Луганськ на початку 20 сторіччя: яке місто зруйнував червоний терор більшовиків (ФОТО)
Майже усі зображені вулиці і будівлі вже давно не існують
- Донбасс
-
18 октября 2015 21:10
Усілякі прихильники "русского міра" торочать з року в рік, що Луганськ заснувала російська імператриця Катерина II, ій навіть пам'ятник у місті хотіли поставити ще за часів регіоналів. Але насправді поселення Кам'яний Брід, з якого власне Луганськ і розпочався (наразі це Кам'янобрідський район міста), а також селище Вергунка (зараз околиця Луганська) були запорізькими поселеннями і існували ще у середині 18 сторічча. Вони перебували у складі Кальміюської паланки Запорізької Січі, на ці території поширювалася влада гетьмана Кирила Розумовського.
Найбільший вплив на перетворення селищ на місто зробив шотландський інженер Карл Гаскойн, якому було доручено провести розвідку покладів руд та кам'яного вугілля. Гаскойн виконав доручення й запевнив владу, що знайдені копальні залізної руди й кам'яного вугілля обіцяють величезну кількість цих мінералів найліпшої якості. 14 листопада 1795 року за результатами дослідження Гаскойна Катериною було підписано наказ про створення чавунноливарного заводу, навколо якого селища згодом розрослися, були об'єднані в місто і перейменовані 1882 року у Луганське.
У 1840 році на кошти парафіян в Луганську, вище вулиць Петербурзької і Казанської почалося будівництво Свято-Микольського собору. Будували церкву відразу кам'яної, куполи і шпиль були золочені. Вже через рік будівництво було завершено. Храм незабаром став головним в місті. Площа, що утворилася навколо храму, за традицією стала називатися Соборною. Під цією назвою вона проіснувала понад півстоліття.
В огорожі храму ховали його служителів, а також найбільш почесних громадян Луганська
Коли більшовики захопили владу, у 1919 році площа була перейменована у "Красную". До 1935 року на Червоній площі продовжував стояти Свято-Микольський собор, хоча служби в ньому давно не велися, а приміщення використовувалися для випробування авіаційних моторів. Храм, хоч і служив окрасою міста, не вписувався в ідеологію комуністів. Тому він був підірваний і розібраний. Разом з храмом зрівняли із землею і могили почесних громадян Луганська.
Ще один знаковий для Луганська собор - Казанський. У 1935 році більшовики храм закрили, а 6 листопада замість хрестів вивісили червоні прапори. У 1937 році церкву зруйнували.
Одна з найзнаковіших і містичних будівель міста - дім Васньова.
Особняк зведений на вул. Банковській (нині вул. Шевченка) на початку ХХ ст. на кошти купця 2-ї гільдії Сергія Васньова. У ній розташовувалося жіноче комерційне училище і чоловіча прогімназія.
Про купця ходили легенди, що, нібито, він розбагатів, знайшовши скарб. Після революції 1917 року все його майно націоналізували більшовики, і колишня найбагатша людина Луганська стала безхатченком. Доживав свій вік у сторожці Казанської церкви, яку колись щедро спонсорував.
Будинок Васньова передали Донецькому інституту народної освіти, реорганізованому у 1934 році у Луганський державний педагогічний інститут.
У 1930-ті рр. будинок набув лихої слави. У його приміщенні влаштовувалися органи НКВС. Одна із господарчих будівель була пристосована для катівні, у підвалах якої приводили вирок у виконання і конвеєром страчували "ворогів народу". За переказами старожилів, трупи звалювали на гарби і відвозили на Гусинівський цвинтар. У луганському обласному архіві збереглась кримінальна справа робітника, якого у 1937 році засудили лише за те, що він подивився у бік цієї будівлі "контрреволюційним поглядом".
Після смерті Сталіна тут сталася перша пожежа. Щоправда прибудована до неї катівня уціліла. Протягом наступних років жодна луганська установа не погоджувалася зайняти приміщення катівні, аж поки її не знесли.
У 1970 році "Будинок Васньова" передали 7-й міській поліклініці заводу ім. Леніна.
17 лютого 2011 року у будинку сталася масштабна пожежа. Будівля значно ушкоджена вогнем, обвалилися усі поверхи, залишилися тільки несні стіни. Вона так і стоїть у центрі міста ніби привид.
До революції Луганськ нагадував невеличке затишне європейське місто. Тут були представлені майже усі конфесії. Налічувалося понад 10 релігійних споруд: Успенська церква, Петропавлівська, Миколаївський собор, Преображенська церква, Вознесенська, Троїцька, Казанська, синагоги, костел і кілька молитовних будинків. На превеликий жаль, майже всі ці споруди були зруйновані ,більшовиками в 30-і роки XX століття.
Та й майже всі будівлі, які зображені на фото, також знищені.
Все новости Донбасса читайте на Depo.Донбасс
Все новости на одном канале в Google News
- 11:15Россияне продолжают давить на Кураховском направлении, — ОСУВ "Хортица"
- 21:12Криптовалюта Notcoin: что такое и как работает его блокчейн? Актуально
- 11:02СБУ задержала 4 российских агентов, которые наводили авиабомбы на защитников Донетчины
- 11:38В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в ноябре
- 10:38В Институте демографии подсчитали количество оставшихся в государстве украинцев
- 10:38В Донецкой области задержали российского агента, который шпионил за защитниками Покровска
- 08:18От российского удара в Краматорске повреждены промышленные объекты
- 10:15В Мариуполе зафиксировали колонны россиян, направлявшихся на фронт
- 10:20В Мариуполе активизировались российские топливозаправщики: Анрдрющенко рассказал, на что это может указывать
- 08:15Как будут ходить эвакуационные поезда из Донецкой области в октябре: информация Минреинтеграции
- 23:55Броневик, дроны, системы РЭБ: Владимир Кличко отвез помощь трем бригадам на Донецкое направление ФОТО
- 07:55Огонь уничтожил поселок на оккупированной территории Луганской области, — ОВА
- 16:07В захвате Угледара решающим фактором была медийная составляющая, а именно сообщение нардепа Безуглой, - OSINT-аналитик
- 12:07Вражеские обстрелы: в шести областях Украины пропал свет
- 15:07"Завершить дело предстоит тем, кто его начал": Ассоциации семей защитников "Азовстали" встала на защиту Буданова
- 13:05 Сообщение ОТГВ "Хортица": ВСУ покинули Угледар
- 11:35Оккупанты ударили по гостинице в Славянске
- 11:38В Угледаре до сих пор остаются 107 гражданских
- 09:19В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в октябре