ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Москаль розповів про президентські амбіції та коханок

В ексклюзивному інтерв'ю Донбас.depo.ua політик пояснив, що вважає усі чутки платою за публічність
Depo.Сіверськодонецьк
3 червня 2015 08:00
ФОТО: depo.ua
Москаль розповів про президентські амбіції та коханок
Москаль розповів про президентські амбіції та коханок

Останні висловлювання голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Генадія Москаля про людей, які залишилися на окупованій території, наробили галасу. Луганчани-переселенці висловилися вкрай негативно щодо цього, а сам Москаль запевняє, що його, виявляється, не так зрозуміли. Про це він розповів Донбас.depo.ua.

- Після Вашого останнього посту в Фейсбуці багато хто питає: тобто, на Вашу думку, всі люди, що залишилися на окупованій території, - сепаратисти?

- Ви розумієте, кожен читає і розуміє текст так, як він хоче розуміти. Мій текст був не спрямований на громадян, що опинилися на окупованій території, а спрямований на ту владу, яку більшість обрала. Яка повинна взяти відповідальність на себе. За постачання продуктів харчування, за гідне лікування, гідну зарплату, гідну пенсію, створення робочих місць, організацію громадського порядку і так далі. Якщо вони цього не роблять, то громадяни повинні запитати в них. Навіщо ви вибирали владу, якщо ви знали, що вони не здатні нічого зробити? Ось у чому було питання. А якщо громадяни мовчать... Чому "патріоти" перекинулися не на Плотницького, а на мене? Не мій обов'язок забезпечувати там всіх і всім. Є досвід - ми його вивчали - невизнаних територій окупованих: Тирасполь, Придністров'я. Молдова ніколи не посилала туди ані продукти, ані пенсії, ані гроші, нічого. Грузія нічого не посилала ані до Абхазії, ані до Осетії. Народ повинен або опустити голову і стати рабами Плотницького та його бандформування, або починати повстання. А вони всі сидять та мовчать. І кричать на мене в Фейсбуці. Від цього їм краще не стане.

Але Ви ж бачили, чим закінчилася спроба протесту жінок з  Краснодону. Сказали: або розходьтеся, або в підвал...

- Ви знаєте, я б це питання ніколи не піднімав, якби я сам не був в опозиції. Я ж не прийшов сюди, до влади, з якихось великих постів. Ще при Ющенкові, коли стало зрозуміло, що народ шукає собі месію, а не Президента України. Коли він, не минуло ще й місяця, почав збирати депутатів в адміністрації, хоча ми йому непідконтрольні і непідзвітні, і нести всяку ахінею, а потім почав, прямо будемо говорити, ображати - я, Гриценко, Тарасюк і ще низка депутатів - 12 всього - ми вийшли. І після цього я пішов до нього в опозицію. Після того весь час я був в опозиції. Ви кажете - протест жінок. Чому Україна за такої потужності Януковича, за такої армії, за такої міліції, за такої СБУ не злякалася, а скинула ту владу?

- Ну Ви ж розумієте, що порівнювати Майдан з АТО - це некоректно...

- А що, не стріляли на Майдані?

- Не така ж сьогодні зброя в Луганську. Сьогодні там вже важке озброєння.

- А Ви вважаєте, що Плотницький буде розстрілювати народ з "Градів", "Ураганів"? Я думаю, що це буде останнім, що він зробить. Повний крах. Тоді навіть самий великий друг та натхненник усіх перемог у "ЛНР" - Росія - не зможе нічого зробити. Я вважаю, що народ має право на повстання проти бездарної влади. Цим скористався народ України. Цим повинен скористатися народ, який живе під ярмом окупації. Хто сьогодні засуджує партизан або інших, які повставали? Були різні рухи опору в Югославії, Франції, інших країнах. Всі повставали проти режиму. У мене таке поняття - якщо ти не хочеш боротися з нинішнім режимом, ти - раб. Якщо борешся - побореш. Таке гасло сказав ще Шевченко, наш пророк український. Тому я нікого не образив. І хто там патріот - патріотом не треба бути проти мене. Іди проти Плотницького виступай, патріот! Щось я не бачу великих виступів проти Плотницького. Так, проти мене легше виступати.

- Ображаються ті, хто намагався минулої весни щось зробити в Луганську, боровся. Ви ж самі розумієте, що область здали. До нас не загнали в захоплені будівлі спецназ, як в у тому ж Харкові. А тепер винуватцями зробили  всіх луганчан.

- Я прийшов постфактум сюди, коли, як кажуть, було вже все здано до мене. Я відносно "ЛНР" проводжу дуже жорстку політику. І змушую їх взяти на себе відповідальність політичну, економічну, соціальну та іншу за тих людей, яких вони обдурили. Змушую забезпечити їм гідне існування. Вибачте, якщо сьогодні Україна все туди буде давати, так та влада буде існувати до нескінченності та буде процвітати. Подивіться - все є. Пенсії є, зарплати є, медикаменти є. Що ми повинні ще туди донести, коли ми тут самі ледве-ледве зводимо кінці з кінцями? Так чи ні?

- Це неоднозначно.

- Покажіть мені приклад. У мене нещодавно була іспанська журналістка. Я її запитав, бо вона мене про те ж питала: а Франко фінансував ті території, які були, будемо говорити, окуповані радянськими військами і повстанцями? Вона каже: ні, ви що! Такого не могло бути. А я їй кажу: чому ви вважаєте, що так має бути в Україні? Я закликаю повстати людей проти цієї влади. І тоді ми прийдемо на допомогу. А якщо ви не хочете, то як ми можемо йти вам на допомогу?

- А як ми можемо прийти на допомогу, враховуючи лінію розмежування? Піти війною?

- А як ми можемо залишити громадян, якщо, як ви кажете, їх будуть з "Градів" розстрілювати?

- Тобто ми перетнемо умовну межу і прийдемо на допомогу?

- А що нам залишається? Залишити людей? Здати людей вдруге, як ви говорите? Якщо людей здали один раз, то вдруге їх здавати не можна. Тому що прийшов новий президент, прийшов новий парламент. Я думаю, що перше рішення РНБО і парламенту має бути "прийти на допомогу". Але люди повинні самі проявити ініціативу. Нехай вони на мене пишуть, що хочуть. Але я їх весь час буду підбурювати до повстання проти цього режиму, а не критики на мою адресу.

- Але вже навіть прапор повісили в Луганську український. Є навіть ті, хто у вишиванках ходить по Камброду. І навіть тут продавці кажуть, що на окуповану територію передають вишиванки.

- Це добра ознака. Але скажіть, а ми можемо вишиванкою, навіть порвавши її на собі як тельняшку, знести режим Плотницького та Російської Федерації? Вважайте мене підбурювачем, я цього і не приховую, що я проти цього режиму, що я буду все робити, щоб цей режим впав. Це моя особиста позиція. Людина діє, коли має мету. Якщо я не побачу тут мети, я завтра фотографії можу забрати з кабінету та виїхати.

- Тобто, як Ви  раніше неодноразово казали, ми повернемося до Луганська?

- Якщо я побачу, що мети немає повернутися до Луганська, і це захмарно, то у мене інтерес до роботи пропаде. Поки я цю мету бачу - нехай зляться на мене, але нехай зляться і на Плотницького. Вставайте проти цієї влади, як тільки можете. Життя в страху - це існування. Я ніколи не жив у страху, тому не уявляю собі такого життя. Я не ходжу з 20-ма охоронцями, будівля без охорони. Я вважаю, чого я повинен боятися? Кому потрібно, нехай мене боїться.

- Тобто Донбас повернеться до колишніх кордонів? Не буде розділений, як сьогодні? Не буде приєднано частину до Харківської області?

- Я інакше не бачу. Я - голова військово-цивільної адміністрації Луганської області. Всієї області. Чому я так говорю і звертаюся до тих громадян, які стоять на проукраїнських позиціях, або тих, хто вже зрозумів, що то не та влада, на яку вони розраховували. Що "кисельные берега и молочные реки" в річці Сіверський Донець не з'явилися. Є Конституція, де чітко виписано територіально-адміністративний устрій. Ми - унітарна держава. І нам не треба повторювати дурниць, яких ми наробили з Кримом. Якби Кримська область була б, ніякого перевороту, ніяких зборів Верховної Ради, введення військ, референдумів там не було б.

- Однак сьогодні до  Криму їдуть продукти, в Росію їдуть продукти. Львівщина продає набільше за всіх інших областей російських йогуртів, а частині Донбасу все перекрили.

- У нас перекрили шлях, тому що люди не знають міри. Ви знаєте, чому перекрито шлях? В Станиці немає через що переходити. Через Щастя давно закритий пункт. Тому що там все заміноване, в будь-який час може все злетіти в повітря. Я тут готуюся - якийсь дуже розумний юрист хоче пропіаритися, десь подав на мене до окружного суду. Я зібрав всі дані. По-перше, в той час, коли він говорить, що був тут, він був у Росії, я взяв дані в прикордонній службі. Друге: щоб туди проїхати, потрібно мати перепустку. Ані в сектор А, ані в сектор С - у мене є письмова відповідь - він туди не звертався. Тобто він цей суд програє.

У чому питання полягає? Прийнята центром АТО схема проїзду: Лисичанськ - Гірське -  Золоте. Тут є ККП, далі дорога на Первомайськ. "ЛНР" не дає сюди проїзд. Хоча тут від КПП до Первомайська відстань близько одного кілометра. Направо є село Катеринівка, де люди спокійно проходять, і є селище Родина, яке входить до складу Золотого. І тут є така польова дорога, яка йде через низку населених пунктів, йде до Первомайська на відстані 7 км. В порушення рішення РНБО і антитерористичного центру сюди люди машини не пропускають. Тому що це проходить через їхні будинки, школу. Єдине, ми домовилися, що вони будуть пускати пішоходів. Частина села, хутір, опинилася в "ЛНР". Їм все одно потрібно ходити. Тобто сюди довозить їх з боку Первомайська маршрутка, вони переходять вниз і сідають на Карбоніті на маршрутку та їдуть, куди їм треба. Цей перехід не працює не за моєї заборони, а з вини - це запитаєте державну прикордонну службу, сектор С, і вони вам скажуть - з вини того, що вони не надають пропуску через цю територію. Мотивуючи це тим, що Україна замінувала цей шлях. Україна свої ті межі за Мінськими домовленостями розмінувала та перевірила. Далі вони повинні це зробити. Тобто пропуск закритий з вини "ЛНР".

Ви поїдьте сьогодні в селище Родина, і ви побачите, що все село в покинутих "КамАЗах", люди вже розбирають їх на гуманітарну допомогу, частина цього всього псується. У нас люди зрозуміли, що на війні можна робити бізнес. Питання в одному: якщо в один день ми зловили 186 "КамАЗів", то я порахував, що це поміщається ціла дивізія. Назад ці "КамАЗи" мали б повертатися порожніми. У кого є гарантія, що при такій корупції 186 "КамАЗів" не могли повернутися з бойовиками? Якщо їхні власники знали паролі, знали зміну, тобто вони приїжджали тільки в певну зміну, значить, хтось за ними стояв? Везли туди не картоплю, а везли імпортні сигарети, дорогі віскі, коньяки, шампанське, ікру. Невже народ, який не отримує гроші, може таке купити? Вибачте, ви всі хотіли, щоб я тут став головним контрабандистом? Чи головним борцем із контрабандою? Я беру слово "контрабанда" в лапки, тому що вона може бути тільки в разі переміщення державного кордону. Кородону в нас немає та апріорі бути не може. Почали придумувати адміністративний кордон - який адміністративний  кордон? Це цілісна область. Уряд на себе не хоче взяти політичну відповідальність.

- Яке може бути ідеальне рішення в цих умовах? Тобто не ідеальне загалом, а саме в даному випадку? Митниця, пропускний пункт? Що повинен зробити Київ?

- Я написав у розпорядженні - до законодавчого врегулювання. Так врегулюйте, що ви мені тут пропозиції (показує відповіді з міністерств, – Ред.) пишете? Я не Кабінет Міністрів. Кабінет Міністрів повинен прийняти політичне рішення та політичне рішення має ухвалити Верховна Рада. Чому з окупованою територією Криму все врегульовано? Чому це не врегульовано у нас? Чому ми це віддали на відкуп якимось пройдисвітам, які повністю корумпували збройні сили, корумпували всіх, хто тут знаходиться. Мені військові кажуть: "Це ж не ми. Вони проїхали через об'їзні дороги, через лісові дороги". Так вибачте, навіщо ми поклали цілу купу людей? Навіщо ми мобілізуємо всю Україну, якщо все це не є ефективним? Якщо будь-який контрабандист може проїхати лісовою дорогою? Чому ви ці дороги не заблокували,  не перекопали, не замінували?

- Тому що бізнес...

- Так виникає інше питання: я повинен піклуватися про безпеку громадян, які живуть на підконтрольній території? Де гарантія, що через лісові дороги завтра з території "ЛНР" не заїдуть бойовики в 186 "КамАЗах"? Частина захопить Лисичанськ, частина - Рубіжне, частина - Сєверодонецьк. Так що робити? Всі починають критикувати. Це бардак. Ми боремося проти корупції, але  самі її наплодили. Тому що Верховна Рада України та Кабінет Міністрів не можуть прийняти жодного політичного рішення. Якщо Верховна Рала визнала "ЛНР" терористичною організацією, то ми повинні з ними торгувати? З терористами?

- А чому Донецька область, виходить, торгує? Весь потік пішов через неї тепер

- Там є Кіхтенко. Зробіть з ним інтерв'ю. Я не відповідаю за ту територію.

- А Ви взагалі з ним спілкуєтеся?

- У мене до нього немає питань. Якщо у нього є до мене, нехай дзвонить.

- Ви часто говорили, що вам доводиться постійно вписуватися в наш донбаський менталітет. Який він? Що мається на увазі?

- (Сміється, - Ред.). Я працював у Західній Україні. Головою адміністрації Закарпатської області. Там кожен заходить до губернатора з дулею в кишені і ніколи не сперечається, що б йому не сказали. Він каже: так, я це все зроблю. Але нічого не робить. Тут заходять: кажеш раз, кажеш два, кажеш три. Результату немає. Доки 4-й раз його не обкладаєш триповерховим матом. Тоді за півгодини результат є на столі. Я не винен у цьому. Я тут не вчитель української мови, російської мови. Я будь-якою  мовою можу спілкуватися, у тому числі ненормативною. Мені головне - результат. Ви бачите, завдяки тому, що ми не політизуємо ситуацію, ми тримаємо баланс.

- При цьому всі звинувачують Вас у тому, що ви працюєте з колишніми регіоналами.

- Я прийшов, вони працювали ще в 2005-2006 роках при Ющенкові. А де мені брати людей? А чи є бажаючі патріоти? Чи є фахівці? Якщо людина фахівець, але стояло питання - чи ти йдеш в Партію регіонів, або ти йдеш з посади - не кожен міг вибрати. Я б вибрав друге. Але тут мені потрібні люди, які знають свою справу. У мене немає часу тут починати організовувати курси. Це не спокійна Тернопільська або Волинська області, де можна взяти того, хто стояв з прапором та тут став заступником голови адміністрації. І він може ще 3-5 років вчитися. Тут все потрібно з коліс починати. І потім - я не працюю з одіозними регіоналами. Треба дивитися, як людина повелася в критичний для України час, і як поводиться зараз. Якщо колишній партієць не був замішаний у сепаратизмі, кинув усе своє майно на окупованій території, переїхав сюди й готовий працювати на благо України, то як мені його сприймати? Або такий приклад - недавно Станично-Луганська районна рада своїм рішенням визнала так звану "Лнр" терористичною організацією, а Росію - агресором. При тому, що більше 90% районних депутатів там - колишні регіонали. То хто вони тепер - сепаратисти чи патріоти України?

- Як вважаєте, чи доїде до нас прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк?

- Я запрошую їх. Тут накопичилася маса проблем, які можна вирішити просто на виїзному засіданні Кабінету Міністрів, а не писати туди листи. Отримуємо від якогось третьосортного клерку відповіді. А можна було б на місці вирішити низку проблем. У тому числі й питання стосунків з окупованими територіями. Або ми йдемо по кримському варіанту, або ми для Донбасу вигадуємо свій варіант.

- Як Ви ставитеся до того, що сьогодні колишні луганські регіонали не понесли відповідальності? А їхні діти навчаються та живуть в Україні?

- Я ж не маю правоохоронних функцій. Якби мав - знайшов би їм гідне місце. У нас правоохоронна система така, яка є. Ті, хто перейшов з того боку, той перейшов. Взяти "Беркут" - там було, здається, 76 чоловік, перейшов один. А 75 утворилися в батальйон та воюють проти нас. Що я можу зробити, якщо утворилася така ситуація у всій правоохоронній системі? Як можна було здати будівлю СБУ? Мені тут кажуть - різко говорите. Я кажу: ви що, хочете, щоб я тут повторив помилки тих людей, які сиділи розгублені і не знали, що робити? Зібрали танки, БТРи, зрівняли все, в тому числі й адміністрацію. Нічого страшного б не було. Разом з терористами. Разом з тими, хто знаходився там. І сказали, хто ще хоче що захоплювати? Покажіть - і ми йдемо до вас. Як у рекламі. Я думаю, більше б охочих не було. Мені кажуть, що в Луганську ситуація була така, що проти лому немає прийому. Я відповідаю - неправда. Всім кажу - проти лома є прийом - довший лом. Якщо людина нерішуча, то не треба йти на керівні посади. Вже деякі чиновники з Києва звинувачують мене в надмірності. Я тут не прийшов для того, щоб всім подобається. Сюди потрібно приходити вже з ім'ям. Тут імені не зробиш. Тут можна тільки втратити те, що ти заробив раніше. Так, тут потрібно діяти жорстко, приймати непопулярні міри. Тому буде критика.

- Що можете доброго  сказати про  область? Що Вам тут подобається? Сьогодні не прийнято згадувати її в доброму  контексті.

- Мені все подобається.

- Як проводите вільний час?

- На роботі. Який побут? Всі вихідні - їдемо в зону АТО, вихідних тут немає.

- Хто Вам готує? Чи немає часу поїсти?

- (Сміється, - Ред.). Я їм тільки після закінчення робочого дня. Коли більше немає роботи. Це давно в мене. Їм один раз на день. Якщо я пообідаю, а після обіду у мене маса заходів, я себе некомфортно відчуваю. Так що великих витрат немає. А так, як нам сьогодні платить уряд, то не вистачає навіть на один раз в день.

- Як родина  ставиться до того, що Ви постійно мігруєте?

- Це в мене вже 14-й переїзд. На Великдень був удома. У мене там батьки поховані. І там є специфічне до цього відношення. Є суспільний осуд, якщо діти, родичі не приходять. Починають говорити - подивіться, він зазнався, забув. Я намагаюся, де б не був, завжди на поминальний тиждень туди потрапити.

- Які чутки тут про себе чули смішні?

- Я дотримуюся висловлювання "Якщо ти йдеш до мети і на кожному кроці зупиняєшся, щоб кинути камінням у кожного гавкаючого на тебе собаку, то ти можеш не дійти до мети". Я не кидаю камінням в кожну гавкаючу собаку. А кожен, хто гавкає, сам зрозуміє, в чию це адресу це сказано. Я всіх зібрав і сказав, що навіть якщо напишуть, що ми тут їмо дітей - абсолютно не відповідаємо.

- Так, чуток тут багато. І що восени нас покинете, і що будете міністром МВС, і що тут у вас коханки ...

- Так? Є? Покажіть мені. Мене десь бачили з кимось? Я думаю, що більше б за всіх сміялася моя дружина, якби дізналася, що у мене тут стільки коханок в уяві сєвєродончан. Якщо ти сам по сходинках йдеш вгору, то чим більше проходиш, тим більше щодо тебе може бути критики, чуток, припущень. Але у тебе є вибір-можна опуститися вниз і бути повністю захищеним, або підніматися нагору та знати, що цього всього буде ще більше. Це плата за публічність. До цього потрібно спокійно ставитися. Не давати приводів самому. Я завжди сам ходжу. Якщо хтось мене з чимось зловить, - будь ласка, нехай викладає. Є ютуб. Я й прес-службі сказав: не несіть мені нічого. Я не маю часу читати. Я вже років 20 не читаю газет. Не бачу в цьому необхідності. Сьогодні є інтернет. Сьогодні досить подивитися 2 канали, які працюють на протиріччя. І до того ж я постійно спілкуюся з людьми та знаю настрої.

- Користувачі соцмереж Вас вже сватали на президентство. Як вам ця ідея?

- Спочатку наведемо порядок тут. Об'єднаємо Луганську область в межах, визначених конституцією України. Я не збираюся в політику. Я не хотів у Верховну Раду, тому я тут.