно їх було вже на більш далеких ділянках. Сепаратисти користувалися цим і безперешкодно ганяли по трасі техніку, боєприпаси і живу силу з Донецька до Горлівки.

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій - фото 1

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки на початок року

На цій карті я позначив червоним позиції сепаратистів, синім - наші і сірим - незайняті ніким території.

Коли 53 бригада влітку заходила на позиції в Авдіївці - промзона була нічиєю. Такою вона і залишалася до останнього часу. В ній відбувалися бої диверсійних груп між собою. Тут могла зустрітися наша розвідка з розвідкою противника. Групи сепаратистів проходили через неї і обстрілювали наш ближній до промзони опорний пункт в Авдіївці.

Але наші військові не поспішали заходити в промзону. Справа тут не в боягузтві або ліні. Особливість промзони в тому, що там вкрай складно закріпитися. Сама "промка" - це ряд споруд уздовж Ясинівського провулку в Авдіївці. Це ангари для техніки, контейнери, різні виробництва тощо. Головна особливість цих споруд - слабкий дах, що не дозволяє ховатися від артилерії. Укриття тут є, але їх не так багато. Плюс треба розуміти, що група в промзоні буде висунута щодо основного угруповання військ і їй потрібно в перші дні грунтовно обкопуватися, одночасно ведучи бої.

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій - фото 2

Позиції сепаратистів за Ясинуватською розв'язкою (аерофотозйомка 2015 року)

Якщо говорити простіше - на даній ділянці сепаратисти займають більш вигідні позиції. Дорога знаходиться на насипу і служить гарним рубежем оборони. За нею розташовані місця стоянки техніки та особового складу. Оборонятися, маючи укриття у вигляді дороги на насипу набагато простіше.

Сепаратисти навіть примудрилися зміцнитися в безпосередній близості від самої Авдіївки, а саме на "малих дачах" і біля зруйнованого залізничного мосту.

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій - фото 3

Окопи сепаратистів біля залізничного мосту (аерофотозйомка 2015 року)

Напевно, все б так і залишилося, якби сепаратисти не розпочали аж надто інтенсивно кошмарити наш крайній опорник перед промзоною. Цей опорний пункт знаходиться в місці, де Ясинівський провулок заходить в ліс. Фактично він дивився з 50 метрів в густий ліс, що не пробивався навіть тепловізором. Сепаратисти користувалися цим і практично щоночі заходили через промзону і обстрілювали наших. 5 лютого 2016 року у наших солдатів увірвався терпець. У відповідь на обстріл вони відкрили вогонь і пішли виганяти сепаратистів з "промки". "Вони" - це група розвідки 58-ї бригади, 16 батальйону і 74 окремого розвідбату.

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій - фото 4

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки на сьогоднішній день

Група залишилася в промзоні в очікуванні атак противника, але той нападав вельми мляво. І хлопці почали обкопуватися. На даний момент вони вже добре зміцнилися і успішно відбивали атаки диверсійних груп. Але менше тижня тому сепаратисти напали по-серйозному. В той день в нашу сторону полетіло все. В силу близькості позицій, сепаратисти змогли дотягнутися до нас "васильками" (автоматичний міномет калібру 82 мм). Обстріл тривав 2 години. Потім пішли калібри побільше. Спочатку заговорили 120 мм міномети і "нони" (самохідні 120 мм міномети).

Між позиціями сепаратистів під розв'язкою стали вискакувати російські Т-72 і бити по 5-6 снарядів прямою наводкою. Закінчився цей феєрверк залпами 152 мм знарядь, які сепаратисти примудрилися сховати від ОБСЄ десь в цьому районі. На жаль деякі з снарядів досягли мети. В ту ніч загинули два наших бійця І хлопці пішли мститися ...

Йти довго не довелося. Багато хто говорить, що промзона - це потенційний міні-котел. Але вони забувають, що в такому ж становищі опинилися позиції сепаратистів на "малих дачах". І якщо до цього наші їх особливо не чіпали, то в той день вони зайшли з боку промзони, розставили ПТУРи (протитанкові керовані ракети) і стали чекати. На малі дачі приїхало два КАМАЗи. За неперевіреними даними в них був спецназ, який повинен був атакувати наших в промзоні. Навколо КАМАЗів почалася метушня. Бігали люди і носили ящики. З нашого боку полетіли ракети. Обидва КАМАЗи були знищені. Судячи з усього, в одному їхав особовий склад невдачливого сепарского спецназу, а в другому - боєкомплект. Боєкомплект продовжував детонувати ще довго, а спецназ втратив трьох убитими і 10 чоловік пораненими. Ні про який наступ вже не могло бути й мови.

Остання на сьогодні спроба нападу на промзону закінчилася для сепаратистів дуже плачевно. Вони були придушені вогнем і понесли в черговий раз втрати. Деталі цього бою я з ряду причин не можу озвучувати. Але з тих пір противник значно заспокоївся і наші можуть перевести подих. Спроби оточити промзону все частіше закінчуються для сепаратистів втратами. Але що буде далі прогнозувати складно.

Ясинуватська розв'язка: Розбір ситуації у найгарячішій точці АТО від учасників подій - фото 5

Ситуація біля Ясинуватської розв'язки в разі нашого наступу

Один з потенційних сценаріїв - це знищення угрупування сепаратистів на "малих дачах" і в районі залізничного мосту з подальшим виходом на трасу Донецьк-Костянтинівка. Такий стан дозволив би нам більш ефективно вести оборону і бути готовим до наступу на Ясинувату. Такий розвиток подій більш ймовірний в разі відновлення повноцінних військових дій. Тут потрібна буде артилерія. Хоча, з урахуванням настрою та ентузіазму хлопців, я б не виключав, що вони можуть придумати можливість як це зробити і "не порушуючи" Мінськ". Сил і засобів в цьому районі досить і при злагодженій роботі двох бригад (58 і 128) і одного батальйону (74ОРБ) це цілком реальний сценарій.

Що ж стосується поточного стану, то не варто перебільшувати значення промзони. Можливість вогневого ураження цілей на трасі ще не означає, що ми відрізали Горлівку від Донецька. Просто тепер колони сепаратистів будуть змушені їхати по більш поганих дорогах і через Ясинувату, а не по великій і гарній трасі. Це доставить їм незручностей, але не більше того. Коли я говорив це хлопцям з 16-го батальйону, вони сказали: "ми це розуміємо, але якщо ми можемо звільнити хоч один клаптик нашої землі - ми це зробимо".

За останній тиждень Ясинуватська розв'язка стала найгарячішою точкою в зоні АТО і першою за довгий час успішною військовою операцією наших військ. Ми не порушували тут "Мінськ" і не застосовували заборонених озброєнь. Ми просто відновили свій контроль над частиною Авдіївки. І більше не дозволимо обстрілювати наші опорники практично впритул. Ми відбили черговий напад і пішли наздоганяти ворога, звільняючи одночасно свою ж землю.

І дуже важливо, щоб ви розуміли одне. Цю промзону звільнили звичайні хлопці в тому числі з 16-го батальйону 58-ї новосформованої бригади. Звичайного батальйону з Полтави, який показав, що наша піхота може  зухвало і успішно наступати.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme