Бельгійський спадок у Лисичанську: Як на Луганщині чиновники гальмують реставрацію унікальної будівлі

У Лисичанську у жалюгідному стані перебуває будівля лікарні содової фабрики, яка була побудована і відкрита в 1899 році бельгійцями

Лисичанськ на Луганщині називають колискою Донбасу – тут засновані перші промислові підприємства цього краю. Як і в Донецьку, і в Луганську, промисловість у Лисичанську заснували іноземці. Завдяки бельгійському інженеру-технологу Ернесту Сольве виник потужний завод з виробництва соди, а заразом і інфраструктура. 

Поблизу заводу з червоної цегли були збудовані дві великі лікарні, школа, гуртожиток на 200 чоловік, будинок керуючого, готель, декілька десятків двоповерхових житлових будинків. Про європейський, як на той час, рівень технології та культури свідчить багато чого: триповерхова лікарня була обладнана ліфтом. Її дах був вкритий французькою черепицею, а підлога – якісною плиткою харківської фірми Бергенгейма. У школі був кінозал. До родовища солі Карфаген, що поблизу Бахмута, був прокладений трубопровід з багатьма насосними станціями підкачки на електродвигунах. По одній трубі качали воду з Донця до родовища, по іншій, у зворотньому напрямку - соляний розчин.

Загалом було побудовано 33 об'єкти. 

Водночас Лисичанськ - це унікальний приклад занепаду: усі підприємства, що працювали тут за царських та радянських часів, зараз лежать у руїнах. Заснований бельгійцями содовий завод почав працювати в 1892 році. Закінчив - в 2009 році. Видобуток соди у Лисичанську стимулював побудову заводу з виробництва скла, але і він теж давно збанкрутів.

Про розквіт бельгійської доби в історії міста свідчить напівзруйнована, але й досі велична триповерхова будівля лікарні, якою милуються місцеві активісти та намагаються привернути увагу до її відновлення як історичної пам'ятки міста. Жоден з народних депутатів, депутатів та мерів Лисичанська,  та й загалом Луганщини - усі, як відомо, регіонали і "міцні господарники" - ані словом не обмовилися про бельгійський спадок і про його захист.

Такий вигляд мала лікарня на початку ХХ століття.

А така вона зараз.

Фото: egorov.livejournal.com


Фото: Facebook\Подлечи Больничку

Загалом 30 з 33 будівель комплексу збереглися до наших днів. Тільки дві з них мають статус пам'ятника архітектури. Решта перебувають у приватній власності. Архітектура бельгійських будівель сильно відрізняється від інших споруд. В основному всі будівлі комплексу побудовані в стилі модерн.

Лисичанськ отримав премію Belgian Heritage Abroad Award 2017 за комплекс будівель бельгійських підприємців кінця XIX століття. Диплом "Бельгійської спадщини за кордоном" посол Бельгії в Україні Люк Якобс вручив місцевому краєзнавчому музею. Лисичанський комплекс будівель потрапив до п'ятірки номінантів щорічного конкурсу за підтримки фонду короля Бельгії. Ба більше: бельгійська сторона була готова відновити свій спадок, потрібно біло лише написати офіційну заявку від власника споруди. Будівля лікарні перебуває на балансі Луганської ОДА\ВЦА.

"Керівник творчого напрямку "Кризисного медіацентру" Леонід Марущак подав запит в ОДА, і далі я не заглиблювався у це. Але потім (вже цього року, - ред.) Марущак розповів, що йому так ніхто і не відповів на запит. Минуло більше року, відповідь не отримана. Незрозуміло, що з цією лікарнею робити, бельгійці питають, а ім нема що відповісти", - розповів місцевий краєзнаваць з Сіверськодонецька Аріф Багіров.

Він зазначив, що нещодавно був на теріторії будівлі і побачив, що там вже завалився дах. "Кожен розуміє, якщо немає даху, то скоро не буде і будівлі. Якщо цього літа ми її хоча б не законсервуємо, то через два роки будівлі не стане", - каже він. "Є донори, які готові відновити цю будівлю, але комусь передати. Не так, щоб вона знова повернулася у власність області, яка плювала на те, що відбувається. А щоб ця будівля була на користь", - додав Багіров.

Він зауважив, що зараз головне не дозволити будівлі остаточно зруйнуватися і тиснути на обласну владу. "Я почав займатись питанням бельгійської лікарні у місті Лисичанськ більше року тому, надіслав запит до Управління культури Луганської облдержадміністрації стосовно поточного стану об`єкту, на чиєму балансі він перебуває та які плани у обласної влади, чи є якісь наміри відновити лікарню. Спілкувався з керівником Управління Ольгою Лішик та її заступниками Аліною Адамчук та Володимиром Виборним, але, нажаль, до цього часу відповідь не була отримана", - розповів Depo.Донбас Марущак.

Він зазначив, що зустрічався і з екс-губернатором Юрієм Гарбузом та послом Бельгії. "Говорили про можливість відновлення лікарні, адже це історична пам`ятка, хоч і не має такого статусу. Були проведені зустрічі з представниками ПРООН, які, в свою чергу, готові були також фінансово підтримати ініціативу, щодо збереження лікарні. Одна з умов фінансування з боку бельгійців – чітке розуміння кому саме належить лікарня і хто несе за неї відповідальність. Станом на сьогодні все, що ми знаємо, що об`єкт знаходиться на балансі Департаменту охорони здоров`я Луганської ОДА, але не маємо інформації щодо їх планів. Я готовий повернутись до питання відновлення лікарні в будь який час, але треба розуміти, що не буде ніякого результату, якщо це нікому не потрібно у Луганській області", -  сказав Марущак.

"У 2016 році посол Бельгії Люк Якобс був на території Луганської області та бачив стан лікарні на власні очі. Бельгійці готові були виділити гроші на реконструкцію та відбудову, але ніяких кроків назустріч обласна влада так до цього часу і не зробила. Ми розпочали проект "Підлікуй Лікарню" у соціальній мережі та сподіваємось, що це приверне увагу до проблеми збереження бельгійської культурної спадщини на території нашої області", - додав Багіров. 

Станом на сьогодні будівля бельгійської лікарні перебуває на балансі обласного онкодиспансеру. Плани на майбутнє щодо використання чи відновлення лікарні – відсутні. "Я не є розпорядником, адже я не власник. Майном розпоряджається обласна рада, якої зараз немає, а її функції виконує військово-цивільна адміністрація. Ніяких письмових звернень чи розпоряджень щодо відновлення будівлі лікарні мені не надходило", - сказав головний лікар онкодиспансеру Владислав Коротков.

"Звернень, запитів чи наказів стосовно передачі у власність будівлі бельгійської лікарні у місті Лисичанськ наразі не надходило", - сказав керівник Департаменту комунальної власності, земельних та майнових відносин Луганської ОДА Сергій Олейніков.

"Зараз відповідно до рекомендацій Міністерства культури щодо формування списку об`єктів для внесення до державного реєстру облікованих обєктів культурної історичної спадщини на території Луганської області працює проектна організація. Зараз бельгійська лікарня у Лисичанську не має статусу історичної пам`ятки. Проектна організація працює у чотирьох містах області, в тому числі й у Лисичанську. Орієнтовно через два місяці ми вже будемо мати висновок щодо об`єкту та його статусу. Розпочати відновлювальні роботи можна тільки після отримання відповідної документації", - додав заступник керівника Управління культури, національностей та релігій Луганської ОДА Володимир Виборний.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Сіверськодонецьк