ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО)

Військові бояться підлості з боку людей, а мешканці бояться повернення бойовиків і помсти
Depo.Сіверськодонецьк
8 червня 2015 08:00
ФОТО: depo.ua
Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО)
Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО)

Вважається, що в Донбасі місцеві жителі бояться військових, очікуючи від них грубого поводження, неадекватності та непорозуміння. Однак багато хто забуває, що й у бійців є свої страхи та побоювання.

Про них, підбиваючи проміжні підсумки проекту "Військові та місто" громадської організації "Центр креативних технологій Сєвєродонецька", розповіла його  керівник Валентина Агафонова.

Проект стартував у лютому цього року за підтримки міжнародного фонду "Відродження". І спрямований він на встановлення контакту між мешканцями та військовими.

Так хто кого боїться?

"Нам здавалося, що ми тільки боїмося військових - так? Але коли ми почали спілкуватися більше з ними, я була здивована, коли військові сказали, що вони нас бояться набагато більше, ніж ми боялися їх. Тому що вони з нашого боку очікували якихось неадекватних, підлих вчинків по відношенню до них", - каже Агафонова.
Щоб знизити напруженість у відносинах, було проведено багато зустрічей, заходів, акцій - це і футбольні матчі, і прибирання скверів, і різні майстер-класи.
"Солдати із задоволенням відгукувалися на всі ініціативи, які від нас виходили", - зазначила Агафонова.

Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО) - фото 1

Завдяки таким акціям багато жителів отримали реальну допомогу.

"Зараз, завдяки солдатам, ми провели кілька акцій під уловною назвою «Допоможи бабусі». Хлопці заготовлювали  дрова, ми їх відвезли, зв'язалися з головою селищної ради селища Боровське. Вони нам дали список самотніх людей. Ми їм відвезли 6,5 кубів дров. Але порубати нам ці дрова не дали - через страх", - зазначила Агафонова.
За її словами, люди вдячні військовим, але бояться давати інтерв'ю, коментарі з цього приводу, пускати до себе військових. У людей досі живе страх, що бойовики повернуться та помстяться їм.

"Коли ми привезли дрова, господиня пішла з двору. Вона сказала - «Ага, завтра прийдуть ті і мені першій спалять хату». Така ж ситуація була, коли ми робили паркан. Було дуже складно знайти людей, які погодилися б на безкоштовну  допомогу, яку ми пропонували", - розповіла Агафонова.

В одному із селищ відмовилися від дров, які могли б порубати військові. В іншому селищі жінка не вийшла до військових, які допомагали їй ремонтувати паркан.

"На моє прохання дати інтерв'ю - каже: «Я ж не самогубець, Валя». Плакала сиділа. Ось скільки робили паркан - плакала. Принесла потім пляшку горілки. Але це виключено, не взяли", - підкреслила Агафонова.

При цьому військових це теж ображає. Вони не розуміють, чому люди їх бояться і не хочуть приймати допомогу.

Мультики замість психологів

Багатьох, напевно, здивує, що для військових проводять майстер-класи, наприклад, з розпису вітражів. Здавалося б, не чоловіче заняття. Однак бійці зустріли таку ідею з радістю.
"Вони настільки втомилися від ось цього перебування у військовій формі, від зброї, від невизначеності. Вони на всі наші ініціативи відгукуються з відкритим серцем. Більше двох годин робили вітражі - задоволення отримали всі", - підкреслив Агафонова.
Хлопці заберуть свої роботи для подарунків близьким.
Ще одна улюблена забава- спорт. Зокрема, футбол. Військові нещодавно грали з підприємцями. Тепер вони просять влаштувати змагання з настільного тенісу.

Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО) - фото 2

Деякі волонтери привозять у військові частини фільми, книжки. При цьому було багато суперечок - як і що показувати. З цього приводу консультувалися навіть з психологами. Відповідь військових здивувала усіх.

"Вони кажуть - покажіть нам мультфільми. Ми показували їм півтори години мультфільми. Дорослі люді сміялися як діти. Задирали ноги, плескали в долоні. Вийшли і сказали - ось сьогодні нам психолог не потрібен", - розповідає Агафонова.
Проект не закінчується, адже не закінчилися воєнні дії. Частина солдатів їде на ротацію, частина - ні.

"Для мене найстрашніше - коли ти бачиш розгубленого дорослого чоловіка у військовій формі. «Заберіть нас сьогодні, дайте нам лопати. Поїхали картоплю кому-небудь викопаємо", - кажуть хлопці. Питаю, що сталося, кажуть: "Уявіть, вони виїхали - вони 6 місяців відслужили. А я 9. У мене зриває дах». Ми його забрали, придумали роботу", - розповіла Агафонова.

Як у Сєвєродонецьку бійців вчать не боятися жителів, малювати вітражі і показують мультики (ФОТО) - фото 3

Сьогодні формується фонд бібліотеки. Вже готові стелажі для книг. Всіх бажаючих допомогти, закликають приносити книги, журнали, фільми. Також формується спортивна база.
"Вільний час солдат ми повинні якісно наповнити", - підсумувала  Агафонова.

Фото: Донбас.depo.ua, кризовий медіа-центр "Сіверський Донець"