ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Волонтери оголосили війну бійцям АТО через торгівлю армійськими обладунками після демобілізації

Дембеля, коли їдуть додому, забирають із собою спорядження і намагаються його продати, в той час як нові добровольці залишаються без обладунку
Depo.
14 травня 2015 17:47
ФОТО: depo.ua
Волонтери оголосили війну бійцям АТО через торгівлю армійськими обладунками після демобілізації
Волонтери оголосили війну бійцям АТО через торгівлю армійськими обладунками після демобілізації

З новою хвилею демобілізації актуалізувалася проблема торгівлі військовою амуніцією, яку волонтери купували бійцям.

Depo.ua з'ясовував, як волонтери і Генштаб борються з цим явищем.

Проблема продажу і перепродажу військового спорядження, придбаного волонтерами за рахунок благодійності, з'явилася майже у той час, коли український народ почав одягати (і озброювати) українську армію.

Причому, торгівля йшла, так би мовити, у двох напрямках. З одного боку, волонтерською "снарягою" торгували нечисті на руку військові: минулого літа, коли каски, броніки, приціли та інше добро військового призначення волонтери привозили і передавали військовим без особливого обліку, просто в руки, деякі безсоромні "захисники вітчизни" перепродували його на стороні. Тобто до солдатів воно не доходило.

З іншого боку, і ця проблема виникла після першої демобілізації, деякі бійці АТО, їдучи додому, забирали бронежилети та інше спорядження, куплене на благодійні кошти, і потім його продавали.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 1

Бійці з передачами від волонтерів (фото Roman Sinicyn / Facebook)

"БЕРИ ШИНЕЛЬ, ПОШЛИ ДОМОЙ". ПОТІМ ПРОДАШ...

Продають і зараз, в чому можна переконатися, обійшовши кілька міських ломбардів.

Наприклад "Новости Дніпропетровська" пишуть, що на житловому масиві ім. Перемоги військові здали кілька приладів нічного бачення, за які отримали близько 2,6 тис. грн. І це непогана ціна, так як ринкова їх вартість стартує від 4 тис. грн.

"За тиждень сюди принесли подібних речей відразу чотири штуки І, що цікаво, не самі колишні бійці, а представниці прекрасної статі, кажучи, що це речі брата, або чоловіка", - пишуть журналісти.

У Львові парамедик-доброволець Юрій Бондар знайшов в ломбарді прилад нічного бачення.

"Вчора зайшов у ломбард навпроти будинку і був у шоці: на вітрині стояв прилад нічного бачення і ціна - 24 тис грн. Мені дозволили оглянути прилад і поглянути на документи тих, хто його здав", - написав він на своїй сторінці в "Фейсбук".

За інформацією "Вістей" у київських ломбардах є речі, ймовірно вивезені із зони АТО. Наприклад, ломбард "Найкращий" на бул. Перова в Києві продавав кевларову каску за 2,3 тис. грн і кобуру для пістолета за 280 грн.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 2

Продають військове спорядження і на OLX: берці (від 200 грн), форму (від 200 грн), бронежилети (від 2 тис. грн), кевларові шоломи (від 2 тис. грн), тепловізори (100 тис. грн), нові і б /в. Але, на жаль, дізнатися чи продають цей товар АТОшники, дуже складно: в оголошеннях вони цього не вказують, а на пряме запитання відповідають: "а вам навіщо?".

Іноді пропозиції купити щось з обладунків б/в зустрічаються і на Волонтерської дошці оголошень у "Фейсбуці", де багато хто шукає товари для добровольців. Але в адміністрації групи впевнені, що це не демобілізовані АТОшнікі намагаються заробити на волонтерській допомозі.

"Такі приклади я не зустрічала. Тут, на дошці, їх би швидко "вирахували". Гадаю, тут вони продавати не ризикнуть, дають оголошення на OLX", - розповідає представник групи Світлана Юсіпенко. Вона пояснила, що продавати можуть те, що привезено на замовлення й не підійшло за розміром або не стало у нагоді.

"Іноді бійці самі "паляться": дзвонять на нашу гарячу лінію і пропонують  купити чи тепловізор, чи машину, - розповідає волонтер з "Армія SOS" Аліна Михайлова. - Іноді інформація приходить він інших бійців, наприклад про те, що людина продає автівку, яку йому дали волонтери. Один хлопець з 93-ї бригади воював під ДАПом (Донецький аеропорт, - ред), і за проявлену звитягу, схоже, вирішив забрати автівку, яку ми передавали, собі, сказавши нам "я не вижу достойных, кому эту машину можна отдать". Тоді ми офігєлі, як і його побратими, що з ним воювали. Але машинку врешті забрали в нього.  І от знову прийшла інфа, що хтось продає "теплік", хтось машину на розборку".

Миколаївські волонтери стали помічати, що на міських ринках продається спорядження, яке вони купували бійцям. Причому,каже один з волонтерів Дмитро Удовицький, не тільки форма, але і, наприклад, планшети.

"Що стосується планшетів, це просто крадіжка - продають те, що передали волонтери. Волонтери не хотіли афішувати, тому що це була гуманітарка з-за кордону і вони бояться, що цей канал відмовиться надалі допомагати. Нещодавно чув, що один з офіцерів забрав шість спальників, - розповідає Дмитро. - А ось наколінники, розгрузки, тощо продають демобілізовані бійці. Це прояв тієї самої "простоти", яка гірше воровства. Типу "А чо, це ж мені подарували?!" І одна справа, якщо мова йде про форму, але якщо продають тепловізор, це різко змінює справу - така штучка коштує кілька десятків тисяч гривень".

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 3

Подібні обладунки українських військових можна зустріти у продажу на речових базарах

НА ОБЛАДУНОК - КЛЕЙМО "НЕ ДЛЯ ПРОДАЖУ", НА БІЙЦЯ: "КРАДІЙ"

Зараз волонтери ламають голову, як припинити цей "воєнторг". І тут знову "ножиці": з одного боку треба б все ставити на баланс Міноборони - тоді торгівля буде вважатися розкраданням державного майна із карною відповідальністю, красти стане складніше (або страшніше). Та й боєць не забере з собою нічого державного, тому що його ніхто не відпустить на дембель, поки він не здасть за описом все, що отримав під запис. Або за втрачене майно з зарплатні вирахують.

В "Армії SOS" з цим погоджуються, але кажуть, що тільки коли буде напрацьовано систему, за якою усіляки лиходії в частинах не зможуть розкрадати речі, можна буде говорити про те, щоб ставити на баланс. Поки ж довіри до МО ще менше ніж до бійців.

"Тобто, якщо у бійця ти хоч якось можеш забрати машину, то у військової частини, де на ту машину одразу ціла частина ротів - нереально", - пояснює вона.

Щоправда, волонтери кажуть, що здійснювати контроль над Міноборони для них поки що - на рівні наукової фантастики, тому поки вони намагаються хоча б привчити до контролю комбатів.

"Але вони не вміють і не звикли цього робити. Вони ж не підприємці, які цінують час і гроші. Те, що зараз цивільні інтегруються в армію - це добре, це принесе здоровий підхід до життя, до речей тощо. Працювати з корупцією на рівні тиловиків бригади або батальйону - це для нас більш перспективно. Це просто рівень нашої групи. Сподіваюся, волонтерський десант в МОУ теж зробить свою справу ", - говорить Дмитро.

Крім того, волонтери працюють з бійцями. По-перше збирають факти про порушення (про них повідомляють самі солдати), по-друге, говорячи мовою замполітів "ведуть активну виховну роботу".

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 4

Амуніцію намагаються якось маркувати, наприклад, клеїти наліпки: "Волонтерська допомога. Не для продажу", але враховуючи, що наклейку легко зняти, вони скоріше апелюють до совісті бійця, аніж заважають перетворити волонтерське майно в товар. Були, каже Дмитро, ідеї наносити гравіювання, проте далеко не на всі предмети його можна нанести.

Придумали і засіб боротися з продавцями, які приймають на реалізацію речі від бійців. У травні в Миколаєві планується силова акція: "наліт" на торгову палатку.

"Ну,"наліт" в доброму сенсі - підійти і докладно розпитати "а це звідки", "а чому тут клеймо "Не для продажу?" і т.п. Ми будемо про цю справу широко розповідати, щоб створити прецедент, - каже Дмитро і звертається до українців. - Будь ласка, якщо ви бачите або знаєте, хто продає армійське спорядження, скажіть знайомому волонтеру. Якщо ви самі хотіли щось продати з того, що "вам подарували", будь ласка, відмовтеся від цієї думки - віддайте спорядження в армію. І не беріть на реалізацію нічого з цих товарів. Не беріть! Цим ви наближаєте війну до свого дому!"

У "Армії SOS" знайшли вихід у тому, що складають акт прийому передачі, за яким боєць зобов'язується повернути машину, коли йде на демобілізацію. Акт завіреній печаткою благодійного фонду, тобто боєць бере в оренду машину у БФ. А якщо він намагається показати, що чхав на цей документ, до нього як до підозрюваного в крадіжці приходять волонтери з міліцією та пресою.

"Це вже стало нормальним явищем: ти як мама приходиш до бійця, кажеш "Ну-ну-ну, так не можна, то ж ти не за свої кошти купляв, аяяй тобі!". Ну і далі з ним розбірається міліція", - говорить Аліна.

Волонтери оголосили війну бійцям АТО, які торгують армійськими обладунками - фото 5

Фото УНІАН

МІНОБОРОНИ КАРАЄ НЕСХВАЛЕННЯМ АБО ГРОШАМИ

У Генштабі кажуть: якогось покарання крім несхвалення демобілізованим бійцям за вивезення та продаж волонтерської амуніції не передбачено. Якщо вона не була на балансі у військовій частині. З цієї ж причини логісти Міноборони двома руками за те, щоб все, що приходить від волонтерів, ставити на баланс. Тим більше, що тоді легше буде перерозподіляти між частинами ресурси.

Правда, знову ж волонтери кажуть, в Міноборони все одно не вибудувана система запитів.

"Військовому начальству легше попросити допомоги у у волонтерів, ніж звертатися до свого відомства. Такий підхід породжує масу зловживань, не облікованого майна", - пояснює Дмитро Удовицький.

Прес-секретар Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов на це каже, що про випадки розкрадань йому нічого невідомо, але просить тих, хто про такі випадки знає, надавати їх розголосу.