Як пороблено: У Маріуполі під загрозою знищення ще один яхт-клуб

Територію яхт-клубу "Іллічівець" маріупольська міська влада планує віддати під Морський Центр розмінування

Ганна Прокопенко

На сьогодні у Маріуполі з семи водних станцій залишилось дві. Раніше вони належали металургійним комбінатам, а зараз обидва яхт-клуби перебувають у комунальній власності, і влада вирішує долю цієї території на свій розсуд. Влітку минулого року "азовстальську" водну станцію управлінці здали в оренду під будівництво розважального комплексу і без відома яхтсменів уклали договір про оренду з інвестором. Втім, його довелось розірвати, не в останню чергу і завдяки обуренню спортсменів та громадськості.

За словами мера Вадима Бойченка, через галас інвестор передумав будувати ресторан на березі моря. "Він планував вкласти в будівництво більше $6 млн. Втім, після широкого розголосу і такої негативної реакції на будівництво, передумав взагалі. Хоча планувалось, що це буде не тільки ресторан, а діти зможуть продовжувати займатися яхтингом на цій території", - розповів Бойченко.

Тепер під питанням доля другого, "іллічівського" яхт-клубу. Його відкрили ще у 1972 році. На сьогодні тут близько 30 яхт та майже сотня спортсменів. Займаються в клубі і підлітки віком від дванадцяти років, регулярно беруть участь у регатах. Усі яхти тут крейсерські, вони призначені для далекого плавання. Тому і розмістити їх в азовстальському яхт-клубі, де більшість яхт гоночні, неможливо - крейсерські більші за розміром.

Територію цього яхт-клубу планують віддати не під розваги, а під Морський Центр розмінування. Тут можуть розташуватися спеціалісти Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Про те, що їхню базу можуть віддати, яхтсмени дізнались з чуток. Втім Бойченко наміри підтвердив на сесії 26 січня. І обґрунтував їх неспроможністю за бюджетні кошти утримувати дві водні станції.

"На сьогодні дві водні станції для Маріуполя - це забагато. Їх утримання коштує місту 7-10 млн грн. Утримання одного теплоходу "капітан Чусов" , що у комунальній власності, становить 3-3,5 млн грн. ДСНС може створити тут робочі місця. До того ж розміновуватимуть. Як яхти ходитимуть нашим морем, якщо ніхто не дасть гарантій, що там безпечно? Рятувальники просять у мене об'єкт на воді. А де я візьму об'єкт на воді, окрім цих баз? Єдине, ми маємо обрати, яку залишити", - сказав Бойченко.

На питання "де взяти для ДСНС об'єкт на воді", яхтсмени знайшли відповідь і запропонували під центр розмінування віддати територію водної станції ДТСААФ, де наразі немає яхт-клубу. Але, за словами начальника управління фізичної культури та спорту Маріупольської міськради Олексія Казанцева, та база вже перебуває в оренді. "Вона в оренді у приватної особи строком на 49 років. Ми зараз маємо відношення тільки до баз водноспортивного комплексу - колишньої азовстальської та іллічівської, тому і обираємо серед них", - розповів він.

Рятувальники запевняють, що у разі їхнього розташування на базі іллічівського яхт-клубу, яхтсменів нікуди не виселятимуть. "Якщо ми прийдемо сюди, намагатимемося зробити нормальну життєву систему, де ми б з вами разом працювали, вчили дітей і далі поширювали всі види спорту. Крім того, у нас є навчальний центр, де ми готові, якщо нас підтримає місцева влада, відкрити гуртки дітей-аквалангістів і дорослих на безоплатній основі", - розповів заступник начальника ГУ ДСНС України в Донецькій області Андрій Даник.

Яхтсмени, у свою чергу, ситуацією обурені та не вірять у сусідство. І думають, що їм доведеться переїхати на азовстальську станцію. "Але у нас крейсерські яхти. На тій станції немає відповідних умов. І місця там теж не вистачить", - сказав яхстмен Павло.

У соцмережі Facebook яхтсмени вже майже прощаються зі своєю станцією.

Як їм доведеться співіснувати разом з саперами, спортсмени теж не розуміють. "У нас вільний вхід. Їм потрібна буде закрита територія. Взагалі дуже різна специфіка, це неможливо поєднувати. Зараз війна, хлопці розміновуватимуть. Але ж рано чи пізно вона завершиться. Що тоді? Сумніваюсь, що нам територію повернуть", - розповів яхтсмен Олег Катела.

Як і хто буде "розрулювати" ситуацію, поки невідомо. Найбільше ініціативи з ознаками конструктивності зараз проявляють майбтні "підселенці" - рятівники. Аби вирішити всі питання, ДСНС-ники запропонували яхтсменам обговорити їх та підписати Меморандум з умовами співіснування. Відповідь - за спортсменами.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Маріуполь