Підкуп, шантаж та соцмережі: Як вербують бойовиків для м'ясорубок Донбасу

Кадрові військовослужбовці Путіна демонструють низьку мотивацію у збройних конфліктах на боці донбаських сепаратистів чи сирійської армії, тож "м'ясо" доводиться "добирати"

Підкуп, шантаж та соцмережі: Як вербують…

Олександр Никоноров, Мирослава Дзьобак

Аналіз ситуації, що склалась в лавах Збройних сил Російської Федерації, визначає низку проблем серед особового складу російської армії. Військовослужбовці демонструють низьку мотивацію щодо участі у збройних конфліктах на боці незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів та в лавах сирійської урядової армії. Надалі такі тенденції можуть негативно позначитись як на морально-психологічному стані російських військових в "гарячих точках" за кордоном, так і на кількості випадків дезертирства серед особового складу військового контингенту РФ. Сумарно це впливає на процеси стратегічного планування та тактичних дій росіян в Сирії та на Донбасі.

Відштовхуючись від даних показників, російське командування звертається до старої перевіреної методики діяльності – організації вербувальних заходів найманців до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів та військових угрупувань, що воюють на боці сирійського президента Башара Асада.

Вербувальні заходи проходять як за лінією діяльності силових структур Російської Федерації, так і за лінією екстремістських організацій. В обох випадках процеси вербовки найманців проходять за прямого чи опосердкованого контролю та координації російських спецслужб. В даному випадку йдеться про Федеральну службу безпеки та Головне розвідувальне управління Генерального Штабу Збройних сил Російської Федерації.

Для того, щоб розібратись в даній ситуації, перш за все, необхідно чітке розуміння того, чим насправді є процес вербовки бойовиків до лав незаконних збройних формувань, якою є його специфіка та ймовірні наслідки в найближчому майбутньому.

Загальний аналіз ситуації

Вербовка – це комплекс різноманітних агентурно-оперативних заходів, спрямованих на заманювання особи, що цікавить спецслужбу (певну організацію), до співпраці для виконання певних завдань розвідувального або іншого характеру. Приклади вербування можна спостерігати у повсякденному житті з боку маркетингу. Принцип сучасних продажів – створити зацікавленість і задовольнити її, змушувати купувати товар, навіть якщо він вам і не сильно потрібен. У вербуванні людей застосовується той самий принцип тільки на вищому психологічному рівні. Залучення особи до своєї агентури є для вербувальника роботою екстра-класу.

Якщо говорити про вербування найманців для участі в військових діях на боці донбаських сепаратистів, то в даному випадку можна ігнорувати низку класичних етапів, що входять в теорію вербувального процесу, інформацію про який сьогодні легко можна знайти у вільному доступі в інтернеті. Для участі найманців у війні на території Донбасу або Сирії російські силовики й екстремісти можуть нехтувати тривалою розробкою "об'єкта" в силу ліміту часу й обмеженості ресурсів.

Вербовка найманців для участі в збройному конфлікті на території Донбасу, ймовірно, будується на двох підходах: ідейно-політичному і матеріально-побутовому. Хоча в окремих випадках можливе застосування компрометуючого і морально-психологічного підходів.

1) Ідеологічний підхід (ідеологічна вербувальна пастка)

Залучення, яке відбувається на ідейно-політичній ґрунті, розвиває найміцніші зв'язки між найманцем з одного боку та екстремістами і російськими спецслужбами з іншого боку. Цей стиль дозволяє росіянам ефективно використовувати радикалів, націоналістів за умови їхнього розчарування в політичній обстановці в світі, РФ, Україні, у т.зв. "ДНР" і "ЛНР", роблячи акцент на переслідуванні російськомовних та православних птощо. Це дозволяє розкручувати націоналізм і геополітичні міфи в контексті необхідності надання військової допомоги "народові Донбасу". Найманці і бойовики, завербовані на цій платформі, готові заради ідеї до самопожертви, вони є дуже цінними й відданими бійцями, якщо тільки не відбудеться розчарування в їхніх ідеях.

За цим принципом російські силовики, використовуючи радикальні та екстремістські організації ("Рух проти нелегальної міграції", "Націонал-більшовицька партія", "Євразійський союз молоді", "Російська національна єдність" тощо), шукають потенційних учасників незаконних збройних формувань, які від впливом пропаганди та ідейних переконань потенційно можуть приєднатись до лав бандформувань донбаських сепаратистів. В цьому напрямі екстремісти, працюючи в інтересах ФСБ, в якості стимулюючого фактору активно використовують концепцію "русского міра", православний фундаменталізм, панславізм та ін., апелюючи до почуття національної гідності, ідеології, юнацького максималізму, страшилок про "фашистів" та "бандерівців", переслідування російськомовного населення в Україні тощо.

2) Матеріальна винагорода

Найпростішим способом є залучення найманця на основі матеріальної винагороди. Гроші за фактом є найкращим стимулом для російських військовослужбовців і бойовиків. Кількістю матеріальних винагород можна стимулювати активну діяльність найманця або навпаки ліквідувати в міру його непотрібності.

3) Компромат

Цей метод дозволяє російській стороні, маючи компрометуючі матеріали (кримінальне минуле, залежність від азартних ігор, великі борги, сексуальні зв'язки, наркозалежність тощо), вдаючись до шантажу, спонукати об'єкт зацікавленості до співпраці. Після цього найманцю можуть запропонувати долучитись до лав незаконних збройних формувань в замін на нерозголошення певної інформації або погашення судимості. Проте цей метод має певні ризики, адже бойовик, який був завербований до лав бандформувань донбаських сепаратистів за цим принципом, намагатиметься знайти можливість вийти з гри та залишити склад незаконних збройних формувань. Контролювати цей тип бойовиків є досить важкою роботою для російських військових "кураторів".

Отже, всебічно вивчивши конкретну людину, яку російська сторона має намір використати в лавах незаконних збройних формувань бойовиків, їй дають гранично зважену потенційну оцінку з позицій: вірогідність її вербування; її можливостей як найманця; вигод від її залучення; ризику при її залученні; реальних напрямків її використання.

В оцінці вірогідності вербування бойовика російські силовики та лідери екстремістських організацій враховують:

- наявність необхідних внутрішніх (риси характеру, слабкості, вади) і зовнішніх (компромат) вразливостей;

- чинники, що заважають (риси характеру, ідейна переконаність, вплив значущих осіб, труднощі прямого контакту) і оптимальні можливості їх усунення (зниження значущості, обхід, перевертання на свою користь);

- хто, за якої причини, як і з якою ефективністю може сприяти вербуванню бойовика для участі в НЗФ донбаських сепаратистів.

Вербувальний підхід може бути:

- "гарячим" (коли вербувальник робить пряму пропозицію про співробітництво найманцю, що також можливо після дуже довгої обробки, або майже відразу);

- "холодним" (коли невідома бойовику людина поволі "підкочується" до нього);

- "безконтактним" (коли вплив на потенційного найманця здійснюють без безпосереднього контактування з ним, вдаючись до листів, соціальних мереж та телефону);

- "зворотним" (коли російський націоналіст та екстреміст сам пропонує свої послуги, хоча зазвичай йому потрібно "підказати", до кого він може звернутися на Росії або на Донбасі).

У всіх зазначених випадках російська сторона може передбачити умови для підтримки зв'язку, оскільки навіть якщо бойовик спочатку різко відмовився від пропозиції, то через деякий час він може передумати.

Для організації вербувальних заходів російським екстремістам і співробітникам спецслужб не обов'язково виконувати класичні ролі "навідника", "вербувальника", або "куратора". В даному випадку цими ролями можна нехтувати, вони не мають вагомого значення в силу специфіки ситуації, яка впливає на розвиток збройного конфлікту на сході України.

Головними методами вербування найманців та "добровольців" зі сторони російських спецслужб та екстремістів є шантаж; підкуп; загроза фізичного впливу; загроза людям, яких бойовик цінує (родина, друзі, дівчина тощо); розпалювання емоцій (помста, невдоволення, пихатість, захопленість, ревнощі, співчуття); переконання; зомбування (психопрограмування за допомогою НЛП-технологій); особливі акції (наркозалежність, секс-заходи тощо).

Російські спецслужби можуть проводити процес вербовки найманців:

- безпосередньо від імені спецслужби, яку представляють (ФСБ, ГРУ);

- без безпосередньої вказівки, хто вербує, даючи, таким чином, бойовику можливість зрозуміти, на кого він буде працювати (на території військоматів, військовими інструкторами під час проведення вишколів російських екстремістів тощо);

- під "чужим прапором" або від імені нічим не примітної структури (людини), що не викликають будь-якої неприязні, а то і породжують певну симпатію (від імені ветеранських організацій ФСБ; учасників бойових дій в Афганістані, Чечні; структур, афілійованих з Ігорем Гіркіним, Миколою Козіціним, Едуардом Лимоновим, Олександром Баркашовим, Олександром Дугіним тощо);

- від імені однієї організації з подальшим - коли контроль вже отримано - розкриттям реального господаря (наприклад, так відбувалась вербовка бойовиків на терені інших країн – СНД, ЄС, Латинської Америки – з боку "Інтербригад" Е. Лимонова та ін.).

Перш за все, об'єктами інтересу російських "кураторів" в рамках реалізації процесу вербування бойовиків виступали: колишні працівники спецслужб (Ігор Гіркін, Ігор Безлер, Сергій Дубинський, Сергій Здрилюк, Анатолій Руденко, Олександр Ходаковський, Олександр Бєднов, Олег Бугров та ін.); колишні та діючі військові; члени російських ультраправих та ультралівих організацій (Олександр Жучковський, Ян Петровський, Олексій Мільчаков, Петро Бірюков, Юрій Шевченко, Олексій Марков тощо); люди з кримінальним минулим, погашеною або непогашеною судимістю (Олександр Можаєв); громадяни країн СНД, що мають велику заборгованість (перед банківськими установами, виплати аліментів тощо); авантюристи (шукачі пригод з країн СНД, ЄС та РФ), європейські неонацисти та ультраліві радикали (Бенес Айо, Давид Худжец, Деян Беріч, Дончо Русев, Ніколя Перовіч, Гійом Фредерік Увелер, Ерван Кастель, Андреас Рам Саль, Анхель Давілла Рівас, Міхаель Сатсукі Такагаши тощо); девіантні та маргінальні групи (Михайло Толстих, Олексій Павлов, Роман Онищенко та ін.).

Вербовка найманців "націонал-більшовиками" Едуарда Лимонова

В рамках аналізу специфіки вербовки найманців до бандформувань донбаських сепаратистів необхідно визначити особливості участі в даному процесі представників російських екстремістських організацій – "Націонал-більшовицької партії" та "Іншої Росії", лідером яких є Едуард Лимонов.

ДОВІДКА. Очолювані Едуардом Лимоновим екстремістські організації НБП та "Другая Россія" в 2014-2015 рр. були задіяні в створенні терористичної організації "Інтребригади". В рамках діяльності "Інтербригад" на території РФ, країн СНД та Європейського Союзу були проведені ряд вербувальних заходів з залученням найманців до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів. За різними оцінками, було завербовано приблизно від 1 до 2 тисяч бойовиків. Точна кількість невідома. На базі "Інтербригад", зокрема, був створений батальйон "П'ятнашка", що входить до структури "1-го армійського корпусу ДНР", керівні позиції в якому посіли абхазькі сепаратисти. Очолив бандформування бойовиків польовий командир Ахра Авідзба (потім – Ставрос Багателія), які походять з тимчасово окупованих територій Грузії. У складі цього НЗФ бойовиків участь беруть найманці з РФ, тимчасово окупованих територій Грузії і України, Чехії, Словаччини та інших країн ЄС і СНД.

Таким чином, "Інтербригади" - це класичне терористичне угрупування російських бойовиків, що вербувало найманців на території РФ, ЄС і пострадянських країн для участі в бойових діях на території Донбасу. Частина з них за підсумками діяльності удостоїлася "нагород за заслуги" в бойових діях на боці сепаратистів, або зайняла командні посади в незаконних збройних формуваннях донбаських сепаратистів. Після конфлікту нацболів з т.зв. "МГБ" офіси організації призупинили свою діяльність на території "ДНР". Після 2015 року найбільша концентрація найманців, завербованих за лінією "Інтербригад", була помічена на території "ЛНР". Так, бойовики "Інтербригад" мали конфлікт як з представниками "МГБ", так і з працівниками Служби захисту конституційного ладу та боротьби з тероризмом ФСБ РФ. Зокрема, за вказівкою спецслужб з окупованого Донецьку був висланий Дмитро Русов (розповідав, що його схиляли підписати свідчення про те, що нацболи з "Зорі" вивозять до Росії зброю, куплену на гроші Олександра Жучковского, яку начебто передавав їм польовий командир Олексій Мозговой), Володимир Личаний з позивним "Док" (потрапив в історію з трофейною зброєю, після чого працівники ФСБ вибивали з нього свідчення проти інших бойовиків "Іншої Росії").

З метою дискредитації бойовиків "Іншої Росії" ФСБ використала російського найманця, заступника "Дока" в медичному взводі Артура Власа (vk.com/id298440414), причетного до всіх сумнівних операцій свого командира. Під тиском ФСБ він написав заяву в "МГБ" про те, що нацболи та "інтербригадівці" завозять в "ЛНР" наркотики і торгують ними.

У червні 2016 року члени руху "Інтербригад" вступили в конфлікт з бойовиками бандформування "Брянка-СРСР" в районі 31 блокпосту, в ході якого командирами з позивними "Демон" і "Тихий" був убитий бойовик бандформування "Брянка-СРСР" Макаренко (позивний "Макар"). Причина конфлікту - участь керівництва "Брянки-СРСР" в розкраданнях, торгівлі зброєю, вбивствах. У бандгрупі несуть службу кілька представників організованого нацболами руху "Інтербригад". Після вбивства Макаренка вони відмовилися підкорятися керівництву. За підсумками протистояння були затримані бойовики "Інтербригад" Олексій Лукашевич (позивний "Лука"), Анатолій Матюковський (позивний "Талібан") і ще кілька людей. Через добу майже всі вони, крім Лукашевича, були звільнені. Олексій Лукашевич - небезпечний свідок переродження керівництва бандформування бойовиків "Брянка", саме тому керівництво сепаратистів погрожувало його вбито. Член "Інтербригад", громадянин Латвії Бенес Айо, направив відкритий лист лідеру "ЛНР" Ігорю Плотницькому з проханням в найкоротші терміни звільнити Лукашевича з ув'язнення, і "покарати перевертнів у погонах", які вбили одного бойовика і знущалися над іншими. Анатолій Матюковський приїхав в "ЛНР" "добровольцем" з Латвії ще в 2014-му. За участь у боях на боці бойовиків латвійська прокуратура порушила проти нього справу за тероризм. Олексій Лукашевич - родом з Москви, був на передовій в Сокольниках у складі бандгрупи Олександра "Мангуста" (Стефанович), інформація про діяльність якого була опублікована раніше на "ЧВК-інфо" (chvk.info/archive/sergej-fomchenkov-lider-intebrigad-passionarnost-b). Позивний "Лука" був важко поранений під м. Дебальцеве два роки тому, після лікування повернувся в "ЛНР". Вважаються ідеологічно мотивованими бойовиками.

Координацією бойовиків "Інтербригад" займався Сергій Фомченков (позивний "Фомич").

Для вербування бойовиків активно використовувався портал interbrigada.org/zapishis-dobrovolcem та пошта бойовика Сергія Фомченкова fomchenckov.sergei@yandex.ru, які зараз є заблокованими. Терористична організація "Інтербригади" також активно вела свою діяльність в соціальній мережі "ВКонтакте" (vk.com/interbrigada), модерацією якою займався також С. Фомченков (vk.com/id160609716). В цьому пабліку також розміщена анкета для "добровольців", які мають намір вступити до лав НЗФ бойовиків. Афілійованими з "Інтебригадами" пабліками виступають "ДНР. Разведывательно-штурмовой батальон №4" (vk.com/4rshb) та "Партизанские бригады Новороссии" (vk.com/partizanbrigada), який фактично вже не є активним з 2016 року.

Серед координатів організації була вказана наступна інформація: телефон: +79686587952, +79652026249, е-mail: fomchenckov.sergei@yandex.ru, drugros@gmail.com.

При цьому важливо зазначити, що до 2014 року Едуард Лимонов та екстремісти з очолюваних ним організацій брали участь в антипутінських протестних акціях і мали проблеми з ФСБ. З початком війни на території Донбасу ситуація змінилася. На даний момент, і це треба розуміти, можливість проведення вербування бойовиків і найманців на території РФ не можливі без координації спецслужб, в тому числі з боку згаданої ФСБ.

Інструменти соціальних мереж та Інтернету

Важливою складовою в рамках організації вербувальних заходів російської сторони для залучення бойовиків до складу бандформувань донбаських сепаратистів виступають соціальні мережі, спеціалізовані форуми та сайти.

1) dobrovolec.org

В цьому контексті, перш за все, необхідно виділити портал dobrovolec.org, який було створено для організації вербування найманців і фінансування тероризму в Україні. На базі цього інтернет-ресурсу розповсюджувалась інформація про набір бойовиків для участі в військових діях як на території України, так і Сирії.

Так, на порталі російських вербувальників була розміщена інформація про те, що "оголошується набір "добровольців" для участі в спеціальних заходах у складі російської місії, спрямованих на стабілізацію обстановки в регіоні, охорону важливих об'єктів і посилення військово-політичної присутності Росії на території Сирії з метою недопущення становлення там проамериканського або релігійно-екстремістського режиму, який загрожує всьому цивілізованому світу".

Набір проходив на контрактній основі, була впроваджена система відпусток, мінімальний контракт становив від півроку. Більш повна інформація надавалась вже на точках збору - вербувальних пунктах бойовиків, координати яких видаються після проходження "первинної співбесіди" і збору необхідних документів.

Згідно з інформацією екстремістів, для того, щоб подати заявку на розгляд кандидатури найманця було необхідно: бути чоловіком у віці від 23 років; не мати проблем з законом; не мати судимостей; бути повністю фізично і психічно здоровим; мати досвід строкової служби (перевага надавалась контрактній службі, наявності досвіду бойових дій і військової освіти); бути готовим здати нормативи з фізкультури згідно з вимогами Сухопутних військ з урахуванням вікової категорії, здати нормативи з вогневої та тактичної підготовки; не мати проблем з алкоголем і наркотиками. При цьому перевагою була визначена відсутність шкідливих звичок і знання іноземної мови.

Бойовики, які займаються вербуванням найманців, вказують вимоги кандидата для прибуття до пункту вербування рекрутів в разі схвалення заповненої анкети інструкторами: надати довідки з наркології; внутрішній і закордонний паспорти, документи про освіту, військовий квиток (всі документи - оригінали з копіями); копії свідоцтва про укладення шлюбу, копії свідоцтва про народження дітей; фото 3×4 і 9×12; документи про проходження спецкурсів, охоронні ліцензії та інші супровідні документи.

При цьому російські екстремісти заявляли, що їхня участь у війні на території Сирії була викликана геополітичними амбіціями Росії, яка заявила про необхідність розвитку т. зв. "російської пасіонарної ролі".

"Так вже склалося, що саме "російська пасіонарна роль" починає знову проявлятися саме в ХХІ столітті і це вже стало фактом. Реагувати на це можна абсолютно по-різному: ліберали кричать, що Росія – головний світовий агресор і незговірливий сусід в світовому співтоваристві, "всепропальщики" верещать, нібито Сирія – це розмінна монета за Донбас і Крим, "многоходовочники" свято впевнені, що однією війною можна вирішити проблеми іншої. Але це не має ніякого значення, важливо лише те, що "російська героїчна пасіонарність" і небайдужість укупі з прагненням до справедливості часом є єдиною перешкодою на шляху світового імперіалістичного зла на чолі з "зірково-смугастими демократизаторами", - заявляють вербувальники найманців з dobrovolec.org.

Роботою по Сирії займався позивний "Одін" і деякі люди з його оточення, які не представлені на ресурсах "Доброволец.орг". Певну роль в вербувальних заходах також відіграв позивний "Хрусталик" (Михайло Полинков), який підтримує зв'язки с лідером російських терористів Ігорем Гіркіним. За останньою інформацією вербувальний центр і перевалочна база бойовиків "Доброволец.орг" були законсервовані. Однак ця інформація не підтверджена.

Участь в діяльності dobrovolec.org також відігравав командир "роти розвідки спецназу ДНР" позивний "Ольхон", який відзначився публічними знущаннями над місцевими жителями Донбасу та конфліктом з керівництвом бандформування "Троя".

Через сторінки угрупування в мережі "ВКонтакте" також відбувались вербувальні заходи з набору бойовиків до лав НЗФ "бригада "Кальміус" (vk.com/dobrovolecorg?w=wall-66778537_5260),

2) Соціальні мережі

Іншим компонентом, який активно задіють представники російських спецслужб та керівництво екстремістських організацій в рамках вербування бойовиків для участі у бойових діях на боці донбаських сепаратистів, виступають соціальні мережі. Найбільш активними в цьому контексті виступають російські соцмережі "ВКонтакте" та "Однокласники".

Періодично інформація про те, як саме відбувається вербування бойовиків та найманців за допомогою соціальних мереж з'являється в заявах представників правоохоронних органів України.

Методика вербовки бойовиків через соцмережі є класичною як для терористичних організацій ісламістського напряму, так і для афілійованих Російською Федерацією структур. Через спеціалізовані пабліки "ВКонтакте" та "Однокласники" російські екстремісти та представники спецслужб шукають потенційних кандидатів для вербовки, попередньо вивчаючи їхні профіль та інтернет-активність, що може становити для них певний інтерес. Після цього, як правило, під фейковим ніком представник РФ або окупованих територій Донбасу починає встановлювати контакт з об'єктом, під час якого вивчається його ідеологічні позиції, організаторські здібності, життєвий досвід та актуальні зв'язки. Далі можливі: призупинення контакту; спроба вербовки до складу бандформувань; залучення особи до диверсійно-розвідувальною діяльності, пропагандистської роботи, організації провокаційних заходів тощо. Якщо мова йде безпосередньо про бандформування, то в цьому випадку особа, що становить інтерес для спецслужб противника та російських екстремістів, запрошується до території РФ або "ЛДНР", де після проходження певних перевірок та військових навчань, вона залучається до підрозділів 1 та 2 "армійських корпусів".

Поширеним майданчиком для вербовки бойовиків виступає паблік "Російської національної єдності" в соцмережі "ВКонтакте". Так, лідер екстремістської організації Олександр Баркашов та його сини неодноразово розміщували інформацію про набір бойовиків до своїх лав. Зокрема, пріоритет надається особам, не молодше 23 років.

Інформація про вербовку бойовиків також періодично розміщувалась в пабліку "Россия спаси Донбасс".

Набір бойовиків є пріоритетом в публічній діяльності пабліків окремих бандформувань сепаратистів. Інформацію про вербовку можна знайти у відкритому доступі на цих ресурсах. Так, зокрема, в групі "батальйон Хан" були розміщені вимоги до новобранців, які хочуть вступити да лав цього НЗФ: відсутність судимостей; вік до 35 років; відповідна фізична підготовка (підтягування мінімум 10 разів; 100 м. - норматив, до 13 секунд; 3000 м. - до 14 хвилин); довідка з поліції, що новобранець не перебуває у розшуку; проходження медкомісії на профпридатність (при отриманні військового квитка в "ДНР" обов'язкова процедура); при прийомі проходження тестів на психологічну стійкість є обов'язковим; вживання спиртних напоїв (в тому числі слабоалкогольні) при службі в підрозділі заборонено; мінімальний термін служби за контрактом 1 рік; кожен новобранець перебуває два тижні на випробувальному терміні.

3) Блоги

Окремим інструментом вербування бойовиків до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів виступає російська блогосфера. Зокрема, мова йде про ресурс livejournal.

В цьому контексті необхідно зазначити активність групи блогерів, які розміщують інформацію про набір бойовиків до лав бандформувань "ДНР" і "ЛНР".

Наприклад, користувач Живого Журналу istomin36 розповсюджував інформацію про "набір добровольців в "армію Новоросії". Зокрема, були вказані контакти мобілізаційного управління на Росії та країнах Євразійського союзу +7 (499) 709-89-06 (istomin36.livejournal.com/119941.html).

4) Веб-портали

Інформація про вербовку бойовиків до лав бандформувань донбаських сепаратистів періодично розміщується на різних веб-порталах, відомих своєю прокремлівською екстремістською та українофобською риторикою.

Серед таких можна виділити портал antimaydan.info, на сторінках його лунали заклики до приєднання до складу НЗФ бойовиків на території окупованого Донбасу. Зокрема, журналісти пропагандистського порталу розміщували інформацію про набір бойовиків до складу "1 армійського корпусу ДНР", а також гарантували речове та продовольче забезпечення, своєчасну виплату гідного грошового утримання. Також були зазначені контакті дані та адреси військоматів на території, підконтрольній донецьким сепаратистам (antimaydan.info/kak_vstupit_v_opolchenie_novorossii_donbassa_dnr_lnr.хтмл).

Інформація про вербовку бойовиків також періодично розміщується на веб-порталах, пов'язаних з діяльністю лідера російських терористів Ігоря Гіркіна.

Ще одним ресурсом, на якому можна знайти інформацію про вербовку бойовиків виступає веб-ресурс "Русское имперское движение".

Відповідно до інформації порталу "Остров", знайти спосіб потрапити до бандформувань "ДНР" або "ЛНР" через російські інтернет-ресурси нескладно. Наприклад, yandex.ru на відповідний запит видав 2 мільйони результатів. Російські соціальні мережі – це додатковий спосіб залучити бійців, там відкрито розписані всі умови і механізми зарахування на службу. А вже колишні учасники НЗФ діляться своїм досвідом і дають поради.

Вербовка ув'язнених

Поширеною практикою серед представників спецслужб РФ та членів НЗФ донбаських сепаратистів є вербовка людей, які перебувають в ув'язненні на терені тимчасово окупованих територій Донбасу або Росії.

За даними СБУ, в "ЛНР" тисячі ув'язнених перебувають в нелюдських умовах: без медичної та правової допомоги, зате з фізичним та моральним знущаннями. Про це розповів громадянин, який повернувся в Україну після відбування покарання в Алчевської колонії №13 (для туберкульозників). Серед іншого ув'язнених змушують "добровільно" записуватися до лав бойовиків – відмовників закривали в ізоляторі та морили голодом. Відмовників багато, оскільки немає даних, що "мобілізовані" ув'язнені живуть довго - їх, перш за все, використовують як гарматне м'ясо. Ті ж, хто відбув покарання, намагаються виїхати в Україну.

Про те, що передові позиції в обох "республіках" масово поповнюються зеками, портал "РЕАЛ" писав раніше, посилаючись на невдоволення цим фактом звичайних бойовиків, які побоюються таких "новобранців".

Військомати

Згідно з інформацією ГУР МО, російське командування відчуває гостру нестачу в комплектуванні об'єднаних частин 1 і 2 "армійських корпусів", тому прийом нових добровольців не припиняється.

"На сьогоднішній день здійснюється набір через наявну мережу військових комісаріатів, які вони створили на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Ці військкомати здійснюють облік, заклик, агітацію місцевого населення щодо вступу саме в з'єднання 1 і 2 "армійських корпусів", - заявив заступник очільника департаменту Головного управління розвідки МО України Вадим Скібіцький.

Сьогодні на службу в "ДНР" і "ЛНР" необхідні в першу чергу механіки-водії, оператори бойових машин (БТР, БМП, танки), артилеристи, зв'язківці, мотористи, зв'язківці-радіотехніки, сапери. Але на практиці вони готові брати всіх бажаючих без досвіду служби та військової спеціальності.

Бойовики "2 АК ЛНР" раніше оголошували про набір солдатів до складу "4-ї окремої мотострілецької бригади народної міліції ЛНР" для служби за контрактом. Йдеться про місцевих жителів віком від 18 до 50 років та іноземних громадян у віці від 18 до 40 років. Вимоги: бажання проходити службу в лавах т.зв. "народної міліції", навчатися військовій справі, підтримувати т .зв. "ЛНР".

Як повідомляє www.ostro.org, військкомати також приймають на службу дівчат. Їм пропонують роботу на кухні та в медичному корпусі. Але, якщо є велике бажання і необхідна підготовка, то можуть відправити і на фронт. Всім добровольцям обіцяють щомісячну зарплату в розмірі від 15 000 російських рублів (приблизно 5 800 грн) рядовому складу і від 19 500 рублів (приблизно 7 600 грн) сержантському. Але тільки за умови укладення контракту мінімум на 1 рік. За його розрив накладаються штрафи та неустойки.

Однією з головних проблем бандформувань "ДНР" і "ЛНР" вважається речове забезпечення. Військову форму добровольців просять закуповувати за свій рахунок. Це ж стосується білизни, теплих речей та інших засобів першої необхідності. Форму можуть надати тільки місцевим громадянам сепаратистських "республік", та й то не завжди безкоштовно. У Донецьку, наприклад, діють уже кілька мереж і магазинів, які продають військову форму.

Укласти контракт на проходження військової служби можуть всі бажаючі у віці від 18 до 55 років і які не перебувають в даний момент на військовій службі. Для зарахування на службу за контрактом в "ДНР" будуть потрібні лише паспорт, військовий квиток (при наявності), водійське посвідчення (при наявності). Деякі підрозділи можуть вимагати ще довідку про несудимість. Перед укладенням контракту для проходження військової служби, всі також проходять повне медичне обстеження. А після цього - "заходи з професійного психологічного відбору".

Протягом останнього часу явно посилюються вимоги до призовників з метою уникнення призову людей, у яких низькі морально-ділові якості, які схильні до вживання наркотичних речовин та алкогольних напоїв, а також ті, у кого є зв'язок з криміналом і злочинною діяльністю.

Разом з цим останнім часом спостерігається гостра нестача місцевих кадрів, констатують в Головному управлінні розвідки МО України. По-перше, ті, хто йшов воювати з ідеологічних причин, вже були знищені. По-друге, почався дуже прискіпливий відбір, тому алкоголіків і наркоманів намагаються не брати.

Спеціальні навчальні центри

Донбаські сепаратисти проводять вербувальні заходи, активно популяризуючи діяльність центрів з підготовки бойовиків.

Один з порталів луганських сепаратистів в серпні 2016 року розмістив інформацію про те, що в окупованому Луганську діє Центр збору нового поповнення, який готує бойовиків до служби в "народній міліції Луганської народної республіки". Заснували центр в 2015 році, за рік роботи він уже встиг себе зарекомендувати. У ньому бойовики проходять повний навчальний курс військової справи. Начальником штабу навчального центру є старший лейтенант Олександр Старунов. За його інформацією, у навчальному центрі курсантів навчають збиранню та розбиранню зброї, стройової підготовки, вчать надавати першу медичну допомогу пораненому. Крім того, бойовики проходять смугу перешкод, де максимально відпрацьовуються дії в складних умовах: відбиття нападу диверсійно-розвідувальної групи противника, відпрацювання рукопашного бою, подолання перешкод та інше. Що стосується розпорядку дня, то він такий же, як і в будь-якій військовій частині: підйом о шостій ранку, зовнішній огляд військовослужбовців, сніданок і сім годин занять. Варто відзначити, що в даному центрі бойовики проходить більше практики, ніж гуманітарних предметів. Курсанти проходить цілий ряд дисциплін: топографія, тактика, медична підготовка, так як 75% особового складу бандформувань гине від неправильної та не вчасно наданої медичної допомоги.

Як повідомляє психолог центру з підготовки бойовиків Олена Мокра, перш ніж приступити до служби курсанти проходять спеціальні тести. За результатами діагностики вже можна сказати, який у них рівень нервово-психічної стійкості та реакція в стресових ситуаціях.

Вербовка трудових мігрантів

В жовтні 2016 року в районі села Троїцьке на Луганщині українським правоохоронцям здався бойовик "ЛНР", який розповів, як російські спецслужби проводять вербування на території Росії. За словами уродженця міста Славута Хмельницької області, в січні 2014 року він виїхав на заробітки на Росію, де йому вдалося нелегально влаштуватися різноробочим на будівництві. У серпні 2015 року українець втратив документи і звернувся до російської поліції, щоб їх відновити. Замість цього представники спецслужб, погрожуючи українцеві тюремним терміном, завербували його, надали довідку на право тимчасового перебування на Росії, видали квиток до Ростова-на-Дону і звідти відправили в зону бойових дій на Донбас. Українець пройшов місячний тренувальний курс в Стаханові, на Луганщині, а після цього приєднався до одного з бандформувань в складі "ЛНР". Йому була обіцяна зарплата в 15 тисяч рублів щомісяця. Незабаром бойовик розчарувався в ідеях "русского міра" - за його словами, через нелюдське ставлення ватажків і невиплату зарплати.

Такі випадки не є поодинокими, тому українські трудові мігранти становлять інтерес для представників російських спецслужб, на що треба звертати увагу українцям при виїзді на територію Росії.

Білоруський напрямок

У Білорусі різного роду організації, в основному місцеві філії російських неофашистських об'єднань, активно і сміливо продовжують процес вербування її громадян до лав бойовиків на окупований Донбас. Про це, зокрема, пише Іраклій Комахідзе в блозі для "Інформнапалма".

Надія на те що в Мінську турбуватимуться проблемою, пов'язаною з вербуванням її громадян до лав об'єднаних російсько-сепаратистських сил, що ведуть війну проти України, на жаль, залишаються без уваги і належної реакції.

"Наприклад, сайт регіональної організацій "Російської національної єдності" в Білорусі та ряді інших груп "Новоросії" - терористичного спрямування в соцмережах… віщають про створення "добровольчих загонів для організованої допомоги православним братам, які зараз борються на території колишньої України проти "БНФівців".

Сайт філії російських фашистів орієнтований на вербування громадян Білорусі старше 23 років в ряди бойовиків, а також на збір фінансових та інших ресурсів на потреби бойовиків.

За інформацією порталу www.ukrinform.ua, вербуванням білорусів для відправки на Донбас займається колишній офіцер РФ Микола Шелехов, який раніше сам брав участь у бойових діях в складі бандформування "Спарта". Про це повідомляє на своєму сайті група "Інформаційний спротив".

"В поле зору спецслужб Білорусі потрапив колишній військовослужбовець ЗС РФ Шелехов Микола Леонідович, громадянин РФ, який, використовуючи свої зв'язки з колишніми товаришами по службі у ВДВ і частин спеціального призначення ЗС РБ, проводить роботу з їх вербування для участі в бойових діях на сході України. Використовуючи брехливі патріотичні гасла, Шелехов вербує та відправляє "білоруських добровольців" брати участь в бойових діях на Донбасі", - наголошується в повідомленні.

Надалі цей агент російських спецслужб шантажує "добровольців" тим, що вони порушили закони Білорусі "і через залякування притягнути до кримінальної відповідальності змушує їх до співпраці з ФСБ РФ і виконання протизаконних дій на території Республіки Білорусь".

За даними "Інформаційного спротиву", колишній російський офіцер, який проживає в Білорусі, в 2014 році з перших днів окупації російськими військами Донбасу брав активну участь в бойових діях в складі т.зв. окремого розвідувального батальйону "Спарта" ("ДНР"). Шелехов брав безпосередню участь у розстрілах полонених українських військовослужбовців і добиванні поранених військових після захоплення Донецького аеропорту. У серпні 2015 р. під Горлівкою він був важко поранений і змушений повернутися в Білорусь.

"По поверненню він розвиває бурхливу громадсько-політичну діяльність, активно налагоджує зв'язки з представниками громадської організації "Білоруський союз ветеранів війни в Афганістані", бере участь в діяльності організації "Союз Десантників Могилевської області", проводить тренінги з нейролінгвістичного програмування і ораторського мистецтва. Є активним учасником ультраправої націоналістичної, напіввійськової організації "Російська національна єдність", сповідуючи ідеї фашизму і націоналізму", - повідомили в "ІС". Більш того, із загостренням внутрішньополітичної ситуації в Білорусі в березні місяці, Шелехов активізував свою діяльність по об'єднанню в неформальну і неофіційну організацію колишніх "білоруських добровольців", які брали участь в бойових діях на Донбасі. Також він став відновлювати контакти зі своїми однокурсниками, які тепер є громадянами європейських держав, втягуючи їх в злочинну діяльність.

"І все це сказано тільки про одного з тисячі агентів ФСБ, які здійснюють свою злочинну діяльність, спрямовану на підрив державних засад не тільки України та Білорусі, але й інших країн, які не хочуть підкорятися та йти в ногу з нинішньою кремлівською владою", - підкреслили в "Інформаційному спротиві".

Також у 2014-2015 рр. вербування до лав бандформувань донбаських сепаратистів відбувалось серед особового складу спеціальних підрозділів МВС РБ. При цьому працівники КДБ фактично не перешкоджали активній незаконній діяльності російської агентури з проведення вербувальних заходів на території Білорусі.

Вербування молоді

Особливий інтерес для російської сторони викликає проведення вербувальних та інформаційно-пропагандистських заходів серед представників української молоді.

Великий вплив на процес вербовки молоді до складу незаконних збройних формувань як донбаських сепаратистів, так й ісламістських терористів здійснюють інструменти соціальних мереж, про використання яких було коротко викладено раніше.

За інформацією www.soc-ecologia.ru, спеціально навчені люди аналізують тисячі акаунтів в соціальних мережах, вибираючи з них ті, які належать молодим людям з високим рівнем інтелекту, але з великими проблемами в соціалізації. Такими користувачами найчастіше є студенти, яких вирахувати досить просто: не зумівши вписатися або вбудуватися в соціум у себе в ВНЗ, молодь йде до соціальних мереж, намагаючись в цьому середовищі соціалізуватися і компенсувати брак спілкування, дружби, уваги, людської теплоти.

Перебуваючи в стані активного пошуку, анонсуючи в своєму статусі наявність особистих проблем ("все складно"), ці особи часто самі натикаються на вербувальника-мотиватора, який вводить молоду людину в своє коло спілкування і чекає, коли та знайде його і до нього звернеться сама.

Завдання мотиватора (будь то бойовик НЗФ "ЛДНР" чи терорист "Ісламської держави") - сформувати у нового знайомого стійкий інтерес до екстремістської ідеології, а у випадку з Донбасом – православного фундаменталізму, політики Росії, концепції "русского міра" тощо, апелюючи при цьому до дискредитації України та країн Заходу. Об'єкт вербування поступово втягується до вивчення екстремістської ідеології або окремих аспектів практичної діяльності бойовиків. Поступово цінності людини підміняються більш примітивними пропагандистськими ідеологемами.

Мотиватор "веде" свого підопічного до тих пір, поки російська пропаганда не витісняє в свідомості об'єкта вербовки всі інші сфери інтересів і захоплень. Якщо все йде за планом, з часом людина починає приймати активну участь у пропагандистській діяльності в проросійських пабліках або навіть у публічних заходах. На цьому етапі відбувається все більша ізоляція від однолітків і родини, загострюється потреба в спілкуванні. У підсумку - з подачі свого вербувальника - учень сам починає шукати нові знайомства. І тоді мотиватор зводить його з новим членом групи вербувальників - комунікатор, а сам під заздалегідь підготовлений привід пориває зв'язок зі своїм підопічним. Роль комунікатора полягає в тому, щоб закріпити зв'язок новачка з терористичними та екстремістськими організаціями.

Після цього можливі різні варіанти розвитку ситуації: виїзд до РФ чи окупованих територій Криму та Донбасу; участь у диверсійно-терористичній діяльності на території України; приєднання до бандформувань сепаратистів; протиправна діяльність в соціальних мережах з пропагандою закликів до повалення конституційного ладу; здійснення шпигунської діяльності тощо.

Якщо мова йде про молодь тимчасово окупованих територій, то в цьому контексті процес вербовки виглядає трохи інакше (не обов'язково з залученням соціальних мереж), і не є досить складним для тієї сторони, що курує вербувальні заходи. В даній ситуації слід визначити, що бойовики та представники російських спецслужб можуть вдаватись до наступних методів діяльності, впроваджуючи вербувальні процеси серед місцевої молоді: пропаганда діяльності НЗФ в школах і ВНЗ; залучення молоді до участі в військо-патріотичних клубах (після чого молодь може долучитись до підрозділів 1 і 2 "АК" сепаратистів); організовані поїздки до таборів та інших військо-патріотичних заходів в РФ; залучення до інформаційно-пропагандистського супроводу вербування представників релігійних організацій РПЦ МП; матеріальне стимулювання молоді приєднуватись до лав НЗФ на фоні масового безробіття та ін.

Згідно з даними лідера ГІ "Права справа" Дмитра Снєгирьова, 31 жовтня 2016 року жовтня на базі табору відпочинку "МВС ЛНР" "Молода гвардія" (Краснодонський район Луганської області) представники "міністерства внутрішніх справ" сепаратистів провели так званий "зліт військово-патріотичних клубів" самопроголошеної "республіки". Учасники "зльоту" - це підлітки у віці від 8 до 16 років. Військово-патріотичний клуб "МВС ЛНР" та організація "Пам'ять Донбасу" ознайомили дітей із зразками стрілецької зброї, а клуб "Беркут" з Антрациту організував майстер-клас з саперної справи та надягання загальновійськового захисного комплекту. Осінній зліт на базу табору "МВС ЛНР" завершився курсами з виживання і метання ножів.

"Досвід зльоту виявився дуже вдалим, він показав, що молодь "республіки" здатна на багато. Надалі "військово-патріотична" робота в "Луганській народній республіці" буде посилюватися", - заявив старший оперуповноважений відділу у справах неповнолітніх "МВС ЛНР" Олексій Селіванов.

Раніше, 8 вересня 2016 р. в луганському сквері імені Героїв "Молодої гвардії", пройшло відкрите тренування курсантів клубу "Доброволець" об'єднання "Булат". Робота в клубі з підлітками різнопланова - це рукопашний бій, кікбоксинг, основи альпінізму. На території самопроголошеної "ЛНР" також існує й дитячий диверсійний батальйон ім. Св. Георгія Побідоносця, сформований на базі школи-ліцею в Ровеньках. Діти вивчають військові дисципліни - тактика ведення бою, основи розвідки, снайперська майстерність, стрілецька і саперна підготовка.

При цьому, як зазначив Снєгирьов, у звіті Спеціального моніторингова місії ОБСЄ за 31 жовтня 2016 року факт проведення бойовиками самопроголошеної "ЛНР" так званого "зльоту військово-патріотичних клубів" не був зафіксований.

"Особлива увага "кураторів" з Росії та їх місцевих поплічників з числа співробітників так званих правоохоронних і спеціальних органів самопроголошених "республік" прикута до військової підготовки української молоді тимчасово окупованих районів сходу України, що наочно свідчить про гостру нестачу дорослих місцевих кадрів для ведення бойових дій і про спроби Москви перетворити конфлікт в затяжний", - зазначає лідер ГІ "Права справа".

Залучення неповнолітніх у злочинну діяльність є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 304 КК України; вербування та використання дітей для участі у військових діях також визначається військовим злочином відповідно до п. XXVI п. 2 (а) ст. 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

За інформацією генерал-майора запасу СБУ, Віктора Ягуна, число дітей, які використовуються бойовиками з угрупування "Боко Харам" в якості смертників, зросла більш ніж в 10 разів. При цьому на подібні процеси на тимчасово окупованих територіях українського Донбасу світова громадськість не звертає належної уваги.

Також портал donbass.ua зазначає, що на тимчасово окупованій території Донбасу для школярів проводять уроки "військово-патріотичного" виховання, на яких використовують списану зброю бойовиків.

У м. Новоазовськ учнів з п'ятого класу навчають військовій підготовці. На уроках залучають бойовиків "ДНР", а дітей відправляють на полігони та військово-спортивні змагання.

Згідно з матеріалами news.online.ua, проросійський "Оплот ТВ" опублікував відео з загальноосвітнього закладу в Новоазовську, де зібрали військову атрибутику "ДНР", що використовується для "військово-патріотичного" виховання школярів.

"У нас є не тільки уроки початкової військової підготовки, а й військово-спортивні гуртки. Ми займаємося з 5 класу. Молодь, особливо хлопчики, все життя тяглися до зброї. Зрозуміло, що їм краще не користуватися, але треба знати, вміти. Вони повинні", - заявив вчитель фізичної культури та початкової військової підготовки Андрій Фролов.

Інші приклади вербування

За інформацією прес-служби ГУР МО, активну роль у вербуванні росіян, які мають бойовий досвід, грають російські організації ветеранів військової служби та бойових дій. Зокрема, одним з координаторів ФСБ на підконтрольних бойовикам територіях є член відділення Всеросійської громадської організації ветеранів "Бойове братство" в місті Гуково Ростовської області громадянин Російської Федерації Костянтин Гордієнко.

В м. Брянськ Російської Федерації помічена активність жителя даного населеного пункту Євгена Скрипника (тел. + 79161152464), який потенційно може бути причетний до процесу вербування найманців. Також він надає консультації та приймає заявки на вступ до т.зв. "ополчення Новоросії".

Лідер політичної партії "Національній корпус" Андрій Білецький заявив, що в складі НЗФ бойовиків на Донбасі воюють люди з Латинської Америки, Кавказу, Сербії та арабських країни. Він розповів, що склад батальйонів бойовиків дуже сильно відрізняється від української армії. Білецький додав, що серед особового складу незаконних збройних формувань "ЛДНР" можна знайти навіть вихідців з Колумбії та Бразилії. У той же час в складі українських батальйонів можна зустріти хорватів. Для них конфлікт на Донбасі має багато спільного з війною у себе на батьківщині. Також Білецький додав, що серед бойовиків знизилася кількість військових із західноєвропейських країн.

Коментар

Вербовка бойовиків до складу незаконних збройних формувань екстремістських та терористичних організацій на сьогодні є загрозою національної безпеки майже для кожної країни світу. Участь України у військовому конфлікті з РФ та окупація частину Донбасу об'єднаними російсько-сепаратистськими силами створила додаткові умови для розгортання терористичної діяльності противника на території української держави.

Російська сторона та афілійовані з нею представники екстремістських організацій розгорнули потужну діяльність, спрямовану на залучення бойовиків та найманців до лав незаконних збройних формувань. В цьому напрямі противник активно застосовує вербувальні заходи, використовуючи інструменти соціальних мереж та Інтернету, ультраправих та ультралівих рухів, "сплячі осередки" бойовиків, агентурні мережі російських спецслужб.

Необхідно припустити, що у випадку з вербуванням найманців для участі у збройному конфлікті на боці "ЛДНР", російські силовики можуть також використовувати ряд вербувальних "пасток". В даному випадку найбільш допустимими є "фінансова" і "ідеологічна пастки", а також т. зв. "пастка для авантюристів":

- "фінансова пастка" - здійснюється при отриманні інформації або створення ситуації, які спричинили фінансове неблагополуччя найманця, якого вербують, або бойовика. Робота найманцем в цьому випадку є варіантом погашення фінансових проблем;

- "пастка для авантюристів". Серед осіб, які цікавлять вербувальників, є такі, що хочуть взяти участь у війні на Донбасі заради адреналіну, отримання певного досвіду. У реальному житті набагато все складніше. Тому така категорія людей - потенційно відповідний об'єкт вербування в країнах пострадянського простору і на окупованих територіях Донбасу;

- "ідеологічна пастка". Отримавши відомості, що "кандидат" на вербовку - найманець або бойовик - незадоволений існуючим політичним ладом в Україні та світі, "зливом" т. зв. "Новоросії", проведенням економічної політики, агентурна мережа спецслужби або екстремісти легко знаходять вихід на "об'єкт", який після відповідної обробки піддається залученню для відправки на тимчасово окуповані території Донбасу.

Отже, основними платформами та суб'єктами проведення вербувальних заходів, спрямованих на залучення найманців та бойовиків до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів виступають: ультраправі та ультраліві екстремістські російські організації та афілійовані з ними структури (ЄСМ, РНЄ, РІД, "Інтербригади" та ін.); працівники російських спецслужб (ФСБ, ГРУ); російські військові; безпосередні представники НЗФ 1 і 2 "АК ЛДНР"; пабліки соціальних мереж "ВКонтакте" та "Однокласники"; російська блогосфера; російські пропагандистські веб-портали (Антимайдан); військові комісаріати РФ, "ЛНР" та "ДНР"; ветеранські організації; спеціалізовані форуми та веб-ресурси (dobrovolec.org); військові навчальні центри та ін.

В результаті вербувальних заходів російських спецслужб та екстремістських організацій з'являються бандформування "П'ятнашка", угрупування "ЕНОТ", структури на кшталт "Союзу добровольців Донбасу" (СДД) тощо. Проте російська сторона, загравшись в вербувальні ігри з найманцями та бойовиками, насправді отримала гримучу суміш, яка може вибухнути будь-якої миті в разі дестабілізації політичної та соціально-економічної ситуації в РФ. Неспроможність групи Владислава Суркова вдосконалити діяльність СДД та взяти під повний контроль бойовиків призвела до того, що Олександр Бородай фактично починає втрачати контроль над частиною особового складу організації. Це призвело до того, що представники "ЕНОТ" покинули лави СДД, про можливість виходу зі складу цієї організації замислись й інші бойовики.

Таким чином, вербовка бойовиків до лав незаконних збройних формувань донбаських сепаратистів лише частково виконала тактичні цілі російської сторони. З іншого боку, російські силовики фактично власноруч створили умови для того, щоб члени бандформувань, розчарувавшись в політиці путінського режиму, за прикладом Слободана Мілошевича, повернули зброю проти вчорашніх господарів вже в найближчій перспективі.

З іншої сторони, з урахуванням низького комплекту особового складу підрозділів НЗФ донбаських сепаратистів, падіння морально-психологічного стану бойовиків, відтоку російських військових та найманців на територію РФ, арештів та вбивств ідейно мотивованих польових командирів "ЛДНР" російські військові "куратори" зіштовхнулись з проблемою укомплектації бандформувань 1-го та 2-го "армійських корпусів". На цьому фоні проводиться низка заходів зі стимулювання місцевих мешканців приєднатись до лав підрозділів "народної міліції ЛНР" та оперативного командування "Донецьк". У зв'язку з цим відмічається нова фаза проведення вербувальних заходів серед місцевого населення тимчасово окупованих територій Донбасу, а також громадян України, Росії та країн СНД.

При цьому слід зазначити, що російська сторона не обов'язково вдається до всіх класичних етапів вербувального процесу через брак необхідних ресурсів, часу та оперативної обстановки на території Донбасу. Класичний процес вербовки бойовиків активно спостерігався у 2014-2015 рр. Припускається, що ці заходи можуть вживатися російською стороною в окремих випадках, якщо мова йде про залучення найманців до складу НЗФ сепаратистів та розгортання диверсійно-розвідувальної діяльності бойовиків на території, підконтрольній України. Важливим середовищем для пошуку вербувального контингенту російською стороною розглядається територія сусідньої Білорусі, де через брак продуктивної контртерористичної діяльності підрозділів КДБ, за 2014-2017 рр. спецслужбам РФ та представникам екстремістських організацій вдалось залучити до лав НЗФ велику кількість найманців та "добровольців".

Сьогодні однією з цільових аудиторій російських спецслужб і бойовиків на території окупованого Донбасу також виступають неповнолітні категорії місцевого населення та молодь Донецької і Луганської областей. Досвідчені військові інструктори займаються вербуванням і військовою підготовкою неповнолітніх для проведення підривної терористичної антиукраїнської діяльності на перспективу. Російські інструктори пріоритетними напрямками роботи визначають зомбування підлітків, застосовуючи при цьому маніпулятивні технології з метою їх подальшого використання в терористичній діяльності проти органів державної влади, об'єктів стратегічної інфраструктури та цивільного населення України.

Найбільш активні в цьому напрямі представники бандформувань луганських сепаратистів. Зокрема, на території "ЛНР" фіксується посилення пропагандистської роботи серед місцевого населення, спрямованої на формування штучного образу ворога в особі України та її громадян. Особливо активно ці процеси простежуються в молодіжному та шкільному середовищі. При цьому російські "куратори" посилюють роботу з розвитку т.зв. молодіжних "військово-патріотичних організацій", проводять вербувальні заходи щодо залучення до їх лав нових членів. Однією з таких структур є організація "Булат" і створений на її базі клуб "Доброволець", в рамках діяльності якого відмічається активний процес вербування молоді, серія інформаційно-пропагандистських заходів та проведення військової підготовки. Особливо активними в роботі даних структур на території "ЛНР" є колишні члени обласної організації "Союз молоді регіонів України", які до 2014 року фактично виконували роль молодіжного крила Партії регіонів.

Таким чином, посилення вербувальних заходів і розвиток пропаганди серед луганської молоді несе ряд загроз національній безпеці України з можливістю використання молодих бойовиків в терористичній діяльності після повернення окупованих територій під юрисдикцією Києва.

Дана тема є особливо актуальною у зв'язку з тим, що основний "набір" вербувальники терористичних угруповань здійснюють саме через соціальні мережі. Багато молоді та люди, які тільки-но переступили поріг "дорослого життя" ховаються від самотності за сторінками своїх профілів. Підписки, інтереси й захоплення добре видно всім бажаючим, так що зловмисникам не складає зайвих труднощів зрозуміти: що саме турбує людину, що її не влаштовує, що цікавить і до чого її можна залучити. А далі починається тонка психологічна атака, яка може тривати навіть кілька років. Для того, щоб протистояти таким маніпуляціям, потрібно добре розбиратися в особливостях маніпулятивних технологій. На жаль, даними знаннями володіють далеко не всі.

Для вирішення даної проблеми, перш за все, необхідні прийняття комплексної державної програми з залученням до її розробки та реалізації кваліфікованих психологів, представників Міністерства освіти, Міноборони, Мінінформполітики, українських спецслужб, інститутів громадянського суспільства. Відсутність змін у даному напрямку може призвести в найближчому майбутньому до зростання терористичних загроз не тільки на території Східної України, але й в інших регіонах країни, куди теоретично можуть проникати вихованці даних організацій після закінчення військово-підготовчих курсів за наявності сприятливих умов для розвитку підривної антидержавної діяльності.

Зрештою, для заповнення пробілу в знаннях з протидії процесу вербування бойовиків до складу 1 і 2 "АК" донбаських сепаратистів необхідно розробити спеціальні програми, спрямовані на потенційно вразливі групи населення, зокрема, молодь з південно-східних регіонів України. Також необхідно проводити профілактичні лекції серед студентського середовища з залученням відповідних експертів та психологів, адже саме цей сегмент українського суспільства є найбільш вразливим до процесу вербування через інструменти нових медіа та мережі Інтернет.

Отже, особливу увагу треба звернути на вербування бойовиків і найманців у соціальних мережах, а також на заходи з протидії даним процесам. Бойовики та їхні "куратори" активно вивчають профілі потенційних жертв в соцмережах, складають психологічний портрет і після цього підбирають відповідні маніпулятивні методи, що здатні вплинути на свідомість в потрібному ключі. Саме тому блокування українською владою російських соціальних мереж насправді є вимушеним кроком і виступає превентивним механізмом, спрямованим на захист національної державності України.

Фото: ЕРА

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"