Мером Маріуполя стане представник полку "Азов"

У Маріуполі склалася унікальна ситуація, коли на місцевих перегонах може відбутися еволюційна зміна еліт

Журналіст регіональної редакції Depo.Донбас
Мером Маріуполя стане представник полку…

На Донбасі, де утворився політичний вакуум після дискредитації Партії регіонів і комуністів, нові обличчя для підкорення електорату ще потрібно віднайти та виростити. Донбас.depo.ua на прикладі Маріуполя відслідкував цей процес і з'ясував, хто може представляти місто на політичній арені у майбутньому.

 Вже діючі партійні структури у місті виглядають вельми дивно. Наприклад, партія "Солідарність", якій, нібито і карти в руки, зовсім непомітна. А під час останнього візиту президента Петра Порошенка голова місцевого осередку - майданівець з Макіївки, колишня довірена особа Порошенка на виборах Сергій Нестеров - взагалі опинився у центрі скандалу. Нібито всіх волонтерів та активістів з його списку не пустили на зустріч з гарантом. Керівник місцевої приймальні "Самопомочі", донецький адвокат з кримінальних справ Геннадій Борисичев поки що помітно проявив себе лише на відкритті офісу партії - у День захисту дітей тортики роздавав.

"Батьківщина" більш помітна, завдяки здібностям її обласного лідера - лікаря-дерматовенеролога Олександра Ярошенко. Його політична кар'єра вже досить довга, він ще у "Фронті Змін" Яценюка був добре попресований регіоналами, героїчно поводить себе и досі. А в останній візит до Маріуполя нового губернатора Павла Жебрівського в залі на зустрічі з громадою запропонував себе на пост керівника департаменту охороні здоров'я військово-цивільної адміністрації. І не забув при цьому розповісти про страшні зрадницькі гріхи попередніх губернаторів - Олександра Кіхтенка і Сергія Тарути. Останній взагалі для Ярошенка, здається, ворог номер один. Як підмітив колись мер Юрій Хотлубей, Ярошенко програв у мажоритарному окрузі парламентські вибори Таруті, "і досі не може йому це вибачити". Програв, до речі, вщент.

Більш перспективний пласт, з якого напевно і народяться нові політичні обличча міста, це маріупольська громадськість. І місцеві, і столичні еліти розуміють, що за наявності відкритих списків робити ставку на старі номенклатуру та партійні лейбли вже не має сенсу. Громада просто не повірить вкотре, що ті ж самі обличчя щось змінять.

Тому ставка робиться на активістів, які добре засвітилися в обороні міста, надаючи допомогу після обстрілу "Східного", викриваючи наміри міськради розпилити кошти міськбюджету, допомагаючи переоформити пенсії, субсидії. При міськраді терміново створили Громадську раду з понад сотнею ГО, партії влаштували майже охоту на відомі волонтерські та громадські об'єднання. Та ж "Самопоміч" відкривала офіс у Маріуполі за участю відомого багатьом журналістам загальноукраїнських медіа об'єднання активістів. Один з них після цього розповів, що ще не знає, чи на довго такий тандем, мовляв ближче до виборів "подивимось".

В цілому ці громадські утворення можна розподілити на три категорії: підтримані місцевою елітою, відносно незалежні та старі, і ті, які грали роль кишенькових при владі.

Серед найбільш помітних у медіа лідерів цього руху можна відзначити ГО Агенція "Розвиток Приазов'я", "Новий Маріуполь", "Єдиний Маріуполь", "Маріупольська Дружина", "Оборона Маріуполя", Ініціативна група "Разом" і ще декілька. Усі вони можуть об'єднатись навколо суттєвих подій чи проблем, наприклад, допомоги мешканцям "Східного", відстоювання чеснот міста у медійному простори, збору допомоги бійцям АТО та біженцям, протидії ворожій пропаганді, під якою можуть зрозуміти і заклики до миру з боку РПЦ МП чи "Опозиційного блоку".

У той же час і посваритись вони можуть на рівному місці, з'ясовуючи, чому радником губернатора призначений той а не інший їх "колега", чому Порошенко нагородив одних, а інших використав як підставки під прапори, а у залу навіть не пустив.

І кожна з цих структур так чи інакше співпрацює або із владою, або із структурами місцевих еліт. Аргументація така: "вони теж деколи роблять щось корисне для громади", і не дивно, що наймоторніші нерідко отримують по шапці від своїх же колег у соцмережах та медіа, мовляв - "запроданці".

Хотлубей зазначив, що бачить громадськість як майбутнє "ядро" міської ради, а можливо і її виконкому, та пообіцяв ділитися досвідом.

Зрозуміло, що саме з цих структур виросте нове найактивніше покоління влади різного ступеню впливовості, це розуміють і люди з великими кишенями, котрі ще не зробили остаточні ставки. І така напівєдність-напівконкурентність корисна мабуть усім сторонам. Для грошей - є вибір і не треба побоюватись єдиного, міцного супротивника, для активістів - є час набути досвіду.

Зовсім окремо стоять "батальйонні" утворення, які от-от і можуть перетворитися на військово-політичні. Так, ДУК "Правий сектор" ще пару місяців тому заявив, що буде боротись за крісло мера, нещодавно на міських урочистостях добре засвітився "Цивільний корпус" полку "Азов", але поки що незрозуміло, чи стане він передвиборчою структурою.

"Донбасу", схоже, на сьогодні вистачає енергії Семена Семенченка, для якого будівництво оборонних споруд  у останній час стало темою настільки важливою, що майже щотижня він разом з Егором Соболєвим критикували хід будівництва, чим змусили Таруту роз'яснювати, що ці його колеги не розуміють, про що кажуть і взагалі військові їх на ці об'єкти не допускають - просто хлопці себе рекламують.  

 Інші батальйонні громадські утворення поки відзначаються лише контактами з громадськістю та владою.

До речі, про владу. Хотлубей нещодавно вкотре повідомив, що своє відпрацював, і на кресло міського голови вже не мітить. Здали посвідчення депутатів міськради і його сини. Але ж Хотлубей відзначає, що бачить себе саме у громадському секторі, аби не казали, що він кинув місто напризволяще.

І головне: креатури Ріната Ахметова. У місті поширюється думка, що його менеджери вже не претендують на монопольний контроль над депутатами у міськраді, не має і кандидатури на посаду мера, про яку б відверто казали, що вона підтримана меткомбінатами. Мабуть, не ті часи, та і краще розкладати яйця у декілька кошиків. Навіть структури олігарха "у важкі часи" роздають непогані гранти громадським організаціям на міські програми - від екологічних, до інфраструктурних. Що ще раз підтверджує: ставка на невеличких, але місцевих лідерів поки що перемагає загальнодержавні проекти.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme