Борги "ахметівців" чи афери "Нафтогазу": Хто лишає Маріуполь без тепла

У Маріуполі на носі день X - опалювальний сезон, про який хвилюватися почали з весни

Борги "ахметівців" чи афери "Нафтогазу":…

Тоді влада виключила тепло жителям завчасно - з 1 квітня через борг ККП "Маріупольтепломережі" перед "Нафтогазом". На той час він складав близько 800 млн грн.

Кому дякувати

Чому виникла така космічна сума боргу - влада Маріуполя тактовно замовчує, але відомо, що він накопичувався за час роботи колишнього начальника Дмитра Рауса, який очолював КП "Маріупольтепломережу" з 2007 по 2014 роки. Але до відповідальності він не притягнутий. Кажуть, що сидить десь в Австрії і прекрасно себе почуває.

Як писав сайт 0629, Раус довгий час очолював районну адміністрацію, потім колишній мер Юрій Хотлубей наблизив його до посади заступника міського голови з комунальних питань. Ця остання посада і стала трампліном до директорства в КП "Маріупольтепломережі" у 2007 році. До призначення Рауса директором підприємство було без боргів. Проте, вже на наступний рік борг КП "Маріупольтепломережі" досяг 34 млн гривень.

Щоб нікому не віддавати ці мільйони, в 2009 році Маріупольська міська рада приймає рішення закрити боргове підприємство і заснувати нове з такою ж назвою - комунальне комерційне підприємство "Маріупольтепломережа".

Але вже до кінця 2009 року борг Маріуполя перед "Нафтогазом" знову з'явився і досяг 41 мільйона гривень. Далі борги ККП "Маріупольтепломережа" теж тільки росли, поки не досягли астрономічних 800 мільйонів гривень до кінця 2016 року. Частина цих грошей - пеня, а частина - це кредити, які брала Тепломережа під гарантії міської ради.

- Травень 2009 року. Міськрада бере в борг 12 млн гривень на погашення поточних боргів Тепломережі.
- Червень 2010 року - 11.8 млн гривень у лізинг на нове обладнання.
- Жовтень 2010 року - 8 млн гривень кредит на погашення боргів населення.
- Вересень 2012 року - кредит на 5 млн гривень на забезпечення господарської діяльності.
- Червень 2013 року - 20 млн гривень в борг на ті ж цілі.

Разом - 56,8 мільйона гривень.

Куди і як витрачалися ці гроші і як поверталися підприємством, відстежити сьогодні практично неможливо. У 2011 році в офісі "Маріупольтепломережі" сталася пожежа, яка знищила значну частину документів. У 2014 році по час пожежі міської адміністрації значна частина документації теж була знищена. Ну а людина, якій можна було б ставити питання - Дмитро Раус, втік.

Восени 2013 року він несподівано зник з Маріуполя. За словами Хотлубея, Раус виїхав у відрядження виконувати відповідальне доручення. Потім - "у відпустку, але в березні розпочне роботу". Потім виявилося, що він здатний управляти підприємством навіть дистанційно, а в січні 2014 року Раус несподівано написав заяву на звільнення за власним бажанням.

Потім у "Маріупольтепломережі" було ще два керівника, перший - Роман Дубіков, за даними ЗМІ, займався схемами з арендою житла, а другий - Ігор Клименко навпаки заявив у прокуратуру про крадіжку 34 одиниці котельного обладнання. Того самого, яке купувалася в борг під гарантії міської ради. Загальна сума збитку була оцінена в 11 мільйонів 537 тисяч гривень.

Прокуратура Донеччини у 2016 році повідомляла, не називаючи призвища, що один з керівників "Маріупольтепломережі" знаходится під домашнім арештом за привласнення майже 1 млн гривень бюджетних коштів. Обвинувальний акт проти нього було скеровано до суду.

Чому не питають Хотлубея

Єдиний свідок цієї історії з розкраданням і формуванням боргів - екс-мер Хотлубей зараз сидить у міськраді депутатом. І до нього немає питань ані у прокуратури, ані у мерії.

Команда Бойченка коректно оминає тему - хто винен у формуванні боргу, аже Хотлубей як і сам Бойченко - люди з обойми олігарха Ріната Ахметова. І навряд чи призначення того ж Рауса відбувалося без відома Ріната Леонідовича. Але на своїх лаятися не прийнято. Тому всі розмови про винуватців цієї боргової кабали, зводяться до лаконічного "папєрєдніки". Без уточнень, хто ж вони, ці "папєрєдніки".

Заступник Маріупольського міського голови Михайло Когут в розмові з Depo.Донбас у квітні не зміг пояснити, звідки узявся борг, але допустив, що причиною багатомільйонного боргу є нераціональне використання коштів екс-керівництвом.

"На сьогодні держава ввела номінації на газ, які не дозволяють "Маріупольтепломережі" входити у нові борги. Бо, якщо ти за місяць не розрахувався згідно з графіком НАК,то тобі ніхто не надасть номінацію, і ти не зможеш працювати. З грудня "Тепломережа" увійшла у нормальний графік роботи. До березня пропрацювали з отриманням номінацій. У минулі роки номінацій не було. Підприємство отримувало газ. Не знаю, на яких умовах домовлялись. Витрачали кошти на те, на що вважали за потрібне, але в кінці кінців газ не оплачувався", - додав Когут.

Через цю заборгованість у місті вимкнули і гарячу воду, яку обіцяли ввімкнути восени разом з теплом. Тепер про гарячу воду навіть не йдеться, невідомо чи буде взагалі тепло.

Поки тривали літні забавки та палав спекотний курортний сезон, розібратися з боргом не вдалося, натомість з'явився ще один. Чому так сталося, пояснив мер міста Вадим Бойченко.

"Маріупольці показали прекрасну платіжну дисципліну. За опалення і гарячу воду ми виплатили 460 млн грн - усю необхідну суму. Ще 150 млн грн ми заплатили "Нафтогазу" у рахунок боргу "Маріупольтепломережі". Але, ні! Що робить "Нафтогаз"? З 460 млн, що ми виплатили за минулий опалювальний сезон, 300 млн грн. він забирає теж у рахунок боргу. Таким чином, у нас з'явивляється новий борг. Тобто його утворили спеціально", - розповів Бойченко.

"Нафтогаз" на своєму сайті оприлюднив ситуацію з заборгованістю у Донецькій області. У переліку не тільки Маріуполь, який, доречі, на останньому місті.

Мера уся ця ситуація з теплопостачанням та гарячою водою просто виводить з себе. Завжди флегматичний Бойченко останнім часом зривається на крик та істерику, коли торкається цієї теми на прес-конференціях.

Він каже, що у "Нафтогаза" свої цифри, у міськради свої і вони ніяк не можуть дійти згоди. Тим часом ліміти газу місту не дають, і опалювальний сезон невідомо коли почнеться.

За його словами, аби його розпочати, місту потрібно 122 млн грн.

Бойченко проти "Нафтогазу"

Місцевий громадський діяч Петро Андрющенко каже, що схема виведення грошей з "Маріупольтепломережі" призначених для оплати газу самому "Нафтогазу", була неможлива без участі як Хотлубея, так і самих діячів з "Нафтогазу".

Андрющенко нагадав, що "Нафтогаз" різко активізувався у вимозі сплатити борг у 2016 році. Подібна проблема була не тільки у Маріуполі, а й в багатьох інших містах, тож у вирішення питання мирним шляхом втрутився прем'єр Володимир Гройсман. В результаті був прийнятий окремий закон про реструктуризацію боргу, він підписаний президентом і вступив в силу.

Але "Нафтогаз", за словами Андрющенка, примудрився провернути аферу, через яку місто отримало розстрочку на борг до 2017 року.

"Чому аферу? Тому що саме така розстрочка дозволила "Нафтогазу" не проводити де-факто реструктуризацію боргу за його де-юре відсутністю. Якщо простими словами, то за документами після підписання розстрочки у Маріуполя станом на 01.01.2016 боргу (тобто того, який підлягає реструктуризації) як би і немає. І тому реструктуризувати нічого", - пише він.

"В цей час Маріуполь сумлінно виконував всі зобов'язання по розстрочці і безуспішно намагався добитися включення до реєстру по реструктуризації. Але ось настав 2017 рік і розстрочка закінчилася. Як підсумок, борг перед "Нафтогазом" був відновлений, а вся сума, сплачена містом за поточне споживання газу, була зарахована в рахунок його погашення. І у Маріуполя знову ніби утворився борг. Тільки тепер він виник не до 2016 року, а у 2017. А значить - не підлягає реструктуризації", - підсумував Андрющенко.

З огляду на це, він припускає, що "Нафтогаз" має дві мети на вибір: або Маріуполь забуває про реструктуризацію і йде на нову розстрочку. Або дає фінансові гарантії погашення боргу від Маріупольської міської ради у вигляді отримання містом кредиту на суму боргу.

"Вимоги "Нафтогазу" не просто "несправедливі", а й відверто вбивчі для міста. Якщо мер погодитися, а рада підтримає, то місто надовго потрапляє в "нафтогазову залежність", обтяжуючись погашенням 15% по кредиту. Це означає, що з усіма думками та ідеями щодо модернізації та розвитку тепломереж можна попрощатися на найближчі 5-7 років. А якщо додати потенційне зростання ціни на газ, то залежність плавно перетворюється в рабство, а модернізація ставати нездійсненною мрією про газової незалежності міста", - зазначає Андрющенко.

Мер Маріуполя усі ці перспективи розуміє, саме тому і виходить з себе. Чи піде він на умови "Нафтогазу" - поки невідомо, але 15 жовтня - початок опалювального сезону вже за три дні.

Андрющенко пропонує заснувати нову "Тепломережу-2", перевести туди активи з покинутої і отримувати ліміти на вже нове підприємство без боргів.

"А старе нехай "Нафтогаз" банкрутіє до нескінченності. І це, мабуть, самий логічний і розумний варіант. Поставити крапку раз і назавжди. Чи є ризики? Є. Але вони мінімальні, та й в руслі нашого законодавства не дати газ новій "Тепломережі" в помсту за стару юридично неможливо. Причому, Маріуполь вже проходив такий шлях в середині 2000-х", - каже Андрющенко.

Бойченко разом з депутатами, звісно, може встати в позу і влаштувати "Нафтогазу" бойкот а, можливо і мітинг разом з місцевими жителями. Також він може сподіватися, що у ситуацію втрутяться нардепи від Маріуполя.

"61 млн грн. ми виділяємо з міського бюджету, 46 млн грн. держава нам винна за пільги та субсидії. Решта - це пені та штрафи, які нам мають списати, та різниця в тарифах. Гроші за субсидії вже пришли на область. Далі вирішувати це питання буду з головою Донецької ОДА Павлом Жебрівським", - так нещодавно Бойченко охреслив свій план дій. Чи спрацює, побачимо 15 жовтня.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme