Хто такий нацгвардієць Віталій Марків, який повертається в Україну з італійської в'язниці

Апеляційний суд Мілана виніс виправдальний вирок українському бійцю Віталію Марківу

Хто такий нацгвардієць Віталій Марків, я…
Радіо Свобода

Омбудсмен Людмила Денісова на своїй сторінці у Facebook вже опублікувала перші фото Марківа після звільнення.

Марків на волі

Марків та Аваков

Найближчими днями чи навіть сьогодні хлопець може повернутися в Україну. Близькі, друзі Віталія та просто небайдужі українці видихнули з величезним полегшенням – судова епопея у справі бійця тривала три роки, і після попереднього судового вироку дехто не вірив у щасливе завершення цієї справи. 

Depo.ua пригадує драматичну історію українця. 

Віталію 31 рік, він має громадянство України і Італії.  Його арештували 30 червня 2017 року в аеропорту Італії за звинуваченням у вбивстві фотографа Андреа Роккеллі під час боїв під Слов'янськом у 2014 році. Обвинувачення проти Марківа базувалися на свідченні французського журналіста Вільяма Роглона, який теж перебував в районі Слов'янська. Роглон розповів слідству, що Марків причетний до мінометних ударів по підніжжю гори Карачун, де тоді перебував Рокеллі і його російський перекладач Андрій Миронов. Обидва вони загинули.

На захист Марківа свідчив генерал-лейтенант Микола Балан, який у травні 2014 року був одним з командирів гвардійських підрозділів у штабі АТО під час боїв із бойовиками-сепаратистами у Слов’янську. У цей час він організовував службу своїх підлеглих, зокрема гвардійців 1-го добровольчого резервного батальйону, де служив Марків.

Балан розповів італійському суду, що Марків не був командиром, а в його підрозділі тоді не було мінометів, лише стрілецька зброя.

Він також сказав, що підрозділ, де служив Марків, виконував завдання з оборони телевежі на горі Карачун у Слов’янську.

"Бійці були озброєні стрілецькою зброєю і не мали тяжкої та далекобійної зброї, якою могло бути смертельно уражено італійського журналіста Андреа Рокеллі 24 травня 2014 року. До того ж, позиція, де відповідно до наказу свого командира ніс службу Віталій Марків, мала сектор спостереження (с.Андріївка) відмінний від того, де було вбито італійського фоторепортера (залізничний переїзд перед керамічним заводом). Цю позицію на той час займали бойовики-сепаратисти очолювані російським ватажком Гіркіним. Звідти постійно обстрілювали українські підрозділи на Карачуні", - розповів Балан в суді.

Міністр  внутрішніх справ України Арсен Аваков заявляв, що італійські правоохоронці некоректно тлумачать низку ключових моментів у справі Віталія Марківа, спираючися на російську пропаганду.

Тодішній заступник генпрокурора України Євген Єнін заявляв, що журналіст Рокеллі 2014 року потрапив у Слов'янськ, не узгоджуючи цю поїздку із офіційною владою України.  Він також розповів, що зона, де загинув журналіст, на момент вчинення злочину не перебувала під контролем українських урядових сил.

Аадвокат українця Донателла Рапетті на одному з судових засідань наголосила, що обов’язок нацгвардійця Марківа був повідомляти керівництву про наближення підозрілих осіб. Тож солдат виконував армійський наказ, нічого незаконного в його діях не було, тоді як обвинувачення саме цю роль спостерігача ставить у провину підсудному. За кримінальним військовим кодексом Італії, не можна карати військовослужбовця за виконання наказу, бо солдат на війні повинен його виконувати, а не обговорювати, сказала захисниця.

На завершення, говорячи про абсурдність обвинувачень, адвокат додала, що не можна точно сказати, хто і звідки стріляв 24 травня 2014 року, коли загинули Андреа Роккеллі й Андрій Миронов. "Ніхто умисно не хотів убити журналістів. Ці люди стали жертвами війни, а на війні стріляють проти ворога", – зазначила адвокат Рапетті.

Проте усі свідчення захисту не вплинули на італійський суд. У 2019-му він приговорив Марківа до 24 років ув'язнення. 

Він додав, що адвокату Віталія Рафаелле Делла Валле стало погано в залі суду. Йому викликали швидку.

Захист бійця подав на апеляцію. Як написала Денісова, під час фінального засідання адвокат держави Україна Ніколо Бертоллі Клерічі пояснив що вирок Марківу робить "злочинцями" все українське військо. При цьому Італія не може судити Україну за воєнні дії, адже справа не має ознак злочину проти людства.  Адвокатка Марківа Донателла Рапетті наголосила, що не можна засуджувати людину на 24 роки без адекватного слідства на місці умовного злочину. При цьому сам Віталій акцентував, що ані українська армії, ані Нацгвардія ніколи не стріляли у цивільних, а сам він не винен у злочині, який йому приписують. 

На щастя, цього разу вирок виявився виправдальним. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme