Блогер, активіст чи любителі цукру: Хто стане наступним мером Сіверськодонецька
Сіверськодонецьк - місто, яке фактично живе без мера з 2016 року через нескінчені політичні чвари, стане "ласим шматком" на місцевих виборах
Чотири місяці тому 15 квітня, Луганський окружний адміністративний суд вчетверте поновив на посаді мера Сіверськодонецька Валентина Казакова. Проте протягом цього часу він так і не вийшов на роботу. Тількі-но Казакова відновили, як міськрада у той самий день знову його звільнила.
У травні Казаков розповідав Depo.Донбас, що його юристи займаються ситуацією з рішенням міськради "про скасування його повноважень", яке було ухвалене в то й самий день, що і рішення суду про відновлення мера на посаді - 15 квітня.
"Зараз ми чекаємо на дії Державної виконавчої служби. Якщо виконавча служба визнає рішення депутатів про звільнення Казакова законним, то ми будемо вимушені знову звертатись до суду", - розповів адвокат Казакова Ігор Слєсарєв.
Він також обіцяв, що представники Казакова напишуть заяву до Національної поліції про незаконні дії депутатського корпусу та будуть вимагати внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань за кваліфікацією статті 172 Карного Кодексу України "Грубе порушення законодавства про працю".
Але на календарі вже 15 серпня, а Казакова у кабінеті мера досі немає. Там з грудня минулого року сидить секретар міськради В'ячеслав Ткачук, під керуванням, власне, якого Казакова вп'яте і звільнили депутати. Ткачука вже встиг нагородити новий керівник Луганської ОВЦА Валерій Комарницький, і не просто так, а за "За розвиток регіону". Що саме встиг за півроку розвинути у місті Ткачук, Комарницький не розповів.
Зважаючи на мерську історію, на скандали у міськраді, Сіверськодонецьк на наступних місцевих виборах стане "ласим шматочком". Для політсил і груп впливу важливо на п'ять наступних років завести у владу міста "свою міськраду" під керуванням "свого мера", якого вже не будуть по 100 разів звільняти. У місті зараз сформовано дві вагомі групи впливу - це команда нардепа Сергія Шахова (Наш край) і команда, підкерована Юрію Бойку (Опозиційна платформа за життя - ОПЗЖ), яку представляє підприємець і депутат Ігор Бутков.
Проте, як показали парламентські вибори, перемогу може отримати і зовсім невідомий кандидат, якщо його конкуренти заграються з "політичними клонами", а сам він представляє партію "Слуга народу". Саме так на окрузі №106 (Сіверськодонецьк) більшість голосів набрав підприємець Олексій Кузнецов, ставши нардепом.
Ймовірні кандидати в мери з "групи Шахова":
Шахов і Фурман
Юрій Фурман. Він вже намагався стати мером міста у 2015, але програв. Намагався також стати нардепом, але також програв у 2012.
На минулих парламентських виборах програв Кузнецову через двійника. Фурман отримав результат у 19,37% голосів. При цьому, двійник цього кандидата, самовисуванець Андрій Фурман, отримав 3,44% голосів. Таким чином, з урахуванням цих голосів, перемогу в окрузі міг здобути "оригінал" - Юрій Фурман. Хто підсунув Фурману двійника, невідомо, подейкують, що ОПЗЖ.
Фурман - депутат міськради Сіверськодонецька, досить відомий у місті, тому вочевидь, захоче відігратися на місцевих виборах і вибороти собі посаду.
Валентин Казаков
Про Казкова йшлося вище. Він відомий рекордною кількістю звільнень і відновлень на посаді. Зараз Казаков знову знаходиться в статусі звільненого, але йому ніщо не заважає "воскреснути" з новою силою перед виборами мера.
Проте Шахов, що, як відомо, любить робити кілька ставок, Казаковим і Фурманом не обмежиться. Або з їхньою провальною репутацією може взагалі не витрачати час і гроші.
Після парламентських виборів, з шести округів Луганщини чотири підгорнули під себе люди Шахова, і, власне, сам Шахов. У справі допоміг цукор, який мешканцям роздавали мішками на кожному кроці. На окрузі №113 у Сватовому взагалі зроблено хід конем. Керівник юридичного відділу благодійної організації "Фонд Сергія Шахова" Олександр Лукашев балатувався від ОПЗЖ як представник партії Бойка-Медведчука і таки отримав перемогу. І вовки ситі і вівці цілі.
Тому "шахівська команда" як ніхто зацікавлена, щоб якимось чином узяти під контроль обласний центр. А кандидатів у команди достатньо.
Казаков і Слєсарєв на сесії міськради
Ігор Слєсарєв один з них - молодий і амбітний адвокат, який витягував Казакова у судах знову у крісло мера. Слєсарєв навіть встиг побути кілька місяців першим заступником мера.
Вагомим підгрунтям перемоги шахівської команди є добре відпрацьована схема роздачі цукру та "соціальних карт" виборцям напередодні голосування у вигляді "соціальної допомоги". Результат парламентських перегонів-2019 демонструє перспективність "цукорного вектору" стосовно Луганської області.
Ймовірні кандидати з "групи Бойка-Буткова":
Ігор Бутков - екс-регіонал, депутат міськради, колишній секретар міськради, виконуючий обов'язки мера і ініціатор звільнення Казакова. Зараз він начальник комісії міської ради з питань планування, бюджету та фінансів. Цю посаду, доречі він отримав після того, як Казаков вчергове відновився на посаді, і команда Шахова зайшла у міськраду на керівні посади.
Війна "Шахова і Буткова" йшла і у сфері бізнесу. Команда Шахова працювала над притягненням Буткова до відповідальності по кільком десяткам карним справам, які були порушені. Буткова звинувачували у корупції. 1 вересня 2018 року правоохоронці провели обшуки у будинку і на підприємствах Буткова, а також зайнялися і директорами цих підприємств.
6 вересня минулого року депутат міськради Сіверськодонецька і радник мера Сергій Самарський стверджував, що у Буткова під час обшуків правоохоронці вилучили 5 кг золота і 800 тис. доларів. Самарського було вбито ввечері 2 листопада біля власного будинку. Його знайшли з проломленим черепом. Після цього на Буткова обрушилися підозри, що ніби саме він стоїть за вбивством. Але досі невідомо, чи проходив він офіційно як підозрюваний у карній справі.
Також невідомо, чим завершилися звинувачення у корупції.
В'ячеслав Ткачук. Про нього йшлося вище, зараз Ткачук виконує обов'язки мера. У міськраду йшов як член політичної партії Блок Петра Порошенка "Солідарність". Працював генеральним директором будівельно-промислового концерну "Луганськбуд". Після того, як міськрада 22 грудня 2018 року вчетверте звільнила мера Казакова, а Ткачук посів його місце, його вигнали з БПП. Зараз він безпартійний, але близький до Буткова. Відомий тим, що категорично був проти введення ВЦА у Сіверськодонецьку, заявляючи, що це вигідно Шахову.
Також висунутися може і Андрій Гавриленко - директор комунального підприємства "Сіверськодонецьктеплокомуненерго", депутат міськради, або навіть депутатка Олена Буткова - дружина Ігоря Буткова.
Григорій Пригеба - обирався у міськраду від "Радикальної партії". Сам себе називає "радикальний Гріша". Зараз він заступник мера, а в 2016-му Гріша став перебіжчиком-тушкою, перейшовши "під крило" Буткова, і вперше допоміг скинути з посади Казкова. За що отримав посаду секретаря міськради і став виконувати обов'язки мера. Пригеба дуже пишався своєю посадою і казав, що збирається у місті "хороводити" з новою командою. Балотувався на парламентських виборах і набрав 571 голос.
У місті також є і умовно незалежні від двох груп впливу активісти, які також можуть випробувати свої сили у перегонах.
Михайло Івонін.
Керівник підприємства "Водоочисні технології", голова Асоціації підприємців Луганської області, власник інноваційного хаба "GreenTown" у Сіверськодонецьку.
Івонін відомий у місті активіст, вважає, що необхідно розвивати те, що "буде в майбутньому приносити гроші - не вугільну промисловість, а IT-бізнес". В жовтні 2014 балотувався на виборах до Верховної Ради по округу №106 (Сіверськодонецьк). Програв екс-регіоналу Євгену Бакуліну. Збирався балотуватись до Ради і влітку цього року, але майже в останню мить відмовився від участі. Подейкують, що міг зареєструватися від "Слуги народу", але потім щось пішло не так.
Івонін цілком може обіцяти не поводити себе так, як нинішнє керівництво міста. Така нехитра стратегія гарантує Івоніну підтримку людей. Достатньо буде вже зробленої заяви, що влада Сіверськодонецька не скористалася можливостями, наданими місту при отриманні статусу адміністративного центру.
"У нас зараз працюють 42 міжнародні організації, які готові допомагати, видавати гранти тощо. Але якби влада дійсно з цим працювала, то Сіверськодонецьк дуже б виграв від того, що став обласним центром і багато б отримав. На жаль, так не відбувається", - вважає він.
На його думку, розвитку міста заважає стереотипне мислення чиновників. В той же час, в інтернеті досі є передвиборне звернення Івоніна у 2014 році.
Вячеслав Шевчук - "вистрибнув" незадовго до парламентських виборів, як чорт із табакерки. Бігав містом, знімав усе та усіх на відео та активно позіціонувати себе як відеоблогера та громадського діяча. Раніше, ще до війни, обіймав посаду керівника центру зайнятості Сіверськодонецька. У парламентських перегонах-2019 взяв участь у якості довіреної особи кандидата по 106-му округу Дмитра Шатилова, власника торгівельної регіональної мережі "Сім`я". Перегони Шатилов програв.
Шевчук стверджує, що брав участь в АТО. Про нього навіть писали сепаратистські ЗМІ як про "карателя" з батальону "Айдар". Нещодавно Шевчук став директором ринку "Універсальний" Сіверськодонецька і має свою частку у цьому бізнесі.
Виходячи з дописів Шевчука у соцмережі, він не дуже шанує переселенців з Луганська.
Чергові місцеві вибори мають відбутися восени 2020 року. Але, якщо буде прийнято рішення про позачергові вибори, обережно анонсовані президентом Володимиром Зеленським, однією з можливих дат є листопад 2019 року. Ймовірні кандидати можуть не видавати це, але знаходяться на "низькому старті", очікуючі першого засідання Верховної Ради, на якому може бути вирішена доля місцевих виборів.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сіверськодонецьк