Що треба знати дітям Донбасу про міни та розтяжки

Depo. Донбас запитав у експертів, чи можна вберегти дітей та вберегтися самому від мінного "відлуння війни"

Що треба знати дітям Донбасу про міни та…

В українських містах, навіть, далеко від фронту з’являється все більше невикористаних боєприпасів. Як стверджують спеціалісти, зростання небезпеки, що несуть у собі вибухові пристрої – це те, що ще чекає Україну попереду.

Нажаль, найбільший ризик вони представляють для дітей.

В силу природної цікавості діти шкільного віку часто грають у непристосованих для цього місцях, схильні досліджувати незвичні явища і предмети та цікавляться військовими "сувенірами".

Правила поведінки у зоні бувших бойових дій та в мирних містах досить істотно відрізняються. Якщо в першому випадку мінно-вибухові пристрої встановлюються спеціально щоб їх складно було помітити і знешкоджувати їх мають професіонали, використовуючи навички та спеціальне обладнання, і тут єдиний по справжньому дієвий захід безпеки – це не опинитись на території, що може бути замінована, а всі інші дії тільки збільшують чи зменшують ризик. У випадку ж з мирними містами найбільшу небезпеку становлять покинуті чи приховані боєприпаси або їх складові. Вони якраз часто опиняються там, де їх можуть знайти діти. Що робити дорослим?

Що треба знати дітям Донбасу про міни та розтяжки - фото 1

БЕСІДА З ДІТЬМИ:
По-перше, варто пам’ятати, що непояснені заборони, сприймаються дітьми, як безпідставні і вони часто їх порушують. Тож фрази "не йди з двору", "не бери в руки незнайомих предметів" без додаткової роз’яснювальної бесіди навряд чи виявляться дієвими.

Можливі наслідки:
Спершу дітям варто розказати про небезпеку, яку становлять інженерні боєприпаси та саморобні вибухові пристрої; які наслідки можуть бути в такої "гри". За світовою статистикою, 75% постраждалих від інженерних боєприпасів становлять діти. Дорослим також варто знати про небезпеку.

Наприклад, вибух гранати може вбити, або скалічити. Гранатний запал, якщо знаходитись близько, також може скалічити, а якщо під час вибуху, ще й тримати його в руці - гарантовано безповоротно скалічить.

Маленьким дітям розкажіть, що уламки можуть не лише вбити (більшість дітей молодшого віку не усвідомлюють поняття смерті), але й спричинити тяжкі травми, постійний біль, турботи та горе для батьків. Маленьким, чутливим дітям можна сказати, що вони можуть потрапити у лікарню, де батьків не буде поруч, буде боляче, постійно робитимуть уколи, а замість іграшок її рідним доведеться купувати ліки. Як саме це зробити так щоб донести всю серйозність справи і не залякати дитину – найкраще порадитись з психологом. Можна навести кілька прикладів, але, зазвичай, без надто кривавих подробиць; медичні фотографії одразу демонструвати не варто.

Ймовірні місця знаходження та зовнішній вигляд:

Коли діти засвоїли, що "гра" з вибухівкою може принести велике горе, можна переходити безпосередньо до заходів безпеки. Дітям варто розказати не лише де можуть знаходитись, а і як виглядають небезпечні предмети.

Небезпечним для дітей є ігри поблизу полігонів, де проводяться військові навчання. Можна сказати, що в таких місцях найнебезпечнішими є гранатометні вистріли ВОГ, що були використані, але з якихось причин не вибухнули. Часто вибухонебезпечні предмети можуть потрапити до рук дітей і у віддалених, безлюдних місцях - наприклад, на закинутих будівництвах.

Але потенційно небезпечними є й підконтрольні комусь території – чужі дачі, сади, огороджені території підприємств. Деякі громадяни, що отримали доступ до боєприпасів, можуть встановлювати їх для захисту від злодіїв. Найчастіше в таких місцях можна натрапити на розтяжки з інженерними боєприпаси нелетальної дії – сигнальні міни, відокремлені запали від гранат. Ризик загибелі чи каліцтва у таких випадках значно менший ніж при зіткненні з повноцінними бойовими гранатами чи мінами, але він зберігається.

Тим більше, що помітити встановлену розтяжку дуже складно. Трапляються й зовсім прикрі випадки, коли люди встановлюють бойові гранати. Таке використання боєприпасів є протизаконним, але краще просто оминати такі місця, бо за законом можна відновити справедливість, а аж ніяк не повернути здоров’я.

Дитина має розуміти, що виглядати вибухонебезпечні предмети можуть по-різному, хоча і мають деякі спільні риси. Найкраще продемонструвати фотографії.

Що треба знати дітям Донбасу про міни та розтяжки - фото 2

Алгоритм дій для дітей:
Третій етап, - пояснення що робити, коли дитина побачила предмет, подібний, до вибухового пристрою. Звичайно, що ні в якому разі не чіпати, не скликати друзів "подивитись", а якщо вони поруч - попередити їх щоб відійшли якомога далі та не підпускали до небезпечного місця малечу і попереджали оточуючих, а самому негайно розказати про знахідку дорослим . Ця додаткова відповідальність займе дитячу компанію важливою, дорослою справою та відверне думки від ідей дослідити незвичну знахідку. Також варто сказати дитині, що якщо хтось з її товаришів знайшов такий предмет, то підходити до нього не можна, а, навпаки, товариша треба попросити щоб залишив небезпечне місце і так само попередити батьків, вчителів чи когось іншого, кому діти довіряють.

Для дорослих:
Дорослим теж не варто підходити до потенційно небезпечного предмета, щоб переконатись в правдивості слів дитини, і тим більше намагатись його вивчати чи кудись нести. Дорослі мають негайно викликати службу, що займається розмінуванням – достатньо просто зателефонувати в міліцію та пояснити ситуацію, а потім дочекатись прибуття спеціалістів. Боятися ж зробити безпідставний виклик у такій ситуації точно не варто - жодних штрафів чи кримінальних справ людині в подібній ситуації не загрожує.

Механізм дії:
Розповісти про принцип дії інженерних боєприпасів. Ви точно вірите, що Ваша дитина послухається Ваших заборон навіть у випадку, коли Ви пояснили їх причини? А те, що вона зможе довести це своїм товаришам? При поясненнях, особливо, зробіть акцент на підступності вибухових боєприпасів.

Так, наприклад, в гранаті спочатку спрацьовує запал (чутно хлопок і йде дим), а вибухає вона лише через 3 секунди – якраз достатні для того щоб дитина вирішила, що граната не дієва або навчальна та підійшла ближче. Граната Ф1 (найбільш відома – ребриста зеленого кольору) під час вибуху розколюється на близько 300 уламків, а розлітатись вони можуть аж на відстань до 200 метрів. Гранатометні вистріли ВОГ, що пройшли канал ствола, але не розірвалися, навпаки, можуть спрацювати одразу при щонайменшому дотику. В одній з модифікацій (ВОГ-25) вони ще й, перед тим як розірватись, підстрибують вверх.

ВОГи за своїми показниками діють так: здійснюється постріл з підствольного гранатомета, граната вилітає та не розривається, поки не відбудеться зіткнення з поверхнею, іноді трапляється так, що вибух не відбувається, а самоліквідація не спрацьовує.

Тим більше, коли дитині вже пояснили і продемонстрували принцип дії боєприпасів, їй менше кортить вивчати його на практиці.

Зараз ми працюємо над проектом, щоб у школах Києва запровадити уроки з мінної безпеки для дітей різних вікових груп. Перші уроки мають вже незабаром відбутись, але для повноцінної реалізації проекту потрібна підтримка з боку держави чи фондів.
Ще один дуже небезпечний вид вибухових пристроїв – це саморобні пристрої. Вони виготовляються з речовин, за якими немає суворого контролю, виглядати можуть як завгодно, а вести себе можуть абсолютно непередбачувано. Про них теж варто розказати дітям.

Що треба знати дітям Донбасу про міни та розтяжки - фото 3

ОСНОВНІ ПРАВИЛА (для дітей)
Що робити, якщо знайшов небезпечний предмет:
1. Не чіпай – не торкайся, ані руками, ані будь-якими предметами
2. Попроси друзів відійти мінімум на 30 метрів та сховатись за стінами
3. Обережно відійди від небезпечного місця (бажано тією ж дорогою, що й прийшов)
4. Попроси друзів залишитись на місці та попереджати про небезпеку оточуючих, особливо не допускати до місця знахідки молодших дітей
5. Попередь дорослих – батьків, вчителів, а якщо дорослих, яким ти довіряєш не має поруч – підійди до найближчого поліцейського

Фото ЕРА

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme