Стрілянина у Боярці: Справу "Торнадо" пустили по другому колу

МВС та прокуратура ніяк не можуть розібратися у скандальній справі батальону та поставити у ній, нарешті, крапку

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Стрілянина у Боярці: Справу "Торнадо" пу…

Замість цього правоохоронці роздмухують ситуацію та лякають громадськість, влаштовуючи стрілянину.

Батальйон "Торнадо", який було розформовано ще влітку, знову потрапив у стрічки новин. Що відбулося ввечері 13 квітня на базі у Боярці, одразу ж було не зовсім зрозуміло. Що там робили розформовані "торнадівці", чому раптом їх оточили, і хто взагалі це зробив? Навіщо туди приплівся нардеп-ляшківець Ігор Мосійчук?

Спочатку він повідомив, що базу не просто оточили, а штурмували співробітники військової прокуратури та спецпризначенці з застосуванням світлошумових гранат.

"Бійці "Торнадо" із зброєю забарикадувалися і заявляють про наявність в них великої кількості вибухівки та готовність підірвати себе та штурмуючих", - лякав Мосійчук.

Потім "ляшківець" повідомив, що зідзвонився з першим заступником голови Нацполіції Вадимом Трояном. "Він стверджує, що штурма немає і сам виїхав на місце в Боярку", - процитував Мосійчук Трояна.

Згодом Мосійчук повідомив про відкриття вогню по базі з боку спецпризначенців, про снайперів та загрозу кровопролиття.

Але невдовзі він написав абсолютно протилежне.

"Трапилося непорозуміння, спричинене затриманням у Києві одного з бійців Торнадо. Жодного збройного протистояння не було. Як повідомляють керівники Національної поліції, жодного кримінального провадження проти торнадівців порушено не було і, як обіцяють, не буде. Зброя знаходиться у зброярнях і не використовувалась", - написав він.

Нацполіція ситуацію досі не прокоментувала, а Мосійчук раптово каже про непорозуміння, тож питань більше, ніж відповідей.

Ситуацію Depo.Донбас намагалася прояснити волонтерка Христина Михайловська.

За її словами, перед тим, як відбулося оточення, в той же день, 13 квітня, військова прокуратура затримала двох бійців "Торнадо" на Академмістечку – одного з позивним "Марік" і бійця "Сема", який виконував на базі обов'язки командира.

"18-річного "Маріка" роздягнули, побили сильно у відділку поліції, у якому саме не знаю. Потім "Маріка" відпустили, а сьогодні має бути суд щодо "Сема", - сказала Михайловська.

Вона нагадала, що батальон офіційно розформували влітку. Після чого бійців перевезли з бази під Лисичанськом у Слов'янськ, а вже потім на базу у Боярку . "Їм пообіцяли, що все буде добре, що їх переоформлять, будуть зарплати та бойові навчання", - сказала вона.

За її словами, "торнадівців"заселили, вони прожили на базі з місяці три, а потім заселилися бійці батальону "Миротворець".

"Частина "торнадівців" переоформилася у "Миротворець", залишилося до 10 бійців колишнього "Торнадо", які поки що не переоформилися нікуди, але жили на тій же базі", - зазначила Михайловська.

Отже, близько 8 вечора 13 квітня базу оточили спецпризначенці та військова прокуратура. "З якого саме підрозділу – невідомо, вони не представилися. Оточили периметр повністю, не пропускали навіть цивільних, які йшли до себе додому", - сказала Михайловська.

Про стрілянину, як виявляється, відомо з інформації других осіб.

"Я сама не чула, але коли приїхала, очевидці розповідали, що ті, хто оточив, здійснив п'ять пострілів, у відповідь "торнадівці" не стріляли", - сказала волонтерка.

Крім того, за її словами, Мосійчука теж в той час на місці не було, він  приїхав пізніше, біля 12 ночі. Тоді вже дійсно було спокійно.

"Оточення тривало півночі, а під ранок з бази  вивезли усіх "торнадівців", навіть тих, хто вже були у складі "Миротворця", але не їздили на ротацію, а просто знаходилися на базі. Куди вивезли – невідомо, начебто недалеко, у Київ", - сказала Михайловська, зазначивши, що спецпризначенці перед тим, як вивезти бійців, провели обшук та забрали особисті речі.

За її словами до бази приїжджав і нардеп Андрій Білецький. Але дотепер ніяких його заяв не було.

Зрозуміло, що розвиток ситуації ще попереду. Поки що навіть невідомо, за що саме затримали ще двох "торнадівців", про яких мова була вище, і чи дійсно проти них є якась справа, та з якої причини вивезли тих бійців, що знаходилися на базі у Боярці. Військова прокуратура офіційного коментаря щодо цього поки не дала.

На сторінці у Фейсбуці батальону надана своя версія подій.

"Конфлікт вичерпано! Хлопці погодилися здати зброю. Їх оформляють в полк "Азов".
Близько 2:00 хлопців відвезли до Головного управління, для оформлення. На жодного з бійців не заведено кримінальної справи, і не буде заведено, пообіцяли депутати. Близько 4:30 ранку хлопців випустили з управління. Кільком людям дозволили повернутися на базу, забрати особисті речі. Але, паспортів - немає, документів - немає, посвідчень Учасників бойових дій - немає, забрали навіть зарядки на мобільні телефони. Зараз хлопці намагаються з'ясувати, хто проводив обшук, що-б забрати документи, так як вони залишилися взагалі без нічого", - зазначається у повідомленні.

 

Епопея з "Торнадо" триває вже майже рік.

Нагадаємо, конфлікт з підрозділом МВС "Торнадо" розпочався 16 червня 2015 року, коли вночі на Луганщині бійці батальйону зупинили поїзд з чавуном, який їхав з окупованого Алчевська у Дніпропетровськ.

Бійці повідомили, що було зупинено близько двадцяти вагонів чавуну, які через лінію зіткнення їхали з Алчевського металургійного комбінату до Дніпропетровська де отримувачем значиться нікому не відома фірма.

За інформацією батальону, потяг був обладнаний схроном для восьми людей а при обшуку було виявлено ящик тротилу та сепаратистська література.

Вже 17 червня 20015 року були затримані спочатку вісім, а потім усього 12 бійців батальйону начолі з комбатом Русланом Оніщенком. Заступник генерального прокурора України - головний військовий прокурор Анатолій Матіос провів термінову прес-конференцію в приміщенні Луганської обласної прокуратури в Сєверодонецьку, де розповівщо бійців "Торнадо" звинувачують у тяжких злочинах. Зокрема розбої, катуванні і зґвалтуванні.

Керівник прес-служби АП з питань АТО Андрій Лисенко запевнив, що більшість бійців підрозділу до злочинів непричетні. Двох бійців правоохоронці відпустили зі слідами побиття на обличчі та тілі, комбат за інформацією його заступника Миколи Цукура знаходится у реанімації після жорстокого побиття у відділку.

18 червня 20015 року голова МВС Арсен Аваков розформував підрозділ. Бійці заявили, що готові підкоритися наказу Авакова, але не будуть виконувати накази голови луганського УМВС Анатолій Науменка, якого вважають корупціонером.

 7 жовтня 2015 року під час затримання був убитий боєць роти Віталій Диякон з позивним "Товстий".

10 березня 2016 року було затримано замкомбата Цукура і бійця Іллю Холода. 11 березня Печерський районний суд Києва залишив Цукура під арештом на два місяці. 

На сьогодні у Лук'янівському СІЗО містяться 11 бійців формування, ще один оголошений в розшук. 

За словами Матіоса, затримані бійці підозрюються у викраденні людей в зоні АТО і тортурах. У "Торнадо" звинувачення військового прокурора категорично відкидають.

Матіос у жовтні 2015 року також пояснював зв'язок "торнадівців" і Мосійчука. За його словами,  нардеп консультував бійців "Торнадо" щодо надання протидії під час проведення обшуку у них на базі під Лисичанськом.

"Він консультував. Оскільки віддавати накази не міг, не будучи їх командиром. Фактично на той момент Мосійчук виступав ідеологом їх позиції", - сказав Матіос.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme