Розкол в "Опоблоці" на Луганщині: Чому Дунаєв втрачає контроль над регіоном
Луганська область як монолітна середа впливу "Опозиційного блоку" дала серйозну тріщину
Проблеми розпочалися в самому серці - в промисловій агломерації Сіверськодонецьк-Лисичанськ-Рубіжне. Про це свідчить те, що відбувається там у міських радах та в мерських кріслах.
Агломерацію вже багато років традиційно контролювали кілька осіб - вихідців з Партії регіонів: нардепи "Опоблоку" Юрій Бойко і Юлій Йоффе, а в останні роки до них додався ще й екс-мер Лисичанська, а тепер також народний депутат Сергій Дунаєв. У 2015 році завдяки його впливу мерами міст Лисичанська і Рубіжного стали Сергій Шилін та Сергій Хортів. У Сіверськодонецьку хоч мером і було обрано самовисуванця Валентина Казакова, проте "Опозиційний блок" керував міською радою. Але тепер щось пішло не так.
У тимчасовому обласному центрі Луганщини після трьох років боротьби міської ради на чолі з головним місцевим "опоблоківцем" Ігорем Бутковим проти мера Казакова, "Опоблок" свій вплив втратив. За цей час були неодноразові звільнення та поновлення мера, судові засідання, бійки і скандали, але наприкінці міська рада, а заразом і міськвиконком, перейшли під контроль "Нашого краю" і особисто нардепа Сергія Шахова.
Докладно Depo.Донбас вже писав про це у матеріалі "Як Шахов відвоював собі міськраду у Сіверськодонецьку. Чи закінчився цирк на дроті". Якщо коротко, то приструнити вдалося навіть заколотника Буткова. Його остаточно звільнили з посади секретаря міськради, призначивши Ельвіну Марініч від шахівського "Нашого краю".
Але "опоблоківцю" віддали "хлібну" посаду: тепер Бутков, який тричі ганяв мера по судах, очолює комісію з питань планування бюджету та фінансів. Також усі ніби забули про карні справи, обшуки вдома і в офісах Буткова, готівку та 5 кг золота, а також про підозри у вбивстві депутата Сергія Самарського і про те, що сам Казаков звинувачував Буткова у корупції.
Місцева політика настільки слизька, що нині фракція "Опозиційного блоку" у міськраді Сіверськодонецька повністю керована і навіть голосує за призначення Казакову 100% надбавки до зарплати. Причина цього, як кажуть в міськраді, – розкол між Бутковим і Дунаєвим. Погіршення їхніх стосунків сталося ще влітку. Тоді ж Бутков не зміг втримати цілістність фракції. Наприклад, обраний від "Опозиційного блоку" депутат Андрій Гавриленко переметнувся до партії Вадима Рабіновича "За життя" і очолив її міську організацію. Далі "За життя" поступово відкушує в "Опоблока" кадри, створює у міськраді депутатську групу. А Бутков, втративши заступництво Дунаєва, тепер керований Шаховим, вочевидь в обмін на "недоторканість".
У той же час, в Лисичанську пристрасті тільки-но розгоряються. 22 лютого фракція "Опозиційного блоку" у міськраді вирішила скинути мера Сергія Шиліна з посади. Шиліна, як вже згадувалося, обрано мером від "Опоблоку", але колишніх соратників це не спинило. Вони пригадали Шиліну всі його судові справи, включаючи визнання винним у корупції, звинуватили у порушенні Конституції та прав громадян, у перевищенні службових повноважень, у порушенні приписів Бюджетного кодексу.
Проте Шилін відмовився виносити питання висловлення недовіри на розгляд сесії, і завершив її. Потім відбулося незрозуміле: депутати "Опоблоку", які хотіли з ним розібратися, просто перестали ходити на засідання міськради. Роботу цього органу місцевої влади заблоковано вже тричі поспіль. Крім відставки Шиліна не розглядаються й інші, більш важливі для громади питання - фінансування медустанов, освіти та виплата зарплати.
Шилін на відео, опублікованому на каналі zaraz.info у YouTube, звинуватив нардепа Дунаєва у керуванні міською радою, а також зізнався, що стосунки у них вкрай погіршилися. "Депутати "Опозиційного блоку" (міськради, - Ред.) працюють безпосередньо з Сергієм Дунаєвим. Сам він зі мною не розмовляє. Які можуть бути стосунки з людиною, яка зі мною не розмовляє?" - сказав Шилін.
Але ще донедавна Шилін розхвалював Дунаєва прямо у своїх щорічних звітах. Найсмішніше те, що з року в рік – однаковими словами. "Міська рада працює в тісній взаємодії з народним депутатом України Сергієм Дунаєвим, обраним на нашему окрузі. Найважливіші питання соціально-економічного розвитку міста та області, які потребують вирішення як у вищих органах державної влади, так і на місцях, знаходять своє відображення в його цілеспрямованої повсякденній депутатській роботі", - цитує звіт Шиліна за 2016 й та 2017 роки видання "zaraz.info".
Місцеві журналісти зазначають, що шматки тексту щодо Дунаєва у звітах Шиліна написані під копирку. І наводять ще один приклад: "Аналіз діяльності міської ради та її виконавчих органів за минулий рік дозволяє говорити про певні позитивні тенденції в життєдіяльності міста, що досягнуто завдяки цілеспрямованій командній роботі міського голови, депутатського корпусу, служб, відділів та управлінь міської ради, ефективній взаємодії міської команди з обраним на нашу округу народним депутатом України Сергієм Дунаєвим".
Невідомо, чим там Дунаєв допомагає Лисичанську - сірому занедбаному місту без вуличного освітлення, доріг та робочих місць. Але Шиліна це ніколи не бентежило. Тепер, коли між політиками пробігла чорна кішка, цілком очікувано, що він заговорить про Дунаєва іншими словами. А якщо знайде собі політичний захист, то й компромат може "вивалити".
Що, власне, і відбулося 6 березня в ефірі місцевого телеканалу. Шилін звинуватив Дунаєва в тому, що він "бере участь" в розподілі міського бюджету. І пояснив, що, саме через те, що він, як мер, став цьому перешкоджати, отримав на сесії проекти дострокове припинення його повноважень і висловленні недовіри.
Під час ефіру Шиліну поставили запитання, чому він два роки до цього нормально працював з народним депутатом, і чого очікувати тепер. "Я ніколи погано не говорив про Дунаєва. Про таких людей погано не говорять. Або не говорять нічого", - сказав Шилін.
Тим часом у Рубіжному, де мером є "опоблоківець" Сергій Хортів, несподівано призначено нового першого заступника мера. Ним став колишній директор Рубіжанського хімічного заводу "Зоря" Олексій Башкір.
Ось довідка з його біографії про останні місця роботи.
Башкір тісно пов'язаний з кураторами Луганщини - нардепами Йоффе і Бойко, його кандидатура має піддсилити позиції "Опозиційного блоку " у місті. Адже Рубіжне зараз – останнє місто з агломерації, яке ще кероване "Опоблоком".
Депутат Рубіжанської міської ради Денис Денищенко вважає, що в "Оппоблоці" меру Хортіву довіряти перестали і готують йому заміну. "Мабуть, не довіряють Сергію Івановичу, готують нового мера, посилюючи команду більш "важкими" фігурами ", - написав Денищенко на Facebook. Крім того, в місті вже давно кажуть про те, що Хортів має намір йти у Верховну Раду, що з "Оппоблоком" не узгоджено.
Звичайно, казати про те, що ситуація незворотня і "Опоблок" втратив три великих міста на Луганщині, зарано. Але враховуючи те, що місцеві вибори вже на носі - у 2019 році, то ситуація із впливом цієї політичної сили на регіон свідчить, що її позиції похитнулися суттєво.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сіверськодонецьк