Річниця ліквідації Захарченка: Як з ватажка в "ДНР" зробили "золоте теля"

В останній день літа виповнюється рік від ліквідації ватажка "ДНР" Олександра Захарченка – одної з найгучніших операцій зі знищення верхівки бандформувань, які стояли у витоків окупації Донбасу в 2014 році

Річниця ліквідації Захарченка: Як з вата…

Захарченко був, мабуть, останнім з розкручених російськими ЗМІ фігур, що уособлювали так звану "русскую вєсну", "Новоросію" та іншу маячню, яку нав'язала Росія Україні разом з кривавими обстрілами, вбивствами та полоненими. У живих з відомої гвардії колаборантів залишаються хіба що Олександр Ходаковський, який відсиджувався майже рік на Росії, повернувся в "ДНР" і не відсвічує, а також Ігор Плотницький, що на Росії взагалі десь загубився і про нього не чути. 

Одразу після вибуху у кафе "Сепар" в Донецьку, де й загинув Захарченко, в "ДНР" сповістили про винних у його смерті. Звичайно, це невловима українська ДРГ. Схопили якихось бідолаг, протримали їх "на підвалі" і відпустили якраз після прибуття на окуповану Донеччину представників ФСБ Росії, які на початку очолювали слідство.

Виконувати обов'язки ватажка призначили "МММ-щика" Дениса Пушиліна, який оголосив, що "ДНР" вдалося затримти співробітника СБУ. Нібито той дав свідчення, що замах було сплановано Службою безпеки України за участю західних спецслужб. Співробітника не показали, чи існує він в природі – невідомо. Разом з тим, нещодавно "МГБ" "ДНР" назвало імена людей, які, за версією "гебешників", є співробітниками СБУ і організували ліквідацію Захарченка: Сергій Моторин, Владислав Долгозвяга і Сергій Мушта. Також були названі "агенти СБУ" – виконавці:  Андрій Байдала (Швед), Андрій Отенко і Дамір Баштанніков. І на цьому все, більше ніяких офіційних даних щодо розслідування смерті Захарченка немає.

Українська сторона дотримується версії, що ватажка вбили свої ж за підтримки Росії. А ближче до річниці його смерті з боку "ДНР" виголошують нові версії. Зокрема опальний ватажок бойовиків "ДНР" Ігор Гіркин (Стрєлков) заявив, що Захарченка ліквідували за наказом Кремля.  "Вважаю, що без участі людей, пов'язаних, скажімо так, з впливовими російськими колами, усунути Захарченка було б неможливо. Не думаю, що рішення про усунення було прийняте офіційною владою, але більш ніж імовірно, що існували серйозні сили, зацікавлені в усуненні", – розповів він.

Терорист зазначив, що причиною ліквідації Захарченка могли стати "комерційні питання". При цьому політичні мотиви убивства Гіркин виключив. "Контроль над сірими схемами, над промисловістю, над усім іншим… Якби політичні мотиви були головними, то Захарченка просто викликали б у Москву і залишили тут", – заявив він.

Співробітники "служби протоколу" Захарченка, силовики "ДНР", колишні і нинішні, а також співробітники "служби охорони" висунули свої підозри. Вони абсолютно не згодні з якістю офіційного розслідування і впевнені, що без зрадників в особистій охороні це вбивство було не здійснити. Багато питань у "силовиків" до охоронця Діми Третього, який курирував забезпечення безпечних маршрутів, перевірку приміщень, супровід і інші питання, пов'язані з безпекою Захарченка. Також підозрюють помічника Третього – бойовика з позивним Десант.

Крім того, вони звернути увагу на поведінку ще одного охоронця. Це Михайло Жуков з промовисним позивним "СС". "Силовики" помітили, що на відео з репортажу "Росії-1" Жуков дістає щось з-за спини і прямує до входу в "Сепар", стискаючи і розтискаючи це в правій руці.

Також вони звернули увагу, що охоронець був досить близько до Захарченка, щоб побачити, як той заходить в тамбур кафе, і, в той же час, досить далеко, щоб не бути зачепленим вибуховою хвилею (при замаху Жуков отримав дуже легкі опіки).

Також у мережі опублікували ще одне відео моменту підриву, зафільмоване з іншого ракурсу.

Вищезгадуваний колаборант Ходаковський версій не висуває, але наголошує на тому, що охорона в Захарченка була вкрай непрофесійна. "При цьому в її середовищі нерідко виникали розбіжності з-за близькості до "тіла". Показовим є випадок, коли подібний конфлікт на грунті "хто більше любить Батю" переріс в з'ясування стосунків, і тоді один з авторитетних "дітей" прострелив собі долоню зі словами: "А ось так ви можете за Батю?" Тому очікувати від них кваліфікованих дій не доводилося", – казав він.

Вбивство Захарченка покрито таємницею, тому нинішній владі "ДНР" дуже зручно робити з нього страждальця, ліпити світлий образ мудрого "Баті", ідола-символа "ДНР". Таке собі "золоте теля". У Донецьку має з'явитися купа пам'ятників Захарченку. Одне погруддя встановлять у Парку культури, інший пам'ятник у повний зріст показали, а після того, як він насмішив мережу, сховали, і невідомо чи встановлять таку ганьбу.

Біля кафе "Сепар" влаштували "стіну плача", яку обіцяють перетворити на величезний меморіал.

Жовтневу площу в Донецьку перейменували на площу імені Олександра Захарченка. 

Не варто дивуватися, якщо в Донецьку відкриють музей Захарченка та й перейменують вулиці або міста в "ДНР".

Найголовніше питання, чи змінилося життя мешканців окупованої Донеччини після його смерті. Відповідь, втім, очевидна: звичайно ж, ні. В них лишилися ті самі низькі зарплати і пенсії, стабільно високі ціни на продукти, підвищення комунальних тарифів. Не поділися нікуди комендантська година та посадки "на підвал". Лише змінилася риторика нового керівництва, яке переросподілило фінансові потоки від контрабанди, торгівлі та продажу вугілля,  і узялося проситися назад в Україну під соусом "особливого статусу".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook