Чому Григоришин відключає рубильник блокпостам поліції і ЗСУ на Луганщині

Підприємство Григоришина "ЛЕО" узялося збивати борги з усіх

Чому Григоришин відключає рубильник блок…

На Луганщині спалахнув скандал між силовиками, військовими, місцевою владою та "Луганським енергетичним об'єднанням". Це підприємство у намаганні отримати гроші від своїх боржників за поставлену електроенергію спочатку почало відключати об'єкти водопостачання, залишаючи великі населені пункти без води. А згодом "ЛЕО" узялося і за блокпости поліції та ЗСУ, а також за військові частини.

Про те, що погрози про відключенння не марні ще 26 травня попередила заступник директора "ЛЕО" Олена Богодух. За її словами, на Луганщині 28 блокпостів підключені до мереж "ЛЕО".

Богодух пояснила, що з 2014 року військові і поліцейські, які несуть службу на цих КПП, користуються електроенергією безкоштовно. Мовляв, тоді ще ніхто не знав, як надовго затягнеться війна, тому ніяких письмових домовленостей ніхто не вимагав. Блокпости встановлювали, і вони підключалися до мережі.

Тепер ситуація змінилася, "ЛЕО" має великі борги перед "Енергоринком" - 5,4 млрд гривень через те, що протягом трьох років за наказом Кабміну безоплатно поставляло електроенергію на окуповану Луганщину. Боржники "ЛЕО" - це і водоканали, які качають воду в "ЛНР". Наприклад, Попаснянському водоканалу неконтрольована територія заборгувала вже 300 млн гривень. Окупаційна влада не платить за воду, у свою чергу водоканали не платять за електроенергію "ЛЕО". Ось такий вимальовується ланцюг. НКРЕКУ наклала на ЛЕО фінансові санкції (щодобові обов'язкові утримання з рахунків), а рахунки енергокомпанії заарештовано Державною виконавчою службою вже протягом 4 місяців.

Блокпости українських силовиків також не платять, бо їх і немає у юридичному сенсі. Тобто вони є, але земля, на якій стоять ці КПП місцевою владою не відведена в їх аренду, блокпости офіційно не є абонентами "ЛЕО", то ж договори про оплату укладати немає з ким.

Гендиректор "ЛЕО" Володимир Грицай у своєму блозі так описав ситуацію:

"Остання нарада в облдержадміністрації з питань необхідності встановлення договірних відносин та виплати заборгованості за спожиту електроенергію відбулася 24 травня, але безрезультатно - військові просто констатували, що держава не дає їм грошей. А поліцейські поскаржилися, що включити КПП в договір на поставку електроенергії не можливо, оскільки земельні ділянки, на яких розташовані блокпости, належать відповідним територіальним громадам області, і зазначені об'єкти не знаходяться на балансі ГУНП в Луганській області. А без виділення земельних ділянок під КПП бюджетні організації не можуть укласти договори з ЛЕО".

Проте, за словами заступниці Грицая, два блокпости все ж таки оформили договірні стосунки з "ЛЕО", один такий блокпост знаходиться у Сватівському районі, інший - у Кремінському.

Щодо військових частин Грицай називає такі цифри: станом на 23 травня військові частини та інші військові об'єкти на території області мають заборгованість перед енергетиками в розмірі понад 4,3 млн грн, з якої 2,4 млн грн становить борг за прямими договорами (між військовими і ЛЕО), і 1,9 млн грн - за договорами відшкодування (військові запитані від іншого суб'єкта договірних відносин з "ЛЕО"). Точні дані щодо заборгованості блокпостів він не назвав.

Тобто у "ЛЕО", як у приватної компанії, логіка проста: отримали послугу - сплачуйте.

Натомість в Луганської обласної ВЦА інші плани.

Голова відомства Юрій Гарбуз пропонує предати "ЛЕО" в управління державі на період проведення АТО як варіант для недопущення відключення об'єктів області від енергопостачання. Про це Гарбуз сказав прем'єр-міністру Володимиру Гройсману на селекторній нараді з підготовці до зими, але ніякої конкретної відповідв не отримав.

"Луганське енергетичне об'єднання" належить російському бізнесмену Костянтину Григоришину, і давно є монополістом з постачання електроенергії в Луганській області. Коли через війну та окупацію область розділилася навпіл, головний офіс "ЛЕО" залишився в Луганську. Але фактично, компанія розділилася, частина її переїхала на контрольовану Україною територію, частина залишилася. Перереєстрації не було, і досить довго статус "ЛЕО" був незрозумілим.

Ось на підконтрольному "ЛНР" сайті досі зберіглася така інформація за 2015 рік.

Якщо покопатися в архівах цього сайту, то можна знайти безліч повідомлень про роботу "ЛЕО" в "ЛНР", які подавалися в досить позитивному світлі.

У лютому 2016 року директор Департаменту регіонального розвитку, промисловості, інфраструктури та енергозбереження Луганської ОДА Максим Шахов заявляв, що російський власник "Луганського енергетичного об'єднання", яке залишилося працювати в окупованому Луганську, не хоче перереєстровувати підприємство на українській території та каже, що переводить платежі в український бюджет.

"Сьогодні не проводяться платежі бюджетних установ казначейською службою на адресу ЛЕО. Казначейська служба наполягає: щоб ці платежі проходили, вони повинні переєструватися на підконтрольній території. Власник ЛЕО поки на цей крок йти не готовий. Аргументує тим, що проблем немає, платежі надходять на підконтрольну територію в банки. Каже, що проходять всі платежі по відрахуванню до бюджету України", - зазначив Шахов.

У квітні 2016 тодішній керівник Луганської обласної ВЦА Георгій Тука розповів, що через небажання Григоришина перереєстровувати ЛЕО мешканці області опинилися у заручниках.

В "ЛЕО" казали, що зі сторони Луганська неодноразово надходили погрози, мовляв, якщо ми остаточно перереєструємось тут, то вони вимкнуть ці перетоки, які існують звідти, а в нас на даний момент немає можливості перепідключити, і 50 тис людей залишаться без електроенергії.

Пізніше новий голова Луганської обласної ВЦА Гарбуз заявляв, що на рівні міністерства вдалося вирішити питання з "ЛЕО", але подробиць не повідомляв.

А в липні з'явилася інформація, що окупаційна влада "ЛНР" відмовляється від послуг енергетичної компанії "ЛЕО".

А вже у серпні 2016 керівництво "ЛЕО" звернулося до прокуратури зі скаргою, що бойовики "ЛНР" відібрали частину підприємства, яка лишалася на окупованій території Луганщини.

Тобто стосунки "ЛЕО" і "ЛНР" остаточно погіршилися з 2016 року. Але як між ними будувалися розрахунки за електроенергію до цього моменту?

Розмови про передачу права управління "ЛЕО" державі тривають теж з 2016 року. У червні депутати міськради Сіверськодонецька звернулися до президента Петра Порошенка з проханням націоналізувати це підприємство.

"Слово "націоналізація" погано сприймається народом. Пропоную писати звернення до державної фіскальної служби, на пана Насирова (Роман Насиров - голова державної фіскальної служби – ред.), з проханням провести перевірку сплати підприємством податків з 2002 року. Це дасть нам більшу кількість важелів тиску", - наголошував тоді депутат "Опозиційного блоку" Ігор Бутков.

Але того року справа щодо "ЛЕО" не зрушила, вочевидь, це може трапитися тепер.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme