Хто ті полонянки, яких Плотницький і Захарченко передадуть Савченко

Обидві вони - досить суперечливі фігури, потрапили на окупований Донбас невідомо як. Але їх звільнення може стати легітимізацією Савченко як переговорника
Depo.
26 грудня 2016 15:50
ФОТО: depo.ua
Хто ті полонянки, яких Плотницький і Захарченко передадуть Савченко
Хто ті полонянки, яких Плотницький і Захарченко передадуть Савченко

Ватажки "ЛНР" і "ДНР" анонсували передачу народному депутату Надії Савченко двох полонених жінок - Анжеліку Преснякову та Ольгу Сворак

В СБУ вже встигли зрадіти цьому рішенню, заявляючи, що головне - це звільнення людей. Безумовно, це так і є. Але питання виникає, хто ці жінки, і за яких обставин вони потрапили на окуповану територію Донбасу.

Щодо 30-річної Ольги Сворак - то вона кореспондент інформаційного ресурсу "Golos-info" з Івано-Франківська. Про її захоплення було повідомлено 22 червня, співробітники так званого "МГБ" "ЛНР" заявили, що припинили "злочинну діяльність". Але її призвище називалося як Богданова.

"Затриманим агентом з позивним "Метель" є Ольга Богданова - кореспондент інформаційного ресурсу "Golos-info", - говориться у заяві "чекістів" Плотницького, зазначивши, що за завданням українських спецслужб вона займалася збором і передачею інформації політичного і військового характеру на території "ЛНР", використовуючи "особистий контакт з військовослужбовцям одного з територіальних підрозділів ЛНР". Власне, у підтвердження цій історії було надано відео з допитом полоненої журналістки, де вона зізнавалася у своїй співпраці з СБУ.

Сворак розповіла, що отримала завдання від "куратора Віктора" - "збирати на прес-конференціях інформацію про керівництво Антрацитівського району" та передавати через соцмережу "Одноклассники". 

Це виглядає як якесь ну зовсім дилетантське та безглузде шпигунство.

У Golos-info підтвердили, що Богданова працює на цей сайт та наголосили, що її справжнє прізвище Сворак. 

"За завданням редакції Сворак перебувала у Києві. На окуповану територію Ольга поїхала у власних справах і редакційного завдання на цю поїздку не отримувала. Про будь-які зв’язки Сворак з Службою безпеки України нам нічого невідомо. Переглянувши відео (від бойовиків, – ред.) можна зробити висновок, що Сворак піддавалась тортурам, як фізичним так і психологічним. Текст проголошеної Ольгою заяви був підготовлений бойовиками і тому на наш погляд вона себе омовила. Фейкові спецслужби бойовиків шукають сенсацій тому і взяли в заручники українську журналістку, вибивши з неї потрібні їм зізнання, аби отримати "нагороди" від своїх кремлівських господарів", – йдеться у заяві редакції сайту.

Голова Всеукраїнського об'єднання "Голос" Ростислав Гудзінський повідомляв, що Сворак тримають в СІЗО Луганська.

Сворак-Богданова протягом своєї кар’єри встигла пропрацювати в абсолютно різних напрямках – менеджером в ресторанах, охоронній фірмі, теле- та радіоведучою. Також протягом року дівчина пропрацювала фахівцем по роботі зі ЗМІ у КП "Івано-Франківськводоекотехпром", але пішла звідти з гучним за місцевими мірками скандалом. Цікаво, що тоді, у 2012 році, її відео-звернення у YouTube опублікував такий собі Руслан Коцаба, відомий тим, що у травні рішенням Івано-Франківського міського суду був засуджений до 3,5 років позбавлення волі за заклики до зриву мобілізації. 

Окрім нинішнього випадку Сворак встигла засвітитися на Луганщині і два роки тому. Восени 2014-го під час парламентських виборів Ольга Сворак спливла на окрузі №112 з центром у Рубіжному, де вона значилася представницею самовисуванця Юрія Скнаря на одній з дільниць. В результаті, Скнарь набрав під час цих виборів "аж" 4 голоси – явне свідчення того, що він був технічним кандидатом. Перемогу ж святкував вічний "регіонал" Юлій Іоффе.

Тобто обставини і причини її потрапляння на територію окупованої Луганщини невідомі. Навіщо людини з Івано-Франківська їхати у лігво бойовиків? Ходили чутки про її романтичні стосунки з мешканцем "ЛНР", а про полон казали, що це просто невдача. Мовляв, в "ЛНР" кому завгодно приплетуть "співпрацю з СБУ", тим більше вихідцю з Західної України. Як би там не було, в цій історії більше запитань ніж відповідей.

Інша полонена, яку можуть передати Савченко - 49-річна Анжеліка Преснякова - колишня суддя Апеляційного суду Донецької області. Також вона працювала суддею в Новоазовську.

І досі в Мережі залишилася інформація, як у 2010 році вона була суддею у справі за позовом жителя села Безіменне Василя Коваленка до головного редактора Сергія Шведко і редакції районної газети "Рідне Приазов'я".

Коваленку не сподобалася стаття "Голодомор крокує по країні?", опублікована в газеті восени минулого року, в якій Шведко не погодився з визначенням голоду 1931-1932 років як геноциду українського народу. 

"За клопотанням сторін, суддя Анжеліка Преснякова долучила до справи нові документи, які доводять правоту позивача і відповідача. Потім відбулися дебати між Коваленко і Шведка за участю їх представників. А через кілька годин було оприлюднено рішення суду: в задоволенні позову Коваленку відмовити повністю", - йдеться у повідомленні видання "Донбас.ua".

Виходить, Преснякова підтримала думку про те, що Голодомор не є геноцидом українського народу. 

За яких обставин Преснякова потрапила у полон і до яких саме окупантів - на Донеччині чи Луганщині, теж невідомо. Що виглядає більш ніж дивно, зазвичай про таке стає відомо дуже швидко. Наприклад, про те, що бойовики "ЛНР" викрали суддю Апеляційного суду Луганської області Віталія Руденка, коли він їхав на похорон батька, стало відомо майже одразу.

Так само, як невідомо чи Преснякова жила після 2014 року на окупованій Донеччині і чим взагалі займалася.

Окупанти заявили, що передають двох вищезазначених жінок Україні в знак доброї волі і не вимагають за це нічого. Але з огляду на те, що передають саме скандальній Савченко, яка ніби і вела з ними переговори про звільнення людей, то це виглядає, як картинка дієвості цих переговорів. Тобто українцям та українським спецслужбам хочуть показати - ось, дивіться Савченко, хоч і неофіційний переговорник, але пішла на зустріч з Плотницьким і Захарченком, та має результат - дві звільнені людини.

СБУ не з руки казати щось проти, цього, бо і Сворак і Преснякова - громадянки України і неприйняти їх передачу (навіть в руки неофіційної Савченко) для спецслужб неможливо. Ким би вони виглядали в очах міжнародної спільноти та українців, які не дуже замислюються над тим, а чи не віддали нам фейкових полонених.

Не виключено, що після того, як звільнення цих жінок відбудеться, Савченко стане регулярно зустрічатися з ватажками "Л-ДНР" і, щоб показати дієвість цих зустрічей, "на гора" видаватимуть подібні начебто результати.

Більше про життя Донбасу читайте на Depo.Донбас