П'ять років з дня обстрілу Маріуполя: Що відомо про винуватців і кого з них засуджено
Маріупольський мікрорайон Східний у 2015 році був обстріляний окупаційною армією "ДНР" з реактивної системи залпового вогню "Град" та "Ураган"
24 січня 2015 року ватажок "ДНР" Олександр Захарченко публічно заявив про наступ на Маріуполь. Після цього було обстріляно мікрорайон "Східний" – тоді загинув 31 мирний мешканець, поранено 117 людей.
Відео із заявою Захарченка і досі зберігається у мережі.
За даними СБУ, цей терористичний акт був здійснений за допомогою двох штатних реактивних дивізіонів Збройних сил Росії. Керівник СБУ Василь Грицак повідомив, що два дивізіони реактивних систем залпового вогню БМ-21 "Град" зі складу Збройних сил Росії здійснили понад 120 пострілів по мирному місту.
За його даними, з території Росії кривавою операцією керував начальник ракетних військ та артилерії Південного військового округу ЗС Росії генерал-майор Степан Ярощук. В окупованому Донецьку обстрілом керував полковний ЗС Росії Олександр Цаплюк, позивний "Горець". Координував дії російських реактивних дивізіонів підполковник ЗС Росії Максим Власов, позивний "Югра".
"Нами встановлена безпосередня участь в обстрілах підрозділів 200-ї печенігської окремої мотострілецької бригади та другої гвардійської таманської мотострілецької дивізії. Це колишня п'ята Гвардійська Таманська мотострілецька бригада", – повідомив очільник СБУ.
Про підозру за фактом обстрілу Маріуполя повідомлено 11 військовослужбовцям Росії та бойовикам. Проте до суду дійшла тільки одна справа: Орджонікідзевський районний суд Маріуполя у червні 2016 виніс екс-міліціонеру Валерію Кірсанову вирок на позбавлення волі строком на 9 років за звинуваченням у коригуванні вогню "ДНР" по Маріуполю.
Кірсанова (позивний "Даїшник") затримали у день обстрілу. Він розповів, що протягом шести років спілкувався з Сергієм Пономаренком ("Терорист"), який у 2015 році був командиром 1-ї Слов'янської роти "ДНР". Підлеглі останнього – піхота, розвідка та артилерія. Пономаренко познайомив Кірсанова з "Попелом" – офіцером російської армії.
"Попіл" зателефонував і попросив координати ЗСУ. До кінця 2014 року я працював у ДАІ, візуально знав, де розташована техніка та жива сила ЗСУ – у межах міста і навколишніх районах", – розповідав Кірсанов, додаючи, що передавав координати, а після були обстріли цих об'єктів. Він же дав координати і у переддень обстрілу "Східного".
"Я поїхав подивитися, що там відбулося, зателефонував і сказав, що вони промахнулися на один кілометр, загинуло багато людей", – додав Кірсанов.
Сторона захисту подала апеляцію і на повторний розгляд справу направили у Приморський районний суд. Засідання у суді постійно переносилися, справу затягнули. Кірсанов спочатку перебував у СІЗО, його засудили на 9 років тюрми, але 15 серпня 2019 року вийшов на своободу згідно так званому "Закону Савченко". Біля СІЗО вбивцю українців зустрічали гнилими помідорами і зеленкою.
Фото: Телеканал ТV7 Маріуполь
Виявилося, що Кірсанов відбув половину терміну і тому опинився на волі. 29 грудня 2019 року Кірсанов був одним з тих, кого віддали "Л-ДНР" під час обміну. Тобто жодний винуватець трагедії за це не відповів.
Незважаючи на заяви Грицака, незрозуміло, чи подала СБУ у міжнародний військовий трибунал докази щодо участі армії Росії в обстрілі території України.
До річниці обстрілу Маріуполя волонтери міжнародної спільноти InformNapalm на основі розвідки відкритих джерел зібрали актуальні відомості та додаткові дані про російських військових, які причетні до вбивства десятків цивільних людей. Зокрема було встановлено, що вже після теракту у Маріуполі Володимир Путін присвоїв деяким з цих військовиків генеральські звання, вони продовжили кар'єрне зростання у ЗС Росії. Деякі, як особливо надійні, закритим наказом Путіна були призначені на посади на "стратегічному українському напрямку".
"Цаплюк, який керував обстрілом з окупованого Донецька, у червні 2015-го став начальником Пензенського артилерійського інституту і продовжує передавати досвід масових вбивств російським курсантам. У грудні 2017 йому присвоєно звання генерал-майор. Наприкінці грудня 2018 він виступав на науково-методичній конференції свого інституту", - з'ясували волонтери.
Також СБУ встановила участь в обстрілі Маріуполя 200-ї ОМСБр ПФ (Окрема мотострілкова бригада особливого призначення Північного флоту, – ред.). З 2011 року командиром 200-ї бригади був полковник Цеков Олег Муссович.
За даними ГУР, в період осінь 2014 року – зима 2015 року він командував 2 омсбр 2 АК (Луганськ, Україна) Центру територіальних військ (Новочеркаськ, Росія) Південного ВО ЗС РФ. Підписував посвідчення до бойових нагород за участь у війні на Донбасі військовикам 200-ї ОМСБр. У лютому 2015 указом Путіна йому присвоєно звання генерал-майора. 5 липня 2017 закритим указом Путін призначив офіцерів командування 8-ї загальновійськової армії Південного ВО, зокрема Цекова призначили заступником командира армії.
Наступником Цекова на посаді командира 200-ї ОМСБр став полковник Серицький Андрій Анатолійович.
У 2015 році він підписував посвідчення до бойових нагород за участь у війні на Донбасі та в Сирії у 2016 році. До призначення командиром 200-ї ОМСБр був командиром 212-го окружного навчального центру підготовки молодших спеціалістів танкових військ (рос. – 212-й ОУЦ), в/ч 21250. У грудні 2016 року указом Путіна йому присвоєно звання генерал-майор.
Чинним командиром 200-ї ОМСБр є полковник Пеліпай Сергій Васильович, який довгий час до цього служив у цій бригаді, був заступником командира і начальником штабу.
Пеліпай воював у Сирії. У серпні 2016 року його, тоді ще начальника штабу 200-ї ОМСБр, міністр оборони Сирії Фахед Джасем аль-Фредж нагородив медаллю "за заслуги у зміцненні бойової співдружності і сприяння у розв'язанні бойових завдань". Нагороду вручив командувач Північного флоту віце-адмірал Микола Євменов.
"Стосовно 2-ї МСД ЗС РФ, яка також фігурує у матеріалах справи СБУ, то її командирами були у різні періоди: Сичевой, Андрій Іванович, гвардії генерал-майор – (05.2013 – 2014); Санчик, Олександр Семенович, гвардії генерал-майор – (2014 – 2015); Пятаєв, Андрій Юрійович, гвардії полковник – (09.2015 – 01.2018); Нікітін Євгеній Валентинович, гвардії полковник – (01.2018 – донині)", – дізналися волонтери.
Андрій Сичевой (як і Цеков) фігурує в закритому указі Путіна про призначення командного складу 8-ї загальновійськової армії, він став четвертим замом генерал-лейтенанта РФ Сергія Кузовльова, який також у свій час керував гібридними російськими військами на Донбасі.
Олександр Санчик також отримав від Путіна звання генерал-майор. Хоча з ним було пов'язано декілька корупційних скандалів, а колектив офіцерів 136-ї МСБр навіть писав про корупцію Санчика коли він ще був командиром цієї бригади.
Таким чином, російські полковники, які керували вбивством людей у Маріуполі, вже отримали підвищення, стали генералами і продовжують нести службу в ЗС РФ.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Маріуполь