Пострілюють: Що змінилося на Донбасі протягом року Зеленського

Війна, яку президент Володимир Зеленський у себе в голові закінчив, досі триває. Пострєлівают… Але Донбас - це не тільки війна

Пострілюють: Що змінилося на Донбасі про…
Скріншот з відео

На українській частині Донбасу триває звичайне життя, яке геть не змінілося на краще протягом року Зеленського. Всі проблеми, які відчувають на собі мешканці інших регіонів України, на Донбасі відчуваються гостріше, адже регіон є найбільш депресивним. "Епоха бідності" не минула, зарплати вчителям $4 тис. так і не нарахували, тарифи на послуги ЖКГ не знизилися. Крім того, Зеленський обіцяв привести у владу "нових людей", що теж і на Донбасі виявилося фікцією, а також обіцяв щодня записувати відеозвернення до східних регіонів України з метою популяризації НАТО і західного курсу. Жодного такого відео протягом року не з'явилося,  але з'явився мем "я ж не лох", саме у Золотому на Луганщині він сказав цю фразу. 

Якщо з популізмом президента і його команди все зрозуміло, то хоча б спробуємо відшукати якісь позитивні зміни на Донбасі, які сталися протягом року з дня обрання Зеленського.

Луганщина

В Луганській області протягом року Зеленського добряче "штормило" владу: змінилися три керівника обласної військово-цивільної адміністрації, що є справжнім рекордом для регіону. Спочатку на посаду керівника Луганської ОВЦА було призначено Валерія Комарницького – екс-депутата Луганської обласної ради від Партії регіонів, ректора міліцейського вишу. Він змінив в.о. керівника ОВЦА Сергія Філя. Філь жителям Луганщини не запам'ятався нічим, крім чуток про його причетність до команди нардепа Сергія Шахова.

Комарницький у минулому прославився висловами про спільне майбутнє України, Росії і Білорусі, про негативне ставлення до незалежності України, про патріотизм до ефімерного радянського минулого. Після призначення керівником області Комарницький сказав, що еволюціонував і своїх старих поглядів більше не поділяє. Він пробув на посаді керівника області трохи більше трьох місяців – до 22 жовтня. Нічого епохального під час "правління" Комарницького в області теж не сталося, хіба що почалося будівництво мосту через лінію розмежування у Станиці Луганській. 25 жовтня стало відомо ім'я нового голови Луганської ОВЦА – ним став уродженець Сіверськодонецька, який переїхав з міста ще в дитинстві, Сергій Гайдай. Він же і відкривав разом з Зеленський той самий міст. Гайдая новим при владі теж не назвеш, він вже працював з 2015-го по 2018 рік головою Мукачівської райдержадміністрації. Подейкують, що перебуваючи на Закарпатті, Гайдай спочатку співпрацював, а потім посварився з ще одним екс-керівником Луганщини Геннадієм Москалем.

Гайдай на посаді голови ЛОВЦА досі тримається.

Мабуть, головною позитивною подією на Луганщині за рік Зеленського можна назвати будівництво вищезазначеного мосту у Станиці. Десятки тисяч людей, які перетинають лінію розмежування, чекали на міст з 2015 року. Те, що було раніше на лінії розмежування мостом назвати складно – дерев'яний настил під кутом через підірваний шляхопровід. По ньому і доводилося вдиратися пенсіонерам, які ледь ноги пересувають. 

Але і тут не обійшлося без скандалу. У прокуратурі області повідомили про підозри щодо крадіжки посадовцями 10 мільйонів гривень на будівництві моста. Правоохоронці провели обшуки за місцем знаходження фігурантів замовника і підрядних організацій, під час яких вилучені документи про проведення капітального будівництва.

За матеріалами слідства, посадові особи одного з управлінь Луганської обласної державної адміністрації домовилися зі службовими особами низки комерційних структур з метою розкрадання бюджетних коштів. Слідство вважає, що комерційною структурою із залученням субпідрядної організації вартість робіт з капітального ремонту моста значно завищена. 

Ще одним позитивним здобутком можна назвати початок ремонту доріг на Луганщині у рамках проекту "Велике будівництво". Повідомлялося, що область отримає рекордні 2,5 мільярда гривень на відновлення дорожньої інфраструктури. Зокрема, вже тривають роботи на ділянці Нова Астрахань – Боровеньки, траси Н-21 Старобільськ – Луганськ – Хрустальний – Макіївка - Донецьк (кілометри 40 – 72, місто Щастя) і будівництво дороги від Станиці Луганської до Сіверськодонецька. Але радіти теж зарано, треба дочекатися закінченя ремонту, щоб пересвідчитися, що він якісний і мільярди не "закопані в землю".

Нещодавно на тлі дорожнього ремонту розгорівся скандал між Гайдаєм і"смотрящим" за Луганщиною, нардепом від "Слуги Народу" Максимом Ткаченком. Нардеп обурився, що дорогу Нова Астрахань – Боровеньки ремонтують неякісно, і, навіть звернувся до прокуратури. Гайдай відповів на цю "шпильку", зазначаючи, що дорогу почали ремонтувати ще до його призначення, і натякнув, що Ткаченко намагався теж взяти участь у "великому будівництві" дороги і заробити, але не вдалося. "Коли починаєш розслідувати якусь справу, головне – не вийти на самого себе", – прокоментував Гайдай розслідування Ткаченка. 

Гайдай анонсував появу на Луганщині інвесторів, які готові вкладати кошти у модернізацію шахт, ТЕЦ, будівництво колії, депо, а також споруд для очистки води. Поки триває карантин і пов'язана з ним світова криза, інвесторів поки не видно. Також повідомлялося, що що у Луганській області побудують залізничну гілку, яка з'єднає колію "Лантратівка – Кондрашівка" з мережею залізниць України. Але з тих же каратиннних причин ця тема також поки що закрита.

Щодо політичних здобутків президента, то на Луганщині партія Зеленського популярностю у виборців не користувалася, що й показали парламентські вибори. За партійними списками виборці більшість голосів віддали "Опозиційнії платформі – За життя". З мажоритаркою пощастило лише одному кандидату від "Слуги народу" Олексію Кузнєцову, але тільки тому, що його конкуренти загралися у кандидатів-клонів. Перемогу в інших чотирьох округах отримала команда Шахова. 

Донеччина

На Донеччині з обранням Зеленського теж з'явився новий керівник області, ним став Павло Кириленко, якого президент під час представлення лагідно назвав "Паша". Він змінив на цій посаді Олександра Куця. Ще до офіційного призначення інформпростір вибухнув, коли дізнався, що в Кириленка за родичі. Виявилося, що його брат служить в "ДНР", а мати теж не назвеш патріоткою України. Але згодом родинна історія Кириленка забулася. Зараз вже не згадують навіть липневу історію у Гранітному, куди Кириленко вирішив поїхати колоною з джипів під прикриттям вантажівки КрАЗ з охороною, не попередивши штаб ООС про поїздку. Коли колона з "джипів" і супроводжуючої вантажівки зупинилася на в'їзді в село, по ній з позицій бойовиків був здійснений пуск протитанкової керованої ракети. Один військовослужбовець поплатився життям. Ще один військовий отримав поранення середньої тяжкості. Це єдина скандальна історія, яка сталася з Кириленком на посаді. 

Як і на Луганщині, на Донеччині якість доріг теж наднизька, тому кожну відремонтовану дорогу тут вважають здобутком і записують плюс владі. Так сталося із трасою між Маріуполем і Запоріжжям. Ремонт провели у рекордні терміни, бо бригади працювали цілодобово.  За два з половиною місяці уклали новий асфальт на ділянці у 130 км.  Будівництво завершилося у жовтні 2019 року.

З 2020 на Донеччині розпочалося "Велике будівництво" і воно вже виглядає маштабнишим, ніж на Луганщині. Зараз капітально ремонтують ділянку дороги від Слов’янська до Бахмуту і міст через річку Бахмутка на трасі державного значення М-03 Київ – Харків – Довжанський, дорогу Новобахмутівка – Піски, 18-метровий міст на км 15+394 автодороги Дмитрів-Гродівка (Н-20). У Краматорську вже відкрили новий критий стадіон для дітей, розпочали реконструкцію стадіону імені Юрія Скиданова у Слов'янську, який до того не ремонтували 67 років.

Симпатики Зеленського записали б у копилку плюсів проведення інвестиційного форуму у Маріуполі RE: think. Invest in Ukraine, який відбувся  29 жовтня. Зеленський туди приїхав через кілька днів після своєї відомої фрази "я ж не лох", тому і зустріли його у місті відрповідно: розгорнули кількаметровий плакат з його цитатою "Я ж не лох, мне 42 года". Протягом  дня політики і підприємці обговорювали, як залучити до України інвесторів та презентували успішні підприємства. Зеленський порівняв Україну з компанією Apple і особисто пообіцяв захист кожному інвестору. Ці обіцянки у мережі викликали сміх і недовіру. 

Під час форуму у Маріуполі відкрився Проектний офіс Європейського Союзу, який має реалізовувати дві програми: по децентралізації і боротьби з корупцією, а також Центр розвитку стартапів. Які в центрів здобутки і як вони працюватимуть після карантину, поки невідомо. У підсумку, навали інвесторів на Донбас після форуму Зеленського теж не видно.

Про політичні плюси партії Зеленського на Донеччині говорити не доводиться, на парламентських виборах тут віддали перевагу ОПЗЖ та Опозиційному блоку.

Загалом рік Зеленського на Донбасі це й розведення сил, намагання нав'язати діалог з "Л-ДНР" через усіляки "мирні платформи", це провал програм з забезпеченням житлом переселенців. Наприклад минулого року за програмою "Іпотека під 3%" в Донецькій області квартири змогли придбати лише 4 сім'ї, програмою "Доступне житло" у  Донецькій області  змогли скористатися лише 9 сімей, а в Луганській – лише одна. "Велике будівництво" до переселенців ще не дійшло.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme