Чим перепис населення загрожує мешканцям "Л-ДНР"

На окупованому Донбасі тамтешня влада з 1 жовтня розпочала перепис населення, який триватиме два тижні.  Фактично йдеться про формування бази даних всіх мешканців підконтрольної "Л-ДНР" території

Чим перепис населення загрожує мешканцям…

Окупанти кажуть, що перепис добровільний. Проте зрозуміло, що при мілітарисько-авторитарному режимі нічого добровільного бути не може. Перепис населення проводитимуть переписувачі, просто приходитимуть у квартири та будинки і опитуватимуть мешканців.

Напередодні у мережі опублікували бланк, який заповнюватимуть люди. Він містить питаня, відповіді на які складуть досьє на кожного мешканця, а також на членів його родини. 

Переписний лист містить 25 питань, які об'єднані в наступні розділи: стать; дата народження; місце народження; стан в шлюбі; громадянство; національна приналежність; освіта і навчання; володіння мовами; джерела коштів для існування; зайнятість і безробіття; міграція. 

Для жінок будуть питання про число народжених дітей і дату народження першої дитини. Перш ніж перейти до цих питань, переписувач попросить перерахувати всіх, хто постійно проживає за даною адресою або на момент обліку населення, відзначаючи, ким вони доводяться один одному.

Також окупанти поцікавляться, як далеко знаходиться робота опитуваного, чи в тому населеному пункті, де проживає опитуваний. В іншому випадку - необхідно вказати найменування міста / району / області / іноземної держави, де опитуваний працевлаштований. У розділі "міграція" респонденту необхідно відповісти на питання: "З якого року ви безперервно проживаєте в цьому населеному пункті?", "Де ви проживали в жовтні 2018 року?"

Спікери "Л-ДНР" на своїх сторінках у соцмережах пишуть, що перепис ініційовано російськими кураторами. Тобто, підконтрольна Кремлю влада, проводячи перепис, переслідує кілька цілей. 

По-перше, це допоможе Росії оптимізувати свої витрати на підконтрольний їй Донбас. Неодноразово екс-ватажки, що залишилися живими, повідомляли, як розкрадається гуманітарка, гроші на відбудову будинків та доріг, пенсій, соцдопомоги, як у кошторис вписують "мертві душі". З огляду на це, такий перепис росіянам буде дуже корисний.

По-друге, перепис може допомогти виявити реальний відсоток "лояльного" до "республік" та Росії населення. Кремль не може не розуміти, що люди втомилися від злиднів, що вони ще пам'ятають, як добре жилося за часів України, тому справжня картина підтримки населення того чи іншого боку окупантам буде дуже на руку. Як це зробити? Простіше, ніж уявляється. Адже ніщо не заважає переписникам спілкуватися з людьми не тільки по питанням анкети, а й і неформально. Наприклад, невимушене спілкування, може виявити, чи є та чи інша людина лояльною до "республік", чи ні. Нещирість теж можна виявити. Таким чином, підготовлені переписувачі помічатимуть дрібниці і вестимуть негласний перелік прихильників і противників ОРДЛО.

Третє випливає з попереднього пункту, адже деякі питаня з офіційної анкети вказують на те, що окупаційні адміністрації збирають дані про родинні зв'язки.  Наскільки благонадійна чи не благонадійна родина, наскільки вона заможна у розумінні "Л-ДНР", може залежати від того, де живуть родичі опитуваних та чим вони займаються. Збір таких даних може бути небезпечним для тих, хто живе на українській території та перетинає лінію розмежування. І досі не рідкі випадки, коли на окупованому Донбасі людей викрадають прямо на блокпості, а потім вимагають викуп, а не отримавши його, звинувачують затриманого у шпигунстві та саджають років на 10 "на підвал". Приміром, якщо на окупованому Донбасі живуть пенсіонери, яких переписувачам вдасться розговорити і вони розбовкають про успішність сина чи доньки, назвуть імена, місце проживання, то під час перетину КПВВ з боку "ЛНР" у їхніх дітей можуть виникнути проблеми. Якщо переписники дізнаються, що чиїсь родичі служать у ЗСУ чи працюють українськими журналістами, то родині точно буде непереливки.

І, нарешті, під виглядом переписників на окупованому Донбасі можуть працювати шахраї та крадії. Для них ця ситуація відкриває безмежне поле для діяльності, походити по квартирах і будинках, роздивитися, розпитати про життя, помітити собі, які в квартирі замки і наскільки складно їх відкрити. 

У групах в соцмережах мешканці Донецька висловилися, чи будуть відчиняти двері для перепису населення. Більшість цього робити не збирається.

 

У проросійських групах в Telegram вже почали писати "аналітику" щодо перепису, яка протирічить одна одній. Одні пишуть, що перепис вдарить по Україні.

Інші, що Кремль в "Л-ДНР" переписом нічого не доб'ється, адже тамтешній владі буде легко підтасувати усі результати.

Поки зрозуміло лише те, що формування бази даних на кожного мешканця окупації та його родичів може становити небезпеку, особливо для проукраїнськи налаштованих. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme