ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Як Маріуполь перетворився на "форпост України": репортаж з прифронтового міста (ФОТО)

Маріуполь, який раніше донеччани сприймали як отруєний викидами меткомбінатів «транспортний тупик» з найбільшим в Європі кладовищем, перетворився на «форпост України»
Depo.Маріуполь
25 травня 2015 06:00
ФОТО: depo.ua
Як Маріуполь перетворився на "форпост України": репортаж з прифронтового міста (ФОТО)
Як Маріуполь перетворився на "форпост України": репортаж з прифронтового міста (ФОТО)

Як це сталося, і чим приморське місто живе зараз, з'ясовував Донбас.depo.ua, продовжуючи серію репортажів із прифронтових міст Донбасу.

Якщо ви націлились у Маріуполь - на потяг та літак не розраховуйте. Цим транспортом не дістатися. Після підриву мосту у місті, «Укрзалізниця» так і не відновила сполучення, а у аеропорті - штаб сектору «М» АТО.
Тобто, знайомство зі столицею Приазов'я почнеться з автовокзалу. Типова така будівля радянського часу з аналогічним сервісом, доміношним генделиком і рекламою турів у Москву та Таганрог.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 1

Втім, охочих на такий тур знайти важкувато, а «донецька» платформа найактивніша. Тут і туристи-пенсіонери, переселенці, просто робочі люди. Можна і посилочку в окупаційну зону передати за 50 гривень - «Укрпошта» ж у Донецьку не працює.

Більшість шляхів з вокзалу пройдуть через старе місто. Історичний центр Маріуполя настільки ж гарний, наскільки не ремонтований. З будівель двохсотрічної давнини падає штукатурка на сучасні пластикові сигаретні кіоски. Це просто бісить місцеву громадськість, але ж віз і нині там.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 2
При цьому центр міста синьо-жовтий, майже як Київ. Навіть на будівлі Маріупольського російського обласного драмтеатру можна нарахувати з десяток національних прапорів. А поруч на рекламній площі прочитати, як виявити сепаратиста.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 3

Але ж це не все місто. Дух майстра світу Куінджи не проникав на Лівий берег - величезний масив стандартних дев'ятиповерхівок та приватних будівель зі стандартним же сервісом та розкладом життя. І, звичайно, мікрорайон «Східний» - на околиці всієї пострадянської агломерації. Він вже відбудовується після зимового обстрілу.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 4

Ринок «Київський», який став епіцентром прильоту ракет «Градів», відновив фасад та торгівельні ряди.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 5

На вікнах всюди хрести, як за часів другої світової, а вибиті вибуховою хвилею та ще не замінені - просто затягнуті плівкою, завішені ковдрами або забиті фанерою. На асфальті - сліди розривів...

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 6
Автостоянка, яка була магнітом для журналістів після атаки, змінилася лише кількістю згорілих авто. Було 17, залишилось шість.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 7

Пані Валентина - і бухгалтер, і сторож стоянки - обурюється. Клієнти, як подивляться на це згоріле залізо, не хочуть паркуватись. Власників авто не знайти, навіть ті машини, що возили на київський майдан показати наслідки діяльності «ДНР», і ті повернули.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 8
Тим часом західна, приморська сторона міста живе своїм життям. Пікніки на пляжі, рибалки на пірсах (бичок зараз жере, як скажений - навіть на пустий гачок клює), футбол, бадмінтон та прогулянки на велосипедах.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 9

Популярний пляж Пісчанка став трохи проблемним. Тут військові накопали окопів, набудували редутів - готуються зустрічати ворога з моря. Як вони будуть дивитись на дівчат на пляжі, нерідко й топлес - загадка, шуткують місцеві.

Фортифікації будують не тільки у самому місті. Нова лінія оборони за Маріуполем має стати такою собі лінією Манергейма, судячи з обсягів робіт.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 11

Але ж працівники на редутах незадоволені - зарплати немає. На що чиновники кажуть - складнощі з освоєнням державних коштів. Вони ніби то і є, але ж сама процедура занадто складна.
І ще: не дивуйтесь, що глибока ніч у місті настає майже о десятій годині. Це не комендантський час. Режим тут такий. Металурги та портовики встають дуже рано. Та й лягають теж.

Особливе місто

Маріуполь в Донецькій області завжди мав особливе місце і, час від часу, претендував якщо не на столичний статус на Донеччині, то на Приазов'ї - точно. Місцеві мешканці - дивовижний коктейль з компактних національних громад, найсильніша з яких - грецька, пролетаріату металургійних і машинобудівних комбінатів, портовиків і корінних жителів, які пам'ятають традиції ще двохсот-трьохсот вікової давнини. Тут не завжди могла монопольно діяти навіть ПР часів Януковича. Можливо тому і доля «ДНР», як донецької філії в Маріуполі, виявилася досить швидкою і сумною.
Прийшли військові, «Азов» та вибили з міста всю маріупольську «ДНР».

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 12

Її керівництво, щоправда, кимось попереджене, на той момент вже втекло. Залишилися згорілі будівлі, пам'ять про свавілля бойовиків і вбивства мирних на травневі свята, та байки про те, що «це Рінат відкупився, за мільйон».

Влада змінюється

З поверненням українського контролю над Маріуполем, першим полетів з постаменту Ленін на центральній площі. Так її і звуть: площа полеглого Леніна. Пропонують перейменувати в площу Свободи, разом з однойменним проспектом та інш. Більш дрібні клони вождя світового пролетаріату продовжували падати, а мер Юрій Хотлубей, секретар міськради Андрій Федай так і залишилися біля керма. Перший «перефарбувався» майстерно, і навіть переконав у цьому частину співгромадян, принісши щирі вибачення на мітингу. Другий поводиться досить тихо, але і попелом голову не посипає, не дивлячись на численні протести місцевої громадськості, що вимагає його відставки. За чутками - має надійний «дах» у вигляді російських менеджерів у донбаський металургії.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 13

Як би там не було, Маріуполь відтоді й донині б'є рекорди за кількістю проукраїнських акцій і національної символіки. Тут суттєво змінюється розклад сил. Містоутворюючі підприємства вже не намагаються утримати монополію на депутатів міськради. Може тому майже половина з них навіть не буває на сесіях. Частина - в бігах, з причини прямих зв'язків з експортом до Києва «тітушок», діячами «ДНР» і т.д. Але більшість прогульників - просто не ходить. Господарі не велять, от і «забили» на цю справу.

На лінії фронту

Як би не змінювалися кольори прапорів в Маріуполі, справжні метаморфози в місті почалися з повномасштабним вторгненням російських військ. Коли трапилось захоплення Новоазовська, виникла й перша хвиля паніки. Поки неспокійні маріупольці пакували валізи, прибулі на той час донецькі переселенці розповідали, що такі залпи - дитячий садок, і не «Гради» це, а дрібниця - зенітки, міномети та зрідка гаубиці.

Взагалі переселенці в Маріуполі - окрема історія. Їх тут в один момент стало забагато. Чим рясніше засипали снарядами донецькі аеропорт і залізничний вокзал, тим більше їх прибувало. Маріуполь зустрічав їх по-господарськи: геометричним зростанням цін на житло. Заплатити 3 тис. грн. на місяць (плюс 100% ріелтору) за відверто вбиту однокімнатну - було вдачею. Адекватне житло починалося з п'яти, та й то, якщо встигнеш. І тим не менш, донецькі на той момент були... усміхнені. Вони вже видихнули, а маріупольці тільки починали по-справжньому боятися.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 14

Містом при цьому носилися як ужалені журналісти в небачених кількостях. Половина - іноземні, інформаційна хвиля вперше за історію АТО зробила корисну справу: оборона Маріуполя стала вигідним пропагандистським міфом, і суперник просто став. Практично на тих позиціях, що займає сьогодні.
Особливо завзяті шанувальники ідей «Новоросії» гасили свій запал з кожним залпом. Причому, їм було все одно з чиєї зброї стріляють. Тому що страшно, аби не було війни тут і зараз.

Як Маріуполь перетворився на «форпост України»: репортаж з прифронтового міста (ФОТО) - фото 15

У такому стані місто і завмерло на деякий час. «Карателі» його захищають, тримаючи позиції у Широкіному, волонтери їм допомагають, металурги ллють метал і матюкають низьку зарплатню, а всі інші - безробіття. Поки не гримнуло...

Читайте також: Сєвєродонецьк: Як батьківщина сепаратизму стала серцем української Луганщини

Український Краматорськ після окупації: Місто живе напоготові

Екстремальні свята: Де відпочивають у Сєвєродонецьку, ризикуючи підірватися на міні (ФОТО)