Смерть на окупованому Донбасі: Як отримати свідоцтво українського зразка і успадкувати пенсійні борги

Якщо чиїсь батьки або родичі похилого віку померли на окупованій території Донбасу, то є шанс отримати в Україні свідоцтво про смерть, грошову допомогу на поховання, а також оформити виплату недоотриманої пенсії – пенсійних боргів, які стають спадком

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Смерть на окупованому Донбасі: Як отрима…

Скільки зараз проживає пенсіонерів на окупованому Донбасі, українській владі невідомо. Але, за логікою, протягом 7 років війни їхня кількість природнім шляхом зменшується. До того ж, додався COVID-19, а в окупації тяжка ситуація з лікуванням і вакцинацією. Люди помирають сім'ями, морги переповнені, про це прямо говорять самі мешканці "ЛНР" і "ДНР".

Depo.Донбас мало можливість поговорити з переселенцями з окупованого Донбасу, які нещодавно поховали літніх рідних на непідконтрольній території. Наші співрозмовники кажуть, що були вражені кількістю розритих могил на кладовищах. Зокрема така ситуація на кладовищах поблизу Донецька, Луганська, Алчевська, Брянки.

Тепер родичі померлих – переселенці, які постійно проживають в українських населених пунктах – збирають документи, аби отримати свідоцтво про смерть українського зразка, а потім оформити грошову допомогу на поховання, а також виплату недоотриманої пенсії померлого.

"Я нещодавно поховав мати, яка жила у Брянці, приїджжав в "ЛНР", оплатив похорон і всі витрати, отримав свідоцтво про смерть зразка "ЛНР". Але ж воно не визнається ніким. По-перше, хочеться, щоб смерть матері була офіційною, щоб не було ніякої плутанини у Пенсійному фонді, по-друге, хотілося б компенсувати витрати, бо похорон в "ЛНР", дорога туди – це не дешеве задоволення. Всі в Україні отримують допомогу на поховання родича – це нормально. Тому будемо оформляти українське свідоцтво про смерть", – каже переселенець Ігор.

Крім того, багато пенсіонерів на окупованому Донбасі, і з довідкою про статус переселенця, і без довідки, мають невиплачені пенсії. Закриті КПВВ, слабке здоров'я, довга дорога – все це заважало їм виїжджати на українську територію для оформлення документів, для ідентифікації в "Ощадбанку". А після смерті ці невиплачені пенсії за фактом стають спадщиною, яку можуть отримати близькі родичі.

Як отримати українське свідоцтво про смерть людини на окупованому Донбасі

Перше, що потрібно зробити родичам ще коли вони перебувають на окупованій території і вирішують справи з поховання – це збирати докази того, що людина померла. Це можуть бути медичні документи, видані в установах на окупованій території, які засвідчують смерть, довідка про поховання, фото з місця поховання і навіть відео похорону. Все це знадобиться, щоб отримати свідоцтво про смерть українського зразка. Свідоцтво про смерть зразка "ЛНР" чи "ДНР" не є офіційним і не приймається в установах України.  

Рішення про встановлення факту смерті виносить український суд. Родичам потрібно звернутися у будь-який найближчий суд на підконтрольній території, написати заяву, в якій обгрунтувати звернення до суду і описати ситуацію, отримати у банку квитанцію про сплату судового збору та до заяви додати вищеперераховані докази смерті.

Родичами, за законом, вважаються: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Статтею 318 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що у судовій заяві родича повинно бути зазначено:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт;
  • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фототаблицю з місця поховання, медичні документи про смерть тощо);
  • довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Суд виносить рішення, і якщо воно позитивне, то факт смерті судом встановлено. І з рішенням суду про це родичі можуть негайно йти у РАЦС, який проводить державну реєстрацію смерті особи і видає свідоцтво про смерть. Докладніше про процедуру – в інфографіці Міністерства соцполітики. 

Якщо залишилися питання, можна задати їх, зателефонувавши на гарячу лінію за телефоном 0 800 500 335 або 386. Також можна звернутися за консультацією Восток SOS, Право на владу, Безоплатна правова допомога.

Як отримати допомогу на поховання пенсіонера, який помер на окупованому Донбасі

Після того, як родичі отримали свідоцтво про смерть українського зразка, процедура отримання поховання стає стандартною.

Відповідно до статті 53 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті.

Для отримання допомоги на поховання пенсіонера потрібно звернутися до органів Пенсійного фонду України.

Допомога на поховання пенсіонера виплачується на підставі заяви та документів:

  • що підтверджують факт смерті;
  • що засвідчують особу, котра здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу).

Якщо випадок нестандартний і у залишилися питання, можна зателефонувати на "гарячу лінію" Пенсійного фонду 0 800 503 753

Як родичам отримати пенсійні борги померлого на окупованому Донбасі

Недоотримані пенсійні виплати людини, яка померла на території окупованого Донбасу, входять до складу спадщини. І родичі можуть їх отримати. 

У минулі роки органи Пенсійного фонду припинили виплати недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, оскільки на це не було передбачено коштів у бюджеті. З цієї ж причини не виплачували пенсійні борги пенсіонерам-переселенцям, незважаючи на те, що багато хто з них пройшли суди і апеляції з позитивним рішенням.

Але вже анонсовано, що в Україні з 2022 року розпочнеться погашення пенсійних боргів переселенцям, хто проживає на окупованій території. Очікується, що на погашення цих пенсійних боргів з державного бюджету буде витрачено понад 11,2 млрд гривень, з яких 6,2 млрд гривень – вже наступного року.

Вочевидь, родичі померлих на окупованому Донбасі людей теж можуть сподіватися на те, що нарешті свою спадщину отримають. Для оформлення потрібно підготувати документи: 

  • заяву до уповноваженого управління ПФУ, де померлий перебував на обліку або до того органу ПФУ, яке виплатило допомогу на поховання;
  • паспорт або інший документ, який посвідчує особу заявника;
  • свідоцтво про смерть;
  • документи, що посвідчують родинні стосунки та сумісне проживання з померлим на день його смерті;
  • якщо від імені заявника діє представник, то, окрім вищенаведених документів, необхідно надати довіреність, оформлену відповідно до вимог чинного законодавства із зазначенням повноважень представника;
  • через те, що внутрішньо переміщені особи зазвичай не можуть документально підтвердити фактичне сумісне проживання з померлим на день його смерті, то замість документів про сумісне проживання, вони надають свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом.

Додатково, майже в усіх випадках органи ПФУ вимагають від заявників довідку ВПО, хоча такі вимоги не є законними.

Усі документи потрібно надати як в оригіналах, так і в копіях.

Термін розгляду заяви – 10 днів, однак на практиці вся процедура отримання пенсії за померлим пенсіонером триває понад шість місяців.

Центри правової допомоги Норвезької ради у справах біженців у містах Сіверськодонецьк, Краматорськ, Курахове та смт Станиця Луганська пропонують консультацію та правову допомогу з питань, пов’язаних з отриманням пенсійних виплат, які входять до складу спадщини. Також консультацію можна отримати і за телефоном "гарячої" лінії: 0 800 302 007 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme