Місцеві вибори: Як переселенцям Донбасу змінити виборчу адресу

В Україні з 1 липня по 9 вересня переселенці зможуть здійснити зміну виборчої адреси, щоб проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня за місцем фактичного проживання

Місцеві вибори: Як переселенцям Донбасу…

Нові правила передбачені у новому Виборчому кодексі, який набув чинності з 1 січня 2020 року, і вони стосуватимуться усіх виборів і референдумів.

За офіційними даними, станом на 24 червня в Україні було зареєстровано 1 448 234 переселенців, але є ще й 1 млн виборців без реєстрації та орієнтовно 3,3 млн внутришніх трудових мігрантів, які зареєстровані за однією адресою, а працюють і живуть за іншою, в іншому населеному пункті. Ці категорії громадян також зможуть змінити місце голосування і брати участь у всіх виборах там, де вони фактично живуть.

Переселенці відрізняються від, наприклад, трудових мігрантів тим, що вони не можуть повернутися додому і проголосувати, бо, по-перше, у багатьох немає куди повертатися, по-друге, вибори на окупованих територіях не проводяться. Право обирати місцеву владу дасть переселенцям можливість вперше за шість років інтегруватися у населений пункт, де вони живуть, і стати повноправними мешканцями територіальної громади.

Передусім, необхідно перевірити свою виборчу адресу в Особистому кабінеті виборця. Якщо вона не актуальна, то діяти можна за нижчеописаною схемою.

Зміна виборчої адреси: два способи

Перший спосіб – особисто прийти до відділу Державного реєстру виборців.

Для цього потрібно:

1. Взяти з собою копію та оригінал документу, що підтверджує ваше проживання за певною адресою. Це може бути

  • договір оренди житла;
  • довідка про взяття на облік внутришньо переміщеної особи;
  • документ, який підтверджує підприємницьку діяльність;
  • документ, що підтверджує шлюб або родинні зв'язки. Наприклад, якщо ви маєте реєстрацію на окупованій території, але живете разом з чоловіком\дружиною за певною адресою, де він\вона зареєстровані, то маєте право голосувати за місцем вашого фактичного проживання.

Крім того, підтвердженням може слугувати документ, що свідчить про догляд за особою, яка цього потребує, а також документ, що підтверджує право власності на житло.

2. Написати паперову заяву про зміну виборчої адреси. Або, щоб не гаяти часу, завантажити бланк заяви, роздрукувати, заповнити вдома і принести з собою.

3. Очікувати 15 днів рішення Державного реєстру виборців про зміну вашої виборчої адреси.  Повідомити вас можуть особисто у відділенні, електронною поштою, якщо ви зазначите її у заяві, або листом на вашу поштову адресу.

Другий спосіб – подати заяву онлайн на сайті Державного реєстру виборців.

Для цього потрібно:

1. Мати єлектронний цифровий підпис (ЄЦП). Без нього подати заяву онлайн буде неможливо. Оформити ЄЦП можна в одному з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). Сьогодні таких центрів в Україні 24. Докладніше про оформлення ЄЦП на сайті Урядового порталу.

2. Форма онлайн-подачі заяви на сайті Державного реєстру виборців має запрацювати з 1 липня. Перелік підтверджувальних документів такий саме, як для паперової заяви. Проте підтверджувальний документ необхідно буде відсканувати, зберігти в електронному вигляді у форматі .JPG або PDF та під час заповнення онлайн-форми, завантажити скан-копії. Ймовірно, під час завантаження буде обмеження по "вазі" копій у мегабайтах, тож якщо завантаження не відбудеться, потрібно буде зменшити їхній розмір.

Крім того, як було сказано вище, визначити свою виборчу адресу матимуть можливіть навіть ті люди, в яких взагалі немає ніякої реєстрації. Серед них також можуть бути переселенці з окупованого Донбасу, наприклад колишні студенти, які вчилися в українському виші, були зареєстровані у гуртожитку, а після закінчення навчання, виписалися і реєстрації нової не мають. Або ж людина після розлучення знімається з реєстрації у житлі колишнього\колишньої і не має нової.

У такому випадку, необхідно або перебувати на обліку у соцслужбі, звернутися у відділ Державного реєстру виборців з документом про відповідний облік, тоді місцем виборчої реєстрації буде адреса соцслужби. Або ж, якщо людина на обліку в соцслужбі не перебуває, процедура визначення виборчої адреси подібна до загальної (описаний вище перший і другий спосіб): виборча адреса людини без реєстрації місця проживання визначається за допомогою підтверджуючого документу.

Якщо не зволікати, не відтягувати строк зміни виборчої адреси на останній день 9 вересня, то пройти цю процедуру можна без черг і нервувань. Тим більше, що напередодні наступних виборів її повторювати не доведеться, нова виборча адреса стане постійною.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme