Куратор окупованого Донбасу від ФСБ. Що відомо про Сергія Бесіду

Однією зі складових військових формувань бойовиків на Донбасі є армія, яка знаходиться під контролем ФСБ Росії, її курируванням займається генерал-полковник ФСБ РФ Сергій Бесіда

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Куратор окупованого Донбасу від ФСБ. Що…

Depo.ua продовжує відстежувати події у зоні проведення антитерористичної операції та все, що з ними пов'язано.

Цікаву інформацію вчора повідомив під час презентації дослідження "Окупований Донбас: економіка, демографія, групи впливу. Стратегії для України" народний депутат України Вадим Денисенко (фракція БПП).

За його словами, сьогодні на Донбасі немає єдиної вертикалі влади, а вона розділена на три гілки: армія ФСБ (куратор – Сергій Бесіда), російська армія, яка знаходиться під контролем МО РФ (куратор – Сергій Шойгу) і "глави адміністрацій", які найбільше перебувають на слуху – Олександр Захарченко та Ігор Плотницький (куратор – Владислав Сурков).

Але якщо з Шойгу і Сурковим і так все давно зрозуміло, то персона третього, найбільш таємничого куратора, викликає певний інтерес. Тому ми вирішили з'ясувати: хто такий цей Сергій Бесіда і чим він встиг "відзначитись" раніше.

Отож, сайт Миротворець нам говорить, що Сергій Орестович Бесіда народився у 1954-му році, а Вікіпедія додає, що живе він у Москві і має двох синів. Що стосується професії, то починаючи з 2009-го року і донині він обіймає посаду керівника 5-ї Служби (Служба оперативної інформації і міжнародних зв'язків) ФСБ Росії. Має звання генерал-полковника ФСБ.

Відомо також, що до 2009-го року Бесіда керував департаментом оперативної інформації у складі служби оперативної інформації і міжнародних зв'язків ФСБ Росії (вона ж 5-та Служба).

До речі, цікава також історія створення 5-ї Служби ФСБ. За даними російських видань, цей підрозділ було створено для того, щоб повернути "федералам" власні органи зовнішньої розвідки, які після ліквідації КДБ перейшли до Служби зовнішньої розвідки Росії. Саме Департамент оперативної інформації (який тривалий час очолював Бесіда) в складі Служби оперативної інформації і міжнародних зв'язків ФСБ займається зовнішньою розвідувальною діяльністю.

Що характерно, ті ж росіяни повідомляють, що люди з цієї структури раніше вже втручалися в політичні події в країнах ближнього зарубіжжя. Співробітники підрозділу, як і сам генерал, неодноразово були помічені в Абхазії, Придністров'ї, Молдові, а також в Україні.

Наскільки і як давно Бесіді довіряють у Кремлі, можна судити з того, що 4 березня 2010-го року в результаті перетворення Міжвідомчої комісії з участі Росії в "Групі восьми" в Міжвідомчу комісію щодо участі Росії в "Групі восьми" і "Групі двадцяти", саме його було включено до складу комісії в якості єдиного представника ФСБ Росії.

Відомо і про його участь в сепаратистських сценаріях Москви в Грузії. За даними порталу "Грузія Online", він причетний до дестабілізації ситуації в цій країні в 2008-му і 2010-му роках. Повідомляється, що напередодні російсько-грузинської війни 2008-го року Бесіда став правою рукою глави ФСБ Росії Олександра Бортнікова і керівником відділів, які курують колишні радянські республіки.

На думку грузинського видання, саме Бесіда був причетний до розробки і втілення в життя плану перевороту в Грузії в 2010-2011 роках. За однією з версій, озвучених на порталі, за вказівкою і під керівництвом Бесіди і Бортнікова була створена опозиційна Михайлу Саакашвілі "Грузинська партія", за що Кремль передав її співголові Іраклію Окруашвілі в загальній кількості 30 мільйонів доларів. Згідно зі сценарієм, розписаним в ФСБ, прокремлівський лідер Окруашвілі повинен був прийти до влади в Тбілісі після відділення Цхінвалі.

Крім цього генерал-полковник ФСБ Сергій Бесіда "засвітився" і у розслідуванні справи братів Царнаєвих – підозрюваних в організації терактів під час Бостонського марафону в 2013-му році.

Але для нас він має бути цікавим з інших причин. Справ в тому, що саме Сергій Бесіда перебував у Києві 20-21 лютого 2014-го року (коли розстрілювали Небесну сотню). Офіційно він виконував завдання в контакті з СБУ визначити необхідний рівень фізичного захисту посольства Російської Федерації в Україні та інших російських установ в Києві.

Неофіційно ж кажуть, що він приїхав змусити Януковича силою розігнати Майдан. Також є версія, що саме він (або його люди) координував дії російського спецназу на Інститутській, а потім скоординував загони відступаючого з Києва "Беркуту" до Криму. Щоправда, ця версія поки що так і не знайшла свого підтвердження, хоч МЗС України й зверталась до Росії проханням прояснити обставини перебування в Україні даного персонажа 20-21 лютого. Відповіді, як можна здогадатись, так і не було отримано.

Наступна згадка про Сергія Бесіду датована 26 липня 2014-го року, коли його прізвище з'явилося у списках осіб, проти яких Євросоюз запровадив персональні санкції. Там він склав компанію Рамзану Кадирову, Борису Гризлову, Павлу Губареву, Михайлу Фрадкову та іншим "героям" того часу.

Ще один цікавий слід Сергій Бесіда залишив 16 жовтня 2014-го року, коли підписав Угоду про взаємний захист секретної інформації з директором Канцелярії Ради з національної безпеки і захисту секретної інформації Уряду Сербії Гораном Матічем. Пам'ятаєте нещодавню новину про те, що влада Сербії не реагує на дані про сербів-найманців на Донбасі? Так от, ноги у цього "не реагування" ростуть саме з цієї Угоди.

Підсумовуючи написане вище можна зробити висновок, що Сергій Бесіда є дуже "засвіченим", як для генерала ФСБ. Як бачимо, він встиг наслідити майже по всій планеті. І це лише те, що просочилося у відкритий інформаційний простір.

Що стосується України, то, судячи з усього, одне фіаско він на нашій землі вже потерпів – Росії його руками так і не вдалося реалізувати сценарій силового розгону Майдану і зберегти при владі Януковича. Власне, тому й довелося задіювати "План Б" – з анексією Криму і окупацією Донбасу. А для Бесіди це – шанс реабілітуватись за провал 20-21 березня 2014-го року в Києві.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme