Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа

Столиця української Луганщинии Сєвєродонецьк - колишнє місто сепаратистської слави і найбільший промисловий центр - лакмус політичної картини того, що залишилося від області

Препаті виборів на Луганщині: Чи поверну…

Саме тут відбудеться головна передвиборча гонка за місця обласної і міської ради, і, звичайно, за крісло мера. Закон про місцеві вибори вже прийнято, тож правила вже більш-менш відомі. Окрема ситуація з переселенцями, правозахисники вже б'ють на сполох, бо проголосувати тим, хто втік від війни, скоріш за все не вдасться. Звісно, якщо Рада не прийме відповідну поправку до закону.

 Як з'ясував Донбас.depo.ua, процес зміни луганських політичних еліт іде туго, демократичні сили пасуть задніх, а уламки "Партії регіонів" в обличчі "Опозиційного блоку" не гають часу і вже завойовують симпатії мешканців, займаючись благодійністю.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 1

Спірідон Кілінкаров (фото УНІАН)

Ще два роки тому політичної альтернативи на Луганщині не було. Протягом десятиріч тут перемагали здебільшого регіонали, або "регіонали" - це ті, які ніби і не мали офіційної партійності, але активно терлися біля тодішньої провладної партії. Ще були комуністи, яких непогано зорганізував енергійний Спірідон Кілінкаров, показуючи себе опозиціонером до місцевого прошарку ПР і навіть критикуючи Олександра Єфремова. Але, як показав час, одним миром він і його партія були з регіоналами мазаними. Як тільки почалося захоплення влади проросійськими бойовиками навесні 2014 року, більшість комуністів і регіоналів підтримали "ЛНР", і зараз багато хто служить окупантам, інші повтікали в Україну, або Росію, як той Кілінкаров, який працює антиукраїнським спікером-маріонеткою на російському телебаченні.

Як луганчан вже підгортають під вибори

Сєвєродонецьк, де тепер зосереджено головний промисловий потенціал області,  разом із сусіднім Рубіжним - давня вотчина народного депутата Юлія Йоффе, який з тих самих прадавніх давен близький до групи бінесмена Дмитра Фірташа та голови опоблоку, колишнього регіонала Юрія Бойка. Саме завдяки цим містам Йоффе вкотре і вкотре стає нардепом. 74-річний Йоффе щоправда завжди був змушений ділити Сєвєродонецьк з Олексієм Кунченком - нардепом-регіоналом минулого скликання, який відомий за призвиськом "котик" через свою любов до смс-листування з жіночкою під час обговорення Налогового Кодексу. Подейкують, що у 2012 задля того, щоб і Йоффе і Кунченко потрапили у Раду по мажоритарці, 112 округ, який містив і Сєвєродонецьк і Рубіжне розділили на два округи - 106  і 112. Таким чином і розділивши сфери впливу.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 2

Юлій Йоффе

Зрозуміло, що тепер, коли Сєвєродонецьк став обласним центром, де найближчим часом повинна розміщуватися нова обласна рада, і Кунченко, і Йоффе полишати його наміру не мають. Але якщо перший матиме змогу спробувати свої сили у передвиборчій гонці самостійно, то другий, вже перебуваючи у теплому кріслі Ради, діятиме через людей, які представлятимуть його інтереси.

Поки що обидва прямої політичної зацікавленості не виявляють, а діють через перевірені схеми - благодійність, спрямована передусім, на адресу переселенців. Гречкосії свою справу знають.

У Йоффе для цього давно існує фонд - "Кришталеве джерело". Приміром, нещодавно понад 100 дітей вимушених переселенців та малозабезпечених з Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного вирушили на відпочинок у дитячий оздоровчий табір "Зоря". До акції разом із Йоффе приєдналися і інщі луганські народні депутати опоблоку Бойко, Євген Бакулін та Сергій Дунаєв. Сам фонд з грудня 2014 реалізує проект з надання адресної грошової допомоги вимушеним переселенцям, які переїхали у Сєвєродонецьк та Рубіжне. У липні ж Дунаєв відкрив на скляному заводі в Лисичанську "нове виробництво". Під час візитів на Луганщину колишні "регіонали" не забувають згадати, що робота заводу стартувала саме за сприяння "Опозиційного блоку".

"Котик" Кунченко не відстає. Його фонд "Заради майбутнього" підгортає мешканців Луганська, Первомайська, Стаханова та інших міст області, які приїхали до Сєверодонецька як вимушені переселенці. Також фонд виступає в ролі організаторів заходів у місті. Так, наприклад, фестивалю "Заради миру на землі", який пройшов у травні.

Тобто уламки Партії регіонів руками відомих у регіоні особистостей роблять цілком зрозумілу справу, закладають фундамент для представників політсили під місцеві вибори. В очах знедолених мешканців області, як переселенців, так і тих, хто живе у прифронтовому Сєвєродонецьку, будь хто, хто вийде під брендом опоблоку - це щірі помічники, "благодєтєлі", які не забувають про біди людей. Якщо і до війни такої сезонної передвиборчої допомоги на Луганщині було достатньо для того, щоб віддати свій голос, а тепер годі і казати.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 3

Володимир Ландик

Із щонедільною проповіддю на своєму евакуйованому у Сєвєродонецьк телеканалі виступає їх колишній побратим - Володимир Ландик. Вже давно Володимир Івнович представляє себе як патріот і проукраїнський діяч, не втомлюючись викривати як Голенка їз Кравченком, так і Олександра Єфремова. Нещодавно "найсправедливіший у світі український суд" виправдав його сина - до речі, депутата Луганської міськради, Романа Ландіка у давній справі з побиттям моделі. Як-то кажуть: Совпадєніє? Не думаю...

Ті, хто пасе задніх

Координатор Громадянської мережі "Опора" у Луганській області Олексій Кормілецькій вважає, що уламки ПР мають шанси на Луганщині, а от комуністів, за його словами ми можемо у передвиборчій гонці навіть і не побачити.

"Колишні представники Партії регіонів, під новим брендом мають всі шанси отримати більшість у місцевих радах Луганської області. Вони, як і раніше, мають найбільшу підтримку виборців. На тлі погіршення економічної ситуації в країні і бездіяльності інших політичних сил "Опозиційний блок", навіть не роблячи ніякої політичної активності, може отримати підтримку", - каже Кормілецький.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 4

Комуністичні ідеї на Луганщині не мають перспектив

За його словами, проблема інших політичних партій на місцях в Луганській області полягає в тому, що вони не борються за свого виборця, їх активність обмежена періодом виборчої кампанії і, зрозуміло, виборці підтримують тих, кого вони знають давно.

"А оскільки більша частина політичної еліти області так чи інакше представлена в "Опозиційному блоці", то ця політична сила буде мати успіх. Інакше може бути лише в тому випадку, якщо політичні сили, що входять до коаліції, нарешті  почнуть активну роботу з виборцями і у них з'являться місцеві лідери, яких хоча б дізнавалися, але з кожним днем ​​часу у них все менше", - вважає Кормілецький.

Дійсно, так звані демократичні сили - ті самі представники коаліції - на Луганщині як завжди пасуть задніх. Тут ситуація не міняється роками, і війна це не причина. Проукраїнські течії в області завжди були слабкі, а їх представники антихаризматичні. Підготовка до цих виборів могла б змінити ситуацію, але здається оговтуватись від летаргічного сну вони будуть ще довго. Наприклад, представництво провладної партії "Солідарність" сформувалось на Луганщині тільки нещодавно. Лідер територіальної організації  - Денис Денищенко - радник губернатора. Зараз стало помітно, що запрацювали громадські приймальні партії, представники стали брати участь в тих же сільських святах, зустрічатися з колективами. Де вся діяльність була весь цей час, коли треба було активно про себе заявляти та робити все задля того, щоб люди звикали до нових облич?

Денищенко розмірковує про коаліційні партії-побратими, які теж взагалі не думають квапитися завойовувати сєвєродонецький та взагалі луганський електорат. 

"Є питання, чи буде представлена ​​тут партія "Самопоміч". Наскільки я знаю, питання з реєстрацією обласної організації або місцевих організацій у них не вирішене. Тому що вони досить серйозно підходять до вибору своїх представників в регіонах", - повідомив Денищенко.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 5

Дмитро Снєгірьов

Подібна ситуація і з Народним фронтом. На парламентських виборах кампанію на Луганщині курирував Дмитро Снєгірьов. Але зараз представників цієї політсили як корова язиком злизала. Подейкують, що на даний момент йде підбір кандидатів. За деякими даними, це може бути ініціативна молодь з Сєвєродонецька

Відбулися зміни в так само непомітній у регіоні Радикальній партії. Ганна Руденко очолила обласну організацію, в той час як її колишній лідер Сергій Шакун очолив новий проект "Солідарність правих сил", який вже дехто називає клоном "Солідарності" президентської, мовляв назва у Шакуна така, щоб заплутати виборця.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 6

"Батьківщина",  незважаючи на складнощі, зберегла ядро ​​активу - тут керує Ірина Вєрігіна. Вони поки більше працюють по сільських районах. Там же проявляє свою активність партія "Свобода". У містах же їх особливо не помітно, що дає привід думати про брак людей.

Якщо так ситуація розгортатиметься і далі, то реванш регіоналів у міськрадах області неминучий, і тоді "патріотичним патріотам" краще буде помовчати, а не звинувачувати луганчан і сєвєродончан, мовляв їх війна нічого не навчила. Не навчила вона якраз проукраїнські сили, які як не працювали і не популяризували себе на Донбасі протягом усього існування України, так цього не роблять і досі.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 7

Представники "Айдару" не мають наміру брати участь у виборах на Луганщині (фото УНІАН)

Політики у стилі мілітарі тут не у тренді

Громадські діячі теж не змогли організуватися в єдине ядро, більш-менш активні намагаються примкнути до якоїсь партії. На відміну від Донецької області, де популярністю користуються також військові, які мають шанси зорганізуватися і піти на місцеві вибори, на Луганщині військові такої активності не виявляють. Відомий тут "Айдар" виконує суто оборонні завдання і у політиці або якомусь активному громадському житті не помічений.

"Представників батальйонів в місцевих владах Луганській області не буде. Або майже не буде. Принаймні, підвищувати рейтинг списків вони не будуть", - прогнозує голова Луганського обласного відділення Комітету виборців України Олексій Свєтіков.

"Буде намагатися з'являтися тут "Аграрна партія", яку тут, принаймні, як мені озвучували, Сафо повинен був очолити ... Це людина, яка працювала Дідом Морозом, тамадою, помічник Струка (єкс-нардеп від ПР - ред) в Луганську. І який Дідом Морозом розганяв Майдан в Луганську, глушив там все", - підкреслив Денищенко.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 8

Екс-мер Сєвєродонецька Валентин Казаков

Інтриги і несподіванки

Крісло мера Сєвєродонецька завжди було ласим шматком, не дивно, що попередній міський керманич Володимир Гріцишин перебував на цій посаді з 1996 по 2010 рік. Теперішній голова 60-річний Валентин Казаков - виходець із Партії регіонів і сєвєродонецького "Азоту", минулого літа пережив захоплення влади бойовиками Мозгового, викрадення і змушення написати заяву про відставку. Чи балотуватиметься Казаков, питання ще не вирішене, але велика ймовірність того, що він не братиме участь у гонці.

"Нинішній мер Сєвєродонецька навряд чи братиме участь у виборах знову", - вважає Свєтіков.

Все частіше в місті звучить, що в мери може піти екс-міський голова Грицишин, який змушений був піти на пенсію з посади першого заступника військово-цивільної адміністрації.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 9

Також досить помітний у Сєвєродонецьку депутат міської ради Сергій Самарський, який критикує майже все і усіх. У вересні минулого року він вийшов із фракції "Батьківщина" в міськраді, а загалом Самарський відомий своєю активною діяльністю ще і до війни.

Під його керівництвом то мітингували, то голодували. Зараз же він бере участь у різних патріотичних заходах у місті від авто-мотопробігу до конкурсу малюнків на асфальті. Пише кляузи на керівника обласної міліції президенту і міністру МВС.

Досить часто "світиться"  ще один депутат-регіонал міської ради Олексій Малеванець. Сам він про мерські амбіції сором'язливо каже "та ні, ні", але тут же додає, мовляв, до осені може і зважиться. Малеванець представляє громадську організацію "Місцевий осередок теріторіального відділення Всеукраїнської  громадської організації "Асоціація платників податків України" в Луганській області. Зараз він активно проявляє себе в соціальних мережах, реалізовує  проекти спортивних майданчиків, відгукується на звернення городян.

"Хочемо зі Степаном Корнієнко та іншими небайдужими хлопцями організувати в Сєвєродонецьку такий парк, з майданчиком для ролерів, паркур-містечко та гімнастичні снаряди, тумби для ВМХ та ін. Як вам?", - приміром, пише він.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 10

Валерій Голенко

Головна інтрига - чи спробують повернутися на місцеву політичну арену боси ПР, які втекли з Луганщини ще минулого літа. Наприклад, у легітимного голови облради Валерія Голенка, який ще навесні 2014 горлав про референдум на підтримку "ЛНР", вже восени того ж року вистачило сорому балотуватися у "хунтівську" Верховну Раду.

Причому програв Голенко усього кілька відсотків Віталію Курилу, як не дивно, маючи шалену популярність і жодного разу не з'явившись на своєму окрузі. Вже не діючий, але так само легітимний мер Луганська Сергій Кравченко, горлав про референдум разом із Голенком, а потім також намагався балотуватися в Раду. На його окрузі вибори не відбулися - окупанти не дозволили. Наразі Кравченко сидить під крилом у "хунти" у Дніпропетровську, Голенка бачили у Києві (де саме він осів достеменно невідомо). Повернення у політику цих двох братів-акробатів цілком можливо - офіційно їх ніхто з правоохоронців не шукає, вони ж "невинні як немовляти". Нахабності повернутися їм обом вистачить, от і питання, а чи наважаться?

Свєтіков передрікає, що Луганщину чекає оновлення осіб, але не партій.

"Безумовно, в органах місцевої влади з'являться нові обличчя (і багато), сунуться і старі. Революції не буде, але буде серйозне оновлення. Це стосується персоналій, але не політичних сил", - говорить він.
Кормілецький має дещо іншу думку.

"Перезавантаження місцевої влади в Луганській області не передбачається, оскільки згідно з соціологічними опитуваннями, значна частина депутатів місцевих рад будуть переобрані, проте ці вибори надзвичайно важливі, тому що є шанс у нових політиків заявити про себе і отримати депутатську групу в місцевих радах", - вважає він.

Препаті виборів на Луганщині: Чи повернуться люди Єфремова і Фірташа - фото 11

фото УНІАН

Експерти пророкують брудні вибори

Те, що на Луганщині передвиборчий процес іде в'яло, обумовлюється рядом причин. Можливо, сьогодні фігуранти чекають прийняття або неприйняття законопроекту про місцеві вибори,  що пройшов перше читання. Він має розставити акценти та обумовити правила майбутньої гонки. 

Свєтіков пророкує, що якщо буде прийнятий новий законопроект, то подача кандидатур в ЦВК на включення в територіальну обласну комісію почнеться через 10 днів і це спричинить труднощі в роботі комісій.

"Ситуація дуже тривожна тому, що тоді з'явиться велика можливість їздити в Луганськ купувати ці печатки з документами, з тим, щоб заносити в ЦВК не одну пропозицію від якоїсь партії, а десяток. І встановлювати контроль над роботою комісії. Це дуже погано. Ми ризикуємо повторити те, що у нас було в минулому році, і в 2012 році, коли була досить брудна боротьба за контроль над територіальними комісіями", - зазначив Свєтіков.

Про можливу брудну гру каже і Кормілецький.

"Насправді, важливі не персоналії, хто прийде до влади на місцях, а то наскільки легітимно і чесно пройдуть ці вибори. На жаль, проголосований у першому читанні законопроект нічого спільного не має з обіцяною системою виборів за відкритими списками, створює систему ще більш закриту і ще більш схильну до маніпуляцій", - говорить він.

На думку експертів, нинішні місцеві вибори знову будуть характеризуватися широким застосуванням "брудних" технологій і підкупом голосів виборців "гречкою" та грошима. 

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme