Як Ахметов та Жебрівський списали екологію Маріуполя на війну
Губернатор Донеччини дозволив меткомбінатам Ахметова ще п'ять років забруднювати атмосферу
- Донбас
-
20 грудня 2016 17:30

У Маріуполі відбулися громадські слухання щодо отримання меткомбінатами групи "Метінвест" нових дозволів на викиди. Справа в тому, що заводи бізнесмена Рината Ахметова МК "Азовсталь" і МК "ММК ім.Ілліча" протягом п'ятирічного терміну попереднього дозволу так і не провели обіцяну модернізацію підприємства. Заводи повинні були привести до ладу свої джерела викидів та зменшити шкідливість виробництва для екології. Проте, цього не зробили. Зараз вони хочуть викидати в повітря 750 мг/м3 забруднень (на 250 більше, ніж на сьогодні) ще щонайменш сім років. Цей дозвіл Метінвесту потрібний щоб не платити величезні штрафи за забруднення атмосфери.

Саме це рішення обговорювалося на громадських слуханнях.

Маріупольські захісники екології прийшли на захід з масками та плакатами і принесли труну з надписом "маріупольська екологія".

Керівники меткомбінатів привели з собою працівників заводу. Директори виправдовуються, що не змогли провести модернізацію впродовж вищезазначеного терміну через війну на Донбасі (яка триває усього 2,5 роки - ред).

У відповіді на депутатське звернення голови депутатської комісії з соціального захисту, охорони здоров'я та екології Максима Бородіна, керівництво "Азовсталі" зазначило, що низка реконструкцій, запланованих на 2015-2016 роки хочуть перенести виконати у 2020-2024.
Зеленим відзначено те, що зроблено, красним - перенесено.



Згідно цього ж документу переносяться навіть строки виконання модернізації тих виробництв, що були заплановані на 2020 рік.

Юрій Зінченко
"Через війну нам довелось багато часу та ресурсів використовувати задля відновлення мостів та інших руйнувань. Тому не по всіх пунктах вдалося укластися в терміни", - розповів генеральний директор "Азовсталі" Енвер Цкітішвілі. А ще зазначив, що через модернізацію підприємство несе збитки на 60 мільйонів гривень на рік.
Директор ММК ім.Ілліча Юрій Зінченко в своєму виступі був більш радикальним. Він почав шантажувати громадськість закриттям заводів, чого на його думку і вимагали активісти.

Енвер Цкітішвілі
"Якщо ми не отримаємо нові дозволи, то просто закриємо заводи. Адже тоді нам потрібно буде платити штрафи, що нараховують сотні мільйонів гривень на добу. Також, це тягне кримінальну відповідальність. Жоден керівник не буде брати на себе таку відповідальність, і меткомбінати просто стануть. Це містоутворюючі підприємства. Ви бажаєте залишити людей без роботи?" - сказав Зінченко, але так і не пояснив, чому за п'ять років так і не витратив кошти на реконструкцію підприємства.
Бородін кілька разів наголосив, що активісти жодного разу не висловлювали бажання закрити підприємства. Головна вимога - дотримання меткомбінатами термінів модернізації виробництва, які визначають дозволи на викиди.

Максим Бородін
"Окрім визначення терміну дії дозволу, треба мати чіткий графік з зазначенням конкретних термінів по кожному пункту реконстукції, аби була можливість здійснювати контроль, чи йде процес модернізації загалі", - зазначив Бородін.
Представники керівництва меткомбінатів наполягали, що дозвіл їм потрібен на строк сім років, громадські активісти ж наполягали на двох роках та графіку термінів реконструкції. У залі лунали суперечки, які вирішив зупинити голова Донецької ОДА Павло Жебрівський.
Зробивши "реверанс" у бік Ахметова, якому ще на початку своєї кар'єри в Донецькій ВЦА погрожував "прикрутити хвоста", Жебрівський визначив термін у п'ять років.

Також Жебрівський призначив комісію з контролю за виконанням плану модернізації. Хоча виконання деяких реконструкцій у планах меткомбінатів датується 2024 роком, що точно виходить за термін 5 років.
Головою комісії Жебрівський призначив свого заступника Віктора Ремського, до її складу має увійти директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус, по 3 представника від меткомбінатів та громадськості та одна особа від міста.
Але еколог Анастасія Богданович вважає результати обговорення незадовільними.

"Це просто абсурд, якщо ми у комісію, яка має контролювати заводи, включимо їхніх представників. Вони навпаки повинні звітувати перед комісією, а не бути в її складі", - зазначила Богданович.
До того ж Жебрівський визначив строки подання документів на дозвіл до кінця поточного року, а визначення складу комісії та чіткого графіку з зазначенням терміну виконання окремого пункту модернізації виробництва - до 15 січня 2017 року. На питання Бородіна, яким чином комісія зможе вплинути на строки передбачених заходів з модернізації, якщо дозволи на викиди вже будуть отримані, голова ОДА просто дав "своє чесне слово".
Остаточне рішення щодо долі дозволу на викиди прийматиме міністерство екології та природних ресурсів. Його керівник Остап Семерак вже досить жорстко висловився з приводу проблеми.
Він підкреслив, що підприємства мають виконувати ті заходи щодо екологічної модернізаціії та скорочення викидів забруднюючих речовин, які визначені у дозволах як умова його отримання.
"Досі так не було. Багато обіцянок залишаються обіцянками. Підприємства з року в рік, впродовж десятиліть, отримують нові дозволи на викиди, не виконуючи взятих на себе зобов’язань. Це мусить бути зупинено. Мешканці таких міст, як Маріуполь, повинні отримувати зрозумілі дати та строки запланованих модернізацій, а підприємства-забруднювачі повинні сплачувати величезні штрафи за невиконання умов дозволів", - сказав Семерак.
Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас
Всі новини на одному каналі в Google News
- 13:56Які ігрові набори популярні серед дітей у 2025 році: підказка батькам Актуально
- 11:17Окупанти намагаються вийти на адмінкордон Дніпропетровщини, — Сирський
- 22:40 На фронті сьогодні відбулося 125 бойових зіткнень: Які напрямки найгарячіші
- 11:56Ворог вдарив з авіації по Донеччині: Є загиблі та поранені ФОТО
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 13:53Окупанти завдали дев'ять ударів по Костянтинівці: є загиблі та поранені Відео
- 11:28 росіяни вночі запустили майже півтори сотні дронів: більшість знешкодила ППО
- 09:17За останню добу на Донеччині та Херсонщині російські загарбники вбили п'ятьох цивільних і понад 20 поранили
- 16:54 росія вгатила авіабомбами по Донеччині: троє загиблих та восьмеро поранених
- 10:44У Слов'янську затримали ворожого інформатора ФОТО
- 09:43Ворог атакував з авіації Лиманську громаду: Внаслідок прямого влучання в будинок загинуло двоє людей ФОТО
- 22:35 Від початку цієї доби відбулося 133 боєзіткнення, - Генштаб
- 21:32Росія вдарила по Краматорську: Пошкоджений залізничний вокзал
- 16:13У фіналі футбольного Кубка інтрига: У Житомирі відбудеться класична українська битва "Динамо" і "Шахтаря"
- 08:38Внаслідок удару по Костянтинівці загинула жінка з дитиною
- 22:40 У 1 155 день війни на фронті відбулося 124 боєзіткнення
- 15:04ЗСУ схопили в полон громадянина Сенегалу, який воював на боці рф Відео
- 22:40 З початку доби на фронті відбулося 118 зіткнень
- 21:42Росія вивезла з Маріуполя понад 120 тисяч тонн українського коксівного вугілля