Вибори закінчилися: Хто переміг і де на українців очікують війни між політиками

Місцеві вибори в Україні зразка 2020 року в основному завершені. Обрано переважну більшість лідерів громад і депутатів місцевих рад. Загалом картина близька до тієї, на яку очікували експерти
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вибори закінчилися: Хто переміг і де на…

Спочатку нагадаємо, що минулої неділі, 15 листопада у другому турі виборів українці обрали міських голів Одеси, Луцька, Херсона, Сум, Краматорська, Кам’янця-Подільського й Українки, що на Київщині.

На дільницях – тільки свідомі

Практично всюди була зафіксована вкрай низька явка виборців – у межах 25%, тобто владу собі обрав лише один із кожних чотирьох жителів громад. Трохи більшою, в межах 30%, стала явка 22 листопада. Привертає увагу те, що у другому турі проголосували приблизно стільки людей, скільки у нас в країні налічують активних громадян.

Найнижча за всю нашу новітню історію активність виборців пояснюється збігом кількох факторів. По-перше, у других турах зазвичай голосує суттєво менше людей, ніж у перших. Хтось не побачив серед двох прізвищ учасників другого туру свого кандидата чи не зауважив принципової різниці між обома, хтось вирішив, що результат кампанії визначено й без нього.

Далася взнаки апатія, яка вкотре накриває чималу частину українців. Розчаровані результатами діяльності "нових облич", які замість зниження комунальних тарифів та інших елементів обіцяного соціального раю продукують лише численні скандали, виборці-"центристи", вони ж "електоральне болото", повернулися до свого традиційного стану байдужості до політики і заглибленості в побутові питання. Зрештою, вплинути на людей психологічно міг "карантин вихідного дня" і невпевненість людей у безпечності процесу волевиявлення.

Щодо переможців, то й тиждень тому, і вчора тріумфували переважно "старі" міські голови, які знайшли що запропонувати своїм землякам замість політичних гасел, і подекуди – представники загальнодержавних політичних партій.

Другий тур, частина перша: кого обрали 15 листопада

Нагадаємо, 15 листопада в Одесі мер Геннадій Труханов узяв верх над висуванцем "Опозиційної платформи – За життя" Миколою Скориком. В Краматорську на Донеччині самовисуванець Олександр Гончаренко, підтриманий ОПЗЖ, переміг чинного мера Андрія Панкова, близького до сфери впливу Ріната Ахметова. У Кам’янці-Подільському представник ВО "Свобода" Михайло Посітко обійшов самовисуванця Володимира Мельниченка.

У другому турі виборів мера Луцька переміг Ігор Поліщук, лідер фракції "Укроп" у міській раді, колишній помічник ексголови Волинської обласної ради та нинішнього голови партії "За майбутнє" Ігоря Палиці. Його опонентом був колишній міський голова Богдан Шиба. Новий міський голова обраний у Херсоні: це Ігор Колихаєв (локальна "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити!"), який переміг колишнього регіонала Володимира Сальдо (кандидата від партії "Блок Володимира Сальдо"). У Сумах чинний мер Олександр Лисенко (партія "Батьківщина"), здолав Вадима Акпєрова ("Європейська солідарність").

Нарешті, 15 листопада у цікавій своїм пристоличним розташуванням Українці (Київська область), де на окрузі на парламентських виборах-2019 переміг "слуга" Олександр Дубінський, цього разу Олександр Туренко від "Європейської Солідарності" подолав Оксану Кирилюк від партії "Слуга народу".

Другий тур, частина друга: хто тріумфував 22 листопада

Тепер про результати "другої частини другого туру", яка відбулася 22 листопада. У Дніпрі чинний міський голова Дніпра Борис Філатов здобув дуже впевнену перемогу в другому турі. За результатами опрацювання 100% протоколів він набрав 80,61% голосів, випередивши конкурента Загіда Краснова більше ніж у чотири рази.

Кандидат у мери Львова від партії "Європейська солідарність" Олег Синютка сьогодні вже привітав з перемогою суперника у другому турі, багаторазового мера міста Андрія Садового. Опитування агентства Fama станом на 19:00 неділі дало такі результати: Садовий набрав 62,3%, Синютка – 37,7%. Цікаво, що напередодні виборів деякі соціологічні компанії показували впевнену перемогу Синютки. Можливо, тут дався взнаки певний перебір з накачуванням мозків львів’ян ідеологічною мотивацією. Та ще скандали з депутатами від "ЄС", які межують з хуліганством.

Читайте також - Чому Садовий знову виграв вибори мера Львова

Програвши боротьбу за крісло мера Львова, "Євросолідарність" як певну "компенсацію" можливо отримає пост міського голови в сусідньому Рівному. Там кандидат від партії "Європейська солідарність", ректор місцевої духовної академії християн віри євангельської Олександр Третяк переміг (50,25%) на виборах мера, здолавши лідера партії "Рівне разом" Віктора Шакирзяна (47,7%). Його вже привітав партійний лідер Петро Порошенко. Чинний мер міста Володимир Хомко участі в цих виборах не брав.

Іще один чинний мер, Анатолій Бондаренко з 54,25% перемагає на виборах міського голови Черкас – за даними екзитполу соціологічної компанії Liberty Report на замовлення студії Савіка Шустера. Віктор Євпак від партії "Голос" набирає 45,75% голосів. Бондаренко балотувався від партії "За майбутнє". Показово, що навесні нинішнього року він уславився на всю країну публічною сваркою з президентом Зеленським щодо карантинних обмежень. Можна вважати, що таким чином черкаський виборець розставив крапки над і в питанні, кого він підтримує у цьому конфлікті.

На виборах міського голови Полтави перемагає колишній мер міста (2010-2018 рр.), а нині представник партії "За майбутнє" Олександр Мамай. Сьогодні директор місцевої будівельної компанії Сергій Іващенко (кандидат від партії "Слуга народу") визнав перемогу конкурента з результатом 31,5 тис. голосів проти 28,2 тис.

Інший "слуга" програв вибори на заході країни. Чинний міський голова Богдан Андріїв переміг в другому турі виборів мера Ужгорода. За даними міської територіальної виборчої комісії, він обійшов опонента, кандидата від партії "Слуга народу" Віктора Щадея, майже на 1,5 тис. голосів. Переможець балотувався як самовисуванець. Разом з тим, 2010 р. його було обрано депутатом Ужгородської міської ради від Партії регіонів, 2015 р. він став мером цього міста від партії "Відродження", 2019-го брав участь у виборах до Верховної Ради від партії "Опозиційний блок".

У другому турі виборів мера Миколаєва 61,6% опитаних місцевим виданням "НикВести" проголосували за чинного мера Олександра Сєнкевича (партія "Пропозиція"), 38,4% – за бізнесмена, сина колишнього мера цього міста Владислава Чайку ("Опозиційна платформа - За життя").

У Слов'янську (Донецька область) чинний мер Вадим Лях (партія "Опозиційний Блок") переміг кандидата від "Опозиційної платформи – За життя" Павла Придворова. Про це йдеться в повідомленні Слов'янської міськради з посиланням на оголошені міською територіальною виборчою комісією результати виборів.

Зберіг посаду міський голова Дрогобича (Львівщина) Тарас Кучма. Всього на 500 з лишнім голосів від обійшов конкурента у другому турі Андрія Веселого. Обоє балотувалися як самовисуванці.

У боротьбі за посаду мера Бердянська перемагає кандидат від партії "За майбутнє" Валерій Баранов, який долає суперника з "Опозиційної платформи – За життя" Олександра Свідла.

Нарешті, в Нікополі (Дніпропетровська обл.) результати попереднього паралельного підрахунку оприлюднив кандидат від партії "За майбутнє" Олександр Саюк. За його словами, він набрав 55%, а опонент від партії "Слуга народу" Руслан Олійник – 41%. Офіційний підрахунок голосів тут триває.

Де ще мають бути проведені другі тури

Щоб виборчу кампанію-2020 можна було вважати повністю закінченою, залишилося провести вибори мера в Кривому Розі, де Юрій Вілкул знявся з перегонів у зв'язку зі станом здоров'я, що різко погіршився. Тепер він заявив про підтримку Костянтина Павлова (ОПЗЖ), який змагатиметься з Дмитром Шевчиком з Опоблоку. Останнього називають ставлеником Ріната Ахметова, якому дуже хочеться мати "свого" мера на батьківщині чинного президента. Ще в трьох містах, ключі від яких дуже хотілося отримати Рінату Леонідовичу, він свого вже досяг: в Маріуполі, Запоріжжі та Слов'янську.

Читайте також - Як вибори мера Кривого Рогу можуть стати мильною оперою

У Чернівцях другий тур голосування призначено на 29 листопада через украй повільну роботу виборчої комісії, яка лише після приїзду "десанту" з Центрвиборчкому спромоглася порахувати голоси.

Також ЦВК зобов'язала Бориспільську (Київська область) і Новгород-Сіверську (Чернігівщина) територіальні виборчі комісії до 23 листопада призначити повторні вибори мерів цих міст: там міські голови померли відразу після обрання.

Які висновки можна зробити за результатами місцевих виборів

На південному сході держави нарощує силу ОПЗЖ (4017 обраних на виборах 25 жовтня депутатів усіх рівнів та група міських голів, дані ЦВК). Противагу цій проросійській політсилі складає "Європейська солідарність", яка отримала 3716 депутатів, насамперед на заході й у центрі країни. Тож у політичне життя повертається біполярність, яку розбавляють інші політпроєкти.

"Свобода" зберегла своїх сильних мерів у обласних центрах заходу та отримала поповнення в Кам’янці-Подільському. Та в цілому ця партія залишилася в ніші регіональної політичної сили – скажімо, команда Олега Тягнибока втратила позиції в столиці, де до останнього часу вона мала власну фракцію в Київраді. Загалом по Україні у неї – 866 депутатів місцевих рад (2,12% від їх загальної кількості) і група мерів.

Починають хитатися позиції такого важковаговика, як "Батьківщина". Тим не менше, "середня температура по країні" для цієї партії ще відносно сприятлива. В активі біло-сердечних один мер обласного центру (Суми) і, за даними Центрвиборчкому, 4266 депутати різних рад по всій державі – це другий результат після "Слуги народу". Тож здаватися лідерка партії Юлія Тимошенко не планує. Сьогодні на пресконференції вона заявила: "Люди чітко сказали, кого бачать альтернативою чинній владі". Мабуть, з натяком на свою політсилу.

Четвертим за кількістю обраних депутатів (3917 депутатів у всіх радах) став новий політичний проєкт "За майбутнє", до якого небайдужий мільярдер Ігор Коломойський. Ця партія прогнозовано стала домінантом на Волині, де сильним гравцем є Ігор Палиця, та отримала результат на Полтавщині, Івано-Франківщині та деяких інших областях – цікаво, що більшою мірою там, де є економічні інтереси згаданого члена клубу оліхархів. Також ця партія оголосила про перемогу в чотирьох великих містах з одинадцяти, де 22 листопада проходив другий тур виборів: Черкасах, Полтаві, Нікополі й Бердянську. Додамо сюди мера Луцька, який переміг 15 листопада.

Партія "Слуга народу" остаточно стає партією печерських пагорбів: хоча 25 жовтня нею і здобуто найбільшу кількість депутатських мандатів у місцевих радах (за даними ЦВК – 14,80% або 6050 депутатів усіх рад), та в переважній більшості ці успіхи означають лише фізичну присутність депутатів-"слуг" у цих радах. А для отримання президентською партією реального впливу на процеси в регіонах "слугам" доведеться домовлятися з іншими силами, яким виборці дали більший вотум довіри.

Ще один висновок про "слуг": за результатами місцевих виборів команда Володимира Зеленського програла змагання за владу не тільки в усіх ключових містах країни – Києві, Львові, Дніпрі, Харкові й Одесі, а в усіх обласних центрах країни. І це тривожний дзвоник для партії начебто влади.

Відразу після виборчих баталій постане наступне питання – як працюватимуть обрані міські голови з новими чи не дуже новими депутатами. Скажімо, як почуватиметься Андрій Садовий у Львові, де в міськраді домінує партія "Європейська солідарність" (31,25% загального складу депутатів цієї ради). Переможець мерських виборів вже зробив гучну заяву: звинуватив "ЄС" і намаганні узурпувати владу у галицькій столиці.

Щоб не отримати ситуацію блокування своєї роботи, як це минулої каденції відбувалося в тих же Чернівцях чи Полтаві, мери, позиції яких будуть нестійкими, змушені будуть йти на тимчасові коаліції. Де такий пазл не складеться, є всі шанси отримати недовіру міських рад головам міст. Нестабільною може бути й робота тих місцевих рад, де більшість буде хиткою чи її взагалі не зможуть сформувати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme