Луганщині - 83 роки: 10 цікавих фактів про Луганську область

Луганська область утворилася 83 роки тому, але її історія сягає у давнину і багата на цікаві події

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Луганщині - 83 роки: 10 цікавих фактів п…

Пропонуємо мешканцям інших регіонів нашої України 10 цікавих фактів про Луганську область.

Читайте також: 10 фактів про Донбас, які ви точно не знаєте

Колиска Донбасу в Луганській області

Місто, з якого почалась сучасна історія регіону, - це саме Лисичанськ (Лисяча балка). У 1795 р. в Лисячій балці був закладений перший рудник, що поклав почато кам'яновугільної промисловості на Донбасі.

Половецькі баби на Луганщині

Половецькі баби на Луганщині

На Луганщині лишився багатий спадок половців, які населяли ці землі у давнину: кургани і половецькі баби. Найбільша колекція половецьких баб на Євразійському материку залишилася в окупованому Луганську на території університету Шевченка. Статуї символізували предків і ставилися на найвищих ділянках степу, вододілах, курганних могильниках в спеціально споруджених для них святилищах, які іноді захищали камінням.

"Не русский Донбасс": Північні райони Луганської області – україномовні

В це і досі не можуть повірити прибічники "русского міра", але це правда. Річ у тім, що на півдні Луганщини сконцентрована промисловість, вона завжди притягувала приїжджих, зокрема з сусідньої Росії, а на півночі сільськогосподарський край – Слобожанщина. Тут здавна жили українці, і хоча багатьох їх забрав страшний Голодомор, північ Луганщини і досі україномовна.

Символ Луганської області – байбак

Символ Луганської області – байбак

Байбака можна побачити і на гербі Луганщини. Байбак – степова тваринка і символізує безкрайні степи нашого краю. Також символами області є кінь і лисиця.

Лисичанськ, Сіверськодонецьк і Рубіжне ледь не стали одним містом Менделєєв

В кінці 1970-х - початку 1980-х роках в СРСР існував проект про об'єднання Лисичанська, Сіверськодонецька і Рубіжного в одне місто хіміків Менделєєв. Ці міста знаходяться дуже близько одне від одного, а також мають спільну промислову історію. Цей проект радянська влада поховала. До того ж кількість населення в Менделєєвє була б більшою, ніж в обласному центрі Ворошиловграді (Луганську).

Словник української мови Грінченка на Луганщині

Відомий письменник і перекладач  Борис Грінченко почав складати словник української мови, коли працював вчителем на Луганщині в українській народній школі, яку відкрила в селі Ісаковка дружина підприємця Олексія Алчевського Христина Алчевська.

Електронну гру "Вовк з яйцями" випустили на Луганщині

Електронну гру "Вовк з яйцями"

В Сіверськодонецьку на приладобудівному заводі  в 1984 році випустили першу в СРСР портативну електронну гру з рідкокристалічним екраном - "Ну, постривай!" У народі її прозвали "Вовк з яйцями"

Космічні системи з Луганської області  

В Сіверськодонецьку також розробляли системи електроніки для стикування космічних кораблів серії "Союз" і "Аполлон". Це робили на заводі опорів і приладобудівному заводі  

Луганськ задовго до Єкатерини II заснували запорізькі козаки

Частина території Луганської області часів Запорізьвої січі відносилася ло Кальміуської паланки. Відомо про чотири місцевості в Луганську, пов'язані з перебуванням запорізьких козаків. Це Кам'яний Брід, де знаходилося давнє запорозьке займище (місце полювання і риболовлі), а з 1740 по 1750 роки також зустрічаються згадки про тамтешніх зимівниках; селище Вергунка, що утворився на місці зимівника і названена честь козака Вергуна; селище Веселеньке, в 1707 році значився як заселена місцевість запорізького козацтва. Журналіст Олексій Фалін пригадує, як в Луганську у 2010 році було зібрано 128 підписів за те, щоб встановити пам'ятник засновникам мсіста: двом козакам-українцям - реальному Вергуну, і міфічному Вирвидубу.

Луганськ одним з перших підтримав незалежність України

незалежність України

В Луганську в кінці 80-х на початку 90-х років XX століття проукраїнський рух підтримував незалежність України і розпад СРСР. Мітинги за незалежність України біля стадіону Авангард в центрі міста відбувалися у 1990 році. "З бараків соцтабору до квартир європейського дому" - написано на плакаті. Учасники мітингу синьо-жовті прапори шили власноруч. Про це розповідав учасник мітингів, тодішній громадський діяч Сергій Сушков, пише "Останній Бастіон".

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme