ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком

До Дня вишиванок військовослужбовці 81-ої десантно-штурмової бригади отримали незвичні вишиванки
Depo.Донецьк
21 травня 2015 13:00
ФОТО: depo.ua
Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком
Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком

Як виглядають вишиванки на передовій, дізнався кореспондент Донбас.depo.ua.

Шлях на війну

Шлях від Краматорська (де зараз розташований штаб АТО і фактична столиця області) до Донецька добре відомий майже кожному краматорчанину. Поїздка до Донецька була звичною й майже буденною справою - близько 2 годин в автобусі, одна з найкращих доріг в Україні, кілька транзитних міст й ти у центрі столиці області. До війни мешканці Краматорська їздили до Донецька по справах та на відпочинок. Я сам їздив цим шляхом сотні та тисячі разів, але вперше я їхав у напрямок Донецька, до якого прийшла війна. Перше що кидається в очі й виглядає дуже дивним - дорога практично повністю пуста. На трасі можна зустріти лише поодинокі цивільні та військові автівки.

Чим ближче під'їжджаємо до Донецька, тім частіше зустрічаються блокпости української армії. Обабіч дороги - фортифікаційні споруди - повністю побудовані, заселені солдатами або лише вириті серед полів з озиминою.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 1

Блокпост на відомому перехресті "Ветерок". До війни тут було популярне бістро, біля якого зупинявся майже кожен мандрівник - подихати повітрям, перекурити чи випити кави. Тепер ми зупиняємося щоб надягнути шоломи та бронежилети. Далі без захисту їхати небезпечно. Попереду по трасі підірваний бойовиками залізничний міст, окуповані селища: Горілко, Яснувата, а потім Донецьк. Ми завертаємо ліворуч в напрямку найгарячішої ділянки фронту - Авдіївки, Пісок та Водяного.

Життя в сірій зоні

В супереч всім очікуванням в селищах поблизу лінії зіткнення варує доволі активне життя. В загалі, картина, яку ми спостерігаємо за вікном автівки, просто приголомшує. Вона виглядає цілком фантастичною, нереальною й сюрреалістичною. Засіяне поле з вирвами від нещодавніх вибухів потужних снарядів. Поряд будинок, повністю зруйнований вибухами, пошматований паркан з зірваними воротами.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 2

А через кілька метрів - корова на галявині, а навпроти - будинок, який лагодять господарі та охайні грядки з картоплею та огірками. А поряд знов прірви від вибухів, галасливі діти, охайні городи, покинуті будинки, квітники, спалені дитячи майданчики, купи гільз, танк у капонірі, дитяча гойдалка, пікнік у річки, жінка за пранням...

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 3

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 4

Через якийсь час ти просто перестаєш аналізувати - війна навколо чи мир, та починаєш дивитися в безкрає небо Донеччини. Все це здається на стільки алогічнім, що починаєш сприймати все як поганий фільм жахів. Війна на Донбасі саме така. І останньою краплею руйнування реальності пуста хата на околиці сіла Тоненьке з українських прапором на заборі, в кількох стаметрах від лінії фронту.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 5

Господар хати назвав себе дід Василь.

За його словами, за весь час війни він не покидав свій будинок. Він розповів, що український флаг на заборі не звичайний - його загубив один з підрозділів "кіборгів", які боронили аеропорт та їхали на ротацію.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 6

Дід Василь

 "Я знайшов його просто на дорозі біля свого будинку. Повісив на ворота. Він приносить вдачу. Я вже пообіцяв хлопцям-десантникам які стоять у Водяному, що коли вони будуть йти на ротацію, я їм подарю це бойовий флаг", - розповідає дід Василь.

За його словами односельці дуже по різному ставляться до його патріотизму. Втім, більшості просто набридла війна, але українськими війковими у мешканців села проблем немає. Більш того, вони виживають лише завдяки армії. "Хлопці часто пропонують нам якісь продукти, але і ми намагаймося підгодовувати їх чимось домашнім. Взагалі, минулою зимою ми тут всі вижили лише завдяки хлопцям. До відсутності електрики, газу та води ми звикли. Складніше за все було переживати постійні обстріли», - розповідає мешканець Тоненького. І вже наостанок каже заступнику командира АТО Сергію Голушко: "Бережіть хлопців. Не ображайте! Вони дуже добрі".

Військові вишиванки

Кінцевий шлях нашої мандрівки - селище Водяне.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 7

Зруйноване Водяне

На південній околиці цього села невеличкие дачне селище, в якому розквартирувалася зараз легендарна 81-а десантно-штурмова бригада. Картина звична для цих місць - розбиті або посічені будинки, вирви від вибухів. Над воротами до імпровізованого військового містечка - гармошка (яка дала назву центрального входу), а навпроти дитячий майданчик на якому охайно складені коробки з набоями.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 8

Бійці дуже мовчазні. Вони пройшли бої у донецькому аеропорту і й зараз, на їх погляд, "практично не стріляють, а останні 20 днів так й в загалі тиша".

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 9

"Кіборг" зволів залишитися безіменним

Крім журналістів у хлопців цього разу і поважні гості: відразу дві Тетяни.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 10

Тетяна Попова - заступник міністра інформації, та Тетяна Ричкова - відомий волонтер та радник міністра оборони з питань реформ. Вони привезли хлопцям подарунок до Дня вишиванок - вишиванки з патріотичними орнаментами та символами бригади.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 11"Вишивати було вирішено на футболках кольору хакі. Нажаль, на білих не можна було - вони занадто демаскують солдат", - пояснює незвичний колір Тетяна Попова. За її словами, виготовлені ці футболки були за її власний кошт, тож у найближчі шість місяців вона без зарплатні.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 12

У відповідь бійці пригостили жінок морозивом, яке купили в найближчому до передової магазині. 

Волонтери та реформи

На зворотньому шляху розмовляємо з Тетяною Ричковою про реформу в армії та роботу волонтерів. За її словами, армія зараз дещо менше залежить від волонтерів, але обійтися без них взагалі не в змозі. 

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 13

"Є речі, які не можуть потрапити на фронт офіційно. Їх просто немає в переліку довольства, і вони не закупаються бюджетним коштом. Це ті ж самі футболки, генератори, прилади нічного бачення. Втім, вони зараз починають надходити хоча б для сил спецоперацій", - розповідає Тетяна. За її словами, зараз, під час перемир`я, активність волонтерів падає - люди просто втомилися від війни й бажають миру.

Вишиванки на війні: Як "кіборги" продовжують службу на позиціях під Донецьком - фото 14

В загалі, за її словами, зараз в міністерстві йдуть дуже серйозні реформи, які до кінця року мають хоча б покращити забезпечення армії всім необхідним.

А далі була зворотня дорога до мирного дому. Повз діда Василя, розбиті села з охайними городами, українські блокпости і пусту трасу Краматорськ-Донецьк.

Фото: Донбас.depo.ua