"Руда хмара": Чому Ахметова не можуть покарати за отруйний Маріуполь

У місті фіксують надмірні викиди, але жодної користі від цього немає

"Руда хмара": Чому Ахметова не можуть по…

Онлайн-сервіс моніторингу стану атмосферного повітря Вreezometer визнав Маріуполь містом з найбільш забрудненим повітрям в Україні - першим за рівнем дрібнодисперсного пилу у повітрі.

Максимально за чисте повітря сервіс виставляє 100 балів. Маріуполь отримав 19. Формальдегід та сірководень також є постійними лідерами по кількості у повітрі міста.

На стан повітря у Маріуполі впливають промислові гіганти - меткомбінат ім. Ілліча та меткомбінат "Азовсталь" - обидва належать до бізнес-структури Рината Ахметова. Про те, що ці підприємства мають застаріле виробництво, що негативно впливає на екологію, а власник все одно не хоче витрачатися на оновлення, не писав лише лінивий. Та справа ніяк не рушить з місця. "Метінвест" понад рік тому отримав дозволи на нові викиди, і рудий дим над Маріуполем - звичне явище.

Проте громадськість не хоче миритися з тим, що в місті немає чим дихати. Владу, яка повністю вийшла з лав "Метінвесту", намагаються змусити контролювати викиди та працювати не на інтереси заводів, а на інтереси здоров'я жителів.

Втім, якщо проаналізувати, як робиться моніторинг викидів, реакцію на порушення та які заходи приймає влада, то в підсумку виходить просте замилювання очей.

Пересувна лабораторія

Восени 2016-го року у Маріуполі під егідою міської влади розпочала роботу пересувна лабораторія "Атмосфера".

Виїжджає лабораторія по 9 маршрутах - в залежності від напрямку вітру. Під час спілкування кореспондента Depo.Донбас з лаборантом, на перехресті проспекту Металургів та бульвару Шевченка при східному вітрі лабораторія зафіксувала перевищення ГДК (гранично допустимої концентрації) сірководню у 1,5 рази. "Тут такий район у низині, що сюди вітер несе усе з обох заводів. Але сьогодні, беручи до уваги його східний напрямок, швидше за все, цей сірководень прилетів з "Азовсталі", - розповів хімік Олександр Піщулін.

"Були також перевищення по СО і по пилу, але це дуже рідко. В основному, перевищення саме по сірководню. Загалом вимірюємо 9 хімічних показників, і 6 метеорологічних", - додає Піщулін.

"Негласно перед виїздом лабораторія повідомляє комбінати про свої виїзди. Звичайно, ті зменшують кількість викидів під час її замірів. До того ж, не виїжджають у святкові та вихідні дні. Не працює цілодобово. А часто великі обсяги шкідливих речовин комбінати викидають саме вночі", - говорить голова депутатської комісії із соціального захисту, охорони здоров'я та екології Маріупольської міськради, голова ГО "Ініціативна група "Разом!" Максим Бородін.

Екіпаж лабораторії - хімік та водій - співробітники Маріупольської гідрометеообсерваторії, у якої лабораторія знаходиться в оренді. Виїжджають вони у вільний від основної роботи час, у середньому два рази на тиждень.

Стаціонарні пости

Окрім пересувної лабораторії співробітники гідрометеостанції працюють і на п'яти стаціонарних постах, встановлених у місті.

Окрім вищеперерахованих п'яти стаціонарних постів, минулого року з'явилися ще два, встановлені за рахунок обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Усього в області від фонду з'явилося шість постів, крім Маріуполя, у Краматорську, Бахмуті, Кураховому та Миколаївці. Побачити заміри з цих постів можна онлайн на сайті Донецької облдержадмністрації.

Під час презентації такої системи моніторингу довкілля директор Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Сергій Натрус зазначав, що створена ця система, "для виявлення критичних чинників антропогенного впливу, збільшення рівня знань про екологічний стан навколишнього природного середовища, поліпшення оперативності та якості інформаційного обслуговування користувачів на всіх рівнях, більш якісного обґрунтування виконання природоохоронних заходів".

Природоохоронних заходів жителі тих міст, де встановлені пости моніторингу, не відчули. Наприклад, один з маріупольських постів не працює вже протягом двох тижнів, бахмутський - більше місяця.

Газоаналізатори від громадськості

Невдоволені екологічною ситуацією у місті члени ГО "Ініціативна група "Разом" розпочали збір коштів на придбання газоаналізатора.
"З необхідних 150 тис грн, поки ми зібрали 67 тис грн. Ще подали заявку на грант. Хочемо купити американський прилад. І виїжджати тоді, коли пересувна лабораторія не може, наприклад, вночі і по святах. Звісно, навіть беручи до уваги, що прилад у нас буде сертифікований, довести у судах, що забруднювачем стали саме заводи, буде дуже складно, майже нереально. Тому, в першу чергу ми маємо на меті інформування містян про реальний стан повітря", - розповідає Бородін.

Чим все завершиться

Незважаючи на те, що міськрада має дані замірів, визначити забруднювача і застосувати до нього санкції тут не можуть. У Маріуполі ці функції покладені на Державну Азовську морську екологічну інспекцію, де ситуацію не коментують.

"Ми маємо програми охорони навколишнього середовища. І якщо синоптики прогнозують несприятливі метеорологічні умови, то у нас прописані умови для меткомбінатів, як вони мають поводитися у цей час. Найчастіше зменшуються потужності виробництва, бо при такій погоді викиди погано розсіюються", - говорить Мнацаканян.

Але чи не кожен маріуполець може довести, що ці слова чиновника - брехня. Неодноразово громадські активісти записували на відео викиди меткомбінатів під час несприятливих погодних умов. І фіксували на фото, як над містом нависає руда хмара.

Але Мнацаканян, наприклад, вважає, що у перевищенні показників формальдегіду в місті винні автомобілі, а не металургійні підприємства.

У Маріуполі склалася унікальна ситуація, коли викиди є, це очевидно і всі їх бачать, якісь засоби фіксації є, а винного у забрудненні повітря немає.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme