Григоришин залишить Луганщину без опалення

Підконтрольну Україні територію Луганської області знову штормить від проблем "Луганського енергетичного об'єднання" (ЛЕО) і тих комунальних підприємств, які енергетикам заборгували сотні мільйонів

Григоришин залишить Луганщину без опален…

27 вересня ЛЕО ухвалило рішення про перенесення дат запланованих знеструмлень водоканалів-боржників на 11 жовтня – перед офіційним початком опалювального сезону. Коли водоканали відключать, то початок опалювального сезону, зрозуміло, буде зірвано. Тобто якщо влітку низка міст області періодично залишалася без водопостачання у спеку, знову ж таки, через борги водоканалів, то тепер залишаться не тільки без води, а й без тепла.

Міські ради того ж Лисичанська, Рубіжного, Сватового, водоканали і теплопостачальні підприємства яких мають борги, як і влітку не ворушаться. Ось перелік боржників, яких перерахували енергетики.

"ЛЕО" заявляє, що вчергове та востаннє йде назустріч водоканалам та жителям Луганської області.

"Луганське енергетичне об'єднання" належить російському бізнесмену Костянтину Григоришину і давно є монополістом з постачання електроенергії в Луганській області. Коли через війну та окупацію область розділилася навпіл, головний офіс "ЛЕО" залишився в Луганську. Але фактично компанія розділилася, частина її переїхала на контрольовану Україною територію, частина залишилася. Перереєстрації не було, і досить довго статус "ЛЕО" був незрозумілим.

Підконтрольні "ЛНР" сайти повідомляли про успішну роботу "ЛЕО" на підконтрольній їм території.

У лютому 2016 року директор Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської ОДА Максим Шахов заявляв, що російський власник "Луганського енергетичного об'єднання", яке залишилося працювати в окупованому Луганську, не хоче перереєстровувати підприємство на українській території та каже, що переводить платежі в український бюджет.

"Сьогодні не проводяться платежі бюджетних установ казначейською службою на адресу ЛЕО. Казначейська служба наполягає: щоб ці платежі проходили, вони повинні перереєструватися на підконтрольній території. Власник ЛЕО поки на цей крок йти не готовий. Аргументує тим, що проблем немає, платежі надходять на підконтрольну територію в банки. Каже, що проходять всі платежі з відрахування до бюджету України", - зазначав Шахов.

У квітні 2016 тодішній керівник Луганської обласної ВЦА Георгій Тука розповів, що через небажання Григоришина перереєстровувати ЛЕО мешканці області опинилися у заручниках.

В "ЛЕО" казали, що зі сторони Луганська їм неодноразово надходили погрози, мовляв, якщо вони остаточно перереєструються, то їм вимкнуть перетоки, які існують звідти, а в них на даний момент немає можливості перепідключитися, і 50 тисяч людей залишаться без електроенергії.

Пізніше новий голова Луганської обласної ВЦА Гарбуз заявляв, що на рівні міністерства вдалося вирішити питання з "ЛЕО", але подробиць не повідомляв. В липні з'явилася інформація, що окупаційна влада "ЛНР" відмовляється від послуг енергетичної компанії "ЛЕО". А вже у серпні 2016 керівництво "ЛЕО" звернулося до прокуратури зі скаргою, що бойовики "ЛНР" відібрали частину підприємства, яка лишалася на окупованій території Луганщини.

Тобто стосунки "ЛЕО" і "ЛНР" остаточно погіршилися з 2016 року. Але як між ними будувалися розрахунки за електроенергію до цього моменту і досі незрозуміло. В "ЛЕО" кажуть, що окупована Луганщина не розрахувалася, і за мешканців окупованої території сплачують мешканці української.

Протягом останніх 10 місяців енергетичне підприємство перебуває в гострій господарській кризі. "ЛЕО" має кількамільйардний борг перед держпідприємством "Енергоринок", який не може погасити, оскільки також має своїх боржників. Через це на "ЛЕО" накладені санкції, які означають, що всі фінансові надходження на рахунки "ЛЕО" будуть вилучатися на користь "Енергоринку". І коло замикається на тому, що мерії міст Луганщині у питанні боргу ніякого конструктиву не демонструють, а страждає від того населення.

Голова Луганської обласної ВЦА Юрій Гарбуз підняв проблему "ЛЕО" 2 жовтня на селекторній нараді з питань підготовки до опалювального сезону під головуванням Віце-прем'єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Генадія Зубка. "Підприємству не вистачає коштів на проведення аварійно-ремонтних робіт, виконання інвестиційної програми, підготовку до зими. Це пов'язано із застосованими НКРЕКП санкціями та накладним арештом на рахунок. Готовність "ЛЕО" до осінньо-зимового періоду складає лише 45%", - заявляє Гарбуз.

"В умовах функціонування енергосистеми Луганської області як енергетичного острова відключення електроенергії з боку "ЛЕО" загрожує катастрофічними наслідками. Вся область може стати другим Алчевськом", - додав він, маючи на увазі техногенну ситуацію в Алчевську у 2006 році, коли місто залишилося без опалення у морози.

Але в "ЛЕО" кажуть, що Гарбуза не дуже і почули.

Ще з літа Гарбуз пропонував предати "ЛЕО" в управління державі на період проведення АТО як варіант для недопущення відключення об'єктів області від енергопостачання. Про це Гарбуз казав прем'єр-міністру Володимиру Гройсману на селекторній нараді з підготовці до зими, але ніякої конкретної відповіді не отримав.

Щоправда, така схема теж виглядає дивно. Бо виникає питання: навіть якщо "ЛЕО" передадуть в державне управління, як бути з комунальниками-боржниками? Чи Гарбуз пробачить їм борги і постачатиме електроенергію безкоштовно?

Вирішувати проблему електропостачання на Луганщині довірили міністру палива та вугільної промисловості Ігорю Насалику. Який нещодавно на селекторній нараді пригрозив обмеженнями енергопостачання комунальним підприємствам з водопостачання та водовідведення через їхні багатомільярдні заборгованості за електроенергію. "Ще 10-12 днів, і я буду давати команду про те, що хто не матиме розрахунків і підписаних договорів про реструктуризацію, ми будемо відключати спочатку адміністративні приміщення водоканалів, після чого будемо обмежувати поставки електроенергії на ті підприємства, які не розрахувалися", - попередив міністр.

Тобто Насалик став на бік енергетиків, і керівництво "ЛЕО" може зі спокійним серцем відключати своїх боржників, адже має підтримку в Кабміні. Як це допоможе опалювальному сезону і чи не перетвориться область і правда на один великий Алчевськ зразка 2006 року, наразі невідомо.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme