Екологічна катастрофа у Маріуполі: Чому на узбережжі моря масово гинуть птахи

Місцеві мешканці та співробітники парку "Меотида" кажуть, що такий масовий мор бачать вперше

З початку травня на маріупольському пляжі Піщаний та на узбережжі селищ Мелекіне і Рибальське поблизу міста почали знаходити мертвих птахів. Станом на 14 травня в районі села Мелекіного на узбережжі Азовського моря було кілька десятків загиблих птахів. Окрім бакланів та мартинів на одному з пляжів люди бачили й мертву морську свиню - азовку.

Занепокоєні місцеві мешканці почали викладати у соцмережі фото з тілами птахів. "Я багато років відпочиваю біля моря у Мелекіному. Як маріуполець, я звичайно, бачив за своє життя мертвих птахів на узбережжі. Але поодиноких. Такого, як сталося цього року, не пам'ятаю. Це якась масова загибель, увесь пляж був усіяний тілами, після обіду комунальники їх прибрали", - розповів Олег, який став свідком ситуації.

Місцеві ЗМІ публікували фото, як мертвих птахів збирали екскаватором.

Не пригадує такої масової загибелі і маріуполець Олександр, який кілька років рибалить на пляжі Піщаному. "Це якась екологічна катастрофа. У нас і так повно негараздів зі станом повітря. А тут ще й птахи гинути почали. Мабуть, теж надихались", - каже Олександр.

Одна з версій причини масової загибелі птахів – отруєння через викиди промислових підприємств в Азовське море. Маріупольці, схильні до цієї думки, залишають у контакт-центрі Маріупольської міськради звернення з вимогою вплинути на Держекоінспекцію, аби та почала перевірки. Але, як відомо, зараз через мораторій у зоні проведення Операції об'єднаних сил екоінспекція не може ініціювати перевірки.

Можливість отруєння підтвердив і начальник наукового відділу Національного природного парку "Меотида", що на Білосарайській косі поблизу Мелекиного, Олександр Бронсков. "Звичайно, птахи гинуть, і це природні процеси. Але масова загибель характерна для серпня. У травні зазвичай такого не спостерігається. Загинуло дуже багато бакланів. Скоріш за все, це отруєння. Ми склали відповідні акти та звернулись до ветеринарної служби, аби вони зробили аналізи", - розповів Бронсков.

В державній Азовській морській екологічній інспекції цю версію спростовують. "Не зрозуміло, чому люди підняли такий галас. І морська свиня, і птахи загинули не масово. Це природний відбір. Усі гинуть рано чи пізно. У будь-якому разі, причиною їхньої смерті точно не було отруєння. Якби вода була отруєна, то у першу чергу помирала би риба. Нами таких фактів зафіксовано не було", - розповів начальник відділу екоконтролю природно-заповідного фонду тваринного та рослинного світу ДАМЕІ Віталій Нежвицький.

Висуваються і інші версії: птахи могли заплутатись у рибальських сітках або отруїлися на полігоні твердих побутових відходів, а помирати прилетіли на море, у звичне середовище мешкання.

У Держпродспоживслужбі підтвердили, що беруть проби морської води та проводять необхідні аналізи, аби з'ясувати причину загибелі птахів. "На сьогодні взяли 25 проб крові мертвих птахів та домашніх з приватних будинків поблизу узбережжя аби виключити у бакланів вірусні захворювання - пташиний грип, високопатогенний грип, хворобу Ньюкасла. Таким самим відбором проб займаються й наші колеги у Мангушському районі", - розповів начальник Маріупольського міського управління ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області Андрій Бандурко.

Результати аналізів мають стати відомі наприкінці цього тижня. А поки що комунальники продовжують прибирали тіла птахів з пляжів – і вже робили це кілька разів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Донбас