Як отримати компенсацію за зруйноване житло на Донбасі

Кабінет міністрів затвердив порядок використання коштів з держбюджету для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок збройної агресії Російської Федерації

Як отримати компенсацію за зруйноване жи…
Фото: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України\Facebook

У державному бюджеті на 2020 рік на таку компенсацію передбачено 20 млн гривень. Затверджений порядок вже є на сайті Уряду.

Хто має право на отримання компенсації за зруйноване житло

Визначення того, хто саме може отримати гроші – ключовий момент. Грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, що росташовано виключно на контрольованих Україною територіях Донбасу. Тобто, якщо зруйноване житло знаходиться на території "ЛНР" або "ДНР", компенсацію отримати не вийде.

Крім того, у документі зазначено, що компенсацію можуть отримати лише ті, житло яких пошкоджено, але вони"відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту". Тобто, якщо ви виїхали за межі населеного пункту, де ваше житло було зруйноване, то вже не маєте права на компенсацію.

Куди звертатися, щоб отримати компенсацію за зруйноване житло

Рішення про визнання особи постраждалою внаслідок війни ухвалюють органи місцевого самоврядування: селищні, сільські або міські ради, або військово-цивільні адміністрації населених пунктів за місцем розташування зруйнованого житла. 

Для того, щоб отримати статус постраждалої і вплату компенсації, необхідно подати пакет документів:

  • заяву про проведення обстеження зруйнованого або пошкодженого житла;
  • копії і оригінали паспорту та ідентифікаційного коду
  •  нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла.

Потім органи місцевого самоврядування, або ВЦА протягом п’яти календарних днів з моменту надходження заяви мають прийняти рішення про проведення обстеження житла, про що повідомляють постраждалому або його представнику зворотними каналами зв’язку, що зазначені у його заяві. Обстеження житла повинно бути проведене у строк не більше 30 календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення.

Яка процедура обстеження зруйнованого житла і що далі

Проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації органи місцевого самоврядування, або ВЦА.

Ці ж установи мають створити комісію з обстеження житла, вона складає акт обстеження житла, зазначається висновок про технічний стан житла на момент його обстеження: зруйноване чи пошкоджене. У разі коли житло пошкоджене, зазначається його придатність до проживання: придатне чи непридатне для проживання.

"Постраждалі або їх представники мають право долучатися до роботи комісії з обстеження під час обстеження та складання акта обстеження, підписувати його, надавати пояснення, додавати інші документи та/або інформацію, які постраждалі вважають за необхідне додати, здійснювати фото- та відеофіксацію обстеження житла", - йдеться у документі Уряду.

Протягом трьох робочих днів з моменту проведення обстеження житла безоплатно та за наявності підстав постраждалому довідку про визнання особи постраждалою. 

Що робити після обстеження житла і як отримати компенсацію

Коли на руках буде довідка про визнання особи постраждалою, потрібно знову звернутися до органів місцевої влади або ВЦА з новим пакетом документів.

  1. заява у довільній формі про виплату грошової компенсації. У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) перераховується компенсація, та зазначається, що заявник не звертався за виплатою до інших органів місцевого самоврядування\ВЦА
  2. копія довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації;
  3. копія акта обстеження житла;
  4. витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

Місцеві органи влади або ВЦА на підставі цих документів укладають списки постраждалих.

Також органи місцевої влади або ВЦА повинні утворити комісію з розгляду питань, пов’язаних з наданням грошової компенсації, саме комісія визначає розмір такої компенсації індивідуально для кожного постраждалого. Але розмір компенсації обмежений 300 тис. гривень.

Комісія протягом 10 робочих днів з моменту отримання списку приймає рішення щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації. Постраждалі, щодо заяв яких було прийнято рішення про надання грошової компенсації, включаються до узагальненого списку постраждалих, що оформляється відповідним протоколом. 

Потім регіональні органи соціального захисту населення надсилають постраждалим копію рішення комісії із зазначенням розміру грошової компенсації. Грошова допомога постраждалим надається у місячний строк з дня прийняття рішення про її надання.

Кому можуть відмовити в наданні компенсації за зруйноване житло

Комісією приймається рішення щодо відмови в наданні грошової компенсації у разі:

  1. встановлення обставин, що свідчать про подання постраждалим документів, що містять недостовірну інформацію;
  2. повторного подання заяви постраждалим, якому раніше було виплачено грошову компенсацію або який вже включений в подання до Мінреінтеграції;
  3. реєстрації постраждалим права власності на житло після моменту його руйнації, крім винятків описаних у порядку. З винятками можна ознайомитися, якщо скачати документ за цим посиланням.
  4. У разі незгоди постраждалий може оскаржити зазначене рішення до суду.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme