Наш рід тут 150 років прожив: Як жителі Чигарів залишали домівки (ФОТО)

Жителям Чигарів, що на околиці окупованої горлівки, дали три години "зеленого коридору", щоб залишити небезпечне місце

Про це повідомляє Depo.Донбас з посиланням на Громадське.

"У Південному стріляють уже чотири роки, але тільки цьогоріч у травні селяни почали тікати. За останні тижні під обстрілами згоріли 11 будинків", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що заїхати в Чигарі машиною тепер не можна: тільки пішки й тільки місцевим.

"Домовилися про три години тиші. За цей час військові дозволили місцевим заїхати автівками за власними речами. Ті, хто за останній місяць покинув Південне чи хоче їхати зараз, вантажать речі у причепи", - йдеться у матеріалі.

Одна з місцевих жительок - бабця Клава, мешкає тут понад півстоліття: будувала будинок, виховувала двох дітей, працювала на шахті, похоронила двадцять років тому чоловіка. Тепер збирається їхати.

"Я на шахті Гагаріна працювала, шахтарям чай робила, їх тоді півтори тисячі було. Нині розбита зовсім. Нічого не залишилося, тільки стовпи стирчать", - каже жінка.

Вона має дітей, однак від початку війни жила тут сама. Каже, що й жила б далі, якби не обстріли.

"Я звідси не їхала як війна почалася. У підвалі не ховалася — його розбомбило. То за шафу, то за ліжко, отак можна всю ніч і проходити туди-сюди. У лутку влучило, вікна повибивало", - розповіла жінка.

Бабцю Клаву діти забирають у Торецьк, винайматимуть для неї квартиру. Вона розповідає, що селище було ніким не зайняте до травня.

"Тут же нікого не було, в травні почалося. Виїхала на два дні, повертаюся, а на паркані вже написали "Міни". Військові написали — пояснили, що тут у дворі ще можна ходити, а отам — уже ні, все заміноване. У нас так чоловік на власному подвір'ї підірвався", - розповіла вона.

Разом з бабцею Клавою їде з Південного і подруга Ліда. Вона живе на околиці і у її дворі повно води: п'ятий рік як прорвало трубу, але ремонтувати нікому.

"П'ятий рік уже так. Трубу прорвало, а ніхто не ремонтує. Хто сюди приїде? Отак і плаваю. Влітку добре, а взимку я тут і на лижах, і на санчатах (сміється — ред.), тут у мене айсберг. І світла вже два місяці немає", - розповіла жінка.

Зазначається, що Південного люди виїжджають або в підконтрольний Україні Торецьк, або в окуповану Горлівку. Тут сподіваються на допомогу волонтерів і організацій.

"Благодійний фонд "Проліска" опікується тими, хто виїхав з Південного. Кажуть, що від початку травня працюють, як у 2015-му. Уже прийняли 25 родин. Дають білизну, допомагають оформитися як переселенець та отримати соціальні виплати, а ще грошову допомогу - 4 тисячі гривень на кожного члена родини", - йдеться у повідомленні.

Родина Бахерів - Анатолій і Тамара також виїхали з Південного до друзів у гості 26 квітня. За два дні сусіди надіслали фото їхнього зруйнованого будинку. Повертатися нікуди.

"Наш рід прожив на одному місці 150 років. Будинок самі будували, ось дружину з Горлівки собі взяв. Де жити будемо, ще не знаємо. Кілька днів у друзів, а потім будемо шукати", - розповів чоловік.

А от подруги Вікторія та Наталія їхати з Чигарів не збираються - їхні діти ходять до школи в окуповану Горлівку. Туди всього півтора кілометри стежкою навпростець. Кажуть, що діти ходять самі, без дорослих. А от до торецької школи - вісім кілометрів і автобуса немає.

"Там добре, ми ні за що не платимо, на дітей там не тиснуть. Не так, як тут. Нам пощастило, будинки прикриває терикон і до нас не долітає", - каже одна з жінок.

І хоча їхати з селища жінки не хочуть, на грошову допомогу все ж сподіваються.

"Я б фермеркою була б. Завела б свиней, коза в мене є, молоко, кури — я люблю це все. Якби не війна. Треба швидше тут справи закінчувати, бо син сам вдома. Я їх коли залишаю, попереджаю, щоб ховалися, якщо стріляти почнуть... А якось з подругою йшли, стріляти почали. Кулі над головою, як бджоли. Так їй хвіст - волосся - і відрізало", - розповіла жінка.

На питання, чи попереджали їх військові про небезпеку, жінка ніби завчено торочить, що нічого не знає і нікого не бачить.

Як відомо, 17 травня 2018 року командування операції об'єднаних сил (ООС) повідомило про взяття під свій контроль селища Південне.

У відповідь бойовики стали прицільно бити по мирних житлях цієї місцевості.

Раніше координатор гуманітарної місії "Проліска" Євген Каплін повідомив, що від 25 до 35 людей виявилися заблоковані у селищі Південне.

При цьому в штабі ООС пояснили, що з міркувань безпеки заборонили пересування будь-яких приватних автотранспортних засобів, що залишаються в селищі Південному, район Чигарів.

Українські військові показали, як окупанти нищать і буквально випалюють населений пункт.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme