ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Полігон для тортур: Історія польового командира-садиста Ольхона

Тимчасово окуповані території Донбасу стали полігоном не тільки для випробування російської зброї, але й місцем, де садисти та бойовики отримали практику для здійснення тортур

Depo.Донецьк
30 серпня 2017 09:00
ФОТО: depo.ua

На території тимчасово окупованого Донбасу окремою групою бойовиків були так звані "відпускники", російські найманці та терористи, за масками яких приховувались діючі або колишні представники російських спецслужб – ГРУ та ФСБ. Одним з таких був польовий командир "Ольхон", який відносно довгий час приховував інформацію про те, ким він був насправді.

В даному матеріалі розглянемо, ким же насправді був командир бойовиків з позивним "Ольхон" та чим саме сьогодні займається колишній садист-ГРУшник, який приймав участь у тортурах та вбивствах громадян України.

Особистість "Ольхона"

Як повідомляє informnapalm.org, спроби ідентифікації особистості громадянина РФ, командувача так званою "групою спецназу "Новоросії" з позивним "Ольхон", проводилися блогерами-розслідувачами неодноразово. Але всякий раз залишалася частка сумнівів в повній достовірності аналізу. Активісти Дмитро Лисунов і Олег Батурин в своєму авторському OSINT-розслідуванні виклали власну версію ідентифікації особистості військового злочинця "Ольхона". Незважаючи на те, що "Ольхон" вже покинув окуповану територію Донбасу і зайнявся бізнесом в Москві, він продовжує залишатися медійною фігурою і часто фігурує в відеоінтерв'ю з одіозним пропагандистом ГремомФілліпсом. Сьогодні "Ольхон" виступає в жорсткій опозиції керівництву "ДНР", подібно Ігорю Гіркіну, критикуючи їх на відстані.

За інформацією блогера донецьких сепаратистів gg-hohia, з початку війни бандформування "Ольхона" стало відоме не тільки завдяки збору "фінансової допомоги" від росіян для підтримки, проведення набору і навчання "новобранців", а й своїми численними злочинами проти людяності. Бойовики "Ольхона" були причетні до численних випадків мародерства і тортур по відношенню до мирного населення на окупованій частині Донбасу.

Підрозділи бойовиків типу "Ольхон", і тому подібні створювалися для маскування і легендування дій структур ГРУ ГШ РФ на Донбасі.

Достовірно встановити особу "Ольхона" не вдавалося до самого останнього часу. Своє ім'я бойовик ретельно приховував, з'являючись на публіці виключно в масці. На сайті "Миротворець" також з'явилися фото і дані "Ольхона", але ім'я було зазначено не вірно.

Після уточнення інформації було встановлено, що за позивним "Ольхон" ховається громадянин Російської Федерації Тхоржевський Максим Петрович, 31 грудня 1974 року народження, уродженець м Усть-Каменогорськ (Казахстан). Сторінка"ВКонтакте": https://vk.com/id143259979, паблік https://vk.com/olhon.

Як повідомляє donetsksite.wordpress.com, Максим Тхоржевський жив в Москві ("зараз у дворі дитячу хокейну коробку з освітленням, гойдалки, каруселі, альтанку відновили"). Також мешкав у Новосибірську (називає його рідним містом), можливо навчався в школі № 1 в період 1984-1995.

Освіта неповна середня, закінчив 1-й курс будівельного технікуму в 1992 р. Має цивільну спеціальність "Механік верстатного устаткування".

Займався боксом, бейсджампінгом, хокеєм. Їздить верхи, можливо, власник жеребця (на 08/2015). В кінці червня 2016 р. збирався купити канадського сфінкса на прізвисько Златан в розпліднику на Мосфільмовский. Перед війною в Новосибірську переїхав в нову квартиру. Її 2 рази обікрали, поки "Ольхон" був на Донбасі. Мав автомобіль марки "Лексус".

Максим Тхоржевськийвоював в Чеченській Республіці в 1995, 2000-2003 і 2005 роках. Терміни його "відряджень" становили від 3 до 6 місяців. У 2005-2008 роках проходив військову службу в 24-й обрСпН ГРУ ГШ РФ (в / ч 55433) на посаді командира відділення розвідки (старший сержант). Військовослужбовець спецназу ГРУ ГШ РФ, на даний момент звільнений. Можливо, був у Таджикистані.

Спочатку хотів взяти позивний "Рись". Товаришам по службі по 24 обрСпН відомий під позивним "Оленевод". Любить використовувати ім'я "Василь".

За даними волонтерів "Інформнапалму", колишній польовий командир незаконного збройного формування "Троя" Володимир Новіков з позивним "Алабай" один раз згадав про бажання "Ольхона" перейти з 24-ї обрСпН ГРУ ГШ РФ до 45-го окремого гвардійського полку спеціального призначення, а також розмістив в 2016 році фото "Ольхона" в соцмережі, що дозволило встановити його особистість.

Батько бойовика, Петро Тхоржевський, служив на підводному човні, дід по матері був військовим, інший дід, по батькові, був репресований. Рідний дядько "Ольхона" пройшов війну в Афганістані танкістом, командував взводом, а потім ротою. Позивний "Ольхон" Максим Тхоржевський взяв за назвою острова на Байкалі. До подій в Україні жив в Новосибірську.

Бойові дії на Донбасі

Згідно з даними "Інформнапалму", за завданням "кураторів" з ГРУ ГШ РФ Максим Тхоржевськийприбув на Донбас в травні - червні 2014 року. Найперші згадки про "Ольхона" припадають на період між 10 серпня і груднем 2015 року.

Як повідомляє donetsksite.wordpress.com, бойовик входив до складу батальйону "Степ", потім "Ольхон" якийсь час перебував у т.зв. "піонертаборі" - таборі для підготовки бойовиків. Після того як не зрослося зі "Степом", "Ольхон" був під Іловайськом. У серпні 2014 р. в Ольховці"Ольхон" разом з колоною техніки, потрапили під "Град". До середини вересня утримували висоту. У вересні 2014 року бойовики "Ольхона" входили до складу підрозділу "Лавина" (але сам М. Тхоржевський стверджує, що командира "Лавини" жодного разу не бачив). У "Октаві" артрозвідкою займався підрозділи "Ольхон" і "Дика Дивізія".

Довідка. "Октава" - рота бойовиків, яка спочатку діяла як диверсійно-штурмова група, пізніше влилася до складу бандформування "Троя" в якості "арт-реактивного дивізіону", на озброєнні якого перебували установки "Град" і "Гвоздики". У грудні 2015 року "Троя" тримала фронт з позицій бойовиків від н.п. Батманівка до Озеряновки.

В кінці вересня 2014 року бойовики "Ольхона" діяли в районі Жданівки. Підрозділ бойовиків перший заходив в окуповану Жданівку і якийсь час там стояв. У жовтні-грудні2014 року терористи знаходились в районі н.п. Кіровське / Малоорлівка, мали свою батарею. Бойовики "Ольхон" зі "Степаничем" також відзначилися в районі Солнцево.

У грудні 2014-січні 2015 рр. терористи були помічені на позиціях біля Горлівки. Стояли в "Вілла Баджо" (садиба місцевого "олігарха" в Нижній Кринці).

Бойовики з підрозділу "Ольхона" також вели розвідку у Донецькому аеропорті, в районі Пісок, шукали артилерію, цілі для знищення. Під час прориву до Донецька 18 січня 2015 року бандформування терористів було підняте за сигналом тривоги і перекинутесаме туди. Частина людей працювала в районі ДАП (позивний "Ваха").

Перед окупацієюВуглегірськабойовики були помічені в районі ДАП. З 29 січня по 3 лютого 2015 року терористи з бандформування "Ольхон" приймали участь у взятті Вуглегірська. В атаці брали участь підрозділи бойовиків з "3 омсбр 1 АК ДНР", "розвідувального управління" польового командира "Хмурого" і "Ольхон", причому частина сил "ГРУ ДНР" атакувала зсередини міста в тил оборонцям. Бойовики "Ольхона" також були помічені під час окупації російськими військовими Комуни та Логвинове.

9 лютого 2015 року бойовики "Ольхона" замість бандформування "Легіон" приймали участь в окупації Логвинове та знищили всіх, хто не втік. Зайшло спочатку близько 10 осіб, потім підтяглося підкріплення на чолі з "Ольхоном", потім їх змінили інші бойовики. "Ольхон" тільки захопив Логвинове зі своєю бандгрупою, і потім по суті працював провідником для підкріплень, а група відразу пішла в Горлівку. Самого Максима Тхоржевського під час взяття міста об'єднаними російсько-сепаратистськими силами в роті не було, і після Логвинове рота терористів пішла не в Горлівку. Сам "Ольхон" в момент атаки був на підступах до Логвинове на позиціях "1 омсбр 1 АК ДНР" і, як тільки надійшло підтвердження про захоплення, висунувся з підкріпленням. Згодом терористи провели кілька засідок: тих, хто зміг контратакувати Логвинове через якийсь час, вибили спільними діями з танкістами і бойовиками бандформування "Хан".

Прикметно, що після повторного захоплення Логвинове і на момент взяття Вуглегірська, у підрозділібандформування "Ольхона" не було нікого молодше сержанта.

28 березня 2015 року на базі роти почалося формування батальйону бойовиків, терористи привласнили номер частини, визначили цілі та завдання. 3 квітня 2015 року Максима Тхоржевського не було затверджено на посаді комбата, також піднімалося питання про відправку його до Росії. 6 квітня він був залишений командувачем "корпусу" на посаді командира роти.

В цей самий час бойовиків розкидали по штату "3 омсбр 1 АК", до моменту формування окремого підрозділу під них. На основі роти "Ольхона" хотіли зробити "розвідбат бригади", але не зрослося. Людей почали набирати, потім їх розкидали по підрозділах, "Ольхона"ж залишили ротним. 17 осіб було переведено до штату"гаубичного дивізіону 3 омсбр". 21 травня у складі бандформування діяло мінімум 38 осіб.

24 липня 2015 року відбулось переведення підрозділу "Ольхона" з Горлівки на нове місце дислокації. З 28 липня по 15 серпня 2015 року Максим Тхоржевський перебував у відпустці в РФ. 30 липня була здійснена друга спроба ліквідації підрозділу під час від'їзду "Ольхона" до Росії.

В серпні 2015 року бойовиків перевели в Донецьк до "розвідувального управління".

Осінню 2015 р. -січні 2016 р. підрозділ бойовиків був помічений на Маріупольському напрямку, спільно з "9ошмспмп 1 АК ДНР" в районіШирокино. На кінець січня 2016 року підрозділ бойовиків "Ольхона" булорозформовано.

Ті, хто залишився служити, були помічені в штатних підрозділах різних в/ч сепаратистів. Хто вважає себе "ольхонівцямі", служать під командуванням "Крека", а саме –"Зелений", "Китаєць", "Таліб", "Коршун" - в штатній "розвідроті 2 АК". На навчаннях в квітні 2016 рокувона була визнана кращою ротою в складі "армійських корпусів" за результатами перевірки бойової підготовки. Решта бойовиків вирушила у вільне плавання. Також "ольхонівці" були помічені в листопаді 2015 року у складі "7 омсбр 2 АК ЛНР".

На початку грудня 2015-го на командира бойовиків Максима Тхоржевського було організовано замах, в якому "Ольхона" врятував бронежилет. Організаторами замаху виступали люди з близького оточення голови "ДНР" Олександра Захарченка. Стріляли в "Ольхона" в темний час доби з автомобіля без номерних знаків. "Ольхон" злякався та вирішив на початку 2016 року повернутися до РФ. Влаштувався працювати в Москві.

Має підтримку з боку лідера російських терористів, екс-працівника 2-ї Служби ФСБ Ігоря Гіркіна.

Зрада командирів "Трої"

Перед тим, як втекти до Москви, "Ольхон"посварився з керівництвом бандформування "Троя", фактично зрадивши польовий командирів "Білого" та "Алабая", виступаючи на боці керівництва "ДНР". "Алабай" відкрито звинуватив "Ольхона" в зраді.

На початку січня 2016 року за участі представників "МГБ ДНР" було побито водія командира "роти спецпризначення "Новоросія" "Ольхона". Його машину розстріляли, а водієві веліли передати "Ольхону", щоб той перестав підтримувати бандформування "Троя". Після цього бойовик з позивним "Ольхон" написав, що проти "Трої" та "Алабая" нібито ополчилися кримінальні авторитети з Єнакієво. Крім того, "троянці" тоді говорили про полювання на їх родичів з боку "МГБ" і спробі виманити командування з розташування частини для ліквідації. Бойовики бандгрупи "Троя" сподівалися на слідчу групу "МГБ ДНР", яка збирала матеріали і на їх супротивників, опитуючи бойовиків "розвідроти". Командир бойовиків "Алабай", критикуючи корупцію в частинах, підкреслив лояльність лідеру "ДНР" Олександру Захарченку. Командування "Трої" скаржилося, що, виконуючи "злочинний наказ", місце дислокації "розвідроти" було оточене танками в демілітаризованій зоні, а влада сепаратистів порушує Мінські угоди.

"На мій превеликий жаль, через два роки після знайомства та спілкування, у світлі подій навколо "розвідротиОСпН Троя" і конфлікту з владою "ДНР" з'ясувалось, що "Василь", виявився звичайним продажним шкурником, - коментував ситуацію командир бойовиків Володимир Новіков з позивним "Алабай". – Як же хотілось вислужитись перед Кононовим і перед ще однією людиною в РФ…, щоб піти на таке… Напевно солодко жилось йому в "віджатому" маєтку в Нижній Кринці з пафосною назвою "Вілла Баджа", який він перетворив у бордель VIP-класу для власного користування. Цікаво, чому "рятівник Донбасу" не розповів у своїй статті, як розпродавав зняті у Жданівці віконні блоки та двері, як розніс з танка пів 9-поверхового будинку у Вуглегірську (скандал з ОБСЄ ледве зам'яли), як по два тижні мешкав у готелі "Космос" в Москві за 7 тис. руб. / доб., і не вилазив з ресторанів, коли приїжджав знайомитись з необхідними людьми, з якими просив мене звести? Розказав би краще в статті, як професійні модератори його групи поставили на потік збір грошей та гуманітарної допомоги. Як в обмін на інформацію про мене, планував заслужити переведення до Москви з далекого Новосибірську".

Після того, як бойовик з позивним "Ольхон" підтримав зачистку бандформування "Троя", між ним і польовим командиром "Алабай" розгорівся справжній конфлікт, що переріс у відкрити звинувачення один одного у зраді.

"Сьогодні, поки у мене "горіла земля під ногами", поки в Донецьку в СІЗО хлопці і жінки з Озерянівки ковтали баланду і передачі від родичів, в місті Москва, пройшло скромне весілля, всіма шанованого і улюбленого "фельдмаршала", - розкритикував організацію весілля "Алабая" в Москві "Ольхон". - Навіть якщо їх костюми маскарадні були взяті в оренду, то я думаю "мАсквічка" і "фельдмаршал" могли б хлопцям і сигарет закинути в СІЗО на ці гроші. Або хтось зі мною не згоден?!"

Ще раніше приблизно о 16.00 13 лютого 2016 року хакерами були зламані відеоканал "Алабая" на Ютубі: "АЛАБАЙ Новоросії" і поштові скриньки: vn9990@rambler.ru, alabai@lenta.ru, alabai.zp.ua@gmail.com.

"Вся розсилка й інформація з цих ресурсів, що була відправлена ​​або опублікована після зазначеного часу, не має до мене жодного відношення", - зазначив польовий командир бойовиків Володимир Новіков ("Алабай").

Також в конфлікті між "Алабаєм" і "Ольхоном" була використана передача "Антифейк", в якій ведучий називав Володимира Новікова (він же "Алабай" і Рябуха) зрадником, мало не звинувачуючи його в роботі на СБУ.

Участь у вбивствах та тортурах

Як повідомляє newzz.in.ua, відео з тортурами поширили інші бойовики, які раніше входили до складу бандформування "ОСпН ТРОЯ", якев 2016 році роззброїли каральні підрозділи "ДНР". Перед своєю зачисткою бойовики "Трої" заявили, що передадуть всі відомості про злочини Максима Тхоржевського в російську військову прокуратуру. Вони ж повідомили, що людина на відео – це місцевий мешканець, що був схоплений бойовиком "Ольхоном" і його подільниками, після чого зник безвісти.

Так, у 2016 році в інтернеті було опубліковано відео, в якому "Ольхон" забиває до смерті жителя селища Комунар Донецької області Олексія Фрумкіна, зниклого в кінці 2014 року.

Прикметно, що садизм бойовика Максима Тхоржевського не підтримували не лише інші бойовики, але й відомий російський пропагандист Анатолій Шарій, який звинуватив "Ольхона" у вбивстві та тортурах.

"Дивіться. Якщо людина наркоторгівець –судіть його. Якщо він вбивця –судіть його, - зазначив російський пропагандист А. Шарій. – Якщо ж хтось, маючи паспорт іншої країни, прийшов в Україну і вбиває беззбройного громадина України, цей хтось мас сісти на постійне перебування у країні свого походження, тобто, в Росії… Пошукайте ще виправдання вбивству".

Як зазначалось раніше, командир терористів, співробітник ГРУ ГШ ВС РФ Максим Тхоржевський також відомий тим, що на камеру розстрілював дев'ятиповерховий будинок у Вуглегірську.

У своїх постах та коментарях в соціальній мережі "ВКонтакте" терорист зізнається, що вбивав та калічив людей. Тхоржевський вихвалявся, як проводив допити та знущався над полоненим українським журналістом "Еспресо" Єгором Воробйовим. Бойовикисистематично били його та стріляли над головою з вогнепальної зброї.

"Були серед них і бійці з розвідроти"Ольхона" - теж розумні, досвідчені, упевнені в собі і вмілі, - говориться в одному з коментарів. - Так, були недовго. Паніку розвели. Їх було 5 чоловік. Розстріляли УАЗик, розстріляли офіцера. Один з них приставив ствол йому в груди і випустив магазин. Навіщо? Не зрозуміло. Сумніваєтеся, що так було? Уточніть у "Білого". Це один з "ольхонівських, який був там. Хлопець в загальному відчайдушний, але в 2014 році відмовився перейти до нас, типу їздимо ми по всяких жопам, а він на блок-посту на варті, навіщо йому змінювати місце служби. Загалом, від "ольхонівських" толку було мало. Ось ще епізод, для закріплення. Обшукали полонених. Знайшли у одного презерватив. А ти наших баб є..ал? І застрелили. Він поранений лежав. Вони пристрелили його. Навіщо? На щастя, їх скоро відкликав "Ольхон"… Щоб потрапити до його хлопців в полон, треба помітно постаратися. А так вони полонених не беруть".

Перебування в Росії

У лютому 2016 р. бойовик написав, що йому закритий виїзд з РФ. До весни 2016 року він жив в Москві у Відрадному (можливо, район вул.Хачатуряна 7, можливо, там же, де жив до від'їзду до Сибіру) в однокімнатній орендованій квартирі, спочатку зі "Степаничем", потім з дівчиною. Пізніше переїхав кудись в інше місце (за МКАД, найближче водоймище Клязьминське водосховище).

Влітку 2016 року працював в компанії "ГК Холдинг-Кузбас", що належить нареченій ШеповаловійМарії Вікторівні, 03.04.1982 року народження, місце народження: с. Михайлівка, району Новокузнецька Кемеровської області, місце проживання: Кемеровська область, м Новокузнецьк, вул. Медична, 43. Познайомився з нею в кінці 2014 року.

Також Максим Тхоржевський вступив до лавтерористичної організації "Союз добровольців Донбасу". Саме після витоку інформації влітку 2016 року з СДД стало відомо про діяльність ряду бойовиків, в тому числі й "Ольхона".

Бойовик "Ольхон" особисто знайомий з позивним "Вагнером" – підполковником запасу Дмитром Уткіним, приватна військова компанія якого була задіяна як в бойових діях на території Донбасу, так і в Сирії. ПВК "Вагнера" складається з найманців, переважна більшість яких пройшла участь у бойових діях на території ОРДЛО, приймала участь в роззброєнні бандформувань сепаратистів (НЗВ "Одеса") та ліквідації одіозних незалежних польових командирів бойовиків (командир терористичного загону "Бетмен" Олександр Бєднов).

5 грудня 2016 року оголосив про створення власної "будівельної компанії" для виконання держконтрактів в Москві та області ("СК Ольхон"). "Засновник" фірми –його батько, Петро Тхоржевський.

Бойовик також активно приймав участь у ток-шоу на російському пропагандистському телебаченні, продовжуючи приховувати своє обличчя, не дивлячись на те, що його особистість була розкритою ще на початку 2017 року.

В соціальній мережі "ВКонтакте" Максим Тхоржевський не є активним з 22 липня поточного року. Місцезнаходження командира бойовиків, терориста з садистськими нахилами на даний момент невідоме.

Оцінка потенціалу

Командир бойовиків "Ольхон" сьогодні знаходиться на території Росії. Він не є активною політичною і медійною фігурою, хоча й періодично з'являється на російському телебаченні в якості "експерта". З 2016 року він був відсторонений представниками ГРУ від участі у військово-політичному процесі на території "ДНР". Його важко віднести до класичної групи радикальних сепаратистів та прихильників "ДНР". Останнім часом він критикує керівництво "ДНР". Максим Тхоржевський є класичним найманцем та вбивцею, задача якого – не політична діяльність, а участь у військових діях. Він не має реальних здібностей для участі в політичному процесі на території ОРДО.

Головним ризиком польового командира "Ольхона" (в загальному контексті, без урахування конкретних часових рамок) є фізична ліквідація з боку спецслужб РФ або правоохоронних органів України.

Серед основних загроз, які можуть мати важливе значення для М. Тхоржевського розглядаються: арешт з боку правоохоронних органів РФ; замах на життя з боку бойовиків, афілійованих з групою Олександра Захарченка; можливість відрядження в нові "гарячі точки", де задіяні ВС РФ і ГРУ (наприклад, до Сирії).

Вразливими місцями в рамках оцінки потенціалу фігури Максима Тхоржевського можна виділити наступні:

- відсутність підтримки з боку інших угруповань сепаратистів в Донецьку та місцевого населення Донбасу, в очах якого він був скомпрометований через участь у злочинах;

- наявність компрометуючих фактів, що підтверджують участь командира бойовиків у злочинній діяльності на території ОРДО ("кришування" борделів, "вітжими" нерухомого майна, грабунки цивільного населення, тортури та вбивства громадян України, зрада інших членів НЗФ донецьких сепаратистів тощо);

- відсутність стійких зв'язків з політиками РФ і підтримки з боку керівництва "ДНР" та командування бандформувань "1 АК ДНР";

- злив у відкритий доступ через "Союз добровольців Донбасу" персональних даних командира бойовиків, що може бути використано як для дискредитації терориста, так і в якості підстави для його подальшої зачистки;

- конфлікт з керівництвом бандформування "Троя", командирів якого "Ольхон" зрадив на користь російських спецслужб та силовиків "ДНР". В разі необхідності польовий командир "Алабай" та афілійована з ним група осіб може злити у відкритий доступ більш компрометуючи матеріали щодо злочинної діяльності М. Тхоржевського.

Сильною стороною екс-командира бойовиків є підтримка з боку лідера російських терористів Ігоря Гіркіна, зв'язки з ГРУ, дистанціювання від участі у військових діях в "ДНР".

Головним ресурсом польового командира "Ольхона" є можливість використання ним площадки російських ЗМІ для подальшої медійної активності в РФ та піару власної діяльності; участь у терористичній організації "Союз добровольців Донбасу", що тимчасово може забезпечити бойовика від зачистки з боку російських спецслужб та необхідними контактами з Владиславом Сурковим і Олександром Бородаєм.

В рамках аналізу діяльності польового командира "Ольхона" необхідно зазначити, що можливість його фізичної ліквідації з боку російських спецслужб є досить ймовірною, але не на даному етапі. Подібним чином оцінюється і активність українських силовиків в даному напрямку. Оптимальним рішенням для Максима Тхоржевського задля запобігання замаху та вбивства з боку різних зацікавлених в його ліквідації сторін розглядається добровільна здача українському слідству, що може забезпечити йому життя. В іншому випадку, залишається висока вірогідність його ліквідації за прикладом Євгена Жиліна, Валерія Болотова, Арсена Павлова та інших командирів бойовиків.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас