Досвід з Маріуполя: Чому чиновники відбирають пенсії в екс-переселенців, і як їх повернути
Більше півроку судів. Як екс-переселенець відвойовував свою пенсію
Проблеми переселенців на п'ятому році війни і окупації Донбасу стали вже притчею во язицех. Труднощі з виплатою соцдопомоги та пенсії, відсутність житла, складність або навіть неможливість продати нерухомість на окупованій території. Але є переселенці, які вже встигли або придбати житло, або отримати у спадок на українській території. Вони міняють прописку, лишаючи у минулому звання "донеччанин" або "луганчанин". Проте навіть тоді чиновники не лишають їх у спокої. Як не дивно, для пенсіонера зміна прописки та відмова від статусу "переселенець" зовсім не означає, що тепер пенсію він зможе отримувати вільно, без довідок, перевірок та вимушеної прив'язаності до "Ощадбанку".
Журналіст Сергій Ваганов переїхав з Донецька до Маріуполя влітку 2014 року. Через три роки він змінив прописку, офіційно став мешканцем Маріуполя і відмовився від статусу внутрішньо переміщеної особи. Після чого Пенсійний фонд позбавив чоловіка пенсії. Він вирішив не "прогинатися", а відстоювати свої права. Повернули йому пенсійні борги лише у квітні поточного року після рішення двох судів.
- Сергію, чому ви після трьох років проживання у Маріуполі зі статусом ВПО вирішили не бути більше переселенцем?
- Після переїзду з окупованого Донецька у 2014-му я оформив статус переселенця та став на облік у Маріуполі в управління Пенсійного фонду Центрального району. Отримував пенсію, але кілька разів мені, як і іншим переселенцям, її блокували без пояснення причин, посилаючись на різні листи СБУ.
- Маєте на увазі скандальні "списки СБУ"?
- Так. Але не розумію, які до мене у СБУ могли бути питання. Я жодного разу з 2014 року не перетинав лінію зіткнення. Як український журналіст, я не можу поїхати до Донецька. Та й не хочу.
- Ви сказали, що блокували пенсію кілька разів. Як вам вдавалось відновлювати виплати?
- Доводилось ходити до Пенсійного фонду, розбиратися. А це час, нерви. Плюс якщо тобі пенсію заблокували, то наступна прийде лише за два місяці.
Після чергового такого випадку у березні 2016-го я дуже засмутився. Був, можна сказати, у "розбалансованому стані". Вирішив, що втрачати вже немає чого. На швидке повернення у Донецьк сповідатись не доводилося. Пішов до ЖЕКу, прописався у власній квартирі, яка дісталась мені у спадок від матері
- Тобто у вас у Маріуполі була власна квартира, коли ви ще вважались переселенцем?
- Так, вона залишилась мені від матері після її смерті у 2014 році. Як людині з власним житлом на українській території, статус переселенця мені нічого не давав. Суцільні обмеження. Ті, у кого є житло, автівка або 15 тис грн на депозиті автоматично викреслюються зі списку, так би мовити, пільговиків.
- Про які обмеження ви говорите?
- Я часто їжджу по роботі через блокпости. Незважаючи на журналістські "ксиви", пропуски міністерства оборони, донецька прописка ставала приводом для додаткових перевірок. Статус переселенця, по суті - обмежуючий.
- Виплачувати пенсію перестали одразу після вашої прописки у Маріуполі?
- Не одразу. Ще п'ять місяців я гроші отримував. А в серпні 2016-го не дочекався традиційного платежу. Прийшов знов розбиратися до Пенсійного фонду. Знаєте, що там сказали? Що заблоковано пенсію через вказівку не видавати грошей усім, хто виїхав з окупованої території після 7 квітня 2014 року. Я їх питаю, що за дата така 7 квітня? Вони не знають. А я знаю. Цього дня проголосили державність "ДНР". Тобто виходить, що пенсійний фонд визнає державність "ДНР"? Потім вони зрозуміли, що "помилились" з цією датою і пояснювати блокування пенсії почали усіма постановами Кабміну, де є абревіатура "ВПО".
- А якісь механізми відновлення виплат вам запропонували?
- Сказали знов оформити статус ВПО. А нащо він мені потрібен? Я звернувся до юристів "Консультаційного бюро для громадян". Ті підтвердили, що пенсії мене позбавили незаконно. Зацікавились ситуацією і мої колеги. Після виходу матеріалу про мене в одному з центральних ЗМІ мені зателефонував чоловік, який назвався заступником міністра Миколою Івановичем (заступник міністра соцполітики Микола Шамбір, - Ред.). Сказав, що причину блокування пенсії у Пенсфонді мені неправильно пояснили. А насправді все через те, що у Пенсфонді немає паперових варіантів справ пенсіонерів. Я його питаю: ця справа була у мене на руках чи в Пенсійному фонді? Відповідає, що в Пенсійному фонді. При чому тоді я? Це не моя провина, що їх немає. А взагалі-то, я пенсію оформлював у 2011 році, коли вже була електронна система обліку.
- Сергію, чому ви, все ж таки, вирішили йти до суду? Судових справ з цього приводу не так багато...
- Мої юристи запевнили, що закон на моєму боці, знову ставати переселенцем я не хотів. Мені зараз люди з подібними проблемами пишуть у "Фейсбук", кажуть, що програли аналогічні справи, подають касаційні скарги. Питають, що робити. А я не можу порадити, мені пощастило з грамотними юристами.
- Боротьба за відновлення виплат йшла дев'ять місяців. Фактично ви цей час грошей не отримували. Як жили?
- А ще мені пощастило з друзями. Я періодично лікуюсь в Ужгороді, і мої друзі-медики надсилали мені ліки, бо не було можливості придбати. Плюс я сам мав певну суму заощаджень. А як інші пенсіонери можуть прожити дев'ять місяців без грошей, навіть не знаю.
- Чому так довго тривав судовий розгляд? Скільки судових інстанцій пройшли?
- Я подав позов, і суд першої інстанції виніс рішення на мою користь. Пенсійний фонд подав апеляцію. Хоча було одразу зрозуміло, що й в апеляційному вони програють. Подавали лише для того, щоб затягнути процес. Вони постійно його затягували. Наприклад, представники Фонду не приходили на засідання, аргументуючи це тим, що судових процесів у них багато, а юристів мало.
- Після рішення апеляційного суду вам нарешті повернули пенсію?
- 20 лютого поточного року апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. У Фонді мені сказали, що березневу пенсію нарахувати не встигнуть, але у квітні все отримаю. Я, якщо чесно, отримати гроші у березні й не сподівався. Зазвичай отримував пенсію 15 числа. Минуло 15 березня, минуло 15 квітня, грошей не було. Це вже після рішення двох судів.
- Тобто Пенсійний фонд не виконував рішення суду?
- Я знову пішов до них розбиратися, у чому справа. Начальниця управління дуже здивувалась, вона була впевнена, що всі гроші вже у мене. Почали перевіряти дані в їхніх архівах. Виявилось, що нова електронна система, яку встановили в управлінні, не бачить борги перед пенсіонерами. Борги внесли у комп'ютери вручну. Ось наприкінці квітня я отримав нарешті гроші. Втім, лише борги. Квітневу пенсію пообіцяли виплатити разом з травневою. Подивимось, як воно буде.
- Як вважаєте, чому така ситуація склалася?
- Мені здається, це спосіб зекономити гроші. Мабуть, у Пенсійному фонді справи вже такі погані, що вони вдаються до таких варіантів. Як би це не прозвучало, але якщо б, наприклад, я тиждень тому помер, скільки б грошей їм не довелось би виплачувати.
***
Історію Сергія Ваганова прокоментувала керівник "Консультаційного бюро для громадян" Марина Пугачова. За її словами, з початку війни до їхнього бюро з подібними випадками звернулись понад 20 екс-переселенців. До суду дійшли п'ятеро.
"У такому випадку лише два виходи: або знов оформлювати статус ВПО, а змушувати людину до цього незаконно, або звертатися до юристів і судитися. Ми судились не з державою. Судились з чиновниками, які неякісно роблять свою роботу. Держава у нас правова. Законодавство порушують конкретні люди. Тому не можна позиціонувати, що це був суд проти держави", - каже Ваганова.
Вона зазначає,що більшість екс-переселенців, яким раптово припинили платити пенсію, судитися не хочуть
"Вони просто знову оформлюють статус переселенця, щоб хоч якимось чином отримувати пенсію. Більшість не йде до суду. Бо це довго, та недешево. Наше бюро, наприклад, працює безкоштовно. Але вчорашній переселенець, пенсіонер найчастіше єдиним джерелом доходу має пенсію. На які гроші йому замовляти адвокатські послуги, якщо у нього навіть тієї пенсії нема?" - зауважує Ваганова.
Вона розповіла, що її бюро працює тільки у Маріуполі, три подібні справи адвокати бюро виграли, ще дві у процесі.
Ваганова підкреслила, що в Українв діє верховенство права, і жоден підзаконний акт, розпорядження чи інші документи, в данному випадку Пенсійного фонда або Кабміна, не може мати вищої сили, ніж Конституція.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Маріуполь