Посівна на Донеччині: Аграрії розповіли, як збираються сіяти і чи буде врожай

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну ставить під загрозу підготовку до весняної посівної. На Донеччині аграрії розповіли, які мають проблеми і як їх вирішують

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас

Через війну Росії проти України в кожному з агропромислових підприємств Донеччини виникли проблеми, а деякі із них зовсім призупинили свою роботу. 

Про це йдеться у матеріалі "Вільне радіо".

З огляду на обставини цьогоріч прогнозують в Україні обмеження експорту вівса, проса, гречки, цукру, жита.

"Неможливість проведення польових робіт у частині південних та східних областей України — зонах проведення активних бойових дій. Порушення логістики постачання паливно-мастильних матеріалів, добрив і насіння для проведення польових робіт тощо", - йперелічують в матеріалі.

В Національному інституті стратегічних досліджень кажуть, що від 20 до 30% полів для вирощування озимих зернових, кукурудзи та соняшнику в Україні можуть залишитися незасіяними або неприбраними протягом сезону 2022–2023 рр.

"Через затримку або пропущений час внесення добрив, нездатність боротися з можливими шкідниками та хвороби, затримку із збиранням врожаю, більші втрати після збирання через брак робочої сили або інфраструктурних можливостей очікується зниження врожайності сільгоспкультур на 10%", — вважають працівники Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). 

Там повідомляють, що наразі в Україні близько третини усіх оброблюваних земель, а це 110 053 км2 агроугідь, перебувають у межах ризикової зони сільського господарства.

Попри всі військові загрози, частина аграріїв Донеччини налаштовані провести посівну кампанію-2022. 

"Настрій проводити посівну кампанію, звичайно, є. Це без варіантів. Тому що треба підтримувати наші ЗСУ, економіку України. І це без обговорень. Є потреби — і треба робити", — каже керівник ФГ "Журавушка-2006" Андрій Журавльов.

Крім військових дій початку сівби заважає холодна погода: в 20-х числах березня за прогнозами темпереатура ще буде мінусовою.

Водночас, щойно сніг зійде, в в "Журавушці" готові розпочати посівну.  

"Поки що польових робіт немає. Погода не дозволяє виходити в поле. Ми ще не боронуємо, нічого не робимо, адже земля мерзла. Як тільки вона підтряхне, боронуватимемо та сіятимемо ячмінь", – зазначив Журавльов. 

Крім проблем з війною та погодою є ще дефіцит пального. Його не купляли, щоб рашисти не відібрали.

"Основна проблема буде з пальним, тому що в наш регіон ніхто не хоче їхати. Думаю, може держава трохи потурбується за нас. В умовах війни Росії проти України ми спеціально пальне не закупляли  аби російські військові  його не забрали. Той мінімум, що у нас є в запасі,  ми використаємо на перших порах посівної", – розповів Журавльов.

Така ж ситуація з пальним й у інших господарствах області. Крім того, піднялася ціна на добриво. А от із насінням, кажуть в господарствах, все добре.

Приміром, у фермерському господарстві "ОЛЬВІЯ АГРОТЕХ" та у приватному підприємстві "Дон ІВКО і С" сіятимуть ячмінь та горох. У травні планують посіяти вже закуплений соняшник. 

"Дивитимемося, якщо не буде соняшника чи якоїсь другої культури,  засіємо поля тими підручними культурами, що у нас є. Наразі ведемо перемовини з іншими компаніями, де там  в наявності в нашому регіоні щось є, щоб викупити засоби захисту. Зараз ні продукція не продається, нічого", — розповідає фермер Журавльов.

За даними Держстату у Донецькій області, станом на 1 грудня 2021 року, площа посівних земель для виробництва зернових і зернобобових на аграрних підприємствах Волноваського та Маріупольського районів  складала понад 43% по області. Вони збирали понад 38% урожаю зернових та зернобобових культур на Донеччині.

Тож на аграріїв Бахмутського, Краматорського та Покровського районів навантаження може зрости.  

"Будемо сіяти, будемо працювати. Люди настроєні працювати. А чи дасть Бог чи не дасть Бог — з цими військовими діями ніхто нічого не може сказати. Настрій у людей, звісно, поганий. Що ж, війна йде. Вся земля зорана, підготовлена. Завадити в проведенні посівних робіт можуть лише бойові дії", — прокоментував керівник ПП "Дон ІВКО і С" Іван Бахурець.

З огляду на всі складові, цьогоріч варто очікувати підвищення цін на продукти — борошно, хлібобулочні та макаронні вироби, олію, крупи та інші. 

Водночас, як 19 березня заявив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма в ефірі телемарафону, "Україна запустила комплексну програму підтримки посівної та пільгове фінансування аграріїв".

"Наша мета – зберегти врожай наступного року як мінімум на рівні 70% цього року, не зважаючи на ситуацію", — говорить урядовець.

Шурма запевняє, запасів пшениці, олії, кукурудзи та інших базових продуктів на складах вистачить  на 3-5 років. 

Раніше повідомлялося, що підприємства групи Метінвест Ріната Ахметова у Маріуполі наразі перебувають у режимі гарячої консервації, гірничозбагачувальні комбінати продовжують працювати.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme