Комісія розміром з пенсію: Як функціонує банківська система "Л-ДНР"

Створивши банківську систему тимчасово окупованих територій Донбасу, Росія намагається демонструвати економічний добробут і фасадну незалежність т.зв. "ДНР" і "ЛНР"

Комісія розміром з пенсію: Як функціонує…

Функціонування банківської системи в "ЛНР"

Необхідно зазначити, що на території окремих районів Луганської області виплати соціальної допомоги і зарплат здійснюється через установи "Державного банку ЛНР", директором якого є Дмитро Чайкін. У "ЛНР" на даний момент налічується 113 відділень "Державного банку".

"Держбанк ЛНР" здійснюють такі види операцій: прийом платежів; виплата всіх видів пенсій; соціальної допомоги; стипендій; зарплат та інших виплат; прийом комунальних платежів; прийом бюджетних платежів; обслуговування корпоративних клієнтів; інкасація та прийом торгової виручки; валютно-обмінні операції та ін. Обсяг готівкових платежів "банку" становить понад 800 тис. операцій щомісяця. Станом на листопад 2016 року в "банку" обслуговується: більше 150 тис. пенсіонерів, що становить 35% від всіх одержувачів пенсій в "ЛНР"; понад 50 тис. одержувачів соціальних виплат, що є 82%-ою часткою від загального обсягу. Для отримання страхових виплат в "Держбанк ЛНР" щомісяця звертається близько 15 тисяч одержувачів.

Станом на 1 грудня 2016 року в "банку" обслуговується близько 11 тисяч клієнтів юридичних осіб. Клієнтами "банку" відкрито понад 29 тис. рахунків, більше 2-х тисяч клієнтів користуються послугою клієнт-банк. Щомісяця понад 98 тисяч безготівкових платежів здійснюється юридичними особами. При цьому на даний момент масова робота банкоматів на території "ЛНР" не була розпочата через наявність технічних проблем і розпил коштів лідерами сепаратистів, виділених на даний напрямок розвитку з російського бюджету.

Згідно з інформацією веб-порталів луганських сепаратистів, керівництво "Державного банку ЛНР" планує розпочати установку в окремих районах Луганської області терміналів для безготівкового розрахунку. POS-термінали повинні будуть з'явиться в мережі супермаркетів "Народний", що контролюються дружиною лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького – Ларисою. Також планується поставка в "ЛНР" 93 банкоматів і установка 32 терміналів, через які стане можливим як мінімум оплата комунальних платежів і здача валютної виручки. За інформацією Дмитра Чайкіна, в "ЛНР" в наявності є тисяча терміналів POS.

Як повідомила заступник директора "Державного банку" луганських сепаратистів Дарина Кондачкова, у "Держбанку ЛНР" почнуть приймати платежі в режимі онлайн на адресу інтернет-провайдерів ТОВ "Матриця-Лугань", ТОВ "Лугалінк", "ГУП ЛНР" "РЦК", ТОВ "Арта", а також на користь мобільного оператора луганських сепаратистів "Лугаком". Клієнти "Держбанку" луганських сепаратистів зможуть також оплатити послуги інших провайдерів ОРЛО, за наявності на руках реквізитів. Платіж буде зарахований на особовий рахунок миттєво. Оплата приймається в касах всіх відділень "Державного банку ЛНР".

Також повідомляється, що "рада міністрів ЛНР" прийняла постанову "Про внесення змін до Переліку банківських послуг, які надаються "Державним банком Луганській народної республіки", і розміри плати за їх надання". Про це 22 серпня розповіла "виконуюча обов'язки міністра ради міністрів" Наталія Хоршева. За її словами, внесеними змінами встановлюється вартість послуг з відкриття та обслуговування карткових рахунків, платіжних карт і POS-терміналів. Розмір основного платежу для придбання платіжної картки фізичною особою становить 50 російських рублів. Дана сума списується при першому зарахуванні.

"В.о. міністра" луганських сепаратистів додала, що для пенсіонерів, одержувачів соціальних виплат (допомоги) та одержувачів страхових виплат карта видається безкоштовно. Термін дії картки становить два роки. Щомісячне обслуговування карти буде безкоштовним. Інші платні послуги підключаються тільки за бажанням клієнта. Повний перелік послуг, що надаються за платіжними картками та терміналів, буде розміщений на офіційних сайтах "ради міністрів" і "Держбанку" луганських сепаратистів.

Також повідомляється, що система процесингу пластикових карт буде впроваджуватися поетапно. Про це 23 серпня повідомили в прес-службі "Державного банку ЛНР". Запуск системи процесингу пластикових карт включає в себе діяльність з випуску банківських карт, відкриття рахунків, розрахунково-касового обслуговування клієнтів при здійсненні операцій з використанням виданих їм банківських карт і прийом до оплати платіжних карт в якості засобу оплати товару, робіт, послуг. На початковому етапі банківські карти будуть працювати тільки на території ОРЛО. Пластикові карти для здійснення безготівкових розрахунків в першу чергу будуть видані працівникам бюджетних організацій, пізніше - співробітникам комерційних організацій та одержувачам соціальних виплат (пенсій, соціальних допомог (допомоги), страхових виплат). Також планується випуск банківських карт для особистого використання.

Видача банківських карт спочатку запланована на території окупованого Луганська, однак великого розриву в часі з іншими територіями ОРЛО, за інформацією сепаратистів, не буде. Максимальний розрив в наданні пластикових карт на території інших міст і районів ОРЛО складе не більше двох місяців. Власники пластикових карт зможуть знімати грошові кошти як в банкоматах, так і в касах відділень, оплачувати покупки товарів і послуг в торгових мережах і магазинах тимчасово окупованої території Луганської області. Також можна буде поповнювати карти, як готівковим, так і безготівковим способом, отримувати інформацію про поточний баланс карткового рахунку в банкоматах і відділеннях "Держбанку ЛНР".

Необхідну для обслуговування клієнтів мережу банкоматів "Держбанк ЛНР" забезпечить поетапно. Спочатку банкомати будуть розміщуватися в відділеннях "Держбанку ЛНР". Перші POS-термінали для безготівкової оплати товарів з'являться в мережі соціальних супермаркетів "Народний". Сепаратистські ЗМІ повідомляють, що перелік магазинів, які надають можливість безготівкової оплати, буде постійно зростати. Кожен додатковий сервіс або послуга, в тому числі і онлайн-платежі через інтернет, будуть доступні до підключення за фактом розробки та проведення успішного тестування. Наприклад, однією з перших додаткових послуг планується підключити можливість СМС-інформування власників пластикових карт.

Аналіз ситуації в "ДНР"

На території окремих районів Донецької області функціонує "Центральний республіканський банк", директором якого є Ірина Нікітіна, афілійована з екс-депутатом Верховної Ради України Андрієм Орловим. Він в свою чергу пов'язаний з діяльністю "стародонецьких" і "сірого кардинала" донецьких сепаратистів Олександра Бобкова.

У "ДНР" відділення "ЦРБ" розподілені наступним чином: в Амвросіївському районі - 5 відділень, Горлівка - 25, Дебальцеве - 4, Докучаєвськ - 3, Донецьк - 105, Оленівка - 1, Єнакієве - 12, Жданівка - 2, Зугрес - 3 , Іловайськ - 2, Кіровське - 4, Комсомольське - 2, Макіївка - 40, Новоазовськ - 4, Новий світ - 2, Седово - 1, Старобешеве - 2, Сніжне - 6, Тельманове - 2, Торез - 7, Вуглегірськ - 1, Харцизьк - 10, Шахтарськ - 9, Ясинувата - 3.

На даний момент на території "ДНР", на відміну від "ЛНР", функціонує 135 банкоматів. Крім того, в торгових мережах налагоджена мережа POS-терміналів. "Центральний республіканський банк" за час роботи встановив у відділеннях банків і торгових мережах "ДНР" 810 POS-терміналів. За інформацією сепаратистських ЗМІ, 254 POS-терміналів знаходяться у відділеннях "банку", 556 в торгових мережах. Найбільшу кількість терміналів встановлено в Донецьку і Макіївці, далі йдуть Горлівка, Харцизьк, Єнакієве, Торез. POS-термінали, що встановлені у відділеннях "банку", призначені для зняття клієнтами готівки з платіжних карт, а термінали в торгових мережах дозволяють здійснювати оплату за придбані товари за допомогою платіжних карт.

Як повідомляє vlada.io, Росія фінансує "ДНР" і "ЛНР", перекачуючи гроші в Донбас через банки в окупованій з 2008 року Абхазії. Також необхідно зазначити діяльність структури "Мирбанк". Йдеться про російський ВАТ АКБ "Миръ", який до березня 2014 року називався Флексінвест Банк і формально належав фонду AuroraRussiaLtd. - офшорній компанії, зареєстрованій на британському острові Гернсі і керованою підданими Сполученого Королівства. Банк був орієнтований на надання послуг електронних переказів Юністрім. Однак, в березні 2014 року, змінивши назву, банк перейшов у володіння неназваної групи російських інвесторів, не афілійованих з колишніми власниками AuroraRussiaLtd. За окремими даними, "Миръ" увійшов до сфери контролю осіб, орієнтованих на Владислава Суркова, і використовується для організації виведення коштів через систему електронних переказів з "ЛНР", "ДНР", Південної Осетії і Абхазії.

На міжнародній науковій конференції голова "Центрального республіканського банку ДНР" Ірина Нікітіна заявила, що влада сепаратистської "республіки" вже почала переговори з приводу відкриття іноземних банків на території "ДНР". Повідомляється, що в "ДНР" можуть з'явитися відділення банків тих країн, які визнали "незалежність" так званої "ДНР". При цьому "незалежність" самопроголошеної "ДНР" визнала тільки Південна Осетія і "ЛНР".

Незалежно від "Центрального республіканського банку" існують пункти грошових переказів і переведення в готівку коштів з карток (які прийшли на зміну звичним терміналам), що працювали з початку 2015 року. Система виглядає приблизно так: реклама, виставлена ​​прямо на вулиці, пропонує зняти гроші з картки з доплатою (в залежності від суми та навіть дня місяця, ближче до кінця календарного місяця відсоток зазвичай нижче), якщо переводити гроші в готівку в рублях, і з вирахуванням 4-6%, якщо переведення в готівку здійснюється в гривні. Тобто, за зняття 1 тисячі гривень людина отримує в рублях 2600 рублів, за зняття тієї ж суми в гривнях - 960 грн.

Вибравши належні умови переведення в готівку, клієнт приходить в невеликий павільйон (наприклад, на місці колишнього магазину), де сидить 1-2 посередника, іноді - з охороною, іноді без. Все обладнання посередника - комп'ютер, телефон і стіл зі стільцем. За допомогою інтернет-банкінгу посередник переводить гроші з карти українського банку на потрібний рахунок, а клієнт отримує готівку. Картки російських банків обслуговуються таким же чином, тільки відсоток за зняття готівки досягає іноді десятої частини від суми. Тобто, при знятті суми, наприклад, в 20 тисяч рублів, втрачається мінімальна в "ДНР" пенсія в 2 тисячі рублів. Тому частина мирних жителів надає перевагу поїздкам в Ростовську область.

Для грошових переказів в "ДНР" на сьогоднішній день можна скористатися послугами посередників. Так, через посередників можна скористатися "Вестерн Юніон", за зняття грошей необхідно віддати 7% від суми переказу. Деякий час працювала "Золота Корона" і "Анелік". Але зараз їх робота на території "ДНР" припинена. Таким чином, системи грошових переказів функціонували за участю системи "Анелік" і російських банків, зокрема, Промсвязьбанка, Транскапіталбанк, Челябінвестбанка; ТОВ "Банкоматіка" (офіс знаходиться в Ростові-на-Дону). Крім нечисленних банківських переказів, основна маса російських грошей ввозиться у вигляді готівки і осідає в місцевих банках.

За інформацією аналітиків групи "Інформаційний спротив", з червня поточного року в Донецьку та інших населених пунктах ОРДО почали діяти пункти здійснення переказів грошових коштів між окупованими територіями і Україною. Грошові перекази з "ЛДНР" здійснюються на картки українських банків, мінімальна вартість переказу складає 500 грн., відсоток від здійсненої операції становить 10% від суми. Наприклад, в Донецьку один з пунктів зі здійснення подібних операцій знаходиться в приміщенні колишнього торгового центру "Ашан" (м.Донецьк, розташований на об'їзній дорозі, в даний час називається "Сигма Ленд").

Коментар

В даному матеріалі було визначено, що на територіях, підконтрольних донбаським сепаратистам, російськими "кураторами" в попередні роки фактично був розпочатий процес створення економічних інститутів. Російські "куратори", створюючи банківську систему ОРДЛО, фактично зробили ставку на демонстрацію фасадної незалежної економічної політики в окремих районах Донецької та Луганської областей. В даний час значні успіхи в цьому напрямі демонструють представники "ДНР". Проблеми, які виникли в "ЛНР", носять локальний характер і переважно пов'язані з масштабними фактами корупції в керівній ланці луганських сепаратистів, а також з неможливістю російських "кураторів" ефективно протидіяти розвитку "тіньової економіки".

Росія, як і раніше, фінансує всі процеси в ОРДЛО, зокрема, і створення робочих місць. Заробітна плата, пенсії і соціальні виплати здійснюються в російських рублях. Майже весь бюджет "ДНР" і "ЛНР" грунтується на так званій "гуманітарній допомозі" з Росії. Уряд РФ координує грошові потоки, що надходять на окуповані території сходу України. Крім того, постійно триває процес завезення готівки рублів.

На території ОРДЛО були створені банківська і податкова системи, налагоджені процеси виплати заробітних плат і соціальної допомоги, які здійснюються переважно через банківські установи - "Державного банку ЛНР" і "Центрального республіканського банку ДНР". При цьому зустрічається практика виплат зарплат "в конвертах" серед чиновницького апарату і працівників бюджетних сфер.

Також на території ОРДЛО функціонують обмінні пункти, але у зв'язку з почастішанням випадків підробки грошових коштів,для місцевого населення найбільш безпечним способом є використання в цих цілях послуг "Центрального республіканського банку" і "Державного банку ЛНР".

З огляду на загальний аналіз ситуації на тимчасово окупованій території Донбасу, необхідно зазначити, що найбільш гострими проблемами соціально-економічного сектору ОРДЛО вважаються наступні: відсутність роботи банкоматів на території "ЛНР"; затримка виплат заборгованості по заробітним платам представникам вугледобувної та металургійної галузей; неможливість запуску промислового виробництва, викликаного "націоналізацією" українських підприємств, втратою старих економічних зв'язків і ринків збуту, діяльністю організованих злочинних груп, афілійованих з "державною владою"; скорочення гуманітарної допомоги; масове безробіття; відтік трудових ресурсів і брейн-дрейн; криміналізація сектору економіки; жорстка податкова система та її залежність від діяльності представників незаконних збройних формувань (наприклад, діяльність групи Олександра Тимофєєва); відсутність інвестицій і гарантій безпеки для ведення бізнесу; катастрофічна ситуація, що склалася в сфері охорони здоров'я, та ін.

Незважаючи на ці фактори, російська сторона продовжує створювати штучний образ економічного добробуту та розвитку тимчасово окупованих територій Донбасу, вдаючись до класичних методів пропаганди та розповсюдження дезінформації.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme