Обіцянки мерів: Як змінилися за п'ять років Краматорськ і Сіверськодонецьк

Місцеві вибори не за горами, тож саме час пригадати, що ж такого обіцяли мери обласних центрів Донеччини і Луганщини у 2015 році у своїх передвиборчих програмах і який відсоток з цих обіцянок виконаний

Обіцянки мерів: Як змінилися за п'ять ро…

"Санта-Барбара" з мером Сіверськодонецька

Як п'ять років триває драма навколо мерського крісла в обласному центрі Луганщини – у Сіверськодонецьку, не писав тільки лінивий. Якщо коротко, обраний у 2015 році мер цього міста – екс-директор хімпідприємства "Азот" Валентин Казаков не тільки не виконав жодного пункту своєї передвиборчої програми, він навіть на посаді своїй втриматися не зміг. Казакова міськрада звільняла разів шість. Він ходив по судах, оскаржував ці рішення, тож часу втілювати в життя передвиборчі обіцянки в нього просто не було. 

Казаков обрався мером Сіверськодонецька вдруге. Напередодні першої каденції у 2010-2015 роки його передвиборче гасло було "Сіверськодонецьк – за зміни!" Якщо в місті щось і змінилося, то не на краще: відсутність тепла у будинках, благоустрою, нових робочих місць, які він обіцяв, поганий міський транспорт і дороги. Але у 2015-му за нього все ж проголосували знову. Цього разу Казаков обіцяв зробити Сіверськодонецьк "європейським містом".

програма мера Казакова

В цілому його передвиборча програма виглядала так:

повна програма мера Казакова, частина 1

повна програма мера Казакова, частина 2

Казаков багато чого обіцяв: відремонтувати дахи всіх шкіл і дитсадків із застосуванням енергозберігаючих технологій, оновити комп'ютерні класи в школах, відремонтувати басейни у школі №18 і в чотирьох дитячих садочках, створити більше 500 додаткових місць у дитсадках завдяки реконструкції, побудувати два нових спортивних комплекси у школах №6 і №16. 

Також обіцяв будівництво нового житла, реконструкцію тепломереж і встановлення індивідуальних теплових пунктів в 160 багатоквартирних будинків, реконструкцію магістральної дорожньої мережі і дощової каналізації, створення транспортних коридорів.  

Він запевняв, що має "команду професіоналів", щоб керувати містом і виконати передвиборчу програму. Проте його мерство не дотягнуло і до 100 днів. 16 лютого 2016 року, без присутності Казакова, депутати-заколотники з "Оппоблоку" під керівництвом Ігоря Буткова та з партії Олега Ляшка проголосували за його відставку. Це було перше звільнення, а потім їх було ще п'ять. Все це стало результатом боротьби за владу між двома політичними групами – командою Буткова, за яким стояв керівник "Оппоблоку" Юрій Бойко і командою Сергія Шахова з "Нашого краю".

З грудня 2019 року містом керує в.о. мера В'ячеслав Ткачук, який під час обрання депутатом міськради був у команді БПП, а потім перейшов на бік Буткова. 

У березні 2020 року в Сіверськодонецьку міськрада розкололася. 13 березня стало відомо, що у Сіверськодонецьку відкликали 16 депутатів "Опозиційного блоку" групи "Сєвєродончани" з міської ради, у тому числі її очільника Буткова. Після цього, 15 березня частина депутатів міськради разом з новими обранцями, які прийшли на зміну відкликаним, провели сесію не в приміщенні міськради, а в офісі бізнес-центру "Грін Таун". Вони проголосували за відновлення Казакова на посаді міського голови. Проте той відмовився від мерського крісла, виконувачем обов'язків мера було призначено його екс-заступника, депутата міськради Сергія Зарецького. 

Ткачук, у свою чергу, заявив, що це зібрання частини депутатів - незаконне, потім на сайті міськради з'явилося повідомлення, що суд зупинив відкликання депутатів "Опоблоку". Також стало відомо, що проти Зарецького поліція порушила кримінальне провадження. Тож зараз Ткачук продовжує виконувати обов'язки мера обласного центру, але ж звісно, ані про який розвиток міста протягом цих п'яти років політичного скандального серіалу говорити неможна.

Найпомітнішою зміною на краще у місті стала відремонтована будівля театру і сквер з фонтаном навколо неї. До того, як Сіверськодонецьк став обласним центром, будівля стояла 15 років без ремонту. 

Але заслуги міської влади тут немає, 50 млн гривень на ремонт виділяла обласна військово-цивільна адміністрація. 

Краматорський мер – синонім стабільності 

Доля Андрія Панкова, мера обласного центра Донеччини – Краматорська, є повною протилежністю мерській долі Казакова. Навколо Панкова не було двох протиборчих політичних команд, на старті йому вдалося знайти спільну мову з конкурентом по мерських перегонах – впливовим політиком і нардепом Максимом Єфімовим, проти Панкова не повставала міськрада. В цілому, у місті його характеризують позитивно, хоча й і вказують на числені недоліки, наприклад, у благоустрої міста. 

Панков йшов на вибори з програмою, що містила загальні лозунги, без конкретики. Єдине гасло, що запам'яталося мешканцям Краматорська – "Це місто буде кращім містом на Землі". Невже Панков мріяв за п'ять років обігнати Відень, який втретє очолив рейтинг найкращих міст в світі за версією Mercer?

Між тим, на відміну від Сіверськодонецька, "обличчя" Кораматорська помітно змінилося на краще. Чого тільки варта нова площа Миру, яка була відкрита після ремонту минулого року. Під час новорічних свят центр Краматорська і справді виглядав казково, і місцеві мешканці не приховували захвату. 

площа Миру в Краматорську

У 2018 році на реконструкцію площі Миру з бюджету Краматорська було виділено 87 млн. грн, з них 60 млн грн –субвенція з обласного бюджету. Площу ремонтувала чеська будівельна компанія "BAK stavební společnost", яка перемогла у тендері. 

Крім того, у місті ремонтують парки та сквери, хоча мешканці подекуди і скаржаться на якість робіт, наприклад у Саду Бернацького.  Нещодавно стало відомо, що там вже готове до відкриття крите футбольне поле.

футбольне поле в Краматорську

Фото Типичный Краматорск

У Краматорську розпочато будівництво спортивно-оздоровчого комплексу. Вартість проекту – 40 млн гривень. Реалізація проекту здійснюється за рахунок коштів ДФРР та коштів місцевого бюджету. "В результаті у місті з’явиться сучасний, доступний для кожного мешканця спортивний комплекс відкритого типу, який дозволить займатись футболом, волейболом, тенісом, легкою атлетикою. В складі комплексу буде футбольне поле, майданчик для пляжного волейболу, легкоатлетична доріжка. Завершення робіт заплановано 2020 рік", – йдеться на сайті міськради.

Зрозуміло, що не усі ці проекти на 100% профінансовано з міського бюджету, але те, що у Краматорську вони з'явилися, а в Сіверськодонецьку – ні, говорить про більш-менш злагоджену роботу і Донецької міської і обласної влади, про співробітництво з фондами та інвесторами, про швидше оголошення тендерів, ухвалення рішень і про вміння домовлятися.

У своєму звіті за 2019 рік Панков акцентував увагу на тому, що у 2019 році рейтингове агентство IBI-Rating присвоїло Краматорську кредитний рейтинг на рівні uaВВВ+ з прогнозом "стабільний", а також рейтинг інвестиційної привабливості на рівні invВВВ. "Це свідчить про достатню спроможність міста розраховуватися за своїми борговими зобов'язаннями та достатню інвестиційну привабливість", – зазначив він.

Проте місцеві мешканці кажуть, що незважаючи на гарну картинку у Краматорську проблеми залишилися і місто точно не дотягує до звання "найкращого на Землі". Потребують ремонту прибудинкові тротуари і ділянки, особливо на околицях. Оскільки в Краматорську зупинено трамвайний рух, потрібен подальший розвиток автобусного і тролейбусного сполучення. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme