Сім фільмів про війну на Донбасі, які варто подивитися кожному

Війна на Донбасі триває вже сьомий рік, деякі її епізоди стали історією. Кінематографісти почали знімати за цими історіями художні і документальні фільми, аби показати героїзм військових і трагічні людські долі 

Сім фільмів про війну на Донбасі, які ва…
Скріншот кадру з фільму "Атлантида"

Ці фільми про війну, фільми про українських військових допоможуть кожному розібратися, що ж відбувається на Донбасі, з чого усе почалося і чим усе може закінчитися.

Атлантида

Фільм-антиутопія Валентина Васяновича 2019 року – він саме про те, чим усе може на Донбасі закінчитися. Розпочинаємо нашу кінопідбірку саме з цієї стрічки, адже вона нещодавно вийшла в український прокат, незважаючи на пандемію. Поки немає тотального локдауну, "Атлантиду" ще можна подивитися у кінотеатрах. Цікава особливість – жодного професійного актора на екрані ви не побачите. Наприклад, головного героя Сергія зіграв ветеран АТО, розвідник ЗСУ Андрій Римарук.

Події у фільмі розгортаються в 2025 році, коли війна на Донбасі вже закінчена, у регіоні екологічна катастрофа, тому там майже не залишилося мешканців.

Кіборги. Герої не вмирають

Це художній фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва, він вийшов у кінопрокат 6 грудня 2017 року. Стрічка присвячена добровольцям і військовим АТО, які 242 дні захищали від російських загарбників стратегічний об'єкт – Донецький аеропорт. Українців-захисників самі ж окупанти прозвали "кіборгами" через їхню відважність і сміливість. Це слово і стало назвою фільму. 

"Кіборги" були у прокаті 21 тиждень, за підсумком касові збори фільму склали 23,2 млн гривень, що на той час було рекондною сумою. Жодна стрічка українського виробництва станом на початок 2018 року не заробила стільки.

Луганський форпост

Це документальний фільм 2018 року режисера Тараса Ткаченка про героїчну оборону Луганського аеропорту, яка тривала 146 днів. Картина створена Міжнародним продюсерським центром "Фор-Пост" на замовлення Державного агентства України з питань кіно, вона вийшла у прокат в жовтні 2019 року.

Це фільм не тільки про бої на території аеропорта, а й загалом про події в Луганську навесні і влітку 2014 року: захоплення адмінбудівель проросійськими озброєними мітингарями,  початок оборони аеропорту та про трагічне збиття ІЛ-76 з 49 десантниками на борту.

Про ці події у фільмі розповідають понад 40 воїнів і командирів Збройних сил України та добровольчих батальйонів, серед яких двоє Героїв України: генерал-майор Андрій Ковальчук і підполковник Василь Зубанич. Військові надали авторам стрічки унікальні фото- і відеоматеріали.

Кіборги Луганського аеропорту

Це документальний фільм телеканалу "2+2", який вийшов в світ навесні 2016 року. Так вже сталося, що художній фільм про захисників Луганського аеропорту ще не з'явився, а документальних вже принаймні два. Ця стрічка складається з двох частин. Їх і досі можна знайти і подивитися на YouTube.

Фільм розповідає, як у квітні 2014 року лише одна рота 80-ї аеромобільної бригади ЗСУ взяла під охорону Луганський аеропорт. На цих історичних кадрах будівля ще ціла, нещодавно відремонтована, військові патрулювали територію і ще не здогадувалися, що скоро тут розпочнеться справжня війна.

Це перша частина фільму "Кіборги Луганського аеропорту".

А це друга частина.

Віддалений гавкіт собак/The Distant Barking Of Dogs

Данський режисер Сімон Леренґ Вільмонт зняв цей документальний фільм у селі Гнутове Донецької області в 2017 році. Стрічка розповідає про життя 10-річного хлопчика Олега поблизу лінії розмежування. 

"Віддалений гавкіт собак" отримав кілька престижних премій і нагород: нагорода Амстердамського документального кінофестівалю 2017 у номінації "Найкращий дебют", премія Пібоді 2020 го року, а також фільм був у короткому списку (15 кандидатів) номінантів на премію "Оскар" 2019 у категорії "найкращий документальний повнометражний фільм".

Донбас

Ця драма режисера Сергія Лозниці була претендентом на "Оскар" – у 2018 році фільм пройшов кваліфікаційний відбір та ввійшов до довгого списку оскарівських номінантів. А на Канському фестивалі "Донбас" отримав приз за найкращу режисуру.

Художній фільм реконструює реальні події на Донбасі 2014 року і складається з декількох епізодів, які дуже точно передають моторошність того часу, настрої, характери проросійсько налаштованих мешканців і окупантів.

На жаль, в Україні "Донбас" двічі виходив тільки в обмежений кінопрокат в Києві у кінотеарті "Жовтень" у 2018 році, також його показали в українських містах в рамках фестивалю "Артхаус Трафік". "Донбас" того ж року помандрував по міжнародним кінофестівалям у Карлових Варах, Мюнхені, Єрусалимі, Мельбурні, побував на 43-му Міжнародному кінофестівалі в Торонто.

Іловайськ 2014. Батальйон Донбас

Режисер Іван Тимченко зняв фільм про одну з найдраматичних подій війни на Донбасі – бої за місто Іловайськ Донецької області. Фільм з'явився на великих екранах в українських кінотеатрах 29 серпня 2019 року.

Зараз фільм є у вільному доступі на YouTube.

В цій стрічці глядач може побачити з середини, як розготралися бої за Іловайськ, і що відчуває головний герой – боєць з позивним"Бішут", який опинився у захопленому російськими військовими місті. Колишній боєць батальйону "Донбас", бізнесмен Тарас Костанчук (Бішут) зіграв сам себе. 

Крім того, і серед інших акторів є десятки справжніх бійців батальону – учасників боїв за Іловайськ. Найдраматичніша сцена фільму - це відомий "зелений коридор", який російська сторона і окупанти надали українським військовим, щоб вийти з "котла" цілими. Але росіяни не дотримали слова, "коридор" насправді був пасткою, колону українських бійців розстріляли з усього наявного озброєння.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme