UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Пляма Бєлобокова: Чим завершиться "ветеранський" скандал "Ігор нескорених"

Олександр Бєлобоков, який завоював дві медалі на міжнародних змаганнях інвалідів війни "Ігри Нескорених", так і не зміг довести свою участь в АТО

Пляма Бєлобокова: Чим завершиться "ветер…

Історію про Бєлобокова, напевне, чули усі, хто знає, що таке "Ігри нескорених", ветеранів АТО та важкі поранення, які вони дістають на війні. Цього року Ігри відбулися 20-27 жовтня у Сіднеї (Австралія), участь у них взяли спортсмени з 18 країн. Україну представляли 15 військовослужбовців та ветеранів, які отримали інвалідність під час несення служби. Серед них - маріуполець Бєлобоков. Він - колишній пауерліфтер, через травму руки був змушений залишити цей спорт.

Інвалідність, набута під час бойових дій, - обов'язкова умова участі у змаганнях. Але коли цьогорічні змагання розпочались, стронгмен Олександр Лашин та ветеран Єгор Терехов дали прес-конференцію, де заявили, що Бєлобоков ніколи не воював, а руку травмував під час відпочинку на пляжі. "Я знаю Олександра особисто, і він розповідав мені, що кисть йому відрубало гвинтом катеру, коли він був у морі. Тому я дуже здивувався, що він бере участь у змаганнях для військовослужбовців", - сказав Лашин.

За різними джерелами, травмувався Бєлобоков в селі Мелекине або на маріупольському пляжі "Піщаний". Про те, що оперував Бєлобокова у маріупольській лікарні №9 хірург Олександр Савіч, свідчать медичні документи, що потрапили у мережу. Там травма зазначена як "отримана у побуті". Сам лікар коментувати ситуацію відмовився, посилаючись на неотримання згоди з боку Олександра та лікарську таємницю.

Під час підготовки до "Ігор нескорених" Олександр назвав своє поранення журналісту "мінно-осколковим", але у подробиці не заглиблювався. "Це дуже важка для мене тема. Неприємні спогади, жити не хотілось, важко відновлювався. Я не хотів би детально про це говорити", - сказав Бєлобоков.

Між тим, маріуполець Руслан Пустовойт, який проходив службу у лавах "Правого сектору", а потім – в "Української добровольчої армії", сумнівається у тому, що травма Бєлобокова є бойовою. "Я сам на війні отримав інвалідність. У мене є відповідне посвідчення. І посвідчення "учасника бойових дій" є. В нього теж мають бути, але він їх чомусь не показує. Я розумію, яка зброя які травми може спричинити. Якби це була міна, то окрім відірваної руки були б ще осколки і в інших частинах тіла. В медичних довідках про це ні слова, слідів від них на тілі Олександра теж не видно. Це викликає зрозумілі сумніви. Люди, які стверджують, що поранення Олександра бойове, кажуть, що отримав він його, коли служив добровольцем, називають "Правий сектор". Але я його там не бачив. Ще кажуть, що він був розвідником. В Олександра зріст понад 190 см, який з нього розвідник?" – пояснив Пустовойт.

А от маріупільська волонтерка Марія Подибайло Бєлобокова захищає. Вона переконує, що Олександр виконував бойове завдання 25 травня 2014 року. "У нього немає статусу учасника АТО. Це був 2014 рік. До 13 червня місто було окупованим. Тому і запис в історії хвороби такий. Лікар записав зі слів хворого, начебто він впав, і гвинтом катера йому перебило руки. Це була вигадана легенда, бо у місті були бойовики. Щоб вони зробили з українським бійцем, якби знали б правду про поранення?", - каже волонтерка.

Сам Бєлобоков ситуацію прокоментував стисло: "Катеру ніякого не було. Усі документи, необхідні для участі у змаганнях, я в оргкомітет надав", - сказав він. А пізніше його дружина Тетяна розповіла на прес-конференції у Маріуполі свою версію подій.

"25 травня 2014 року, коли Олександр отримав поранення, я зі своєю мамою була на Білосарайській косі. Мій чоловік сказав, що приїде до нас у пансіонат через два дні, бо зараз зайнятий через роботу. Про те, що він мав відношення до військових, прямо він тоді мені не говорив. Я бачила двох людей у військовій формі та одного у цивільному одязі, які до нього приїжджали. У другій половині дня мені зателефонував знайомий за "тренажеркою" "дядя Сергій". Зараз я вже знаю, що його прізвище Ахбаш (пізніше виявиться, що Сергія Ахбаша називають бойовим командиром Олександра, - ред.). Тоді він мені сказав, що треба терміново знайти лікаря, бо в Олександра "розірвані руки". Через знайомих я знайшла гарного лікаря у Запоріжжі, туди і хотіла його везти. Потім зателефонувала знайома, сказала, що знайшли лікаря в Маріуполі", - розповіла Бєлобокова.

За її версією, вона виїхала на Мелекінську трасу зустрічати автівку з чоловіком. "Він весь був у крові, одна рука висіла на шкірі, я її тримала, аби та не відірвалася. Він втратив так багато крові, що хотіли везти його до Ялти (селище в Донецькій області, – ред.). Я викликала "швидку", вони порадили Олександра Савіча, який вже робив подібні операції, я йому телефонувала, він був вдома. Ми поїхали за ним. І оперував він у міській лікарні №9", - стверджує Бєлобокова.

За її словами, про причини травми лікарю сказала вона. "Олександр був непритомний. Я сказала "ДТП", лікар мені не повірив. Тоді я сказала, що в Мелекиному катер перебив", - запевняє Бєлобокова. Вже після цього Олександр свою історію пояснив так: "У 2014 році я вступив у групу активістів Самооборони, до якої увійшли представники Збройних сил, ветерани та добровольці, проходив там підготовку. 25 травня була моя перша операція під керівництвом офіцера ЗСУ. Там була якась моя помилка, стався вибух, він призвів до поранень обох рук і ніг".

За словами координаторки міжнародних змагань Оксани Горбач, до участі в "Іграх Нескорених" Бєлобокова допустили на підставі довідки з Української Добровольчої армії Дмитра Яроша.

"Ми надсилали запит в УДА. Бо Українська добровольча армія була створена у 2015 році, Олександр Бєлобоков заявляє, що отримав поранення у 2014-му. У відповіді зазначили, що поранення отримав в бою, свідчить про це довідка маріупольської лікарні", - розповіла Горбач.

Капітан української збірної "Ігор Нескорених" Сергій Ільницький каже, що Ярош отримав достатньо підтверджень від ГУР, СБУ, що ця людина була залучена до якихось операцій. "Тому командир 8-го батальйону на підставі цих свідчень видав цю довідку", - сказав Ільницький.

Тим часом спортсмени та ветерани, які не вірять у бойове поранення Бєлобокова, направили звернення до Президента.

Візьметься за справу Бєлобокова й уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників АТО Вадим Свириденко. "Я хочу перевірити факти особисто. Якщо виявиться, що Олександр не воював, у першу чергу він має вибачитись перед ветеранами", - сказав Свириденко.

На прес-конференції у Києві 5 листопада Бєлобоков виступив по скайп-зв'язку. Журналіст Євген Спірін, який займався розслідуванням скандалу зі спортсменом, каже, що той нічого нового не сказав.

Волонтер і учасник АТО Олег Болдирєв (псевдонім Мартін Брест) також долучився до засудження Бєлобокова.

Журналістам пообіцяли, що на час розслідування Бєлобоков здасть свої медалі, але його випадок створив неприємний прецедент. Бо виникає підозра, що буд-який спортсмен з цивільними травмами може отримати чарівну довідку і потрапити на "Ігри нескорених", вдаючи з себе ветерана АТО, а це – удар по репутації і країни, і ветеранів. Тож лишається чекати на закінчення розслідування. І сподіватися, що врешті решт буде озвучена правда, якою б вона не була.

Всі новини Донбасу сьогодні читайте на Depo.Донбас

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme