Місцеві вибори у Маріуполі: Очікувана перемога Бойченка і сюрприз у вигляді партії Шарія
Результати місцевих виборів у Маріуполі здебільшоно не стали несподіванкою – більшість голосів отримав мер Вадим Бойченко і його іменна політична сила, яка була створена напередодні перегонів
Чому переміг Вадим Бойченко
Бойченко отримав переконливу перемогу з майже 70% голосів, другого туру в Маріуполі не буде. Його партія "Блок Вадима Бойченка" також взяла більшість голосів на виборах у міськраду – 41,69%.
Вперше він став мером у 2015 році і вигідно відрізнявся від попередника Юрія Хотлубея. Бойченко, молодий і енергійний, узявся змінювати зовнішній вигляд міста, і, якщо бути чесним, йому це вдалося. Маріуполь з сірого провінційного населеного пункту став перетворюватися майже на глянцеву листівку. Місцеві кажуть, що за блиском і пафосом місто тепер виглядає краще, ніж Донецьк у його найуспішніші роки. Власне, можна припустити, що бізнесмен Ринат Ахметов. з яким Бойченко беспосередньо пов'язаний, ще у 2015 і поставив перед ним таке завдання – зробити з Маріуполя "новий Донецьк", або "вітрину відновленного Донбасу", як це називає сам Бойченко.
Також Бойченко відомий своєю дружиною Галиною, яка була-була домогосподаркою, а після обрання її чоловіка мером почала непогано заробляти: тепер вона за місяць має більше мільйона у бізнес-структурі Ахметова ТОВ "Метінвест-холдінг". Її річна зарплата за 2019 рік зросла до 12,7 млн – нормальний такий внесок у сімейний бюджет. Бойченко постійно каже, що дружині просто пощастило, і продовжує захищати інтереси металургійних підприємств Ахметова, розташовані у Маріуполі. Тому за зовнішнім лоском міста залишаються знайомі проблеми – погана екологія, забрудненість повітря і моря.
Бойченко вів доволі агресивну та пафосну передвиборчу програму: презентував свою партію на центральній площі зі спеціально зібраної сцени з підсвіткою та конфеті, перекривав територію яхт-клубу, щоб на тлі моря заявити про намір йти на вибори. Активно зустрічався з представниками ОСББ, розпочинав ремонти дворів багатоповерхівок та планував і проводив масштабні масові святкування Дня людини похилого віку і Дня міста з парадом, концертами та фейерверком за 9 млн грн під час епідемії. Навіть у рекламі піарники Бойченка використовували офіційний шрифт та логотип з бренду Маріуполя.
Володимир Клименко від ОПЗЖ і його "зв'язки з Росією"
Конкурент Бойченка заступник директора ТОВ "Спецмашавто" Володимир Клименко від ОПЗЖ набрав трохи більше 22% і запам'ятався під час передвиборчих перегонів тим, що обіцяв відновити економічні зв'язки з Росією. Для прифронтового Маріуполя така заява – це занадто. У Донецький окружний адміністративний суд подано позов про зняття Клименка і всієї команди "Опозиційною платформи – За життя" з місцевих виборів в Маріуполі, але це не спрацювало, суд позов відклонив.
Читайте також: Арифметика фейків: Як українцям впоратися з маніпуляціями
Клименко – екс-регіонал і вихідець з команди Хотлубея, був його заступником, а на місцевих виборах 2015 року балотувався в мери від партії "Наш край" і очолював тоді місцевий осередок цієї політсили. Згодом Клименко перебіг в партію кума Путіна Медведчука. Під час своєї передвиборчої кампанії Клименко грав не тільки на симпатіях до Росії, але й на темі поганої екології, закидав команді Бойченка, що вона не думає про здоров'я людей. Такі заяви і навіть петиція, яку Клименко зареєстрував, – "Ні" екологічній катастрофі у Маріуполі" – виглядали фальшиво. Адже він сам був довгий час в міській владі і ще тоді, з командою Хотлубея, ніяк екологію Маріуполя не покращив і на металургійні заводи Ахметова не вплинув.
Які партії будуть у міськраді Маріуполя: Шарій – на третьому місці за набраними голосами
"Блок Вадима Бойченка" набрав 41,69%, "ОПЗЖ" – 33,99%, і ці результати не стали несподіваними. А от "Партія Шарія", яка посіла третє місце і набрала 7,90% голосів виборців, стала несподіванкою. Ані місцеві журналісти, ані експерти не передбачали, що в Маріуполі знайдеться стільки прихильників цієї "політсили", і що їхні голоси заведуть "шаріків" аж у міськраду. Перші кандидати у списку партії: докторант, помічник капітана і безробітний. Під час передвиборчої кампанії ніхто з них не загравав відкрито на тему Росії, от тільки вподобання і наративи, якими одіозний блогер засіває інформпростір, відомі без зайвого наголошення.
"Шаріки" в Маріуполі з'явилися менше року тому, але вже встигли відкусити електорат, зокрема і в "Слуги народу", що набрала лише 5,10%. Вважається, що основна електоральна підтримка Шарія – це така"ватна" молодь, яка дивиться ютуб і активно коритуєтся соцмережами, не аналізуючи інформацію і не перевіряючи те, про що каже "блогер Шарій". Втім, не слід забувати, що вже і старші покоління навичлися користуватися "Ютьюбом".
Читайте також: Чортова дюжина. 13 штучних ЛОМів російської пропаганди
В партії "Сила людей", яка є єдино, що насправді відстоює право місцевих жителів на чисте повітря, таких фінансових можливостей, як в Бойченка і Клименка немає. Кандидат у мери від "Сили людей" Мексим Бородін не зміг зібрати гроші на заставу і тому офіційно кандидатом не зареєструвався. Партія для участі у виборах грошей назбирала, але вела передвиборчу кампанію досить непомітно, бо, знову ж таки, не має коштів на те, щоб завішати місто своєю рекламою на білбордах, купувати ефірний час, проводити концерти. Проте "Сила людей" змогла подолати 5% бар'єр, набрала 6,2% голосів виборців і посіла четверте місце.
"Слуга народу", як вже йшлося вище, набрала необхідний мізер для представництва у міськраді Маріуполя, але для президентської політсили такий результат – явний програш.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Маріуполь